+ Konuyu Yanıtla
3 / 4 Sayfa İlkİlk 1234 SonSon
21 den 30´e kadar toplam 35 ileti bulundu.

Konu: Sicilen Emeklilik

Sicilen Emeklilik Hızlandırılmış Mobil Sayfa Sürümü (AMP)
    Nerede
    istanbul, kadiköy, Turkey.
    İletiler
    1.580
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Re: Sicilen Emeklilik

Sayın bahiddin_yilmaz;

Şimdi anlıyorum ki kargaşanınnedeni sizin hukuki terimleri tam bilmemeniz ve uygulamayı anlamamanızdır.

Atılma diye bir terim hukukta ve memurlukta yoktur. Anlaşılanı O olabilir. TSK dan uzaklaştırılmasına karar verilenler '' sicilen resen'' emekli edilirler. Yıl sene kıdeme bakılmadan. Bunun çeşitli şartları vardır.

YAŞ kararıyla olabilir

Sıralı sicil amirlerinin olumsuz raporlarının ilgili Kuvvetçe incelenmesi ve sicil yönetmeliğine uygunluğunu onaması ile olabilir

Mahkeme kararıyla olabilir

Mahkeme kararının doğurduğu netice sonucu olabilir.

Son iki madde arasında ki fark şudur. İlkinde mahkeme direk kişinin ordudan ihracına fer i ceza olarak karar verir. İkincisinde ise mahkeme ihraç kararı vermez ancak vermiş olduğu karar ordudan çıkarılmayı doğuracak bir karardır. ( Yüz kızartıcı suş sarkıntılık tecavüz hırsızlık v.s veya belli sürenin üzerinde hapis) Suçun subuta ermesi sonucu kişinin sicil yönetmeliğine ve disiplin kanunlarına göre ordudan ihracıda otomatik gelir mahkeme kararı olmaksızın.

İşte bu dört kararda da kişi sicilen resen emekli kabul edilir. Yani kendi istemi dışında emekli edilir.

İşte bu sicilen resen emekli olan kişiler eğer kanuni yükümlülük süresini doldurdu ise emekli sandığı emekli kabul ederek emekli maaşı öder. Yok doldurmadı ise kişi ya başka bir memurlukta bu süreyi tamamlar yada girdiği sosyal güvenlik kurumunda hizmet birleştirmesi yapar.

Yani işin özü resen emekli devletin işten çıkartığı anlamına gelmektedir. Bu emeklilik hakkının kazanılmış olduğunu göstermez...

Çok daha açık bir örnekle daha yeni mezun olmuş bir subay eğer disiplinsizlik nedeniyle TSK dan çıkarılırsa '' sicilen resen emekli'' edilir. Ama bu emekli olmaya hak kazandığı anlamına gelmez....

Umarım bu sefer net anlaşabilmişizdir.

Hukuki NET Güncel Haber

Sicilen Emeklilik konulu yargıtay kararı ara
    Sicilen Emeklilik konulu hukuk haber

2. # Nedir?
    Tavsiye Soru Cevap
    Nerede
    Avukat Dünyası
    İletiler
    Ne kadar?

Nerede
    Gaziantep
    İletiler
    50
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tam olarak anlaşıldı, ancak direkt olarak emekli olarak maaşa bağlanmazlar, resen emeklilikte sicil bozulmadan sanki kendi isteğiyle ayrılmış işlemi yapılır, konuyu anlamamak değil benimkisi, terimi yanlış söyleyen arkadaşın saldırgan tutumudur takıldığım noktadır, bana fikir vermek babında sağolsun bilgilerini yazmıştır ancak kendiside konudan bihaberdir, öyleki başkalarına yazdıklarını dikte ederken anlamıyorsun dinlemiyorsun kanundan haberiniz yok gibi terimler kullanmaktadır, konunun iç yüzü aslında sizin anlattığınız gibidir, ancak arkadaş öyle bir söylüyorki sanki kanun koyucu kendisi gibi, sorun böylece çözülmüş oldu... çok çok sağolun...

Nerede
    İSTANBUL
    İletiler
    89
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı bahiddin_yilmaz rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Tam olarak anlaşıldı, ancak direkt olarak emekli olarak maaşa bağlanmazlar, resen emeklilikte sicil bozulmadan sanki kendi isteğiyle ayrılmış işlemi yapılır, konuyu anlamamak değil benimkisi, terimi yanlış söyleyen arkadaşın saldırgan tutumudur takıldığım noktadır, bana fikir vermek babında sağolsun bilgilerini yazmıştır ancak kendiside konudan bihaberdir, öyleki başkalarına yazdıklarını dikte ederken anlamıyorsun dinlemiyorsun kanundan haberiniz yok gibi terimler kullanmaktadır, konunun iç yüzü aslında sizin anlattığınız gibidir, ancak arkadaş öyle bir söylüyorki sanki kanun koyucu kendisi gibi, sorun böylece çözülmüş oldu... çok çok sağolun...
    Benim ''SİCİLEN EMEKLİLİK'' konulu forumda yazdıklarımın Tangör Bey'in foruma yazdıklarından hiç bir farkı yok.Eğer fark varsa kendisi beni uyarsın lütfen.Ama nihayet bazı gerçekleri kabullenmeniz olumlu bir gelişme.Koca forum boyunca hiç bir kanun içtihat yada düzenleme yazmadan sadece ve sadece şahsi yorumlarınızı yazmanıza hatta hakarete varan tavrınıza rağmen herkez size sabırla sicilen emeklilik konusunun iç yüzünü anlatmaya çalıştı.Ancak ne yazıkki görüyorumki hala benim yazdığım konulardan bi haber olduğumu iddia edebiliyorsunuz.Benim yazdıklarımı tekrar okumanızı tavsiye ve rica ediyorum.
    Konu libertysea tarafından (14-12-2008 Saat 22:28:26 ) de değiştirilmiştir.

Nerede
    Gaziantep
    İletiler
    50
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Thumbs down Re: Sicilen Emeklilik

Alıntı libertysea rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Benim ''SİCİLEN EMEKLİLİK'' konulu forumda yazdıklarımın Tangör Bey'in foruma yazdıklarından hiç bir farkı yok.Eğer fark varsa kendisi beni uyarsın lütfen.Ama nihayet bazı gerçekleri kabullenmeniz olumlu bir gelişme.Koca forum boyunca hiç bir kanun içtihat yada düzenleme yazmadan sadece ve sadece şahsi yorumlarınızı yazmanıza hatta hakarete varan tavrınıza rağmen herkez size sabırla sicilen emeklilik konusunun iç yüzünü anlatmaya çalıştı.Ancak ne yazıkki görüyorumki hala benim yazdığım konulardan bi haber olduğumu iddia edebiliyorsunuz.Benim yazdıklarımı tekrar okumanızı tavsiye ve rica ediyorum.
    Aksine bihaber değilim, insanların sabrıyla ilgili bi konu yok ortada, siz yazdıklarınızı bilmeden yazan insanlar sınıfına çoktan girdiniz bile, kaldıki tekrar söylüyorum size veya başka birine hakaret etmedim etmemde, Tangör beyin söylediklerini zaten biliyorum, sizin üstünüze gitme sebebim, yazdıklarınızı açıklayamamanızdır, anlamadan sadece ilgili kanunu kopyala yapıştır yöntemiyle buraya dikte ediyorsunuz, sadece kopyala yapıştır yöntemiyle bana kalkıpta ben kanunu biliyorum siz dik kafalı ve anlamayan görüntüsü vermeyiniz, kaldıki hala ısrarla söylüyorum, madem resen emekliye sevkolunuyor, maaş alabiliyormu peki? Hayır, işte bunun adı emeklilik değildir kardeşim, yıldan kurtarmadığı için maaş alamıyor, peki bu nasıl bir emeklilik bi açıklarmısınız? resen emekli olması için ayrıca yıl olarak emekliliği haketmiş olmak gerekmezmi? zira kişi atılma yoluyla ordudan ayrılıyor, neden ayrıcalık uygulansınki? Ben gayet net konuşuyorum, anlaması uzun süren bir embesilde değilim, sakın bir daha hakaret etmeye kalkışmayın, ben kimseye hakaret etmedim bunuda ısrarla söylüyorum ama siz malesef hakaret etmenin nazikçesini yapıyorsunuz...

Nerede
    İZMİR
    İletiler
    20.772
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Emeklilik nedir sn.bahiddin_yılmaz?
    Resen emeklilik emeklilik değildir.Devletin memurunu işten çıkarmasının adıdır.
    İşten çıkardığı memur hizmet süresi ve prim gün sayısı şartlarını da sağlamışsa bu işten çıkarılma sonucu kendisine yaşlılık aylığı bağlanır.
    Özel şirket çalışanı iseniz işten atılırsınız,memursanız işten atılmış olsanız da buna resen emekli edildiniz denir.
    Bahsedilen işveren tarafından kurumla memurun ilişiğinin kesilmesi işlemine resen emeklilik denir.

Nerede
    İSTANBUL
    İletiler
    89
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Aksine bihaber değilim, insanların sabrıyla ilgili bi konu yok ortada, siz yazdıklarınızı bilmeden yazan insanlar sınıfına çoktan girdiniz bile, kaldıki tekrar söylüyorum size veya başka birine hakaret etmedim etmemde, Tangör beyin söylediklerini zaten biliyorum, sizin üstünüze gitme sebebim, yazdıklarınızı açıklayamamanızdır, anlamadan sadece ilgili kanunu kopyala yapıştır yöntemiyle buraya dikte ediyorsunuz, sadece kopyala yapıştır yöntemiyle bana kalkıpta ben kanunu biliyorum siz dik kafalı ve anlamayan görüntüsü vermeyiniz, kaldıki hala ısrarla söylüyorum, madem resen emekliye sevkolunuyor, maaş alabiliyormu peki? Hayır, işte bunun adı emeklilik değildir kardeşim, yıldan kurtarmadığı için maaş alamıyor, peki bu nasıl bir emeklilik bi açıklarmısınız? resen emekli olması için ayrıca yıl olarak emekliliği haketmiş olmak gerekmezmi? zira kişi atılma yoluyla ordudan ayrılıyor, neden ayrıcalık uygulansınki? Ben gayet net konuşuyorum, anlaması uzun süren bir embesilde değilim, sakın bir daha hakaret etmeye kalkışmayın, ben kimseye hakaret etmedim bunuda ısrarla söylüyorum ama siz malesef hakaret etmenin nazikçesini yapıyorsunuz...
    Benim yazdıklarımı anlamadığınızı söylediniz.En son Tangör Bey Açıkladı.Kendisine tamam şimdi anladım dediniz.Ama yine bu seferde Tangör Beyin yazdıklarını red ediyor ve diyorsunuzki atılan kişi niye emekli edilsin.Defalarca yazdık re'sen emeklilik klasik bir emeklilik değildir.re'sen emekliliği size en az 3-4 kez yazdığımız için bir daha açıklamıyacağım.Foruma yazdığınız ilk mesajda tsk ile ilişiği kesilen bir askeri personel size göre asla memur olmamazdı.İlişiği kesilen subay ya da astsubayın yeniden memur olabileceğini kabul etmeniz günler sürdü.Bir ara hiç alakası yokken yüz kızartıcı suç kavramını ortaya attınız(forumu açan arkadaş babam disiplinizlik nedeniyle sicilen emekli edildi dediği halde)
    Sonra konunun disiplinsizlik olduğunu gördünüz kabul ettiniz.

Hukuk sitelerinde tartışma yapılırken insalar şahsi görüşlerini yazmadan önce ilgili kanun maddelerini yada varsa örnek mahkeme kararlarını siteye eklerlerki konu sağlam bi zeminde bilgi ve hukukun ışığında tartışılabilinsin diye.En son Tangör Beyede bana yaptığınızın aynısını yaptınız.Anladım dediniz şimdide hiçbir hukuksal dayanağınız olmadan iddialıyım bu iş bildiğiniz gibi değil diyorsunuz.

Bu siteyi takip eden binlerce askeri personelin olduğunu bildiğim için o arkadaslarımızın yanlış bilgilenmemesi adına bu güne kadar size cevap yazdım.Ancak bu kadarı fazla.Zekam,emeğim ve en önemlisi hukukla dalga mı geçmeye çalışıyorsunuz?Bu size vermiş olduğum son cevaptır.saygılarımla

son olarak forum başlığını bile okumamışsınız.sicilen EMEKLİLİK deniliyor.

Nerede
    İSTANBUL
    İletiler
    89
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Baban ordudan uzaklaştırılmıştır ve hiçbir kamu kurumunda çalışması imkansızdır, emeklilik işlemine gelince, anccak dışardan ödeme yoluna gitmeli veya bi işyeri açıp bağkurlu olmalı veya tarım bağkurluus olmalı, anlayacağınız kamudan faydalanması imkansız... Saygılar (Doğruyu anlatanlara, bilmeden yorum yapanlara asla)
    Foruma yazdığınız ilk mesaj bu.Tangör Beyin yazdıklarını madem bu kadar iyi biliyordunuz yukarda ne demek istediğinizi bir kez daha açıklayında aydınlatın bizi...

Nerede
    Gaziantep
    İletiler
    50
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Thumbs down Re: Sicilen Emeklilik

Foruma yazdığınız ilk mesaj bu.Tangör Beyin yazdıklarını madem bu kadar iyi biliyordunuz yukarda ne demek istediğinizi bir kez daha açıklayında aydınlatın bizi...
    Bakınız, hala haklıymış gibi benim üzerime oynayıp duruyorsunuz, başta söylediğim şeyleri bende biliyorum ikide bir hatırlatmakla elinize birşey geçmez, dediğim gibi siz ego tatmini yapmaya muhtaç birisi olmuşsunuz, yazdıklarınızı okuma zahmeti göstermeyip benim söylediklerim üzerinde dönüp duruyorsunuz, size ısrar etmemin sebebi 1- evet tekrar giremez neden? Atılma sebebi terörse, ikincisi hırsızlık ve ırza geçme, bakınız ve inceleyiniz, öyle kopyala yapıştır yaparak buraya yazılar ve yorumlar yapmayınız, kamu personeli olma şansı olabilir ama bakalım terör suçlusu ise tekrar kamuya girebilirmi? Bu soruma cevap verebilirmisiniz? Bakınız bana baskıyla söylemediğim şeyleri deklare etmeyiniz, artık şunu düşünmeye başladım, siz sadece kendi fikirlerine değer veren birisisiniz, fazlada yorum yapmıyorum, en başta kişi demişki ordudan atıldı siz yorum yaparken resen emekli oldu diyorsunuz, atılmakla resen emeklilik birmi? Artı gerçekten belirttiğim suçlardan atılmışsa kamuya girebilirmi? Buyrun bunuda açıklayıp haklıymış gibi böbürlenin... Şunuda unutmayın artık yazdığınız hiçbir konuya benden cevap alamayacaksınız, muhatap olduğuma gerçekten değecek çok insan varken sizin ego tatmininizle uğraşamayacağım...

Nerede
    İSTANBUL
    İletiler
    89
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Sayın BAHATTİN YILMAZ yeni yılınızı kutlar sağlık mutluluk ve başarı getirmesini dilerim.
    Konu libertysea tarafından (01-01-2009 Saat 19:35:56 ) de değiştirilmiştir.

Nerede
    Gaziantep
    İletiler
    50
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Sayın BAHATTİN YILMAZ yeni yılınızı kutlar sağlık mutluluk ve başarı getirmesini dilerim.
    Saolun iy dilekleriniz için, bende sizin yeni yılınızı kutlar, yeni yılın sizlere ve sevdiklerinize sağlık mutluluk getirmesini temenni ederim....

+ Konuyu Yanıtla
3 / 4 Sayfa İlkİlk 1234 SonSon

Bu sayfada bulunan kavramlar:

sicilen emeklilik

sicilen resen emeklilik

Forum