+ Konuyu Yanıtla
2 / 12 Sayfa İlkİlk 123456789101112 SonSon
11 den 20´e kadar toplam 116 ileti bulundu.

Konu: 29 yaş sınırı ve öğrencilik

29 yaş sınırı ve öğrencilik Hızlandırılmış Mobil Sayfa Sürümü (AMP)
    İletiler
    1
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Re: 29 yaş sınırı ve öğrencilik...

Merhaba.
    Ben 1980 Aralık doğumluyum.Yıldız Teknik Üniversitesi'nde 7.senemi geride bıraktım ve bu dönem 8.yılıma başladım.Okulun öğrenci işlerinin ve senatosunun kararınca 7 senesini dolduran öğrenciler (yani azami öğrenim süresini dolduran öğrenciler) için +2 yıl boyunca 2 ek sınav hakkı veriliyor.Bu sene bundan yararlanacağım inşallah(ders sayısına bakılmaksızın).Toplamda 10 dersim kalmış bulunuyor.Bu sene içinde bu dersleri rahatlıkla temizleyebiliyorum ve 2008 Haziran ayında mezun statüsüne giriyorum.Ancak bağlı bulunduğum askerlik şubesi,benim tecilimin 31.11.2007 tarihinde dolduğunu,hala okumakta olduğum üniversitenin onlara "hala öğrencimizdir" diye bir kağıt yollamasının artık bir önemi kalmadığını ve 31.11.2007'den sonra hiç bir mazeret gösteremeden tecil işlemimin yapılmayacağını söylemekte ( şubemden telefon ile öğrendiğim bilgiler).Okulum ile bu konuyu görüştüğümde ise "biz senin hala öğrenci olduğuna dair evrak yollayacağız" diyor,ve "bu askerliğin tecili için yeterlidir" diyor.İki kurum arasında tamamen farklı bir bilgi söz konusu.Bu işin doğrusunun ne olduğunu hiç bir merciden öğrenemiyorum.Benim ihtiyacım olan şey sadece 2008 Haziran ayına kadar tecil ettirmek,zaten mezun olduğum gibi askere gitmek istiyorum.Senelerdir öyle veya böyle verdiğim bir emek var,yüzüp yüzüp kuyruğuna kadar gelmişken okulu bitiremeden askere alınırsam "uzun dönem er" olarak askerliği yapmak durumunda kalacağım ve takdir edersiniz ki yıllarca farklı şeylerin hayalini kurmuş birisi olarak bunu kabullenmek zor oluyor.Bu konuda bana bir tavsiyesi olacak var mıdır? Yahut, önümüzdeki 30.11.2007 tarihinde yapılacak açıköğretim fakültesi kayıtlarına ben de teşrif edersem ilk örnekte anlatıldığı gibi benim de askerliğim tecil edilebilir mi teknik olarak?
    Kaliteli bir danışma ortamı yarattığınız için teşekkür ederim.
    Saygılarımla

Hukuki NET Güncel Haber

29 yaş sınırı ve öğrencilik konulu yargıtay kararı ara
    29 yaş sınırı ve öğrencilik konulu hukuk haber

2. # Nedir?
    Tavsiye Soru Cevap
    İletiler
    Ne kadar?

Nerede
    Afyonkarahisar
    İletiler
    2.022
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

35-c

Bunların ertesi seneye terki en çok 29 yaşını bitirinciye kadar uzar. Bu yaşa kadar tahsillerini bitirmemiş olanlar, iki sene üst üste sınıf geçemeyenler, yüksek bir mektebi bitirdikten sonra diğer yüksek bir mektebe veya ihtisas şubelerine ayrılmış müesseselerin ve Üniversitenin bir şubesini bitirdikten sonra diğer şubesine girenler; ertesi seneye bırakılmayıp asker edilirler. İşbu talebenin derslerine muntazaman devam etmeleri şartiyle tahsil saatleri haricinde memuriyet, vazife, sanat, ticaret ve ziraatle iştigalleri tecillerine mâni teşkil etmez.)

Bir forumda

"Beni niye aradıklarını şimdi düşünüyorum. Normal okul sürem dolduğu için tecil hakkım kalmamıştır diye düşünüyorum. Esasında çok da emin değilim. Çünkü ilk okuduğum okul da 4 sene boyunca "tecilim yapıldı" diye düşünmeme rağmen 2.ye başvururken esasında askeriyede hiç bir kaydım olmadığını öğrenmiştim! Yani kaydım yapılmamış ama okul evraklarımı gönderiyor.. Galiba ya okul göndermiyordu ya şube "yanlış geldi" diye çöpe atıyordu " denilmiş

Askerliğin ertesi yıla bırakılması okuduğunuz okuldan daha üst seviyede bir okulda okumanız şartıyle geçerli 4 yıllık bir lisanstan sonra 4 yıllık bir lisans eğitimi görmeniz askerliği ertelemez.

İletiler
    21
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Exclamation Re: 29 yaş sınırı ve öğrencilik...

nzer bir sorun aşayan bir arkadaşımız aralık 1980'li ve kasım 2007'de tecilinin bittiğine dair askerlik şubesince bilgilendirildiğini söylemiş. Arkadaşım normalde askerlik tecili için yaş sınırı 29 yaşının bitimi veya 30 yaşından gün almaktır. ocak 2009'da tecilinizin son sınırında olmanız gerekiyor normalde ancak sanırım okulunuzun azami öğrenim süresinde mezun olamadığınız için daha önceki bir tarihte askerlik çağrısı yapılmış size.
    http://www.pasifikedu.com/index_dosy...lik_tecili.htm
    yukarıdaki linkte hangi doğum tarihlerinin hangi yılda 29 yaşını doldurmuş olacaklarına ait bilgi yer alıyor. siz 1980 doğumlu olarak 2009 ocak ayına kadar tecil sürdürme hakkına sahipsiniz ancak dediğim gibi ve sanırım azami süre içinde mezun olamadığınız için askere çağrılıyorsunuz. bu durmda olanlar için öğrendiğim kadarıyla -bu güvenilir bir yerden benimde belgelerini görüp tanık olduğum bir yerden- tecil hakları herhangi bir sebepten sona eren ve askere çağrılanlar mazeretleri olmak koşuluyla çağrıldıkları celbe gitmeyip bir dahaki celbe kadar tecil yada erteleme alabiliyorlar.Aynı şekilde bir sonraki celp tarihinlerinde de mazaret varsa tecil ya da erteleme alabiliyorlar. Süreç şöyle işliyor: Mazeretinizin hastalık olduğunu varsayalım. Celp tarihlerinde hasta olduğunuzu raporla belgelerseniz eğer, çağrıldığınız celp tarihlerinden sonra şubenize giderek raporunuzu eklediğiniz dilekçeyle mazeretinizi bildiriyorsunuz ve askerliğiniz bir sonraki celp tarihine erteleniyor ve belirtilen süre içinde yazılı savunma vermeniz isteniyor. Hastalık gibi raporla belgelenmiş bir mazeretiniz varsa harhangi bir sorunla karşılaşmazsınız, bundan emin olabilirsiniz. Uöarım yardımcı olmuşumdur.
    stum Akaakankara, rumuzunun gözeçarpan tarafı Ankara olduğu için Ankaralı arkadaş dedim herhangi bir niyet taşımaksızın. Rumuzuna biraz daha dikkatli bakınca Ankarayla ilgili olmadığını anladım Celp dönemleriyle ilgili verdiğin linkte yeni bir bilgi edindim. Bir şehrin ilçelerine farklı celp tarihleri veriliyor demek eğer ben yanlış anlamamışsam. Yani falanca ilçe doğumluların celp tarihi mayıs ayı olurken diğer bir ilçenin aralık olabileceği. Bu konuda yanılıyor muyum?

Nerede
    Afyonkarahisar
    İletiler
    2.022
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

düzeltme

1 temmuz - 31 Ekim son yoklama

31 ekim son yoklamanın son günüdür. Ertesi yıla terk ise sevk tehiri değil askerliğin ertelenmesidir. Bu nedenle 1 ocak diye birşey son yoklamaya girmeden söz konusu olamaz. Son yoklaması yapılmayan kimse askere gönderilmez. Sevk tehiri ile öğrencilik nedeni ile ertesi yıla terki karıştırmayalım

İletiler
    21
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Sn. Aydınaksanlı sorunuza cevaben yazdığım yazının başındaki ifadeler klavye hatalarından kaynaklanmıştır: Benzer bir sorun yaşayan bir arkadaşımız diye başlayacaktı.
    Dostum Akaakankara demek isterken yine klavye hatasından -stum Akaakankara - şeklinde olmuş.
    Hatalar nedeniyle özür...

İletiler
    2
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Selamlar. Ben kendi durumum icin arama yaptım ama cevap bulamadım. Umarım dogru baslıga yazıyorumdur.

Temmuz 1980 doğumluyum. (durumum biraz karısık bana gore )
    1999 ist. universitesine girdim. ikinci universite olarak 2005'te açıköğretime girdim 4 yıllık. Sonra istanbul üniversitesinden atılınca askerlik subesine gittim. üniversiteyle ilişkisi kesilmiştir kağıdıyla beraber muayene olup tecilimi 31.12.2008 a yaptılar. 11 ocak 2007'de yaptırdım bu işlemi. Sonra tecil belgesiyle açıköğretime gidip kaydımı yenilettim. Ama eylülde 2 sene üst üste kalmış oldum açıköğretimde. şimdi ben her durumda 2008 sonuna kadar rahatmıyım? yoksa üst üste kaldığım için askere mi gitmem gerekiyor?

Ayrıca ben yurtdışında okumak istiyorum 4 yıllık bi konservatuvarda. Mart ayında gidip haziran'da sınavlara gireceğim. kazanırsam özel öğrenci statüsü için milli eğitim bakanlığına basvuracağım. Okulu okurken mesela 3. sınıftayken Türkiye'ye girince kaçak durumuna düşermiyim?

Uzun olduğu için üzgünüm. Cevap veren arkadaşlara çok teşekkür ederim.

Saygılar...

İletiler
    21
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

İst.uni'den atıldığını ve ilişik kesme belgenle şubeye gidip 2008 sonuna kadar tecil yaptığını söylemişsin. Bu durumda 2008 sonuna kadar tecil hakkını elde etmiş oluyorsun ve daha sora açıköğretimde iki yıl üç yıl ya da beş yıl herneyse kalmış olman, 2008'e kadar olan tecil sürene etki etmez. Başka bir ifadeyle 31.12.2008 tarihine kadar istegin kadar açıköretimde kalma hürriyetine sahipsin Açıköğretimde iki yıl üstüste kalıpta askere çağrılacak olanlar, askere çağrıldıkları tarihte daha önceki bir sebepten(lise veya üniv terk-ilişik kesilme) tecil almamış olanlar ve tecil almış olupta tecil süresi dolmuş olanlardır. Senin tecil süren 2008 sonunda dolacağı için 'açıköğretimde iki yıl kalanların askere çağrılacağı' ile ilgili durum seni bağlamaz. İstersen açıköğretimden kaydını da silebilirsin herhangi bir sorun yok çünkü daha önceden 31.12.2008 sonuna kadar bir fakülte ve ya yüksekokul ve ya myo'dan mezun olan,ilişiğini kesen yada ilişiği kesilenlerin istedikleri taktirde elde ettikleri tecil hakkını elde etmişsin.Uzun uzadıya farklı şekillerde yazma nedenim bu konuda telaşa düşmüş olabileceğinin düşündüğüm için. İçin rahat olsun 2008 sonuna kadar tecil süren geçerlidir ve bu süre, açıköğretimde iki yıl üstüste kalmış olmandan hiçbir şekilde etkilenmez.

İletiler
    2
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı narmannn rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    İst.uni'den atıldığını ve ilişik kesme belgenle şubeye gidip 2008 sonuna kadar tecil yaptığını söylemişsin. Bu durumda 2008 sonuna kadar tecil hakkını elde etmiş oluyorsun ve daha sora açıköğretimde iki yıl üç yıl ya da beş yıl herneyse kalmış olman, 2008'e kadar olan tecil sürene etki etmez. Başka bir ifadeyle 31.12.2008 tarihine kadar istegin kadar açıköretimde kalma hürriyetine sahipsin Açıköğretimde iki yıl üstüste kalıpta askere çağrılacak olanlar, askere çağrıldıkları tarihte daha önceki bir sebepten(lise veya üniv terk-ilişik kesilme) tecil almamış olanlar ve tecil almış olupta tecil süresi dolmuş olanlardır. Senin tecil süren 2008 sonunda dolacağı için 'açıköğretimde iki yıl kalanların askere çağrılacağı' ile ilgili durum seni bağlamaz. İstersen açıköğretimden kaydını da silebilirsin herhangi bir sorun yok çünkü daha önceden 31.12.2008 sonuna kadar bir fakülte ve ya yüksekokul ve ya myo'dan mezun olan,ilişiğini kesen yada ilişiği kesilenlerin istedikleri taktirde elde ettikleri tecil hakkını elde etmişsin.Uzun uzadıya farklı şekillerde yazma nedenim bu konuda telaşa düşmüş olabileceğinin düşündüğüm için. İçin rahat olsun 2008 sonuna kadar tecil süren geçerlidir ve bu süre, açıköğretimde iki yıl üstüste kalmış olmandan hiçbir şekilde etkilenmez.

Ne kadar teşekür etsem azdır. Gerçekten çok yardımı oldunuz.
    saygılar

İletiler
    2
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Merhaba,

1978 doğumluyum ve 5316 sayılı öğrenci affından yararlanarak üniversiteye geri döndüm.Şu an 4. sınıftayım.Okuldan aldığım EKG belgemi askerlik şubeme gönderdim. 1 hafta sonra kontrol için aradığımda askerliğimin tecil edilemeyeceğini söylediler.Aftan yararlandığımı yasada 29 yaşından sonra 1 sene daha tecil hakkı tanındığını söyledim fakat emir geldiğini askerliğimi tecil edemeyeceklerini söylediler.Şubedeki memur bana ocak başı gibi ankara askerlik şubesine gitmemi ve askere gitmek için karar aldırmamı bu sayede 2008 kasım ayına asker olacağımı ve bu süre içinde okulumu da bitirebileceğimi söyledi.Ancak son yoklamamı yaptıramayacağım için kasım ayıyla beraber yoklama kaçağı durumuna düşeceğim.Ocağa kadar olan dönemi atlatsam bile karar aldırmaya gittiğimde beni hemen askere almayacaklarından nasıl emin olabilirim.Madem ki askerlik problemi çıkıcatı neden üniversite affı çıkarıyorlar anlamış da değilim.sadece 6 ay gibi bir süreye ihtiyacım var hazirandan sonra herhangi bir celp döneminde askerliğimi yapabilirim.Bu süreye kadar askerliğimi tecil ettirmemin bir yolu var mı ya da bana şube tarafından verilen tavsiye gerçekçi mi.Yardımcı olursanız sevinirim.

İletiler
    21
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Askerlik şubenizle tekrar görüşüp kesin bilgiler edinin. Ve şunuda bilmenizi isterimki askerlikte askere alınacakların yanlış bilgilendirilerek oyuna getirilmesi sözkonusu değildir. Şubeniz 2008 ocak ayına kadar askerlik kararı aldırmak için şubeye gitmeniz gerektiğini ve askerlik kararı aldırdığınızda kasıma kadar askere alınacağınızı söyledilerse; şubenize gidip askerlik kararı aldırdığınızda hemen askere alınacağınızı zannetmiyorum. Bu konuda endişelerinizi kontrol edemiyorsanız kasım ayı celbinin(şuan bulunduğğumuz ayın celbinin) bitiminden sonraki bir tarihte, mesela önümüzdeki aralık ayı içerisinde şubenize gidebilirsiniz. Size en erken şubat celbi verilecektir. Ve celp tarihlerinde geçerli bir mazereti olupta sözkonusu celp tarihinin bitiminden sonra şubelerine giderek mazeretlerini sunanların askerlikleri bir sonraki celbe ertelenmektedir. Sözünü ettiğim mazeretler sıhhi rahatsızlıklardır ve bunların belgesi ise doktor raporlarıdır. Celp zamanınız geldiğinde rahatsızlığınız nedeniyle bir doktora başvurup celp dönemini kapsayan bir rapor alabilirseniz ve bu raporla birlikte celp tarihinin bitiminden sonra şubenize giderek mazeretinizi sunarsanız askerliğiniz bir sonraki celbe ertelenecektir. Bir sonraki celp tarihine yakın bir zamanda yine bir rahatsızlığınız olursa bunu yine doktor raporuyla belgeleyerek yine celp tarihinden sonra şubenize giderek mazeretinizi tekrar sunarsannızın askerliğiniz yine bir sonraki celbe ertelenecektir.

+ Konuyu Yanıtla
2 / 12 Sayfa İlkİlk 123456789101112 SonSon

Bu sayfada bulunan kavramlar:

askerlik 29 yaş sınırı hesaplama

askerlik yaşı hesaplama

askerlik tecil hesaplama

dgs de yas siniri varmi

29 yaş sonu ne demek

29 yas sonu ne demek

29 yasini doldurduğunda askerlik sorunu

askerlik yaş sınırı dgs

askerlik 29 yas doldurma hesaplama

tecil 29 yas nasil hesaplanir

askerlikte 29 yaş hesabı

askerlik azami siniraskerlikte yaş hesaplamaaskerlikte 29dgs yas siniriaskerlik yaşı nasıl hesaplanıraskerlik 29 yas nasil29 yas sonu ne anlama geliyoraskerlik yasi hesaplamahttp:www.hukuki.netshowthread.php28734-29-yas-siniri-ve-ogrencilikonderyurthan@msn.comek2c askerlik kabul olurmu29 yaş sınırı ve öğrencilikaskerlik icin 29 dgs yaş sınırı
Forum