+ Konuyu Yanıtla
1 / 12 Sayfa 1234567891011 ... SonSon
1 den 10´e kadar toplam 116 ileti bulundu.

Konu: 29 yaş sınırı ve öğrencilik

29 yaş sınırı ve öğrencilik Hızlandırılmış Mobil Sayfa Sürümü (AMP)
    İletiler
    21
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Exclamation 29 yaş sınırı ve öğrencilik

Haziran 1979 doğumluyum ve öğrenciyim. Son sınıfta okumaktayım ve devam edersem 10 Haziran 2008'de mezun oluyorum. Devam edersem diyorum çünkü 29 yaşını dolduranların askerliğe alımı gibi bir durum söz konusu. Normalde haziran 2008'de 29 yaşını dolduruyorum ancak askerlikte ay hesabı değil yıl hesabı yapıldığını bu yüzden 01.01.2008'de 29 yaşını doldurmuş kabul edileceğimi öğrendim. 01.01.2008 tarihi itibariyle üniversitenin son sınıf son döneminde kayıtlı öğrenci durumunda olacağım. Yani devam ettiğim takdirde yaklaşık 5 ay sonra mezun olacağım. Bu durumum gözönünde bulundurularak okulu bitirdikten sonra askere gitmemin mümkün olup olmadığı hakkında ya da nasıl mümkün olabileceği hakkında bilgilenirsem gerçekten sevineceğim. Bu konu hakkında bilgisi olanlar beni bilgilendirilerse kendilerine minnettar olacağım.

Hukuki NET Güncel Haber

29 yaş sınırı ve öğrencilik konulu yargıtay kararı ara
    29 yaş sınırı ve öğrencilik konulu hukuk haber

2. # Nedir?
    Tavsiye Soru Cevap
    İletiler
    Ne kadar?

İletiler
    26
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Re: 29 yaş sınırı ve öğrencilik...

Ben kendi tecrübemi yazayım; umut ederim AÖF'de okumuyorsunuzdur.
    Sizden 3 yaş büyüğüm ve tam 3 sene önce aynı durumda kaldım.
    "Umut ederim ki AÖF değildir" dedim çünkü ben aynı yaş da aynı sorunu yaşarken başka üniversitede idim ancak ikinci üniversite olarak AÖF'ye kayıt yaptırmıştım.

Birgün işyerime iki polis memuru gelerek "karakola gitmem" gerektiğini söyledi. Biraz konuşunca "askerlik sebebi ile olduğunu" belirttiler. Onlara öğrenci kimliğimi gösterdim ancak "onlar için bir geçerliliği olmadığını onlardaki arama kağıdımın iptal olduğuna dair askerlik şubemden yazı getirmem gerektiğini" söylediler. Ben de adresimin belli olduğunu söyleyerek bir hafta süre istedim ve anlayışlı davranmaları sayesinde karakola gitmeden bu süreyi aldım.

Kendi üniversitemden aldığım öğrenci belgesini ve birkaç dersim kaldığına ait bir not çizelgesini, açıköğretim öğrenci belgeleri ile birlikte bir tanıdığım vasıtası ile şubeme gönderdim ve 1 sene tecil istedim. Orada "okul evraklarımla ilgili birşey yapamayacaklarını (uzatmaları oynuyordum ) ancak henüz 28 yaşında olduğum için AÖF evrakları ile tecil edebileyeceklerini" söylemişler. Ve 1 sene tecil ettiler. Ben de o süre zarfında normal okulumdan mezun oldum.

Açıköğretim olmasa açıkcası pek şansım kalmayacakdı.

Şimdi sizin için baktım halen AÖF'ye ikinci üniversite olarak kayıt yapılabiliyor.
    http://www.aof.anadolu.edu.tr/ilan/2...itDuyurusu.pdf

Bence bu şansı kullanmazsanız ya şubenizle açık açık görüşüp tecil isteyin ya da 5-6 ayı kazasız belasız geçirmek için dua edin. Çünkü her aynı durumda olanın aranması ya da gitmesi gibi bir şey sözkonusu değil. Ancak tedbirli olmak iyidir

Ah aklıma gelmişken fantastik bir çözüm daha: aynı durumda kalan bir arkadaşımı bu seçimlerde oy verirken karakola götürdüler. O'nun şansı ise kardeşinin askerde olması idi. Babası "bir çocuğum askerde olduğu için alınmaması..." diye dilekçe verince kardeşinin askerliği bitene kadar tecil ettiler. Yani bir kardeşiniz varsa hemen askere gönderin

Nerede
    Afyonkarahisar
    İletiler
    2.022
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

1979+29=2008 2008 31 ekim tarihine kadar azami öğrencilik süreniz dolmadıysa ertesi yıla terk işlemi yapılacaktır o tarihde de zaten okulunuzu bitirmiş olacaksınız.

İletiler
    26
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı alisinkay rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    azami öğrencilik süreniz dolmadıysa
    Uyarı yerinde olmuş. Ben "uzatmaları oynadığımı" yazmıştım. Doğal olarak tecil hakkım kalmamıştı.

Nerede
    Afyonkarahisar
    İletiler
    2.022
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

azami öğrencilik süreniz yani 7 yıl dolmuş olsa bile 4 yada 5 dersten kaldıysanız 1 yıl 2. yılda da 4- veya 5 dersten kaldıysanız 1 yıl daha askerliğinizi tehir ettirebilirsiniz ilk sena sonunda 3 veya daha azsa 2 yıl tehir hakkınız vardır tabii 29 yaşı da beraberinde değerlendirmek lazım

Nerede
    Afyonkarahisar
    İletiler
    2.022
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

ekleme 4-5 dersten kalıp 3e düşürürseniz erteleme hakkınız yok çünkü 3 derse sınırsız sınav hakkı tanınıyor.

İletiler
    26
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı alisinkay rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    azami öğrencilik süreniz yani 7 yıl dolmuş olsa bile 4 yada 5 dersten kaldıysanız 1 yıl 2. yılda da 4- veya 5 dersten kaldıysanız 1 yıl daha askerliğinizi tehir ettirebilirsiniz ilk sena sonunda 3 veya daha azsa 2 yıl tehir hakkınız vardır tabii 29 yaşı da beraberinde değerlendirmek lazım
    Sn. Alisinkay'ın son iki açıklamasında yazılanlar doğrudur. 29 yaş ile birlikte değerlendirilme hususunda ise yaşadıklarım şunlar;

Ben 7 sene sonunda 5 dersim kaldığı halde ve hatta bununla ilgili Sn.Alisinkay'ın belirttiği kuralları içeren bir kanun maddesi de (hukukçu değilim kanun maddesi tabiri yanlış olabilir, asal'ın sitesinde bulduğum bir yazı) bulduğum halde tecilimi yapmadılar. Çünkü 29 yaş sınırına gelmiştim.

Arkadaşımızın son mesajında da belirttiği gibi yaş sınırına geldikten sonra 7 yıl okuma hakkınız da dolduysa tecil hakkınız kalmıyor.

Bu konularda askerlik şubenizle irtibata geçmekten çekinmeyin genelde sizdeki iyiniyeti gördükleri sürece yardımcı olmaya çalışıyorlar.
    Şöyle ki size ilk bahsettiğim Açıköğretim formülünü aynı durumda ki bir arkadaşıma askerlik şubesi önermişti de biz de öğrenip faydalanmıştık.

İletiler
    21
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Exclamation Re: 29 yaş sınırı ve öğrencilik...

Öncelikle ilginiz nedeniyle teşekkür ediyorum hepinize. 1979+29=2008 ekim ayına kadar mı yoksa 2008 ocak ayı mı? 1979 doğumulular için asal'da 01.01.2008 tarihi geçiyor.
    Ankaralı arkadaşım sizin durumunuz da gerçekten ilginçmiş bu arada. Sorunsuz geçirmiş olman sevindirici. Kendi durumumla ilgili detay vereyim: Ankara Üniv. Dil Tarih Coğ. Fak. son sınıf öğrencisiyim. Dördünci sınıf öğrencisiyim ve bu okuldaki dördüncü senemdeyim. Yani normal öğrenim süresi olan dört yılı 1 ay dahi aşmadım(askerlikle ilgili durumumu bildiğimden daha ilk senede dersleri sıkıya aldım yani ) Ocak 2008'de son sınıf birinci dönem bitmiş olacak ve şubat 2008'de son döneme gireceğim. Alttan herhangi bir dersim yok ve okula devam edebilirsem haziran 2008'de mezun olacağım. Haziran 1979 doğumlu olduğum için askerlik konusunda yaş sınırıyla ilgili bir sorun yaşamayacağımı düşünüyordum ta ki 1 hafta öncesine kadar arkadaşlarımdan aldığım uyarıya kadar: Asal'da yaş sınırı için ay hesabının yapılmadığı dolayısıyla haziran doğumlu olsamda ocak ayının dikkate alındığı ve buna göre 1979 doğumluların 01.01.2008'de 29 yaşı doldurduğunu öğrendim.Bu tarihte 29 yaşını doldurmuş oluyorum ancak okulun azami süresinin dolmasına 3 yıl gibi süre kalıyor bu tarihte. Bu durumda 6 ay gibi bir tecil ya da erteleme almak mümkün mü ya da tecil veya erteleme konusunda askerlik şubesindeki görevlilerin insiyatifi var mı? Bir de bir yıl içinde kaç kez asker alımı var(sanırım celp dönemleri deniyor buna) ?

İletiler
    21
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Exclamation Re: 29 yaş sınırı ve öğrencilik...

Söylemeyi unutmuşum ben daha önce bir üniv.den kayıt sildirerek üniv.den mezun olma ya da terk dolayısıyla verilen 2 yıl tecil hakkımı kullanmıştım.
    Ankaralı arkadaşım işyerinize polisin gelmesinden sözetmişsiniz ben burda, öğrenci olduğunuz için 28 yaşında olduğunuz halde askerlik nedeyiyle neden arandığınızı anlayamadım. Yani 29 yaşını doldurduktan sonra celbe katılmamanın sonucunda olması gereke bir durum değil mi bu? Okulunuzun 29 yaş bitimine kadar durumunuzu askerlik şubesine bildirmesi ve askerliğinizin tec ilini sağlaması yükümlülüğü var çünkü.

İletiler
    26
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı narmannn rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Söylemeyi unutmuşum ben daha önce bir üniv.den kayıt sildirerek üniv.den mezun olma ya da terk dolayısıyla verilen 2 yıl tecil hakkımı kullanmıştım.
    Siz ben misiniz yoksa? diye düşünmeye başladım. Ben de bir okulda 4 yıl geçirmiştim ve bitirdiğim okul 2. okulumdu.

Beni niye aradıklarını şimdi düşünüyorum. Normal okul sürem dolduğu için tecil hakkım kalmamıştır diye düşünüyorum. Esasında çok da emin değilim. Çünkü ilk okuduğum okul da 4 sene boyunca "tecilim yapıldı" diye düşünmeme rağmen 2.ye başvururken esasında askeriyede hiç bir kaydım olmadığını öğrenmiştim! Yani kaydım yapılmamış ama okul evraklarımı gönderiyor.. Galiba ya okul göndermiyordu ya şube "yanlış geldi" diye çöpe atıyordu

Yaş konusunun nasıl hesaplandığından emin değilim. "Forumda vardır" diye düşünüyorum.

Sizin durumunuza net birşey söyleyip yanlış yönlendirmek istemem. Çünkü henüz okulunuzun normal süresi bile dolmamış. Askerlik şubenize sorarsanız net cevap alırsınız. Ben bir sorun çıkacağını hiç düşünmüyorum. Ben mezun oluken benden büyük ve 7. 8. 9. senesini okuyan onlarca arkadaş vardı.

Ama dediğim gibi %100 emin olamayız. Ben sadece tecrübe aktarıyorum diğer arkadaşlar kanuni yönünü daha iyi bilirler.. En iyisi şubenizden telefonla şu anki durumunuzu öğrenmeniz.

celp dönemlerini şuradan öğrenebilirsiniz.
    http://www.asal.msb.gov.tr/er_islemleri/celpdonem.htm

benim bu konuda ki diğer tecrübelerim de henüz sizin için erken olsa da forumda var.
    https://www.hukuki.net/forum/showthread.php?t=28642

not: ankara ile bir ilişkim yok (gerçi yöre, milliyet, ırk vs. her türlü ayrımdan uzak olduğum için farketmez). nicke bakınca sizin de erzurum'la olmalı?

+ Konuyu Yanıtla
1 / 12 Sayfa 1234567891011 ... SonSon

Bu sayfada bulunan kavramlar:

askerlik 29 yaş sınırı hesaplama

askerlik yaşı hesaplama

askerlik tecil hesaplama

dgs de yas siniri varmi

29 yaş sonu ne demek

29 yas sonu ne demek

29 yasini doldurduğunda askerlik sorunu

askerlik yaş sınırı dgs

askerlik 29 yas doldurma hesaplama

tecil 29 yas nasil hesaplanir

askerlikte 29 yaş hesabı

askerlik azami siniraskerlikte yaş hesaplamaaskerlikte 29dgs yas siniriaskerlik yaşı nasıl hesaplanıraskerlik 29 yas nasil29 yas sonu ne anlama geliyoraskerlik yasi hesaplamahttp:www.hukuki.netshowthread.php28734-29-yas-siniri-ve-ogrencilikonderyurthan@msn.comek2c askerlik kabul olurmu29 yaş sınırı ve öğrencilikaskerlik icin 29 dgs yaş sınırı
Forum