+ Konuyu Yanıtla
1 den 10´e kadar toplam 10 ileti bulundu.

Konu: Eşe darp - şikayetten vazgeçme ve sonuçları

Eşe darp - şikayetten vazgeçme ve sonuçları Hızlandırılmış Mobil Sayfa Sürümü (AMP)
    İletiler
    9
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Post Eşe darp - şikayetten vazgeçme ve sonuçları

Eşimle kavga ettikten sonra darb raporu alıp, karakolda ifade verdim, fakat davacı ve şikayetçi olmadım.Darb raporun da hafifdi.Ama eşime 5237 S.Y. TCK 86/2,86/3-a,53 maddelerince dava açıldı.
    Ben size şunları sormak istiyorum.1-Uzlaşma mümkün mü? 2-Ceza almadan dava sonuçlanabilir mi? (Hakim insiyatif kullanır mı?) 3-Beraat alınır mı? 4-Eşimde devlet memuru ceza alırsa sabıkasına işlenir mi? devlet memurluğu yapmasına engel mi? 5-İfade mi tamamen değiştirsem eşime açılan dava iptal olur mu? Bu ifade değişikliği benim başımı ağrıtır mı?

Hukuki NET Güncel Haber

Eşe darp - şikayetten vazgeçme ve sonuçları konulu yargıtay kararı ara
    Eşe darp - şikayetten vazgeçme ve sonuçları konulu hukuk haber

2. # Nedir?
    Tavsiye Soru Cevap
    İletiler
    Ne kadar?

Nerede
    Eskişehir
    İletiler
    209
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Re: Eşe darp, şikayetten vazgeçme ve sonuçları

KASTEN YARALAMA

Madde 86 - (1) Kasten başkasının vücuduna acı veren veya sağlığının ya da algılama yeteneğinin bozulmasına neden olan kişi, bir yıldan üç yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır.

(2) (Ek fıkra: 31/03/2005 - 5328 S.K./4.mad) Kasten yaralama fiilinin kişi üzerindeki etkisinin basit bir tıbbi müdahaleyle giderilebilecek ölçüde hafif olması halinde, mağdurun şikayeti üzerine, dört aydan bir yıla kadar hapis veya adli para cezasına hükmolunur.

(3) Kasten yaralama suçunun;
    a) Üstsoya, altsoya, eşe veya kardeşe karşı,
    b) Beden veya ruh bakımından kendisini savunamayacak durumda bulunan kişiye karşı,
    c) Kişinin yerine getirdiği kamu görevi nedeniyle,
    d) Kamu görevlisinin sahip bulunduğu nüfuz kötüye kullanılmak suretiyle,
    e) Silâhla,
    İşlenmesi hâlinde, şikâyet aranmaksızın, verilecek ceza yarı oranında artırılır.
    1- Uzlaşma yada şikayetten vazgeçme mümkün değildir. Kasten yaralama suçu işlenmiş ve eşe karşı işlendiğinden bunun takibi şikâyete bağlı değildir. Kendiliğinden takip edilen bir suçtur. Sonuçta şu andan sonra şikayetten vageçme diye bir müessese yoktur.
    2- Ceza almadan sonuçlanacağını sanmam. Ancak şartlar gerçekleşirse örneğin daha önceden bir sabıkası yoksa adli para cezasıyla kurtulur. Ancak hapis cezası alırsa ve bu ceza ertelenmez yâda eşiniz koşullu salıverilmezse; hapiste olduğu süre müddetince memurluk haklarından yoksun kalır.
    3- Hâkim inisiyatifini kullanabilir örneğin cezayı alt sınırdan tayin eder ancak var olan bir suçu da görmezden gelemez. Çünkü söz konusu maddenin 3.fıkrası ve a bendi sizinle ilgili ve burada şikâyet aranmadan dava açılır denmekte.
    4- Para cezası alırsa hiç bir şekilde etkilenmez çünkü sicil direkt olarak arşive kaldırılır. Ancak hapis cezası alırsa dediğim gibi hapiste kaldığı müddetçe memurluk haklarından yararlanamaz. Ve daha sonra cezaevinden çıktığında devletin eşinizi memur yapıp yapmama konusunda geniş bir irade serbestîsi vardır. Ancak işlerlikte devletin bu insiyatifini nasıl, ne şekilde kullanacağı belli değildir. Genelde bu yetkiyi kullanmamakta ve kişi cezaevinden çıktığında görevine devam etmektedir. Dediğimi yineliyorum şartlar uygunsa eşinizin adli para cezası alacağı kanısındayım.
    5- İfadenizi değiştirebilirsiniz. Eşiniz bir ihtimal ceza almaz ancak iddianızın oldukça inandırıcı ve hâkimi ikna edici olması gerekmekte. Ve sizin başınızda ağrır. Yani darp raporu açık, darp edildiğiniz ortada. O yüzden sçok sağlam bir ifade değiştirme yapmadığınız müddetçe bunu kesinlikle önermem.

Not: Daha detaylı bilgi almak için lütfen bir avukat bürosunu ziyaret ediniz.
    Konu Oğuzhan Dayar tarafından (03-10-2007 Saat 02:04:32 ) de değiştirilmiştir.

Nerede
    Ankara, Yenimahalle, Turkey.
    İletiler
    2.490
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Sayın Oğuzhan Dayar'a katılmakla birlikte eklemek istediğim nokta, ifadenizi değiştirmeniz halinde ortaya çıkacak olasılıklar hakkında;
    Darp olayı resmi bir belge ile sabit durumda. Bu nedenle ifadenizde ancak darbın kim tarafından yapıldığı unsurunu değiştirebilirsiniz ki, bu da sizin suç işlemenize neden olacaktır. Sizin ihbarınız ile eşiniz hakkında soruşturma başlamış bulunduğundan, sonrasında bu fiili eşinizin yapmadığını belirtirseniz, Türk Ceza Kanunu'nun 267. maddesine göre iftira suçunu işlemiş olursunuz. Bundan başka, suç delillerini yok etme, gizleme veya değiştirme suçu ile suçluyu kayırma suçlarının da unsurlarının oluşacağı kanısındayım. Yukarıda dediğim gibi, darp olayının bir başkası tarafından yapıldığı şeklinde ifadenizi değiştirirseniz, aslında o suçu işlemeyen bir kişiye suçu isnat etmiş olacaksınız ki bu da Türk Ceza Kanunu'nun 271. maddesine göre suç uydurma suçuna konu olacaktır.
    Sayın gulay21,
    İfadenizi değiştirmeniz, adliyeyi yanlış yönlendirdiğiniz için sizi çok zor durumlara sokabilecektir, hem bu nedenle hem de hukukun yanıltılmasını kesinlikle tasvip etmediğimden bu fikrinize son derece karşıyım. Bunun yerine, eşinize eğer ceza verilecekse en az ceza ile bu durumdan kurtulması için, bir avukattan profesyonel yardım almanızı öneririm, sizi en iyi savunacak olan bir avukattır.

İletiler
    9
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Darb raporunda sağ kol üst bölümde3*4 ebatında ekimoz vardı. Fakat kati raporda hiç bir şey yoktu. Ayrıca ikimizinde pişmanlık duyması gibi nedenler ceza almasını engellemez mi?Ayrıca şimdiye kadar bırakın adli bir suç devlet memuru olarak da temiz sicile sahip.
    Açıkcası ben bu işten hiç ceza almadan kurtulmasını istiyorum.Hiç umut yok mu. Hakimin beraat kararı vermesi imkansız mı?
    Diyelim ki adli para cezası aldı. Eşim Kurum değiştirecek ve bu arada sabıka kaydı çıkaracak. O zaman bu sabıka kaydında gözükecek mi?Yani sabıkalı mı olacak artık?
    Birde mahkeme sonrası kurumuna yazı gönderilecek mi? Kurumu siciline işler mi?
    Saygılarımla........

İletiler
    9
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı gulay21 rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Darb raporunda sağ kol üst bölümde3*4 ebatında ekimoz vardı. Fakat kati raporda hiç bir şey yoktu. Ayrıca ikimizinde pişmanlık duyması gibi nedenler ceza almasını engellemez mi?Ayrıca şimdiye kadar bırakın adli bir suç devlet memuru olarak da temiz sicile sahip.
    Açıkcası ben bu işten hiç ceza almadan kurtulmasını istiyorum.Hiç umut yok mu. Hakimin beraat kararı vermesi imkansız mı?
    Diyelim ki adli para cezası aldı. Eşim Kurum değiştirecek ve bu arada sabıka kaydı çıkaracak. O zaman bu sabıka kaydında gözükecek mi?Yani sabıkalı mı olacak artık?
    Birde mahkeme sonrası kurumuna yazı gönderilecek mi? Kurumu siciline işler mi?
    Saygılarımla........
    Ayraca adava düşebilir mi?
    Adli para cezası alırsa sabıka kaydına işleniyor mu?

İletiler
    2
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı gulay21 rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Ayraca adava düşebilir mi?
    Adli para cezası alırsa sabıka kaydına işleniyor mu?
    Merhaba Gülay Hanım. Ben, Temmuz 2007 de bu konu yüzünden ceza aldım. Konu aynen sizin konunun aynısıydı. Raporu aldıktan sonra dönüşü olmuyor bu işin. Yani muhakkak ki ceza alınıyor. Hatta eşe darp daha ağır oluyor. Ben bir sürü indirimlerden sonra 2,5 ay hapis cezası aldım. Ama paraya çevrildi. Günlüğü 20 YTL olarak yani 75*20=1500 YTL para cezasına çevirdi. 1500 YTL yi ise 15 ay takside böldü. Ama ben, adrese tebligat geldikten sonra hepsini birden yatırdım. Şunu da belirtmek isterim ki; eşime darp yapmama rağmen bu cezayı aldım. Tartışma esnasında sadece kolundan tutmuştum. Raporu da çok rahat özel hastaneden almış sevgili karıcım. Ben karakoldaki ifadem de hiç bir şey olmadı aramızda deseydim, bu cezayı almayacaktım. Ben hiç bir şey çıkmaz ıvır zıvır bu işler diye, karakolda "eşimle tartıştım ve sadece kolundan tuttum" demiştim. Karım da duruşmada ne kadar "eşim bana vurmadı" dese de, o rapor herşeyi hakimin gözünde bitiriyor. Sicile işlenmiyor diye biliyorum. Ben de öğretmen olarak görev yapmaktayım mesleğimle ilgili hiç bir sakıncası olmadı. Şunu da bilmeli ki bu olaylar yaşanınca karşılıklı sevgi de çok büyük yaralar oluşuyor. Kimsenin sorgulayamadığı aramızdaki sevgiyi, saygıyı, ilişkiyi bakıyorsunuz ki, bir anda polisinden tutunda hakimine kadar herkes sorguluyor, oysa ki aramızdaki bu sevgi bu kadar yüce değilmiş diyoruz...

Nerede
    ataköy/istanbul
    İletiler
    1
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Merhaba Gülay hanım ben evliliğim boyunca darb gördüm hep affettim.Sonunda 2005 de şikayet ettim mahkemelik olduk.Mahkemede eşimi af ettiğimi olayın kapanmasını istedim (eşimin isteği üzerine) mahkeme sürüp giderken eşimin birkaç ay sonra ikinci ölümcül darbı geldi onu af etmedim sonrada üçünçü darp ikimizde devlet memuruyuz birincisinden af ettiğim için 140,00 ytl. para cezası aldı.Diğerdavalar devam ediyor.Kadın dövülmez.Kadına kalkan el kırılır adalet sorar.Hiç af etmeyin çünkü devamı gelir.Para cezası memuriyeti etkilemez sadece kurumuna sizşikayet ederseniz haberi olur.bu arada saygı ve sevgide biter sonu boşanmaya kadar gider.Eşinize okadar üzülmeyin neden düşünüyorsunuzki kurumunu,sabıkasını,sicilini onu size el kaldırırken kendi düşünseydi.Bırakın cezasını çeksin yarının ne getireceği belli olmaz acırsın,acırsın ama acınacak hale gelirsin.Benden sana tavsiye mahkemelerine gir dosyanı takip et çünkü eşinin gerçek yüzü orada ortaya çıkacak.Sana iyi şanslar diliyorum.

Nerede
    İstanbul
    İletiler
    5
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı ckocer rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Merhaba Gülay hanım ben evliliğim boyunca darb gördüm hep affettim.Sonunda 2005 de şikayet ettim mahkemelik olduk.Mahkemede eşimi af ettiğimi olayın kapanmasını istedim (eşimin isteği üzerine) mahkeme sürüp giderken eşimin birkaç ay sonra ikinci ölümcül darbı geldi onu af etmedim sonrada üçünçü darp ikimizde devlet memuruyuz birincisinden af ettiğim için 140,00 ytl. para cezası aldı.Diğerdavalar devam ediyor.Kadın dövülmez.Kadına kalkan el kırılır adalet sorar.Hiç af etmeyin çünkü devamı gelir.Para cezası memuriyeti etkilemez sadece kurumuna sizşikayet ederseniz haberi olur.bu arada saygı ve sevgide biter sonu boşanmaya kadar gider.Eşinize okadar üzülmeyin neden düşünüyorsunuzki kurumunu,sabıkasını,sicilini onu size el kaldırırken kendi düşünseydi.Bırakın cezasını çeksin yarının ne getireceği belli olmaz acırsın,acırsın ama acınacak hale gelirsin.Benden sana tavsiye mahkemelerine gir dosyanı takip et çünkü eşinin gerçek yüzü orada ortaya çıkacak.Sana iyi şanslar diliyorum.
    Çok güzel söylemişsiniz gerçekten benimde eşim davayı çekmek için baskı yapmaya başladı. "Polis zoruyla götürürler ancak beni" bilmem ne vs. vs. neler diyor. Halbuki barışalı 2-3 gün oluyor bana güven vermesi gerekirken yaptıkları da halen diz boyu. Evime geldim fakat çok huzursuzum para cezası alırsa belki belimizi bükecek fakat bunu o istedi. 7 yıllık bir geçmişimizin ardından sadece 4 ay evli kaldık ve babamdan yemediğim dayağı yedim ben... https://www.hukuki.net/forum/showthread.php?t=30020

İletiler
    9
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı yargıtayın bozma kararı ve sonuçları ne olur

Eşimle kavga ettikten sonra darb raporu alıp, karakolda ifade verdim, fakat davacı ve şikayetçi olmadım.Darb raporun da hafifdi.Ama eşime 5237 S.Y. TCK 86/2,86/3-a,53 maddelerince dava açıldı.
    eşim hapis cezası aldı oda para cezasına sonrada alkollü yerlerden 15 gün uzak durma cezasına çevrildi.sonra temyiz etti.yargıtay bozma kararı verdi yargıtay bu kararı eşimin lehine mi aleyhine mi vermiştir.bozmanın gerekçesini yargıtayın dosya sorgulama bölümünden göremiyoruz. makkemeden yeni bir dava tarihi geldi.mahkeme tekrar mı olacak ikimizde mahkemede bulunacakmıyız.yeni mahkeme sonuçları eşimin lehine mi işleyecek.
    yargıtay bozma kararını temyiz edenin lehine mi aleyhine mi bozar.
    2008 yılında hükmün geri bırakılması kanunu çıkmış.bizim dava 2007 de görüldü. yargıtay da 2010 haziranda kararı bozdu. bizde bu hükmün geri bırakılması kanunundan yararlanamıyormuyuz.
    hükmün geri bırakılması kanunundan yararlanabiliyorsak bunu nasıl mahkemede ifade edeceğiz.biz bu kanundan yararlanmak istiyoruz mu diyeceğiz. yada dilekçemi yazacaz.
    acaba yargıtay bizim bu kanundan yararlanmamaız için mi bozmuştur.
    yarın adliyeyi arasam bana yargıtayın neden bozduğunu söylerler mi.
    cevaplayan hukukçularımıza sonsuz teşekkürler..

İletiler
    501
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Cevap: yargıtayın bozma kararı ve sonuçları ne olur

Eşe karşı yaralama eyleminden dolayı, TCK. 86/2 ve 86/3-a sevk maddeleri uyarınca açılan kamu davasında, şikayetten vazgeçme davayı düşürmez. Dava şikayet olmasa da devam eder. Uzlaşmaya tabi değildir.

2007 yılında esastan karara çıkarak Yargıtay'dan bozularak gelen böyle bir dosya büyük bir ihtimalle zaten dosya CMK. 231/5 uyarınca değerlendirme yapılması, kararda 231/5 maddesinin tartışılması için bozulmuştur. Yani bozma, büyük bir ihtimalle "hükmün açıklanmasının geri bırakılması" müessesesinin Mahkemece yeniden değerlendirilmesi içindir. Bu lehe bir durum yaratır.

+ Konuyu Yanıtla

Bu sayfada bulunan kavramlar:

http:www.hukuki.netshowthread.php28364-Ese-darp-sikayetten-vazgecme-ve-sonuclari

https:www.hukuki.netshowthread.php28364-Ese-darp-sikayetten-vazgecme-ve-sonuclari

ese darpta mahkemede esim vurmadi derse

kamu davasında şikayetten vazgeçme

darp raporu

basit yaralamada şikayetten vazgeçme

basit yaralamada beraatsijayet cekmek icin ne yapmali poliseşe karşı basit yaralama şikayetten vazgeçmeeşe darptan beraatgenel af da kadin siddetine acilan kamu davasi dusermieşe karşı basit yaralamanın cezasıtck 862 şikayetten vazgeçmeşikayetten vazgeçme süresidarp davasindan alinan cezasilahla yaralama şikayetten vazgeçmekasten yaralamada şikayetten vazgeçmeeşe darptan alınan cezalaresi basit yaralamada sikayet alınırsa kamu davasi surermikati raporese darp hagbkadina siddet ile ilgili kamu davalari nasil sonuclanirdarp davasinda vazgecilirse ne olurdarp raporunda hakim.ceza verirmiEsimden sikayetci olmadigim halde durusma axilmis ne kadar surer cezasi nedir
Forum