Anket Sonuçlarını Göster:

Oylayanlar
0. Bu ankette oy kullanma yetkiniz bulunmuyor.
  • 0 0%
+ Konuyu Yanıtla
7 / 66 Sayfa İlkİlk 123456789101112131415161727374757 ... SonSon
61 den 70´e kadar toplam 655 ileti bulundu.
    Nerede
    samsun, Türkiye.
    İletiler
    27
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı

sayın dilek hanım
    değerli meslektaşım

benim başıma gelen olayda asliye mahkemsince 2003 yılında verilen bir cezanın ertelenmesi kararı vardı (yedi eminliği suistimal suçu)

ben de "kanun değişti ve zamanaşımı süresinin dolmasını beklemem gerekmemeli" artık diyerek başvurumu kararı veren asliye ceza mahkemsine götürdüm ancak... hakim bey almak istemedi .. yani epey bir ter döktüm tekrar tekrar gittim...reddedileceğini +k anladığımiçin diğer yolu deneyeyim ve savcılığa başvurayım dedim ama şaşırtıcı şekilde savcı bey de bana bu konunun artık ne kendilerinin ne de mahkemelerin görev alanına girdiğini ve direkt bakanlığa faks çekmem gerektiğini gerektiğini söyledi...(hatta ben yargılamayı yapan ASLİYE CEZA hakimine götürdüğümü ve alınmadığınıu söylediğimde " zaten yetkisi yok ki alamaz... siz bunu bakanlığa faxlayacaksınız" cevabını bana bizzat savcı bey söyledi ..ek madde vs dememe rağmen yine aynı cevabı aldım... )

bu anlattığım başvuruyu iki ay önce yaptım ve ciddi sıkıntı yaşadım..iki kez dilekçemi değiştirdim... hala da akıbetini bilmiyorum..bakanlığı aradığımda karşıma çıkan yetkili bir hanım tel ile bilgi veremeyeceklerini söyledi..
    " e peki ben nasıl bilebileceğim başvurumun kabul edilip edilmediğini" dediğimde ise gayet net olarak " gidip savcılıktan tekrar kayıt isteyeceskiniz bunu anlamak için " cevabını aldım:) "
    " peki ama başvunun sonuçlanması için ne kadar zaman geçmesi gerkiyor ? soruma karşılık ise
    " bir aydan fazla..yaklaşık bir buçuk ayı bulur" cümlesiydi bana verilen cevap...

bu noktada kararın tarihi ve eski kanun zamanında mı olduğu sorusu hiç gündeme bile gelmedi ... direkt yetkilerinin olmadığı söylendi..

///aslında asliye mahymesine "olsun siz alın ve temyizde incelensin " dememe rağmen alınmak istenmedi ve ben zaman darlığı nedeniyle ısrar etmedim açıkçası ( çok aciliyeti olan ve bir an önce halledilmesi gereken bir durumdu...iki ayağı bir pabuçtayken bunu yapamıyor insan ) ///

bunu daha fazla ileriye taşıyamamın ve zorlayamamın tek nedeni iş işten geçti artık-vakit yok-" durumunda bulunmamdı...

zaten bir buçuk sene sonra zamanaşımına uğrayacak ve benim bunu bir dava halinde öne sürmem kimbilir ne kadar zaman alacak... !!
    ///kişinin işe giremesi dolayısıyla uğradığı bu zarar nasıl telafi edilir .. !!! bu da ayrı bir araştırma ve inceleme konusu ve konunun kişinin temel hak ve özgürlüklerinden tutun tazminat hukukuna uzanan bir sürü boyutu var...ama bu taşı kim atacak ve ortaya senelrce konan emek ne olacak !! ///

iyi çalışmalar ..sevgi ve saygılarımla...

av mehpare altaylı

Hukuki NET Güncel Haber

Adli sicil ile ilgili konular bu başlık altında toplanacaktır konulu yargıtay kararı ara
    Adli sicil ile ilgili konular bu başlık altında toplanacaktır konulu hukuk haber

2. # Nedir?
    Tavsiye Soru Cevap
    Nerede
    Avukat Dünyası
    İletiler
    Ne kadar?

Nerede
    istanbul, eminonu, Turkey.
    İletiler
    9
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı

İyi gunler
    Benim bi sorunum var ve sizlerin yardımlarını bekliyorum.2004 yılında tck 491/3 (Hırsızlık) sucundan sabıka aldım.1 yıl ceza verildi daha sonra bu ceza para cezasına cevrıldı ve ogrencı olmam vb sebelerden cezam tecil edildi.Yani ne hapiste yattım ne de para cezası odedim.Tabii sabıka kaydım oldu bana bu sabıka kaydını 5 sene sonra silinecegi soylendi (Asliye kalemi tarafından).
    Bu sabıka kaydı tabii hayatımda cok olumsuzluga sebeb oldu neyse ben bu sene istanbul universitesi hukuk fakultesını kazandım ve mezun oluncaya kadar sabıka kaydım silenecegi için oldukça rahattım fakat yeni bir duyum aldım ve avukat olabilmem için arşivli sabıka kaydı almam gerekiyormuş.
    Sorum şu olacak 2009 yılında silinecek olan sabıka kaydım,arşivli sabıka kaydında gozukecek mi? eğer gözükecekse bunu sildirmem mumkun mü? ve bu durum ben hukuk fakultesi mezunu oldugumda avukat,hakim,savcı olmama engel olacak mı?
    Bu durum karşısında ne yapabilirim yardımlarınızı bekliyorum şimdiden teşekkurler

Nerede
    İletiler
    9
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı

iyi sabahlar
    Artık çıldırmak uzereyım az once forumda dolaşıyordum ve yeni şeyler gozume çarptı ben 2003 senesinde 491/3 (hırsızlık)sucundan ceza aldım,Bu senede hukuk fakultesini kazandım kayıt yaptıracaktım fakat baronun sitesini gezerken istenen belgelrde arşivli sicil kaydı ibaresini gordum araştırdım eski konuna gore 3862 sabıka kaydım arşivdende cıkyor ama yeni kanuna gore arşivde saklı kalıyor yanı ben hukuk fakultesini bitireceğim ve hiçbir şey olamayacagım oysa bu suçu 5 sene once işleseydim kaydım arşivden silinecek bende avukat hatta hakım bile olabilecektim ne kadar komik eger gerçekten boyle bir işleyiş varsa ben boşuna hukuk okumayı tercih etmeşim yada cok yanlış duşunuyorum eger yanlış duşunuyorsam butun hukuk camiyasından da ozur diliyorum.
    Neyse diyorum hayat hukukculuktan ibaret değil umudunu tuketme yaşın 24 olmasına rahmen seneye bir daha öss ye girersin işletme okursun sabıka kaydın nasıl olsa silinir sana işverende ARŞİVLİ SABIKA KAYDI istemez ve normal insanlar gibi yaşarsın sonra bir bakıyorum bu sabıka askerliğime engel oluyor yanı kısa donem veya yedek astsubaylık olarak gorev yapamazsın sabıkan silinse bile biz bilyoruz ve seni tekrar mahkum ediyoruz ve er olarak 15 ay askerlik yaptırıyoruzz diyorlar bende diyorum ki artık
    HAYAT BU KADAR ZOR OLAMAZ AMA İNSANLAR ........

Nerede
    İletiler
    9
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı

aldıgım yuz kızartıcı suc adli sicil kaydından silinse bile ben askerliğimi uzun donem mi yapmak zorundayım bu konuda da bilgilendirir misiniz beni
    Yardımlarınız için şimdiden çok teşekkurler

Nerede
    İletiler
    9
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı

hiç kimse yardım edemiyecek mi? bana

Nerede
    İletiler
    9
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı

luıtfen bi avukat arkadaşımız şu kararı yorumlayabilir mi?benim anladıgım kadarıyla adli sicil kaydı silinen bir insan sabıka kaydı arşive alınsa dahi askerlik hizmetini kısa donem veya yedsek astsubay olarak yerine getirebilyor ben bunu anladım ama konu hakkında birbiriyle çelişen mahkeme kararları var bir avukat arkdaşımız bu kararı yorumlayabilrse sanırım cok faydalı olacak,
    Kararda 491/2 hırsızlık sucundan hukum giyen bir vatandaş adli sicl kaydı silindigi için yedek subay olarak askerlik yapabileceği mi kararlaştırılmış.
    Değerli avukat arkadaşlar bilgilerinizi lutfen bizimle paylaşın..
    http://www.msb.gov.tr/prgs/ayim/Ayim...02000032000006

Nerede
    İletiler
    9
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı

allahım ya buray bi kufur yazsam butun site yetkılılerı silmek için yarışırlar am sozkonusu bilgi almak olunca kimseden ses seda cıkmıyor
    HAYRET

Nerede
    Turkey.
    İletiler
    5
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı

Umarım seni biraz olsun umutlandırır
    Güvenlik Tedbirleri

Belli hakları kullanmaktan yoksun bırakılma MADDE 53. (1) Kişi, kasten işlemiş olduğu suçtan dolayı hapis cezasına mahkûmiyetin kanuni sonucu olarak; a) Sürekli, süreli veya geçici bir kamu görevinin üstlenilmesinden; bu kapsamda, Türkiye Büyük Millet Meclisi üyeliğinden veya Devlet, il, belediye, köy veya bunların denetim ve gözetimi altında bulunan kurum ve kuruluşlarca verilen, atamaya veya seçime tâbi bütün memuriyet ve hizmetlerde istihdam edilmekten,b) Seçme ve seçilme ehliyetinden ve diğer siyasî hakları kullanmaktan,c) Velayet hakkından; vesayet veya kayyımlığa ait bir hizmette bulunmaktan,d) Vakıf, dernek, sendika, şirket, kooperatif ve siyasî parti tüzel kişiliklerinin yöneticisi veya denetçisi olmaktan, e) Bir kamu kurumunun veya kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşunun iznine tâbi bir meslek veya sanatı, kendi sorumluluğu altında serbest meslek erbabı veya tacir olarak icra etmekten,Yoksun bırakılır.(2) Kişi, işlemiş bulunduğu suç dolayısıyla mahkûm olduğu hapis cezasının infazı tamamlanıncaya kadar bu hakları kullanamaz. (3) Mahkûm olduğu hapis cezası ertelenen veya koşullu salıverilen hükümlünün kendi altsoyu üzerindeki velayet, vesayet ve kayyımlık yetkileri açısından yukarıdaki fıkralar hükümleri uygulanmaz. Mahkûm olduğu hapis cezası ertelenen hükümlü hakkında birinci fıkranın (e) bendinde söz konusu edilen hak yoksunluğunun uygulanmamasına karar verilebilir.(4) Kısa süreli hapis cezası ertelenmiş veya fiili işlediği sırada onsekiz yaşını doldurmamış olan kişiler hakkında birinci fıkra hükmü uygulanmaz. (5) Birinci fıkrada sayılan hak ve yetkilerden birinin kötüye kullanılması suretiyle işlenen suçlar dolayısıyla hapis cezasına mahkûmiyet hâlinde, ayrıca, cezanın infazından sonra işlemek üzere, hükmolunan cezanın yarısından bir katına kadar bu hak ve yetkinin kullanılmasının yasaklanmasına karar verilir. Bu hak ve yetkilerden birinin kötüye kullanılması suretiyle işlenen suçlar dolayısıyla sadece adlî para cezasına mahkûmiyet hâlinde, hükümde belirtilen gün sayısının yarısından bir katına kadar bu hak ve yetkinin kullanılmasının yasaklanmasına karar verilir. Hükmün kesinleşmesiyle icraya konan yasaklama ile ilgili süre, adlî para cezasının tamamen infazından itibaren işlemeye başlar.(6) Belli bir meslek veya sanatın ya da trafik düzeninin gerektirdiği dikkat ve özen yükümlülüğüne aykırılık dolayısıyla işlenen taksirli suçtan mahkûmiyet hâlinde, üç aydan az ve üç yıldan fazla olmamak üzere, bu meslek veya sanatın icrasının yasaklanmasına ya da sürücü belgesinin geri alınmasına karar verilebilir. Yasaklama ve geri alma hükmün kesinleşmesiyle yürürlüğe girer ve süre, cezanın tümüyle infazından itibaren işlemeye başlar. 765 Sayılı Türk Ceza KanunuMadde 20 #8211; Hidematı ammeden memnuiyet cezası müebbet veya muvakkattir. Müebbeden Hidamatı ammeden memnuiyet: 1- Devairi intihabiyede müntehip veya müntehap olmaktan ve sair bilcümle hukuku siyasiyeden, 2- Büyük Millet Meclisi azalığından ve intihaba tabi olan veya devlet ve vilayet ve Belediye ve köy tarafından veya bunların teftiş ve murakabesi altında bulunan müessesat canibinden tevcih kılınan bilcümle memuriyet ve hizmetlerden, 3- Devletçe veya salahiyettar ilmi encümenlerce tevcih olunan rütbe ve unvan ve nişan ve madalyalardan. 4- Bundan evvelki bentlerde beyan edilen nişan, rütbe, unvan, sıfat, hizmet ve memuriyetlerden birinin bahşettiği maaşlı veya fahri her türlü hukuktan, 5- Mahküm olan kimsenin kanunu medeni hükmünce kendi füruu üzerinde haiz olduğu velayet hakkı müstesna olmak üzere velayet ve vesayete müteallik bir hizmette bulunmaktan, 6- Bundan evvelki bentlerde beyan edilen her türlü hakları, unvanları, rütbeleri, nişanları, sıfatları, hizmet ve memuriyetleri ihraz ehliyetinden, Mahrumiyet hususlarıdır. Geçici olarak kamu hizmetlerinden yasaklanma cezası, hükümlünün, üç aydan üç yıla kadar yukarıda gösterilen siyasi haklar, hizmet, memuriyet, sıfat,rütbe ve nişandan ve bunları ceza süresi içinde yeniden elde etmek ehliyetinden mahrumiyetidir. Hidematı ammeden memnuiyet cezasının bu hizmetlerden bazılarına hasr edildiği hallerle muayyen bir meslek veya sanatın icrasına şamil olduğu halleri kanun tayin eder.Madde 25 #8211; Muayyen bir meslek ve sanatın tatili icrası üç günden iki seneye kadardır. Madde 33 #8211; Beş seneden ziyade ağır hapis cezasına mahküm olanlar ceza müdetleri zarfında mahcuriyeti kanuniye halinde bulundurulur. Ve emvalinin idaresinde mahcurlar hakkındaki kanunu medeni ahkamı tatbik olunur. Beş seneden ziyade ağır hapse mahküm olan şahsın ceza müddeti zarfında babalık hakkından ve kocalık sıfatının bahşettiği kanuni haklardan mahrumiyetinede hüküm verilebilir. Madde 34 #8211; Bir cürüm ile katiyen mahkümiyet; kanunen siyasi bir hizmete intihap olunabilmek kabiliyetini selbettiği veya memuryetten mahrumyeti müstelzim olduğu takdirde azalık ve memuriyetin zevalinide mucip olur. Madde 35 #8211; Kanunun tayin ettiği ahvalden maada resmi sıfatı veya icrası ait olduğu daireden verilecek ruhsatname ve şehadetname gibi vesikaya muhtaç olan bir meslek ve sanatı suistimal suretiyle işlenen cürüm ve kabahatlere müteallik hükümler mahkümun mahküm olduğu müddete veya cezayı nakdinin ademi tediyesinden dolayı ne miktar hapis cezası verilmek lazımgelirse o miktara muadil olacak ve yirminci ve yirmi beşinci maddelerde muayyen müddetlerin azami hadlerini geçmiyecek bir müddetle muvakkaten hidematı ammeden memnuiyetini veya meslek ve sanatının tatilini dahi istilzam eder. Sair meslek ve sanatlar hakkında tatili icabettiren ahvali kanun tayin eder.Madde 41 #8211;Hidematı ammeden memnuiyet, veya muayyen bir meslek ve sanatın tatili cezası, gıyaben verilen kararlara müteallik ahkamı kanuniye müstesna olmak üzere, hükmün katileşdiği tarihten başlar. Eğer hidematı ammeden memnuiyet veya bir meslek ve sanatın tatili ve sair ehliyetsizlik cezası şahsi hürriyeti tahdit eden diğer bir cezaya bağlı olur veya bir ceza mahkümiyetinin neticesi bulunursa asıl cezanın icrası müddetince devam etmekle beraber hüküm ilamında veya kanunda tayin edilen müddet ancak cezanın ikmal edildiği veya sakit olduğu günden başlar.
    GEREKÇEİşlediği suç dolayısıyla toplumda kişiye karşı duyulan güven sarsılmaktadır. Bu nedenle, suçlu kişi özellikle güven ilişkisinin varlığını gerekli kılan belli hakların kullanmaktan yoksun bırakılmaktadır. Madde metninde, işlediği suç dolayısıyla kişinin hangi hakları kullanmaktan yoksun bırakılacağı belirlenmiştir. Ancak, bu hak yoksunluğu süresiz değildir. Cezalandırılmakla güdülen asıl amaç, işlediği suçtan dolayı kişinin etkin pişmanlık duymasını sağlayıp tekrar topluma kazandırılması olduğuna göre, suça bağlı hak yoksunluklarının da belli bir süreyle sınırlandırılması gerekmiştir. Bu nedenle, madde metninde söz konusu hak yoksunluklarının mahkûm olunan cezanın infazı tamamlanıncaya kadar devam etmesi öngörülmüştür. Böylece, kişi mahkûm olduğu cezanın infazının gereklerine uygun davranarak bunun tamamlanmasıyla kendisinin tekrar güven duyulan bir kişi olduğu konusunda topluma da bir mesaj vermektedir. Bu bakımdan hak yoksunluklarının en geç cezanın infazının tamamlanması aşamasına kadar devam etmesi, suç ve ceza politikasıyla güdülen amaçlara daha uygun düşmektedir. Bu sistemde süresiz bir hak yoksunluğu söz konusu olmadığı için, yasaklanmış hakların geri verilmesinden artık söz edilemeyecektir. Maddenin üçüncü fıkrasında mahkûm olduğu hapis cezası ertelenen veya koşullu salıverilen hükümlünün kendi altsoyu üzerindeki velayet, vesayet ve kayyımlık yetkilerini kullanabileceği belirtilmiştir. Ayrıca, dördüncü fıkrada, kısa süreli hapis cezası ertelenmiş veya fiili işlediği sırada onsekiz yaşını doldurmamış olan kişiler hakkında mahkûm oldukları cezaya bağlı herhangi bir hak yoksunluğunun doğmadığı hüküm altına alınmıştır. Maddenin beşinci fıkrasında, belli bir hak ve yetkinin kötüye kullanılması suretiyle işlenen kasıtlı suçlar dolayısıyla mahkûmiyet hâlinde, mahkûm olunan cezanın infazından sonra da etkili olmak üzere bu hak ve yetkinin kullanılmasının yasaklanmasına ayrıca hükmedilmesi öngörülmüştür. Bu durumda mahkemenin belli bir hak ve yetkiyle ilgili olarak vereceği yasaklama kararı bir güvenlik tedbiri niteliği taşımaktadır. Altıncı fıkrada, belli bir meslek veya sanatın ya da trafik düzeninin gerektirdiği dikkat ve özen yükümlülüğüne aykırılık dolayısıyla işlenen taksirli suçtan mahkûmiyet hâlinde, yine güvenlik tedbiri olarak, belli bir süre için bu meslek veya sanatın icrasının yasaklanmasına ya da sürücü belgesinin geri alınmasına karar verilebileceği öngörülmüştür.
    AÇIKLAMA:Suç işlemiş olan kişiye toplumda duyulan güven ortadan kalktığından mahkumiyete bağlı olarak belli hakları kullanmaktan yoksun bırakılması hukuk sistemlerinde yer almaktadır.Kişinin o suçtan dolayı mahkum olduğu cezayı bihakkın çekmesi durumunda resosyalize olduğunu ,yeniden topluma kazandırıldığını var sayılmaktadırEğer cezalandırmaktan güttüğümüz amaç, kişinin etkin bir pişmanlık göstererek topluma yeniden kazandırılmasını sağlamaksa cezasını çekmiş olan kişinin bu etkin pişmanlığı göstermiş olduğunu kabul etmek gerekir. . Bu düşünceye göre cezanın cekilmesiyle toplumun bu kişiye karşı kaybetmiş olduğu güveni yeniden kazanılmıştır.Bu nedenle ceza mahkumiyetine bağlı hak yoksunlukları verilen ceza ile sınırlı olması ilkesini benimseyen 5237 Sayılı Yeni Türk Ceza Kanunu hak yoksunluklarını ceza olarak değil, #8220;güvenlik tedbiri#8221; olarak düzenlemiş bulunmaktadır. Bu sistemde asli ceza #8211;ferri ceza ayrımı yoktur.Ceza mahkumiyeti sonucu yasaklanan hakların neler olduğu kanununun 53. maddesinin 1. fıkrasında tek tek sayılmak suretiyle ortaya konmuştur. Maddenin 2. fıkrasına göre, bu hak yoksunluklarının hapis cezasının infazı tamamlanıncaya kadar devam etmesi gerekir. Bu ceza hapis cezası olacak, işlenen suç kasten işlenen suç olacak ve mahkeme olunan hapis cezası bi hakkın çekilinceye kadar bu hak yoksunlukları devam edecektir. Maddenin 3. fıkrasında bu hak yoksunları açısında istisnai düzenlemelere yer verilmiştir. Mahkum olduğu hapis cezası ertelenen veya koşulla salıverilen hükümlünün kendi altsoyu üzerindeki velayet vesayet ve kayyımlık yetkileri açısından yukarıdaki fıkralar hükümleri uygulanamaz. Velayet vesayet ve kayyımlık yetkileri açısından ne zaman cezası ertelenen hükümlü açısından veya koşullu salıverme hükümlerine göre serbest bırakılan kişi hakkında bunlar uygulanamıyacaktır.Hakkındaki hüküm kesinleşmesine rağmen kişi kaçak olduğu için cezasının infaz edilemediği durumlarda hak mahrumiyeki devam edecektir. Bu süre zarfında velayet hakkını kullanamıyacaktır, vesayet hakkını kullanamıyacaktır. Mahkum olduğu hapis cezası ertelenen hükümlü hakkında 1. fıkranın e bendinde söz konusu edilen hak yoksunluğunun uygulanmasına karar verilebilir. Bir kurumun veya kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşunun iznine tabi bir meslek veya sanatın kendi sorumluluğu altında serbest meslek erbabı veya tacir olarak icra etme ehliyetini de yitirmektedir. Kural olarak bu ehliyet yitirilmektedir ama bunun uygulanmaması konusunda karar vermeye yönelik hakime bir takdir yetkisi tanınmıştır. Burada dikkat edilmesi gereken nokta şu bütün bu hallerde bir cezaya mahkumiyetin kanuni sonucu olarak bu hak yoksunlukları karşımıza çıkmaktadır. 4. fıkrada kısa süreli hapis cezası ertelenmiş veya fiili işlediği sırada 18 yaşını doldurmamış kişiler hakkında 1. fıkra hükmü uygulanmaz denilmektedir. Yani kısa süreli hapis cezası eğer ertelenmişse o hapis cezasına bağlı herhangi bir hak yoksunluğu söz konusu olmayacaktır. 3. ve 5. fıkrada ise belli bir hakkın hak veya yetkinin kötüye kullanılması veya belli bir hukuki değerle ilgili olarak, gerekli dikkat ve özenin gösterilmemiş olması dolayısıyla bir suçun işlenmiş olması halinde kötüye kullanılan bu hak ve yetkinin veya belli bir meslek ve sanatın gerekli kıldığı dikkat ve özenin gereklerine aykırı hareket edilmesi dolayısıyla bir suçun işlenmiş olması halinde bu meslek ve sanatın icrasında cezanın infazının tamamlanmasından sonra da belli bir süre devam edebilecek şekilde mahkeme tarafından yasaklanmasına yönelik bir düzenlemeye yer verilmiştir. Burada dikkat edilmesi gereken husus şudur, yasaklanan sadece kötüye kullanılan hak ve yetkidir. Sadece kötüye kullanılan belli bir meslek ve sanatın icrasıdır. Ama bunun dışındaki hak ve yetkiler kullanılmaya devam etmektedir. Bunun süresi ne kadardır, bunun süresi de cezanın infazı tamamlandıktan sonra yarısından bir katına kadar bir süre devam edecektir. 5.fıkrada bir hak kötüye kullanılmak sureti ile adli para cezasına mahkumiyet halinde dahi bu hakkın kullanılmasının yasaklanması yönünde bir karar verilebilecektir. 5 ve 6. fıkralar bu bağlamda mütalaa edilmelidir. Bu sistemin sistemin doğurduğu sonuç şudur? Bu sistemde bir insanın ömür boyu gölge gibi takip edecek bir hak yoksunluğu söz konusu değildir. Dolayısı ile bu sistemde yasaklanmış hakların geri verilmesi yönünde bir düzenlemeye gerek görülmemiştir. Yasaklınmış hakların geri verilmesi şeklinde yorumlanacak bir düzenlemeye gerek yoktur. Bu sistemin bir başka sonucu daha vardır. Bu sistem sadece ceza kanununda düzenlenen hak yoksunlukları açısından uygulanabilir bir sistem değildir.Bu bir güvenlik tedbiri olduğu için belli bir cezaya mahkumiyete bağlanmış diğer kanunlardaki hak mahrumiyetleri de bu düzenleme ile değişmiş bulunmaktadır.Buna bağlı olarak Devlet Memurları Kanununda Dernekler Kanununda Siyasi Partiler Kanununda vbg. kanunlarda #8220;affa uğramış olsa bile #8230;gibi hallerde#8221; hakkın kullanılamayacağına dair düzenlemelerin yeni ceza kanununun 53. ve 5. maddeleri hükmü karşısında uygulama kabiliyeti ortadan kalkmış bulunmaktadır.#8220;Yasayı hazırlayan akademisyenlerden Doc.Dr. Adem Sözüer#8217;e yönelttiğim soru üzerine ;#8221;Anayasaların özgürlükleri daraltıcı hükümlerenin yasalarla genişletilebileceği ilkesi gereği#8221; TC Anayasası#8217;nın 76.maddesinin dahi, 5237 sayılı kanunun 5. maddesi kapsamında olup, buradaki hak yoksunluğunun 1 Nisan 2005 tarihinden sonra hüküm ifade etmeyeceği söylenmiş ise de , bu cevaba itibar etmemiz mümkün değildir.Bu nedenle bize göre,T.C. Anayasasının 76. maddesindeki milletvekili yeterliliği konusundaki hak mahrumiyeti içeren hükmünün , özgürlükleri daraltıcı değil, bir hakkın kullanılmasını engelleyici , özel ve emredici niteliği ile genişletilen kurallardan olmadığından ,önerdiğimiz gibi; yürürlük yasasına#8221; 765 Sayılı TCK#8217;nun 121, 122, 123, 124. maddeleri ile, 1412 sayılı CMUK #8216;nun 416, 417, 418, 419, 420. maddelerinin TC Anayasası#8217;nın 76. maddesi yönünden yürürlükte olduğu#8221; şeklinde bir madde eklenmesi veya benzer bir düzenleme ya da Anayasa değişikliği yapılmaması durumunda ömür boyu sürecek bir hak yoksunluğuna dönüşecektir.#8221;

Nerede
    Turkey.
    İletiler
    5
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı

Sayın patelle ve onun durumuna düşüp yedek subaylık statüsü iptal edilen arkadaşlara bir sorum olacak aynı durum şu an benim başımdada var ben 2001 yılında 19 yaşımdayken küçük bir sebepten dolayı hırsızlık kapsamına aldılar ve bana 99 milyon para cezası geldi ve bu da ertelendi. Şimdi malimüşavirlik stajımı yapıyorum 24 yaşımdayım müşavirlik stajımın 5. ayındayım şu an avukatım lehe olan yeni tck hükümlerinden faydalanmam için uyarlama talep etti ama beni eylülün 19 unda silüsümü alıp askere gitmemi istiyor asal acaba sicil kaydınız askerliğiniz sırasında diğer askerlerden daha zor durumda bir askerlik yapmanıza neden oldumu onu yüzünüze vurdular mı sizi en kötü yerlerde kullandılar mı şimdi bundan çok korkuyorum benim avukatım tutuğunu koparır beraat buradan alamazsam AİHM den alırım ondan şüphem yok ama bu süreçte askerde olacam benim durumum ne olur kendimi söyle anlatayım sürücü belgem var, bilgisayarda çok ileri düzeydeyim hatta bir ara kendim küçük programlar bile yazdım muhasebe bilgim zaten müşavirlik sınavıtürkiye genelinde başarı düzeyi %9 olan bir sınav, çok iyi derecede ingilizcem var, şu an borsada pörtföy yöneticiliği yapıyorum, ayrıca bir firmanın mali ve idari işler müdürüyüm ve en önemlisi evliyim ve 1.5 yaşında bir oğlum var bu artılarımın bana faydası olurmu askeriye de yoksa adli sicil kaydım beni orada ayaklar altına alır mı? Madur durumdayım lütfen bana yardım edin.

Nerede
    muğla, dalaman, Turkey.
    İletiler
    48
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı

Değerli avukat arkadaşlar forum'ma katılan arkadaşlar ve sayın Patella arkadaşlar Adli sicilden sabıkanız silin se bile zaten 5 yıl öncesinin suçu adli kayıtta gözükmez çünki 5 yılda bir güncelleniyor G:T kayıtlarınız davadan beraat etmediğiniz sürece emniyet kayıdı gbt den silinmiyor KİHBİ DAİRE BAŞKANLIĞININ (KAÇAKÇILIK İSTİHBARAT DAİRE BAŞKANLIĞI)2006 yılında yeni yönergesine göre ki bu eski yönergede de aynı idi EĞER SUÇUNUZ YÖNERGEYE GÖRE 9/B KAPSAMINDA İSE SİZE SAVCILIK TAHKİKATINDAN SONRA FİŞ AÇILIR EĞER BERAAD EDERSENİZ ANCAK ÖYLE SİLİNİR YOKSA AFFI BEKLEMENİZ GEREKİR ENSON AF 2006 YILINDA 1982 YILIDAHİL KMAPSAMA ALANI İÇİNDEYDİ KISACA ADLİ SİCİLDEN TEMİZ GÖZÜKE BİLİRSİNİZ AMA EMNİYET SİCİLİ ÖN PLANDADIR (PARA CEZASI ALMANIZ CEZA EVİNDE YATMAMANIZ BERAAD EDDİĞİNİZ ANLAMINA GELMİYOR SABIKANIZ SİLİNMESİ İÇİN YETERLİ DEĞİL) YÖNERGE BÖYLE DİYOR.

+ Konuyu Yanıtla
7 / 66 Sayfa İlkİlk 123456789101112131415161727374757 ... SonSon

Bu sayfada bulunan kavramlar:

https:www.hukuki.netshowthread.php28229-Adli-sicil-ile-ilgili-konular-bu-baslik-altinda-toplanacaktirpage64

https:www.hukuki.netshowthread.php28229-Adli-sicil-ile-ilgili-konular-bu-baslik-altinda-toplanacaktirpage63

asck 911 2015 para cezasina cevrilmesi emsal karar

konul durmuş sicili nede

https:www.hukuki.netshowthread.php28229-Adli-sicil-ile-ilgili-konular-bu-baslik-altinda-toplanacaktir

2451

apron

ekremiyican

curuk raporu gbt de gorunurmu

pitivoman

2a15g

sabika raporun da sicile bakarlar mi

ekremiyican gbt

adli sicil ile ilgili konular bu baslik altinda toplanacaktir

adli sicil ile ilgili konular

esasen vaki olmamış cezanın 2014te arşivden silinmesi

48534 ehliyet cezasi anlami

https:www.hukuki.netshowthread.php28229-Adli-sicil-ile-ilgili-konular-bu-baslik-altinda-toplanacaktirpage59

Forum