Anket Sonuçlarını Göster:

Oylayanlar
0. Bu ankette oy kullanma yetkiniz bulunmuyor.
  • 0 0%
+ Konuyu Yanıtla
3 / 66 Sayfa İlkİlk 123456789101112132333435363 ... SonSon
21 den 30´e kadar toplam 655 ileti bulundu.
    Nerede
    Salihli/Manisa
    İletiler
    7.141
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı

<b id="quote">quote:</b id="quote"><table border="0" id="quote"><tr id="quote"><td class="quote" id="quote">5352 sayılı yasa yürürlüğe girmeden önceki suçlar için süre yönünden silinme koşulu oluşanların re'sen silinmesi gerekir. </td id="quote"></tr id="quote"></table id="quote">
    Bu hususta hemfikiriz Sayın Ömer Çelikkol, geçici 2. madde bu hususu düzenliyor ki maddeyi yukarıda eklemiştim.

Ancak, sayın patellanın ve Adli Sicil Kanunu yürürlüğe girmeden önceki cezadan dolayı adli sicil kaydı silinmesi gerekirken silinmemiş olan her bir kişinin yapması gereken hükmü veren mahkemeye başvurmaktır. Bu başvurudan sonra, ilgilinin yapması gereken başkaca bir işlem bulunmamaktadır, şartları oluşmuşsa şahsın adli sicil kaydı silinecektir. Mahkemeye sadece başvuru için gidilecektir. Yeni Adli Sicil Yasası'nın yürürlüğe girmesinden sonra, birçok müvekkilimin adli sicil kaydını bu şekilde sildirdik, bunu da belirtmek isterim.

Siz kendi bilginizin doğru olduğuna inanıyorsunuz ben de kendi bilgilerimin. Sanıyorum diğer tartışmalardaki gibi bunda da bir sonuca varamayacağız.

Sizden son bir şey rica ediyorum, inanın çok merak ettim,profilinizde kamu yöneticisi olduğunuzu belirtmişsiniz, Hukuk fakültesi mezunu musunuz bunu öğrenmek istiyorum.

Saygılarımı sunuyorum.

Hukuki NET Güncel Haber

Adli sicil ile ilgili konular bu başlık altında toplanacaktır konulu yargıtay kararı ara
    Adli sicil ile ilgili konular bu başlık altında toplanacaktır konulu hukuk haber

2. # Nedir?
    Tavsiye Soru Cevap
    Nerede
    Avukat Dünyası
    İletiler
    Ne kadar?

Nerede
    Turkey.
    İletiler
    247
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı

Dilek hanım 2 hafta önce arkadaşım 2000 yılında almış olduğu bir cezadan dolayı sabıka kaydının silinmesi için ıspartada mahkemeye başvurdu. Mahkeme artık sabıka kaydı ile ilgili tüm iş ve işlemler ile ilgili olarak savcılığın işlem yapacağını kendilerinin birşey yapmalarının mümkün olmadığını söyledi. Arkadaş da savcılığa başvurdu. Savcılık dosyayı mahkemeden istedi ve inceledi. Eski kanundan dolayı henüz silme için gerekli süre dolmadığını ve 28 mart 2006 da dolacağını belirtti. 28 Mart 2006 da re'sen silineceğini kendisinin başvurmasına gerek olmadığı belirttiler. Demekki farklı illerde farklı uygulama var. Ancak ben hem ıspartada hem de abimin (başka bir ilde başsavcı) yaptığının daha doğru olduğunu söylüyorum.

Sabıka kaydı her ne kadar ceza hukuku ile ilgili ise de işleyiş açısından idare hukuku alanına giren yönleride var. Bu konuda genelgenin olması zaten bunu gösteriyor. Bu açıdan ilgileniyorum. İlgilendiğin alan ceza hukuku ve idare hukuk ilişkisi. Merakınızı gidereyim hukuk mezunu değilim ama kamu yöneticisiyim ve kamu yönetiminde master yapıyorum. Farklı düşünmek gayet doğaldır. Aslında olması gerekende budur. Ben benimle aynı şeyleri düşünenlerle birlikte olmaktansa benden farklı düşününlerin yanımda olması için para bile vermeye razıyım. tıpk voltair gibi. Ancak sizde de gördüğüm hukuk elitizminden dolayı üzüldüm. (abimde de aynı huy var.) Hukuk alanına sadece hukuk fakültesi girmez. Öyle olsaydı kamu yönetimi mezunlarının idari yargı hakimi olamamaları gerekirdi. hukuk = hukuk fakültesi mezunu anlayışının yanlış olduğunu düşünüyorum.

Sizin müvekkilleriniz için mahkemeye gitmenizi bilemem ama sizin bu yaptığınızı savcılığın yapması gerektiğini düşünüyorum. Kanun çıktıktan sonra sayısal ortamda tarayıp, silinmesi gerekenler ile ilgili ek:3 doldurup göndermeleri gerekirken malesef bu işlem çoğu yerde yapılmadı. kişilerin başvurusu beklendi. Savcılığın dosyayı isteyip dosya üzerinden işlem yapması gerekir. Ancak lehe hüküm için mahkemeye başvurmuş ve ek karar aldırmışsanız. o zaman mahkemeye müracaat gerekir.

Bu arada en içten saygılarımla.

Nerede
    Salihli/Manisa
    İletiler
    7.141
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı

Ömer Bey, öncelikle, uygulamadaki farklılık kanunların çok yeni olmasından ve örneklerinin az görülmesinden kaynaklanmakta diye düşünüyorum. Benim müvekkilerim adına eski hükümlerinden dolayı adli sicil kaydının silinmesi için başvurduğum mahkemelerden hiçbiri artık bu işlemi biz yapmıyoruz, savcılığa götürün demedi, aksine başvurumuz kabul edildi ve şartları oluşmuş olanlar silindi. Benim de geçici 2. maddeden çıkardığım yoruma göre olması gereken budur. Tartışma bu noktada tıkandığı için devam etmeyeceğim.

Ben sizin hukukçu olup olmadığınızı, üye profilinize göre uzmanlık alanınıza girmediğini düşündüğüm bir konuda tartışabilme cesaretini gösterdiğiniz için, gerçekten sadece meraktan sormuştum. Amacım hukukçu ayrımı yapmak değil bunun altını çizerek belirtmek isterim.
    Farklı görüşler ileri sürülmesi elbette gerekli ve faydalıdır, en azından insanları düşünmeye ve araştırmaya sevk etmektedir.

Ancak hukuk oldukça geniş kapsamlı bir alandır. Hukuk fakültelerinde çoğu insanımızın düşündüğü gibi sadece kanunlar ezberletilmez öğrencilere, teorik bilgi ile birlikte bu bilginin somut olaya uygulanması, kanun yorumlama, karar tahlil edilmesi gibi pratiğe dayalı dersler verilir. Hukuk fakültesi dışında, alanlarına göre hukuk dersi veren fakülteler de mevcut, ancak bu asla hukuk fakültesinde verilen eğitimin yerini tutamaz ve buradan mezun olan insanları hukukçu da yapmaz. Bu nedenle de, özellikle uygulama ve kanun yorumlama hususunda işin uzmanına bırakılması gerektiği kanaatindeyim. Bu düşüncemi hukukçu ayrımı olarak nitelendiriyorsanız takdir sizin.

Saygılar.

Nerede
    Turkey.
    İletiler
    14
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı

Merhaba sayin yetkililer, konulari okudum ama benim basvurum reddedildi, şimdi bana mahkemeden verilen RED kararini oldugu gibi yazmak istiyorum.

Antalya 7. asliye ceza Mahkemesi.

Hakim : ................
    Yazi İşl Md.:...........

Sanık ...................... tarafından 14.12.2005 tarihli dilekçesinde, 01.12.2005 tarihli sabıka kaydında Antalya 7. asliye ceza mahkemesinin 28.01.2004 tarihli ve 2003/1097 esas ve 2004/117 nolu ilamın silinmesine ilişkin talebi tetkik olundu.

Gereği düşünüldüSanik ....................'ın sabıkasına konu Antalya 7.Asliye ceza Mahkemesinin 28.01.2004 tarih ve 2003/1097 Esas ve 2004/117 karar nolu ilamı ile 3167 sayılı konunun 16/1 maddesi gereğince 2.2250.000.000 TL APC ile cezalandırıldığı, cezasının 05.04.2004 tarihinde kesinleştiği, kararın 04.02.2005 tarihinde infaz edildiği, dolaysıyla adli sicil kaydının silinmesi için gereken süre geçmediğinden talebin REDİNE,

Kararın sanığa tebliğine,
    Sanık vekilinin bugünden itibaren veya kararın tebliğ tarihinden itibaeren 7 gün içerisinde mahkememize dilelçe vererek veya mahkememiz katibine sözlü müracaat ile tutanak tutturmak sureti ile Antalya Nöb.Ağır ceza mahkemesine itirazı hakları bulunduguna, Evrak üzerinde yapılan inceleme sonunda itirazı kabil olmak üzere, talbe uygun olarak karar verildi. 15.12.2005------------------------------------------------------------------------------

Ben hiç bir yere başvurmadım şimdi bekliyorum 5 yıl dolmasını ama bazen önüme engel oluyor bu sabıka acaba sizlerin değerli bilgileri dogrultusunda, bunu gerçekten sildirmem mümkün DEĞİLMİ? yani verilen karar doğrumudur? veya başka sildirmek için ne yapabilirim?

Saygilarimla

Nerede
    Bursa, Türkiye.
    İletiler
    2.735
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı

Bu konu üzerine, infaz savcılığının görüşünü almak istedim.
    Para cezaları yerine getirildğinde, sabıka siliniyormuş. Hapis cezaları için sürenin dolmasını bekliyorlarmış.
    Dilek Hanımın dediği gibi, yeni bir uygulama. Daha oturmadığı için kim ne yapacağını bilmiyor

Nerede
    Turkey.
    İletiler
    1
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Arşiv kaydı silme

ben recep tuna 1991 yılında hırsızlık sucundan 1a3g ceza aldım özelguvenlık gorevlısıyken bu yenı kanuna gore ayrılmak zorunda kaldım zaten 2004 yılında sıcıl kaydımı sıldırmıstım ama arşiv kaydımda cıktıgı ıcın işimdende oldum bu konu hakkında ban nasıl yardımcı olursunuz teşşekurler...

Nerede
    Turkey.
    İletiler
    247
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı

Sayın patella mahkeme kararı kendi içinde çelişki barındırıyor. mahkeme kararda ....04.02.2005 tarihinde infaz edildiği... diyor.

adli sicil kanunun geçici ikinci maddesinde eski adli sicil Kanuna göre süre yönünden silinme koşulu oluşanlar silinir; diğer kayıtlar için bu Kanun hükümlerine göre işlem yapılır diyor. yeni adli sicil kanununun 9. inci maddesinin a fıkrası Cezanın veya güvenlik tedbirinin infazının tamamlanması, halinde Adlî Sicil ve İstatistik Genel Müdürlüğünce silinerek, arşiv kaydına alınır. diyor yasa gayet açık mahkeme kararında 04.02.2005 tarihinde infaz edilmiş diyor. öyleyse sabıka kaydınızın silinmesi gerekir. itiraz edin. ragıp beyin dediği gibi uygulama yeni olduğu için sorun var. itirazla sorunuzu çözebilirsiniz.

Nerede
    Turkey.
    İletiler
    1
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı

Eski yasaya göre "Silinme koşulu"nun oluşması için, İNFAZ TARİHİNDEN İTİBAREN gerekli olan sürenin geçmesi gerekir. Yani 2001 yılında infaz edilen ve eski yasaya göre sabıkadan silinmesi için 5 yıl gereken ağır para cezası ilamının şu an silinmesi mümkün değil. Ama bu sabıkanın arşiv kaydına alınması mümkün. Sabıka kaydı öncelikle başvuru üzerine Adli Sicil ve İstatistik Genel Müdürlüğü tarafından arşiv kaydına alınacak, daha sonra infaz tarihinden itibaren gerekli süre geçtiğinde de re'sen silinecek. Silinme koşulları süre bakımından oluşan ilamlar ise cezayı veren mahkemeler tarafından karar verilmek veyahut yine Adli Sicil ve İstatistik Genel Müdürlüğü tarafından silinmek suretiyle sabıka kaydından silinecek. Esas olan sabıka silme konusunda mahkemelerin yetkili olmasıdır. Ancak Adli Sicil ve İstatistik kanunu hazırlanırken bunun mahkemelere getireceği yük düşünülerek Adli Sicil ve istatistik genel müdürlüğüne geçici olarak 5 yıl süreyle bu yetki verilmiş. Zaten yeni ceza yasasına göre alınan cezalar infaz edildiklerinde re'sen arşiv kaydına alınacağı için yeni cezalar bakımından böyle bir problem yok.

Nerede
    Turkey.
    İletiler
    247
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı

sayın kaisersose
    "Eski yasaya göre "Silinme koşulu"nun oluşması için, İNFAZ TARİHİNDEN İTİBAREN gerekli olan sürenin geçmesi gerekir. Yani 2001 yılında infaz edilen ve eski yasaya göre sabıkadan silinmesi için 5 yıl gereken ağır para cezası ilamının şu an silinmesi mümkün değil." diyorsunuz.

neye dayanarak söylediğinzi açıkçası anlamadım. böyle bir durumun olması iki açıdan mümkün değil.
    1-eğer adli sicil kanunu dediğiniz anlama gelse bile kişiler lehe kanun uygulaması isteyerekte sabıka kaydını sildirebilirler. lehe hüküm uygulamasından herkes mahkemeye başvuracağından dolayı mahkemelerin iş yükü artardı böyle bir düzenlemede mantıksız olurdu.
    2-anayasanın eşitlik ilkesine aykırı olurdu. örneğin 30 mayıs 2005 tarihinde cezası kesinleşen ve ağır paraya çevrilen bir kişinin sabıka kaydı 5 yıl sonra silinecek. 1 gün sonra 1 haziran 2005 tarihinde aynı cezayı alan kişinin sabıka kaydı para cezasını ödedikten sonra infaz gerçekleştiği için hemen sabıka kaydı silinecek. birinci kişi memur olmak için 5 yıl bekleyecek ikinci kişi 1 gün dahi beklemeyecek. böyle hukuksuz bir durum tasavvur bile edilemez.

"Ama bu sabıkanın arşiv kaydına alınması mümkün. Sabıka kaydı öncelikle başvuru üzerine Adli Sicil ve İstatistik Genel Müdürlüğü tarafından arşiv kaydına alınacak, daha sonra infaz tarihinden itibaren gerekli süre geçtiğinde de re'sen silinecek. Silinme koşulları süre bakımından oluşan ilamlar ise cezayı veren mahkemeler tarafından karar verilmek veyahut yine Adli Sicil ve İstatistik Genel Müdürlüğü tarafından silinmek suretiyle sabıka kaydından silinecek. "

burada sanırım adli sicil kaydı ile arşiv kaydını karıştırmışsınız.
    1- sabıka kaydı silinme koşulları:
    a) Cezanın veya güvenlik tedbirinin infazının tamamlanması,
    b) Ceza mahkûmiyetini bütün sonuçlarıyla ortadan kaldıran şikayetten vazgeçme veya etkin pişmanlık,
    c) Ceza zamanaşımının dolması,
    d) Genel af,
    Halinde Adlî Sicil ve İstatistik Genel Müdürlüğünce silinerek, arşiv kaydına alınır.
    2-arşiv bilgilerinin silinme koşulları;
    (1) Arşiv bilgileri, ilgilinin ölümü üzerine ve her halde kaydın girildiği tarihten itibaren seksen yılın geçmesiyle tamamen silinir.
    (2) Fiilin kanunla suç olmaktan çıkarılması halinde, bu suçtan mahkûmiyete ilişkin adlî sicil ve arşiv kayıtları, talep aranmaksızın tamamen silinir.
    (3) Kanun yararına bozma veya yargılamanın yenilenmesi sonucunda verilen beraat veya ceza verilmesine yer olmadığı kararının kesinleşmesi halinde, önceki mahkûmiyet kararına ilişkin adlî sicil ve arşiv kaydı tamamen silinir.

peki eski yasayla yeni yasa arasında fark nedir?,
    1-eski yasada infazdan sonra ceza göre 1, 5 veya 10 yıl içinde adli sicil kaydı siliniyordu. yeni yasada infaz yapıldıktan sonra siliniyor.
    2-eski yasada adli sicil kayıtları ancak anayasanın 76 maddesi kapsamına giren suçlar arşive kaydına alınıyor diğerleri süre dolduğunda siliniyordu. yeni yasada silinen tüm sabıka kayıtları arşive alınıyor.

öyleyse sabıka kaydı ile ilgili olarak eski yasa yürürlükte iken suç işleyenler açısından yeni yasanın geçici ikinci maddesi ne anlama geliyor?

1-eski yasaya göre silinme koşulları oluşanlar derhal silinecek. örnek 1998 yılında ceza aldı. sabıkası eski yasaya göre 5 yılda silinmesi gerekiyor. bu kişi adli mercilere başvurmadı. bu kişinin hem adli sicil hemde arşiv kaydı silinir. ama 2001 yılında ceza alan başka bir kişinin sabıkası eski yasaya göre 5 yılda silinmesi gerekiyor bu kişinin sabıka kaydı silinme süresi eski yasa açısından dolmadığı için yeni yasadan işlem yapılacak infaz gerçekleştiği için sabıka kaydı hemen silinecek ama arşiv kaydı silinmeyecek.

sonuç olarak;
    1-ister eski yasa kapsamında isterse yeni yasa kapsamında olsun infaz tarihinde adli sicil kaydı derhal silinir.
    2-eski yasa kapsamında olup 01.06.2005 tarihi itibariyle eski yasaya göre silinme koşulları oluşanlar anayasanın 76 ıncı maddesi kapsamındaki suçlar hariç arşiv kaydından da silinir.

Nerede
    Turkey.
    İletiler
    14
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı

Degerli yetkililer yukaridaki Mahkeme karari (yani davamin kabul edilmeyen) karar benim ve simdi bana itiraz edin dendi, ben sinoptayim ama dava antalyada ve zamaninda agir cezaya itiraz etmedim. acaba simdi nasil ve nereye neyle itiraz edebilirim.
    degerli vaktinizi aldigim icin ozur dilerim ancak bir avukata sorabilecek tanidik bir avukat yok ve su an icin paramda olmadigi icin sizden yardim istiyorum

+ Konuyu Yanıtla
3 / 66 Sayfa İlkİlk 123456789101112132333435363 ... SonSon

Bu sayfada bulunan kavramlar:

https:www.hukuki.netshowthread.php28229-Adli-sicil-ile-ilgili-konular-bu-baslik-altinda-toplanacaktirpage64

https:www.hukuki.netshowthread.php28229-Adli-sicil-ile-ilgili-konular-bu-baslik-altinda-toplanacaktirpage63

asck 911 2015 para cezasina cevrilmesi emsal karar

konul durmuş sicili nede

https:www.hukuki.netshowthread.php28229-Adli-sicil-ile-ilgili-konular-bu-baslik-altinda-toplanacaktir

2451

apron

ekremiyican

curuk raporu gbt de gorunurmu

pitivoman

2a15g

sabika raporun da sicile bakarlar mi

ekremiyican gbt

adli sicil ile ilgili konular bu baslik altinda toplanacaktir

adli sicil ile ilgili konular

esasen vaki olmamış cezanın 2014te arşivden silinmesi

48534 ehliyet cezasi anlami

https:www.hukuki.netshowthread.php28229-Adli-sicil-ile-ilgili-konular-bu-baslik-altinda-toplanacaktirpage59

Forum