Anket Sonuçlarını Göster:

Oylayanlar
0. Bu ankette oy kullanma yetkiniz bulunmuyor.
  • 0 0%
+ Konuyu Yanıtla
1 / 66 Sayfa 12345678910112131415161 ... SonSon
1 den 10´e kadar toplam 655 ileti bulundu.
    Nerede
    ankara, Türkiye.
    İletiler
    1
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Adli sicil ile ilgili konular bu başlık altında toplanacaktır

selamlar,1993 yılında TCK 494/2 (hırsızlık) suçundan hüküm giydim.09.03.95 tarihinde cezam infaz edildi.(800 bin TL. ağır para cezası) bu sabıka kaydımın silinip silinemeyeceğini veya ne zaman silinebileceğini öğrenmek istiyorum. bilgiler için şimdiden teşekkürler...

Hukuki NET Güncel Haber

Adli sicil ile ilgili konular bu başlık altında toplanacaktır konulu yargıtay kararı ara
    Adli sicil ile ilgili konular bu başlık altında toplanacaktır konulu hukuk haber

2. # Nedir?
    Tavsiye Soru Cevap
    Nerede
    Avukat Dünyası
    İletiler
    Ne kadar?

Nerede
    almanya, Türkiye.
    İletiler
    21
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı

mrb canım öncelikle senin bu sicilinin silinmesi lazım eğer silinmemişse 09.03 2005 adli sicil silinmesi için ceza aldığın mahkemeye sicil silinmesi için dilekçe ver bir haftada silinir. sakın dert etme. ama tabiki başka suç işlemeişsen. bu arada burdaki hukukçular hiç yazmıyorlar on kere derdimi yazdım hiç bir hukukçu beni tatmin edecek bir cevap yazmadı.öptüm canım kendine iyi bak hoşçakal. için rahat olsun

aa

İletiler
    1.053
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı

Sayın Ufuk UĞUR
    Adli Sicil Kanununun 8. maddesi şu şekildedir:
    Madde 8 – Cezanın çekildiği veya ortadan kalktığı veya düştüğü tarihten itibaren;
    a) Kabahatten mahkûmiyet halinde, diğer bir cürüm veya kabahatten dolayı bir yıl içinde,
    b) Basit ve nitelikli zimmet, irtikâp, rüşvet, hırsızlık, dolandırıcılık, sahtecilik, inancı kötüye kullanma ve dolanlı iflas gibi yüz kızartıcı suçlar ile beş yıldan fazla ağır hapis ve hapis cezasına mahkûmiyetler on yıl içinde,
    c) Beş yıl veya daha az ağır hapis veya hapis veya ağır para cezasına mahkûmiyet halinde diğer bir cürümden dolayı beş yıl içinde,
    d) (b) bendindeki suçlara mahkûmiyetlerin; suçu işlediği zaman onsekiz yaşını doldurmamış olan küçükler hakkında verilmesi halinde diğer bir cürümden dolayı beş yıl içinde,
    e) (c) bendindeki suçlara mahkûmiyetlerin suçu işlediği zaman onsekiz yaşını doldurmamış olan küçükler hakkında verilmesi halinde diğer bir cürümden dolayı iki yıl içinde,
    Evvelce verilen ceza cinsinden bir cezaya veya daha ağır bir cezaya mahkûm olunmadığı takdirde ilgilinin, Cumhuriyet savcısının veya Adalet Bakanlığı Adlî Sicil ve İstatistik Genel Müdürlüğünün talebi üzerine hükmü veren mahkemece veya talep edenin bulunduğu yer asliye ceza mahkemesince duruşma yapılmaksızın adlî sicildeki kaydın çıkartılmasına karar verilir. Ertelenmiş olan hükmün esasen vaki olmamış sayıldığı hallerde ise, bu tarih esas alınır. Bu kararların bir örneği Adalet Bakanlığı Adlî Sicil ve İstatistik Genel Müdürlüğüne gönderilir.
    Kanunlarda yapılacak değişiklikler sonucu suç olmaktan çıkarılan veya idarî nitelikte cezaya dönüştürülen suçlarla ilgili bilgiler Adalet Bakanlığı Adlî Sicil ve İstatistik Genel Müdürlüğünce re’sen adlî sicil kayıtlarından çıkartılır.

__________________________________________________ ____

Sabıka kayıtlarının silinmesine ilişkin hükümler, 3682 sayılı Adli SicilKanunu'nun 8 ve 9 uncu, Adli Sicil Yönetmeliği'nin 9, 10 ve 11 inci maddelerinde yer almaktadır.
    3682 sayılı Adli Sicil Kanunu'nun 8 inci maddesine göre; adli sicildeki kaydın silinebilmesi için aşağıdaki koşullar aranır.
    1- Cezanın çekildiği,
    2- Cezanın ortadan kalktığı,
    3- Cezanın düştüğü
    tarihten itibaren;
    kabahat türünden mahkumiyetlerde, bir yıl içerisinde yeni bir kabahat veya cürümden,
    Cürüm türünden mahkumiyetlerde, beş yıl içerisinde evvelce verilen ceza cinsinden bir cezaya veya daha ağır bir cezaya, mahkum olunmadığında; sabıka kaydı adli sicil kayıtlarından çıkarılır.
    Ancak;
    Zimmet, ihtilas, (Basit ve nitelikli zimmet ile devlet alım ve satımlarında menfaat sağlamak.)
    İrtikap
    Rüşvet
    Hırsızlık
    Dolandırıcılık
    Sahtecilik
    İnancı Kötüye Kullanmak
    Dolanlı iflas
    gibi yüzkızartıcı cürümler ile; beş yıldan fazla ağır hapis ve hapis cezalarının, esas olarak silinememeleri kural ise de, istasnai olarak silinebilmeleri daha ağır koşullara tabidir.
    Yukarıda sayılan ve silinmesi mümkün olmayan cürümlere ve hürriyeti bağlayıcı cezalara ait mahkumiyetlerin;
    a- Suçun işlendiği zaman Türk Ceza Kanunu'nun 54/3 maddesi veya 2253 sayılı Çocuk Mahkemelerinin Kuruluşu Görev ve Yargılama Usulleri Hakkında Kanunu' nun 12 nci maddesine göre 15 yaşını doldurmamış olan küçükler hakkında verilmesi halinde beş yıl içerisinde,
    b- Suçun işlendiği zaman Türk Ceza Kanunu'nun 55/3 maddesine göre 15 yaşını doldurupta 18 yaşını doldurmamış küçükler hakkında verilmesi halinde on yıl içerisinde,
    c- 647 sayılı Cezaların İnfazı Hakkında Kanun'un 6 ncı maddesi uyarınca cezanın ertelendiği ve Türk Ceza Kanunu'nun 95/2 maddesine göre mahkumiyetin esasen vaki olmamış sayıldığı hallerde beş yıl içerisinde, evvelce verilen ceza cinsinden bir cezaya veya daha ağır bir cezaya mahkum olunmadığı takdirde, adli sicil kayıtlarından çıkartılabilmeleri mümkün olmaktadır.
    Silinmesi mümkün olmayan cürümlerden mahkumiyet hallerine ve yukarıda belirtilen nitelikteki hürriyeti bağlayıcı cezalara Kanunun tanıdığı bu ayrıcalık, doğal olarak silinmesi mümkün olan cürümlerden mahkumiyet hallerine ve hürriyeti bağlayıcı cezalara da uygulanmaktadır. Sabıka kaydının silinmesine imkan bulunan bu durumlarda;
    a- Suçun işlediğin zaman T.C.K' nın 54/3 maddesi veya 2253 sayılı Çocuk Mahkemeleri Kanununun 12.maddesine göre 15 yaşını doldurmamış küçükler hakkında verilen mahkumiyetlere ilişkin sabıka kayıtları iki yıl içerisinde,
    b- Suçun işlediğin zaman T.C.K' nın 55/3 maddesine 15 yaşını doldurmuş, 18 yaşını doldurmamış küçükler için verilen mahkumiyetleri ilişkin sabıka kayıtları 3 yıl içerisinde,
    evvelce verilen ceza cinsinden bir cezaya veya daha ağır bir cezaya mahkum olunmaması sabıkanın adli sicil kayıtlarından çıkartılabilmesi olanaklıdır.

Saygılarımla...

Nerede
    Bishkek, Kyrgyzstan.
    İletiler
    2
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı

Kirgizistandan selamlar

Adli sicil belgesi aldığımda iki tane sicil görülüyor. Birisi trafik kazasında yaralamadan digeride esnaflık yaptığım sıradaki bir olaydan dolayı yediemin suistimali olarak görülüyor. Bunları sildirirsek adli sicil kaydı aldığımızda hala sicilimizde görünürmü. Ne tavsiye edersiniz.

Birde ben yurt dışındayım. Sicilimi nasıl sildirebilirim. Uzaktan bir dilekçe fakslamakla olurmu bu iş.

Selamlar. Senel

Kirgizistandan

Nerede
    Bishkek, Kyrgyzstan.
    İletiler
    2
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı

Kirgizistandan selamlar

Adli sicil belgesi aldığımda iki tane sicil görülüyor. Birisi trafik kazasında yaralamadan digeride esnaflık yaptığım sıradaki bir olaydan dolayı yediemin suistimali olarak görülüyor. Bunları sildirirsek adli sicil kaydı aldığımızda hala sicilimizde görünürmü. Ne tavsiye edersiniz.

Birde ben yurt dışındayım. Sicilimi nasıl sildirebilirim. Uzaktan bir dilekçe fakslamakla olurmu bu iş.

Selamlar. Senel

Kirgizistandan

Nerede
    İzmir, Türkiye.
    İletiler
    42
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı

Faksla dilekçe gönderemezsiniz. Ancak Türkiye'de bir avukata verceğiniz vekaltename ile avukatınız sizin adınıza , sicil kaydının silinmesi için dilekçe verebilir

Nerede
    İstanbul, Türkiye.
    İletiler
    3
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Exclamation Adli sicil ile ilgili konular bu başlık altında toplanacaktır

2001 yılında açılandavanın neticesi 2002 yılında belli oldu ve ben "emniyeti suistimal yüzünden " ceza aldığım bu davadan bu sene başında gidip cezayı infaz ettim,sabıka kaydımın silinmesi ne zaman olur.İş basvurularında basarı -o-

Pazarlama

Nerede
    Afyonkarahisar
    İletiler
    2.022
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı

....şahsi hürriyeti bağlayıcı bir cezaya bağlı olduğu halde, buna mahkum olan ve işlemiş olduğu cürümden dolayı pişmanlık duyduğunu ihsas edecek surette iyi hali görülen kimse, asıl cezasını çektiği veya ceza af ile ortadan kalktığı tarihten itibaren üç....

Eğer başka bir suça ek olarak bu cezayı aldıysanız süre 5 yıldır.Yani cezanızı çektiğiniz tarihten itibaren 3 yıl geçtikten sonra memnu hakların iadesi talebinde bulunabilirsiniz.

Kuluna yardım eden dinini üstün tutan Allah'a Hamdolsun.Hamdolsun Alemlerin Rabbine,Hamdolsun Alemlerin Rabbine

Nerede
    Turkey.
    İletiler
    4
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Adli Sicil Silimesi

Merhaba.Öncelikle bu siteyi hazırlayan arkadaşlara teşekkür ederim.
    Ben bir soru ve bunla bağlantılı bir kaç soru sormak istiyorum.

2001 yılında tehdit edilmem ve saldırıya uğramam sonucu yanımda bulunan ruhsatsız silahımı kullandım.Kullandım derken ateş etmedim.Neticede olay adliyeye intikal etti.O süreçte üniversite öğrencisi olduğum için ve sanırım iyi halden serbest kaldım ancak dava devam etti.Kavgada silah çekmek, ateşli silahlar kanununa muhalefet etmekten 1 YIL 2 AY HAPİS CEZASI aldım.Bu ceza 4 milyar tl PARA CEZASIna çevrildi.Ve bu ceza da ERTELENDİ. Hakim mahkeme masraflarını da BENİM ÖDEMEME hükmetti.Ben bu cezanın SONUÇ KARARINI 2002 yılı sonlarında postayla aldım.Bütün duruşmalarada katılmıştım.Sorularım:

1.Ben bu ceza için temyize gitmemiştim.Çünkü baro bana öylesine bir avukat atamış ve bir sürü hukuki boşluk oluşmuş ben de nasılsa bir şey çıkmaz diye peşini bırakmıştım.Acaba bu CEZAYA İTİRAZ ETME GİBİ BİR İMKANIM BULUNABİLİR Mİ?

2.Bu ceza iş başvurusu için sabıka kaydı istediğimde çıkıyor.Bunu sicil kaydımdan sildirmem için belirli bir süre varmıdır?5 Yıl olduğunu öğrendim.Ancak BU SÜRE SUÇUN İŞLENDİĞİ TARİHTEN Mİ yoksa CEZANIN KESİNLEŞTİĞİ TARİHTEN İTİBAREN Mİ 5 YILDIR?

3. Adli sicilimi sildirmek için İLLA SUÇUN İŞLENDİĞİ YER SAVCILIĞINA MI BAŞVURMAM VE DİLEKÇE VERMEM GEREKİYOR YOKSA BULUNDUĞUM İL SAVCILIĞINA BAŞVURMAM YETERLİ Mİ?

4.Mahkeme masraflarıyla ilgili olarak o zaman 100 milyon lira yazıyordu ve ben bunu ödemek ve kurtulmak için savcılığa gittiğimde onlar sana bildirir denildi.ACABA BİR SORUN ÇIKAR MI YA DA NEDEN HALA BİR BİLDİRİMDE BULUNMADILAR?

Eğer bir yanıt alabilirsem çok mutlu olacağım.İstanbul Pendik te ikamet ediyorukm yardımcı olabilirseniz sevinirim.Cevabınızı bekliyorum.

Nerede
    Turkey.
    İletiler
    4
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı

arkadaşlar gördüm ki soruma bir yanıt alamamışım.Yalnızca şunun yanıtını alayım bari.Bu süre suç işlendiği tarih mi yoksa karar tarihinden mi başlıyor?Bir cevap..?Teşekkürler

+ Konuyu Yanıtla
1 / 66 Sayfa 12345678910112131415161 ... SonSon

Bu sayfada bulunan kavramlar:

https:www.hukuki.netshowthread.php28229-Adli-sicil-ile-ilgili-konular-bu-baslik-altinda-toplanacaktirpage64

https:www.hukuki.netshowthread.php28229-Adli-sicil-ile-ilgili-konular-bu-baslik-altinda-toplanacaktirpage63

asck 911 2015 para cezasina cevrilmesi emsal karar

konul durmuş sicili nede

https:www.hukuki.netshowthread.php28229-Adli-sicil-ile-ilgili-konular-bu-baslik-altinda-toplanacaktir

2451

apron

ekremiyican

curuk raporu gbt de gorunurmu

pitivoman

2a15g

sabika raporun da sicile bakarlar mi

ekremiyican gbt

adli sicil ile ilgili konular bu baslik altinda toplanacaktir

adli sicil ile ilgili konular

esasen vaki olmamış cezanın 2014te arşivden silinmesi

48534 ehliyet cezasi anlami

https:www.hukuki.netshowthread.php28229-Adli-sicil-ile-ilgili-konular-bu-baslik-altinda-toplanacaktirpage59

Forum