+ Konuyu Yanıtla
1 den 10´e kadar toplam 10 ileti bulundu.

Konu: Mersin 'de meslektaş arıyorum

Mersin 'de meslektaş arıyorum Hızlandırılmış Mobil Sayfa Sürümü (AMP)
    Nerede
    KONYA, Türkiye.
    İletiler
    15
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Mersin 'de meslektaş arıyorum

07.10.2004 Günü Mersin Itm'deki Bir Duruşmamiza Girebilecek Avukat Ariyoruz. Konya'da Bulunan Büromuzdaki Iş Yoğunluğu Nedeni Ile Duruşmalara Katilamadiğimizdan Davamiz üçüncü Kez Düşmek üzere. Bu Nedenle 07.10.2004 Günü Mersin Itm'de Görülecek Istihkak Davasina Girebilecek Bir Meslektaşimizin Yardimina Ihtiyacimiz Var. Yardimci Olabilecek Arkadaşlardan Acilen Haber Bekliyoruz. Tel: 0332.3531199

Hukuki NET Güncel Haber

Mersin 'de meslektaş arıyorum konulu yargıtay kararı ara
    Mersin 'de meslektaş arıyorum konulu hukuk haber

2. # Nedir?
    Tavsiye Soru Cevap
    Nerede
    Avukat Dünyası
    İletiler
    Ne kadar?

Nerede
    Afyonkarahisar
    İletiler
    2.022
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı

BU KONUYLA İLGİLİ DAHA ÖNCE GEÇMİŞ OLAN FORUM KONUSUNU OKUMAK İÇİN TIKLAYIN

Yukarıdaki linki okumanızı öneririm.Avukatların iş bağlantıları yapabileceği bir site olmadığı kanısındayım.

Bıçak soksan gövdeme, sıcacık kanım damlar/ Gir de bir bak ülkeme, başsız başsız adamlar…

İletiler
    5.751
    Blog yazıları
    1
    Dilekçeler Sözleşmeler
    17
    Dosya Yükleme
    53

Tanımlı

Sayın alisinkay Sayın Tekin Memiş'in makalesi ile meslekdaşlar arası bir yardım talebinin ilgisini anlamış değilim.
    Bir meslekdaşımız gidemediği ve davanın düşmesini engellemek için Mersin'de bululnan bir avukat arkadaştan yardım talep ediyor, siz bunu haksız rekabete atfediyorsunuz.
    Avukatların birbiriyle yardımlaşmasının her hangi bir kanuni engeli yoktur.

Yukarıda linkini verdiğiniz Makaleyi benimsediyseniz ben linkini verdiğiniz foruma bir site linki ekliyorum. Siz de orada site hakkındaki görüşlerinizi yazarsanız sevinirim.

https://www.hukuki.net

Nerede
    Afyonkarahisar
    İletiler
    2.022
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı

Sayın admin,
    verdiğiniz site adresini açmaya çalışıyorum.Avukat online ama şu ana kadar açamadım.Avukatlar bir davaya girerken ücret alırlar.Ücretsiz davaya girilemez.Girilse bile belli şartları var.Ve avukatların bulunabileceği yegane yer.Barolardır.Şu yönden haksız rekabet olduğunu düşünüyorum.Bu siteyi takip eden herhangi bir mersinli avukat arkadaş, konyadaki arkadaşlarla bağlantı kurduğu zaman.Bu site aracılığı ile, ücret karşılığı mersindeki bir davaya bakacak.Eğer anlaşırlarsa.O halde mersindeki avukat arkadaşımız, bu siteyi kullanarak diğer mersinli meslektaşlarına karşı kendisine bir avantaj sağlamış olcak.Buda haksız rekabeti doğuracak.
    Çok saygı duyduğum bir site hukuki net.Aslında buraya acemi olduğum yıllarda kaydolmuştum.Hala kayıtlı olduğunu gördüm.Son zamanlar da görüş bildirdiğim bir forum arızalanınca burayı yeniden keşfettim.Ve diğer arkadaşlarımız gibi müptelası oldum.
    Sayın admin.Borçlar hukuku kısmına şöyle bir forum açsaydım.Bulunduğum ilçede bir avukat var.Diğeri de benim.İlçemizin kültürel düzeyi çok yüksek.Herkes internet kullanıcısı.Ve bu avukat arkadaşım çok iyi bilgisayar kullanılabilen birisi.O sitede bağlantılar kuruyor.Yardımlaşma adı altında ilçedeki hemen hemen bütün davalara o bakıyor?Bu durumda ne yapabilirim.
    Malesef henüz Türkiye o kadar gelişmedi ama bunlar olması muhtemel şeyler ve çok küçük ayrıntılarla olan şeyler.Bir web sitesinde avukat isminin kullanılması bile bana göre etiğe aykırı ve haksız rekabet kurallarının uygulanıp yayından kaldırılması gerekiyor.
    Hukuki açıdan genel bilgiyle avukat bulma işini bence karıştırmamak lazım.Bildiğiniz üzere danışmanlık bile kanunlara aykırı.Bu siteyi takip ettiğimden bu yana birkaç defa avukat arıyorum diye sorum açıldı.Hukuki bir yardımlaşma olduğunu düşünmüyorsunuz değil mi sayın yönetici.Bir vatandaşın internet aracılığı ile avukat araması ne kadar haksız rekabet ortamını doğuruyorsa.Bir avukatın avukat araması da aynı şekilde doğurur inancı içindeyim.Hatta sitelerdeki avukat ara kısımları bile güncellenmediği veya geç güncellendiği için bende haksız rekabet doğuruyor.Çünkü stajını tamamlamış ve büro açmış pekçok arkadaşımın hala o kısımda adları görüntülenemiyor.

Bu site her zaman dediğim gibi hoşuma giden ve halkımız için yararlı bir site.Ne olur öyle kalsın.Bunu sağlayacak olanlar ise.Siz site yöneticilerisiniz.Açabildiğim ilk anda verdiğiniz adresleri de inceleyip, görüşlerimi bildireceğim.Merak etmeyin

Bıçak soksan gövdeme, sıcacık kanım damlar/ Gir de bir bak ülkeme, başsız başsız adamlar…

Nerede
    KONYA, Türkiye.
    İletiler
    15
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı

sayın yönetici,
    niyetim böyle bir tartışma açmak değildi ama madem böyle bir tartışma açıldı, kısaca bende fikirlerimi dile getirmek istiyorum.
    Öncelikle benim mesajım bir hukuki yardım talebinden ibarettir. Şöyle ki; büromuzdaki işlerin yoğunluğu nedeni ile Mersin'e gidemediğimizden davamız daha önce müracaata bırakılmıştı. Şimdiki duruşmanın olduğu gün ise yine yoğun bir duruşma proğramımız var ve bu nedenle gene Mersin'e gitme ihtimalimiz çok zor. Bu nedenle tek bir seferliğe mahsus olmak üzere ve tamamen meslektaşlar arası yardımlaşma kapsamı dahilinde duruşmamıza yetki belgesi ile girebilecek bir meslektaşımızdan yardım talebinde bulunduk. Ancak olay haksız rekabet boyutuna taşındı ki bununla uzaktan yakından bir ilgisi yoktur. Çok fazla ayrıntıya girmek istemiyorum, İlginize teşekkür eder, saygılar sunarım

mserhat

Nerede
    KONYA, Türkiye.
    İletiler
    15
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı

Sayın alisinkay göndermiş olduğumuz ve yalnızca meslektaşlarımızdan hukuki bir yardım talebini içeren mesajımıza yaklaşımınızı hiç de hoş bulmadığımızı ve bu yaklaşımınızı esefle karşıladığımızı bildiririz. Şunu hiçbir zaman unutmayınız ki, herkesin özellikle de biz hukukçuların birbirine her zaman ihtiyacı olabilir ve şayet Konyadaki bir dava için bir başka ildeki bir meslektaşımız aynı yönde bir yardım talebinde bulunmuş olsa idi, biz seve seve bu konuda elimizden geleni yapmaya hazırdık. Ki bunu defalarca da yaptık. Herhangi bir ücret de talep etmedik! Yazıkki ülkemizde sizin zihniyetinizdeki kişiler dolayısıyla insanlar arasında hiçbir konuda yardımlaşma söz konusu olmamakta ve yapacağımız ufacık bir yardım için dahi karşıdaki insandan maddi bir menfaat beklemekteyiz. Ve böyle giderse fazla yaşamayız. Yaklaşımızdan dolayı sizi kınıyoruz.

mserhat

Nerede
    BURSA, Türkiye.
    İletiler
    21
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı

Sn. ÜSTATLAR,

Tartışmaya, AVUKATIN OLMAZSA OLMAZI SADAKAT, ÖZEN BORCU ve avukat ile müvekkil arasında varlığı tartışmasız GÜVEN ilişkisi açısından bakarsak daha doğru bir sonuca ulaşabileceğimizi, birbirimizi ve varlığımızı daha doğru anlamlandırabileceğimizi düşünüyorum.
    Diğer yandan ise, tartışmaların çoğu doğrudan meseleyi çözmeye yönelik öneriler olmakta; kaldı ki, verilen bilgilerle doğru sonuca ulaşmak çok zor ve hatta imkansız gibi görünmekte, ama buna rağmen foruma katılan üyelerin çoğunun birebir çözüm üretme çabası içinde olduğu da gayet net bir şekilde görülmektedir.
    Oysaki avukatın; bürosunda birebir görüştüğü müvekkilinden, sayısız sorular yönelterek aldığı cevaplara göre yapmış olduğu araştırmalara, incelemelere, mesleki tecrübe ve formasyona rağmen, soruna hemen, hem de en doğru cevabı bulması kanımca çok zordur. AVUKATIN, MÜVEKKİ- LİNE GÜVENCE VERMEME ÜKÜMLÜLÜĞÜNÜN ÖNEMLİ BİR NEDENİ DE, DİĞER NEDENLER YANINDA BU OLSA GEREKTİR.
    Diğer yandan, hukuki sorunu olanlar, hatta İNANALIM MI BİLMEM arkadaşlarının sorunu olduğunu belirten bazı üyeler KM yolu ile site üyelerine ulaşmaya çalışmaktadırlar ki bu da bir vakıadır.
    Sürçü lisan oldu ise, AFFOLA...
    Saygılarımla...

EŞREF

İletiler
    5.751
    Blog yazıları
    1
    Dilekçeler Sözleşmeler
    17
    Dosya Yükleme
    53

Tanımlı

Sayın alisinkay sizi çok iyi anlıyorum. Konu yeri geldiği için tartışılsın. Teknolojiyi kötüye kullanmak ile kullanabilirlik arasında çok biyik bir fark var. Bahsettiğiniz tarzda bir web sitesi yıllar önce tarafımdan zaten vardı ve inanın bir tek dava dahi almadım. (Üstelik rekabete ilişkin düzenleme dahi yoktu). Bu siteden de almadım.
    Sizin amacınızın da yapılanları baltalamak olmadığını kesinlikle biliyorum, aksi olsaydı 350 küsur ileti eklemez buralarda katkınız olmazdı.
    Şimdi boşanma konusundaki bir soruya MK. şunu der demek acaba avukatlık mevzuatı açısından suç mudur? Peki hepimizin bürosunda Adli yazışma usülleri veya hukuk rehberi adlı dilekçe örnekleri bulunan kitaplar vardır. Bu kitaplar haksız rekabet mi teşkil ediyor? Mevzuatın tüm insanlara açık olduğunu tartışmamıza dahi gerek yok. Şimdi bir soruya MK. 234 md. ne bakınız demek başkadır, "arkadaş şimdi şunu şöyle şöyle yap, sonra da şu davayı aç, al sana dilekçesini de yazdım" demek başkadır.
    Bir hukuk sitesinde "forumlardaki avukat isimleri" başlıklı bir anket açmış idim. Çok tepki gördüm ve işin garibi adımı söylemediğim için o sitenin forumundan atıldım. Bu sitenin ismini vermiyorum ama araştırısanız kolaylıkla bulursunuz. Sonuç avukatın ismi ile foruma katılması suç değil...

Ayrıca yeni açtığım şahsi av.tr uzantılı siteme mail yolu ile soru yağıyor. Bunlardan bir kısmını müvekkil olarak kabul etsem (aman bu bir kabul değildir) kimin haberi olacak? Müvekkil sadece sokakta tesadüf eseri, tabelaya bakarak veya adliyede mi bulunur? Aslında bunların hiçbiri hatta internet sitesi dahi olmadığını çok iyi biliyorsunuz. Bürom istanbulun çok meşhur bir caddesinde ve tabelam yeterince büyük ve gözalıcı, buna rağmen bu yolla bir tane dahi müvekkilim olmadı, olmasını da istemiyorum.

Sayın Mserhat; Sayın Alisinkay çok tartışılmış ve hala tartışılan bir konuyu gündeme getirmiş bulunmakta. Kendisini bu konuda kabahatli dahi görmüyorum. Serbestçe görüşünü yazmış. Anlayışla karşılamalı ama kabul etmeme hakkınızı kullanmalısınız.
    Mersin'de bir meslekdaşımızın size yardımcı olması beni çok mutlu eder. Hem mesleki yardımlaşma açısından hem de sitemizin buna vesile olmasından ötürü mutlu olurum.

Sayın Müezzinoğlu size şu yönden katılıyorum;
    "En iyi bildiğiniz konuda bile kanun kitabını açın ve muhakkak okuyun" kuralı hepimiz için olmazsa olmaz kurallardandır.
    Siteyi layığınca kullandığımız takdirde, bize bu kuralı ve pratik yapma imkanını da tanımaktadır. Şahsi mesele çözümüne gelince meslekdaşlarımın kişisel tercihlerine karışmayı uygun görmediğimi belirtmek isterim. Ancak bu sitenin hukuki NETwork olduğunu, bilgi havuzu haline gelmek amacında olduğunu belirtmek isterim.

Son olarak; 21000 üye sayısına ulaşmış bir sitenin (hepinize tekrar teşekkür ederiz) artık bu tartışmayı aşıp, hukuk üretmesini beklerim. Şu anda da bu forumda bunu yapıyoruz ama Sayın Mserhat meslekdaşımıza yardım yerine köstek olmayı da uygun görmüyorum. Sayın meslekdaşım şunu mu yapsın 118 i arasın Mersin'den bir avukat ismi telefonu verir misiniz desin? Veya Mersin Barosu'na telefon açıp bana bir avukat arkadaş önerin mi desin? Öneri yapıldığı takdirde bu haksız rekabet olmayacak mı?

Arkadaşımız yardım istiyor ve müşkül durumda. Öylece bakalım mı? Açıkçası Mersin'de olsaydım bila bedel o duruşmaya girerdim. Nasıl mı? Yetki belgesiyle...
    Sevgi ve saygılarımla

Nerede
    Afyonkarahisar
    İletiler
    2.022
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı

Bakın ben kınanacak hiçbirşey yapmıyorum.Sadece açık olan bir hukuk boşluğu var ve kendi değerlendirmemi yapıyorum.Sayın admin elbette şu kanuna bakın.Yada şu kanuna demek bence de hukuki bilgilendirme niteliğinde ve ben de pek çok cevabımda bunu kullandım.Ama buradaki durum farklı.Avukat arayan ama kendisi avukat olmayan site kullanıcılarının ve verilen cevapları hatırlayın lütfen.

Ortak verilen cevap baroya başvurun.Şimdi mersinde avukat arayan birine de o cevabı vermemiz gerekmiyor mu?Bu arkadaşımız iki sebeple avukat arıyor olabilir.

1.Vatanadaşın birisi bu arkadaşımıza başvurmuştur ve ilgili davaya bakmasını talep etmiştir.
    2.Bu dava şahsi olarak avukat arkadaşı ilgilendiren bir davadır.

Halihazırda bu arkadaşımız mersinden bir avukat arıyor.

Avukatlık bana göre ressamlık gibi şahsa sıkı sıkıya bağlı bir davadır.Gireceğiniz bir davada kişisel yetenekleriniz çok önemlidir.Bir taş ustası her duvarı yapar ama bir mimar her projeyi çizamaz.Bu konuyla ilgili bir örnekte gene hukuki net içerisinde aşağıdaki örnekte

https://www.hukuki.net/topic.asp?TOPIC_ID=3346

Sayın admin size bir sorum var.Vekalet ilişkisinde vekil, kendine vekil atayabilir mi?
    yada temsilci bir başkasına o konuyla ilgili temsil yetkisi verebilir mi.Yaptığı işlem ne kadar geçerlidir.Bir atasözü vardır o konuyla ilgili.İt ite buyurmuş, itde kuyruğuna buyurmuş diye.Beni mazur görün ama atasözü bu yumuşatamam.Sözüm de meclisten dışarı.Benim kişisel özelliklerim değerlendirilerek bana verilen bir davada ben başka bir arkadaşa yetki versem.Bu meslek ilkelerine sizce ne kadar uyar.Etik mi.Yasal mı demiyorum bakın.Etik mi

Gelelim 2. şıkka eğer bu arkadaşımızın şahsi davası ise o halde hukuki neti bir kamu kuruluşu tabir edecek olursak.Bu avukat arkadaşımız da hukuki net açısından kamu olacaktır.Yani burada Bana kayseriden avukat lazım acil diye mesaj atan Ahmet Ağadan farkı kalmaması gerekir.Ve Ahmet Ağaya verilen cevapların bu arkadaşımıza da verilmesi gerekir.Meslektaşlar arası yardım.

Meslektaşlar arası yardım olabilir ama bu şekilde olmamalı.Sayın admin sizde benzer siteleriniz olduğunu ama oradan müşteri elde etmediğini söylemişsiniz.O sitelerden özel danışmanlık hizmetini ücretsiz olarak vermemiş olduğunuza inanıyorum.İnce bir çizgi var.O ince çizgiyi yakalamamız gerekir.

Örnek linkler aşağıdaki foruma cevabı Sayın Fırat Bayındır vermiş
    https://www.hukuki.net/topic.asp?TOPIC_ID=2625

Aşağıdaki linke sayın Ragip Atay cevap vermiş
    https://www.hukuki.net/topic.asp?TOPIC_ID=2651

Bu forum çok güzel Sayın biravukat ve Admin tartışmışlar
    https://www.hukuki.net/topic.asp?TOPIC_ID=1888

Bu forumda Av Feyz Pınarbaşı gerçekten çok takdir ettiğim bir tanıt eklemiş
    https://www.hukuki.net/topic.asp?TOPIC_ID=1971

Sonuç olarak; bir çözüme ihtiyaç var çözüm önerilerimi sıralayabilirim.Bu tartışma elbette burada olmalı.Hukuk sitesinde düzenlenmeye ihtiyaç olan bir alan internet ve hukuk tartışılmalı.Diğer yayın organlarında sınırlar belli bir sakınca yok zaten mserhat ben doğruyu bulmaya çalışıyorum.Bunu kınayabilirsiniz.Ama objektif sorumluluk içerisinde olduğum bir konuda hiçbir kınayanın kınamasından da çekinecek değilim.

İletiler
    5.751
    Blog yazıları
    1
    Dilekçeler Sözleşmeler
    17
    Dosya Yükleme
    53

Tanımlı

Sayın Alisinkay bence de bu konuyu burada tartışmayı bırakalım, zira konunun yeri burası değil. Boşluğun varlığı ortada. Zaten belirttiğiniz forumlarda konu tartışılmış. Sorunuza da burada cevap verirsem konu uzayacağından, arzu ettiğiniz takdirde sorunuzla ilgili yeni bir forum açıp bana da haber vermeniz halinde seve seve iştirak ederim.
    Saygılarımla.

+ Konuyu Yanıtla

Bu sayfada bulunan kavramlar: