+ Konuyu Yanıtla
2 / 2 Sayfa İlkİlk 12
11 den 15´e kadar toplam 15 ileti bulundu.

Konu: Yanlış Ameliyat

Yanlış Ameliyat Hızlandırılmış Mobil Sayfa Sürümü (AMP)
    İletiler
    19
    Dilekçeler Sözleşmeler
    1
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Re: Yanlış Ameliyat

Hastasını aydınlatmayan doktora ceza

Yargıtay 13. Hukuk Dairesi, hastasını aydınlatmayan doktora verilen 125 bin YTL'lik tazminat kararını onayladı.
    Kararın, sadece aydınlatmama gerekçe gösterilerek verilen ilk karar olduğu bildirildi.Selçuk Üniversitesi Hukuk Fakültesi Ceza ve Ceza Usul Hukuku Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Hakan H., yaptığı açıklamada, hastayı aydınlatma yükümlülüğünün birçok ülkede yıllardır uygulandığını söyledi.

Türkiye'de de aydınlatma yükümlülüğünün yeni olmadığını ifade eden Hakeri, ''1977 tarihli Yargıtay kararı, aydınlatma yükümlülüğünün bulunduğunu gösteriyor. 1977 yılındaki kararda doktor, aydınlatmama dışında bazı kusurlarla da suçlanıyor. Yargıtayın son kararı ise sadece aydınlatmama gerekçe gösterilerek verildiği için önem taşıyor'' dedi.

Prof. Dr. H.i, Yargıtayın Eylül ayında verdiği konuya ilişkin kararıyla ilgili şunları kaydetti: ''Yargıtayın yeni kararına konu olayda, dava ameliyat sonrası ses
    kısıklığının oluşması nedeniyle 2003 yılında açılıyor. Gelen bütün bilirkişi raporları hekimin bu konuda bir kusurunun olmadığını söylüyor. Bunun üzerine mahkeme, 2007 yılında, hekim her ne kadar kusurlu değilse de 'Ameliyat yönünde rıza alınmasına rağmen hastanın, ameliyatın yapılması esnasında ve sonrasında meydana gelecek komplikasyonlara ilişkin bilgilendirilmediği, buna ilişkin aydınlatılmış bilgi rızası (onamı) bulunmadığı' gerekçesiyle hekimin tazminat ödemesi gerektiğine hükmediyor. Bu karar Yargıtay tarafından Eylül 2008'de onaylanıyor ve doktor faiziyle birlikte 125 bin YTL tazminat ödeme cezasına mahkum ediliyor. Bu tarihi bir karar. Aynı zamanda Yargıtayın ilk ayrıntılı kararı. Ayrıca, doktorun hastayı bilgilendirdiği yönündeki savunması, Yargıtay tarafından, yazılı bir bilgilendirme olmadığı gerekçesiyle de reddediliyor.''
    Tek başına aydınlatmanın da hekimi sorumluluktan kurtaramayacağını bildiren Prof. Dr. H., aydınlatma, rıza, doğru teşhis ve tedavinin birlikte olması gerektiğini vurguladı.Rızası alınan hastanın mutlaka aydınlatılması gerektiğini bildiren Prof. Dr. H., ''Kanunda bununla ilgili bir hüküm yok. Ancak Hasta Hakları
    Yönetmeliği'nin 15. maddesinde, hastanın sağlık durumunu, kendisine uygulanacak tıbbi işlemleri, bunların faydaları ve muhtemel sakıncaları, alternatif tıbbi
    müdahale usulleri, tedavinin kabul edilmemesi halinde ortaya çıkabilecek muhtemel sonuçları ve hastalığın seyri ve neticeleri konusunda sözlü veya yazılı olarak bilgi istemek hakkına sahip olduğu belirtiliyor'' diye konuştu.

Prof.Dr. H., aydınlatma yükümlülüğünün bizzat tedaviyi üstlenen hekim tarafından yerine getirilmesi ve ispat açısından yazılı olması gerektiğini kaydetti.

Hukuki NET Güncel Haber

Yanlış Ameliyat konulu yargıtay kararı ara
    Yanlış Ameliyat konulu hukuk haber

2. # Nedir?
    Tavsiye Soru Cevap
    İletiler
    Ne kadar?

İletiler
    34
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

yukarıdaki yazıda hastasını aydınlatmayan doktora ceza verildiğini okudum yanlış mı okuyorum diye birkez daha okudum ben ve benim gibi birçok insan doktor tarafından mağdur edildiği halde sineye çekmek zorunda kalıyor abdullahyasar gibi hakkını aramak isteyenlerde çektiği eziyetlerle ortada kalıyor.
    İstanbul'un en ünlü özel hastanelerinden birinde ünlü bir doçent olan doktorun hamile olduğumda keseyi görememesi ve de tüm ekibini toplayıp onlarında muayene etmesi sonucu hayati tehlike olmadığı halde hayati tehlike var diye
    yanlışlıkla dış gebelik ameliyatına alması sonucu bebeğim alınan narkozdan etkilendi ve alınmak zorunda kaldı oysa herhangi uzman olmayan bir doktor bile en az bir hafta bekleyelim diyecekti ve bu hastaneye ameliyat için yüksek meblağda para ödendi ne de olsa ben hasta değil bir müşteriydim daha da acısı doktor denen şahsın pişkin pişkin evet yanlış ameliyat yaptım ne olmuş demesiydi.
    dava açmak için avukatla görüştüğümde dava açarak sadece bu doktora bir ihtarname gideceğini onunda yüzünün kızarmayacağını çekmeceye kaldıracağını söyledi ama benim çok yıpranacağımı söyledi ve bende avukata sonuna kadar hak verdim zira bu insan doktordu ve yazık ki canım vatanımızda üç tip insan vardı : doktorlar, zenginler ve fakirler
    avukata niye hak verdim biliyor musunuz bir profesörü arkadaşları yanlış ameliyat yapıp ölümüne sebep oluyorlar ve o profesörün işadamı oğlu hala hukuk mücadelesi veriyor ama ortada bir sonuç yok maalesef

İletiler
    19
    Dilekçeler Sözleşmeler
    1
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Sağlik Hukukunda Aranan Adalet

BİR ADALET ÖRNEĞİ DAHA...

Konya'da, 2002 yılında 2 yaşındaki Sevgi Ö.'e yanlış anestezi uygulanarak özürlü kalmasından sorumlu tutulan doktor davanın zaman aşımına uğraması nedeniyle ceza almazken, anestezi teknisyeni ile anestezi sorumlusuna verilen cezalar ise para cezasına çevrildi. Tedavi sırasında para istediği iddia edilen doktora, görevini kötüye kullanmak suçundan verilen 10 ay hapis cezası ertelendi.
    Yanlış anestezi uygulanarak 2 yaşındaki Sevgi Ö.'ün özürlü kalmasına neden olduğu iddia edilen anestezi uzmanı Rahime O. ve anestezi teknisyeni İlyas D., görevi kötüye kullanarak para istediği iddia edilen doktor İbrahim B.'nin yargılanmasına Yargıtay 5. Dairesi'nin bozma ilanına uyularak Konya 3. Ağır Ceza Mahkemesi'nde devam edildi.
    Duruşmaya tutuksuz sanıklar İbrahim B., anestezi uzmanı Rahime O., anestezi teknisyeni İlyas D. ile müşteki Muammer Ö. ile özürlü kalan kızı Sevgi Ö., ailesi ve taraf avukatları katıldı.
    Yargıtay 5. Dairesi'nin yeni maddeler ve uzlaşma yoluna gidilmesi nedeniyle davayı bozduğunu belirten mahkeme heyeti, sanıklardan doktor İbrahim B. hakkında Sevgi Ö.'ün özürlü kalmasına yönelik açılan davanın 5 yılı geçmesi nedeniyle zaman aşımına uğradığını söyledi. Bozma ilanında doktor İbrahim B.'nin rüşvet alma ve görevi kötüye kullanma suçlamalarından yargılanmasının gerektiğine yer verildiğini belirten mahkeme heyeti, duruşmaya başladı. Söz alan Sevgi Ö.'ün babası Muammer Ö., "6 yıldır bu dava sonuçlanmadı, biran önce sonuçlanmasını istiyor ve tüm suçluların cezalandırılmasını talep ediyorum" dedi. Müşteki avukatı da, Sevgi'nin yüzde 100 sakatlanmasına neden olan sanıkların en üst seviyeden cezalandırılmasını talep etti.
    Savcı iddianamesinde anestezi uzmanı ve teknisyenin görevlerini ihmal ederek hatalı davrandıkları gerekçesiyle TCK'nin 231. maddesi kapsamında cezalandırılmasını talep ederken, doktorun ise SSK hastanesinde görevliyken görevini kötüye kullanarak ameliyat için para istediği iddiasıyla TCK'nin 25/3 maddesi kapsamında cezalandırılmasını talep etti.

Sanık avukatları ise müvekkillerinin suçsuz olduğunu belirterek, beratlarını talep etti. Son sözleri sorulan sanıkların hepsi "beratlarımızı istiyoruz" dedi. Duruşmanın bittiğini belirtip kararını açıklayan mahkeme heyeti, doktor İbrahim B.'ye görevini kötüye kullanmak suçundan 1 yıl ceza verdiklerini, bu cezayı 10 aya düşürdüklerini, doktor olması ve ceza ehliyetinin bulunmaması nedeniyle ertelendiklerini açıkladı.
    Dikkatsizlik ve tedbirsizlik iddiasıyla suçlanan anestezi uzmanı Rahime O. ile İlyas D.'ye ise önce ki cezaları tekrar verildi. Rahime O.'ya verilen 6 ay hapis cezası 18 güne düşürülerek, 153 YTL para cezasına, İlyas D.'ye verilen 3 ay hapis cezası 9 güne düşürülüp 76 YTL para cezasını çevrilmişti.
    2 yaşında özürlü kalan ve şu anda 8 yaşında olan Sevgi Ö.'ün babası Muammer Ö., 2002 yılında kızının ayağının aksaması nedeniyle o dönem SSK Hastanesi'ne başvurduklarını dile getirerek, "Kızım anestezi hatası yüzünden bitkisel hayata girdi. Ben de bunun ardından hukuk mücadelesi vermeye başladım.
    Konya 3. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen dava benim Türk adaletine olan güvencemi sarstı. 6 yıldır kızım gözümün önünde her gün ölüyor ve çıkan ceza ortada.
    Yargı yolu tıkanır tıkanmaz Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne başvuracağım" şeklinde konuştu. Anne Dudu Ö. ise verilen kararın bekledikleri bir karar olmadığını belirterek, sorumluların gereken cezayı almalarını istediğini söyledi.

ŞİMDİ BU MU ADALET....

İletiler
    19
    Dilekçeler Sözleşmeler
    1
    Dosya Yükleme
    0

Bu iddia ortalığı karıştırdı

İddiaya göre, Bozdoğan'ın Hisar Mahallesi'nde ikamet eden ve bebek bekleyen yeni evli Selma (19) ve Hasan U. çifti, aile doktorunun önerisiyle Nazilli Devlet Hastanesi'ne gitti. Burada doğum servisine yatırılan anneye, ilk raporda bebeğin iri yapılı olduğu ve sezaryenle doğumun yapılması önerildi. Ancak ilerleyen saatlerde iki ayrı doktorun yaptığı muayene sonunda annenin bu doğumu normal şekilde yapabileceği belirtildi. Anne Selma, ertesi sabah doğum sancıları başlayınca doğumhaneye alındı. Burada kendisine müdahale eden doktor ve ebe hemşireler doğumun sezaryenle olmasına karar verdiler. Hazırlık yapıldığı sırada doğumun başlaması ve bebeğin başının bir anda dışarıya çıkması ile sezaryen işlemi yarıda kaldı. Bebeğin iri olması ve rahim duvarına takılıp kalması nedeniyle doğum gerçekleştirilemedi. Hemen sezaryene başlayan ekibin bebeğin öldüğünü görünce anneyi kurtarmak için zaten ölü olan bebeğin kafasını bedeninden ayırarak doğumu sezaryenle tamamladığı ileri sürüldü. Olaydan sonra yoğun bakıma alınan anne yaşama döndürülürken, doğum sırasında yaşamını yitiren Ayşegül bebek ise morga kaldırıldı. Doğum servisinde bekleyen inşaat işçisi baba Hasan U., sinir krizleri geçirince acil serviste tedavi altına alındı. Hasan U., daha sonra savcılığa giderek suç duyurusunda bulundu.

SORUŞTURMA ÇİFT YÖNLÜ DEVAM EDİYOR

Olayın ardından Adli Tıp Kurum tarafından bebek otopsiye alındı. Hastane tarafından yapılan ilk açıklamada, normal bir şekilde başlayan doğumun sonra sezaryene dönüştüğü ancak annenin erken ıkınması nedeniyle bebeğin zor duruma düştüğü belirtildi. Yapılan açıklamada, bebeğin gereğinden iri olması nedeniyle anneyi öldürmek üzere olduğu, bebeğin yaşamını kaybettiği ve bu nedenle annenin sezaryenle bebeğin de başının alınmasıyla kurtarıldığı kaydedildi.
    Olayın ardından bir açıklama yapan baba Hasan U. ise, bebeğinin canlı iken başının kesilerek öldürüldüğünü öne sürdü. Nazilli Cumhuriyet Savcığı tarafından el konulan olayla ilgili sürdürülen soruşturmanın geniş çaplı devam ettiği bildirildi.

(İHA)

'Rabbim Sabır Versin....'

Hukuki Sonucu hep beraber göreceğiz.

İletiler
    19
    Dilekçeler Sözleşmeler
    1
    Dosya Yükleme
    0

Yanlış tedavide doktor da ceza ödeyecek

Yargıtay'ın verdiği ve "yanlış tedavide doktorun da ceza ödeyeceğini içeren" karar doktorların tepkisini çekti.
    Konya ve Karaman Tabip Odası Başkanı Doç. Dr. Faruk Aksoy, Yargıtay'ın, doktor hatası nedeniyle idarenin hastalara ödediği tazminat cezalarının doktordan tahsil edilmesine yönelik kararının, acil ve cerrahi müdahalelerde büyük sıkıntılara yol açacağını söyledi.

Aksoy, Bursa Devlet Hastanesinde ameliyat olan ve buradaki ameliyatın özensiz yapılması nedeniyle ikinci kez, daha sonra ise karın bölgesinde kalan alet parçasının çıkarılması için üçüncü kez ameliyat olduğunu iddia eden bir hastanın, Sağlık Bakanlığı aleyhine idare mahkemesinde tazminat davası açtığını hatırlattı. Aksoy, bu dava sonucunda, Yargıtay 4. Hukuk Dairesinin doktor hatası nedeniyle idarenin hastalara ödediği tazminat cezalarının doktordan tahsil edilmesine yönelik verdiği kararın doktorlar ve hastalar açısından olumsuz bir takım sonuçlar doğuracağını öne sürdü.

Acil müdahale dışında hastaların doktorlar tarafından bilgilendirildiğini ifade eden Aksoy, doktor, hastasını cerrahi müdahale öncesinde ortaya çıkabilecek her türlü komplikasyon hakkında bilgilendiriyor.
    (Bu bilgilendirme nerde ve ne şartlarda yapılıyor merak ettim,hasta yakınının önüne evrak sunuluyor ve imzala deniliyor,Acaba bilgilendirme dedikleri bu mu yoksa kendilerini sağlama almamı)

Ancak acil müdahalelerde bu bilgilendirmenin yapılması da çok zor. Zira hastaya çok kısa sürede müdahale edilmesi gerekiyor. Bu müdahale sırasında oluşacak bir hata nedeniyle doktor tazminata mahkum edilirse, hastanın tedavi sürecinde gecikmeler yaşanabilir” diye konuştu.
    Aksoy, Yargıtay'ın aldığı bu kararın ardından her an bir davayla karşılaşma endişesi taşıyan doktorların “defansif tıbba” yöneleceğini kaydederek, şunları söyledi:

“Yargıtayın, doktor hatası nedeniyle idarenin hastalara ödediği tazminatın doktordan tahsil edilmesine karar vermesi acil ve cerrahi müdahalelerde büyük sıkıntılara yol açacak. Özellikle acil vakalarda ve cerrahi müdahalelerde bu sıkıntı daha fazla hissedilecek. Risk almak istemeyen doktor, tedavide gecikmeye neden olacak ve tedavi aksayacak. Yıllarca kazandığı parayı bir defada tazminat davası ile kaybetmek istemeyen doktorlar, defansif tıbba yönelecek.”

TIP FAKÜLTELERİNDE YIĞILMA OLACAK İDDİASI

Doktorların, riskli olan durumlarda müdahaleden kaçınarak, hastayı tıp fakültelerine yönlendireceğini öne süren Aksoy, “bu durum tıp fakültelerinde yığılmalara neden olacak” diye konuştu.

Aksoy, yeterli anestezi ve yeterli imkan sunulmayan hastanelerde bu durumun daha fazla yaşanacağını iddia ederek, şunları kaydetti:

“Koşulların yetersiz olduğu hastanelerde doktorlar kendini daha fazla koruma yoluna gidecek, tereddüt ettiği birçok durumda müdahaleden çekinecek. Özellikle kalp, şeker ve tansiyon gibi ciddi rahatsızlığı bulunan hastalara tedavi aşamasında sorunlar yaşanacak.”

A.A
    Konu abdullahyasar tarafından (10-01-2009 Saat 21:02:06 ) de değiştirilmiştir.

+ Konuyu Yanıtla
2 / 2 Sayfa İlkİlk 12

Bu sayfada bulunan kavramlar:

anestezi teknisyeni gorevi kotuye kullanma yargitay temizi

Forum