+ Konuyu Yanıtla
2 / 14 Sayfa İlkİlk 123456789101112 ... SonSon
11 den 20´e kadar toplam 140 ileti bulundu.

Konu: Astsubaylıktan Atıldıktan Sonra Tekrar Memur Olma

Astsubaylıktan Atıldıktan Sonra Tekrar Memur Olma Hızlandırılmış Mobil Sayfa Sürümü (AMP)
 1. #11
  Kayıt Tarihi
  Jul 2007
  Nerede
  İSTANBUL
  İletiler
  89
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Exclamation Memnu Hakların İadesi Geri Geldi?

  AŞAĞIDAKİ YAZIYI 26.10.2007 tarihli www.memurlar.net adresinde buldum.sanırım içinde bulunduğumuz durumu çözüme kavuşturabilir.

  Soru şu:

  FİRAR yoluyla ordudan ayrılan ve firar suçundan dolayı 10 ay hapis cezası alıp re'sen emekli edilen bir SUBAY YA DA ASTSUBAY aşağıdaki son bilgilerden sonra ne yapmalı?Tekrar DEVLET MEMURU OLABİLİRMİ?Değerli hukukçuların katkılarını bekliyoruz.

  Rüşvet alan yeniden memur olabilir mi? Veyahut da 6 aydan fazla hapis cezası alan bir memur yeniden memur olabilir mi? 657 sayılı Kanunun 48. maddesine göre rüşvet alan veya 6 aydan fazla hapis cezası alan kişiler memur olamamakta, bu suçu işleyen veya 6 aydan fazla hapis cezası alanların ise memurlukla ilişkisi kesilmemektedir. Adli Sicil Kanununda 2006 yılında yapılan bir değişiklikle, belirli süreler sonrasında, bu kişilerin yeniden memur olabilmesine imkan sağlanmıştır.
  26 Ekim 2007 16:25
  657 sayılı Kanunun 48. maddesinin A/5 bendinde yer alan hüküm şu şekildedir:
  "(Değişik: 10/1/1991 - 3697/1 md.) Taksirli suçlar ve aşağıda sayılan suçlar dışında tecil edilmiş hükümler hariç olmak üzere,ağır hapis veyahut 6 aydan fazla hapis veyahut affa uğramış olsalar bile Devletin şahsiyetine karşı işlenen suçlarla, zimmet, ihtilas, irtikap, rüşvet, hırsızlık, dolandırıcılık, sahtecilik, inancı kötüye kullanma, dolanlı iflas gibi yüz kızartıcı veya şeref ve haysiyeti kırıcı suçtan veya istimal ve istihlak kaçakçılığı hariç kaçakçılık, resmi ihale ve alım satımlara fesat karıştırma, Devlet sırlarını açığa vurma suçlarından dolayı hükümlü bulunmamak."

  Belirtilen bu şuçlardan birisi dolaysıyla ceza alan kişiler memur olamamaktadır.

  Ancak, bu sınırlama ilanihaye değildir. Konuya ilişkin olarak 5352 sayılı Adli Sicil Kanununda, 2006 yılında, düzenleme yapılmıştır. Bu düzenlemenin gerekçesi, Kanunun plan ve bütçe komisyounundaki görüşmeleri sırasında şu şekilde ifade edilmiştir.


  "Madde 34- Maddeyle, 5352 sayılı Kanuna 13/A maddesi eklenmiştir. 5237 sayılı Türk Ceza Kanununun 53 üncü maddesindeki düzenlemeye göre, belli bir suçtan mahkumiyete bağlı süresiz hak yoksunluğundan söz edilemez. İşlediği suç dolayısıyla toplumda kişiye karşı duyulan güven sarsıldığı için suçlu kişi, özellikle güven ilişkisinin varlığını gerekli kılan belli hakları kullanmaktan yoksun bırakılmaktadır. Ancak, bu hak yoksunlukları süresiz değildir. Cezalandırılmakla güdülen asıl amaç, işlediği suçtan dolayı kişinin etkin pişmanlık duymasını sağlayıp tekrar topluma kazandırılması olduğuna göre, 53 üncü maddede suça bağlı hak yoksunluklarının da belli bir süreyle sınırlandırılması yönünde düzenleme yapılmıştır. Türk Ceza Kanununda, belli bir suçu işlemekten dolayı cezaya mahkûmiyetin sonucu olarak ömür boyu devam edecek bir hak yoksunluğu söz konusu olmadığı için, yasaklanmış hakların geri verilmesi müessesesine ilişkin düzenleme yapılmamıştır.

  Ancak, 5352 sayılı Adlî Sicil Kanununun Geçici 2 nci maddesinde, diğer kanunlardaki kasıtlı bir suçtan dolayı belirli süreyle hapis cezasına veya belli suçlardan dolayı bir cezaya mahkum olan kişilerin, belli hakları kullanmaktan süresiz olarak yoksun bırakılmasına ilişkin hükümleri saklı tutulmuştur. 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu dışındaki çeşitli kanunlardaki süresiz hak yoksunluğu doğuran bu hükümlere rağmen, yasaklanmış hakların geri verilmesi yolunun kapalı tutulması, uygulamada ciddi sorunlara yol açacaktır. Bu sorunların çözümüne yönelik olarak, 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu dışındaki çeşitli kanunlardaki kasıtlı bir suçtan dolayı belirli süreyle hapis cezasına veya belli suçlardan dolayı bir cezaya mahkum olan kişilerin süresiz olarak kullanmaktan yasaklandıkları hakları tekrar kullanabilmelerine imkân tanıyan bir düzenleme yapılmasına ihtiyaç duyulmuştur."

  5560 sayılı Kanun ile 5352 sayılı Kanunun 13 üncü maddesinden sonra gelmek üzere eklenen 13/A maddesi şu şekildedir:

  “Yasaklanmış hakların geri verilmesi

  MADDE 13/A- (1) 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu dışındaki kanunların belli bir suçtan dolayı veya belli bir cezaya mahkûmiyete bağladığı hak yoksunluklarının giderilebilmesi için, yasaklanmış hakların geri verilmesi yoluna gidilebilir. Bunun için; Türk Ceza Kanununun 53 üncü maddesinin beşinci ve altıncı fıkraları saklı kalmak kaydıyla,
  a) Mahkûm olunan cezanın infazının tamamlandığı tarihten itibaren üç yıllık bir sürenin geçmiş olması,
  b) Kişinin bu süre zarfında yeni bir suç işlememiş olması ve hayatını iyi halli olarak sürdürdüğü hususunda mahkemede bir kanaat oluşması,
  gerekir.
  (2) Mahkûm olunan cezanın infazına genel af veya etkin pişmanlık dışında başka bir hukukî nedenle son verilmiş olması halinde, yasaklanmış hakların geri verilmesi yoluna gidilebilmesi için, hükmün kesinleştiği tarihten itibaren beş yıl geçmesi gerekir. Ancak, bu süre kişinin mahkûm olduğu hapis cezasına üç yıl eklenmek suretiyle bulunacak süreden az olamaz.
  (3) Yasaklanmış hakların geri verilmesi için, hükümlünün veya vekilinin talebi üzerine, hükmü veren mahkemenin veya hükümlünün ikametgâhının bulunduğu yerdeki aynı derecedeki mahkemenin karar vermesi gerekir.
  (4) Mahkeme bu husustaki kararını, dosya üzerinde inceleme yaparak ya da Cumhuriyet savcısını ve hükümlüyü dinlemek suretiyle verebilir.
  (5) Yasaklanmış hakların geri verilmesi talebi üzerine mahkemenin verdiği karara karşı, hükümle ilgili olarak Ceza Muhakemesi Kanununda öngörülen kanun yoluna başvurulabilir.
  (6) Yasaklanmış hakların geri verilmesine ilişkin karar, kesinleşmesi halinde, adlî sicil arşivine kaydedilir.
  (7) Yasaklanmış hakların geri verilmesi yoluna başvurulması nedeniyle oluşan bütün masraflar hükümlü tarafından karşılanır.”

  AÇIKLAMA

  657 sayılı Kanunun 48/A-5 bendinde yer alan suçları işleyen veya belirtilen süreler ile hapis cezası alan kişilerin yeniden memur olabilmesi 13/A belirtilen sürelerdeki durumların gerçekleşmesi halinde mümkündür. Kamu kurum ve kuruluşları yöneticilerinin 5560 sayılı Kanuna göre işlem tesis etmesi gerekmektedir.  Hukuki NET Güncel Haber

  Astsubaylıktan Atıldıktan Sonra Tekrar Memur Olma konulu yargıtay kararı ara
  Astsubaylıktan Atıldıktan Sonra Tekrar Memur Olma konulu hukuk haber
  Konu libertysea tarafından (30-10-2007 Saat 11:44:01 ) de değiştirilmiştir.

 2. # Nedir?
  Tavsiye Soru Cevap
  Kayıt Tarihi
  Bugün
  Nerede
  Avukat Dünyası
  İletiler
  Ne kadar?
   
 3. #12
  Kayıt Tarihi
  Jun 2007
  Nerede
  Yalova-Bursa-İstanbul
  İletiler
  148
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı Re: Astsubaylıktan Atıldıktan Sonra Tekrar Memur Olma

  çok teşekkür ediyorum.

 4. #13
  Kayıt Tarihi
  Sep 2006
  Nerede
  Turkey.
  İletiler
  6
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı Re: Astsubaylıktan Atıldıktan Sonra Tekrar Memur Olma

  Arkadaslar ben subayliktan mahkeme karariyla yeni atildim acaba merak ettigim universitelere girmeme engel olurmu cunku siz burda olmaz demissiniz ama birkac satir ustte cok emin bir sekilde bu is memurluga engel diyenler var.Isin dogrusu nedir bu is bi acabilirseniz cok sevinirim ve merak eden de cok kisi olduguna eminim.Saygilar..

 5. #14
  Kayıt Tarihi
  Jan 2008
  İletiler
  2
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı Re: Astsubaylıktan Atıldıktan Sonra Tekrar Memur Olma

  arkadaşlar mesleğinizin kıymetini bilin.ben astsubaylıktan resen emekli edilen bi astsubayım.şuanda dönmek için mücadele veriyorum bu boş şeyler için fazla kafa yormayın altı ucu 20 sene çalışıyosun emim olun dışarda emekli olmak çok zor.diyelim oldun alıcağın tazminatta çok az ama çok az.benim emekliliğime 3.5 sene kaldı.emin olun dışarıda kendini ispat etmen ve ayakta durabilmeniz çok zor.mesleğiniz elinizden gittikten sonra tamamen bir hiçsiniz buna emin olun.Yinede bol şans allah yardımcınız olsun.

 6. #15
  Kayıt Tarihi
  Jan 2008
  İletiler
  2
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı Re: Astsubaylıktan Atıldıktan Sonra Tekrar Memur Olma

  memur olamıyorsunuz atıldıktan sonra öyle bi şansınız yok.Ya ticaret yapacaksınız yada bir yerde işçi olarak çalışacaksınız.Bunlar acı ama gerçek

 7. #16
  Kayıt Tarihi
  Jan 2008
  Nerede
  ANKARA
  İletiler
  2
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Cool Re: Astsubaylıktan Atıldıktan Sonra Tekrar Memur Olma

  Peki Niye Atilmak Istiyorsunuz Niye Astsubay Oldunuz

 8. #17
  Kayıt Tarihi
  Jul 2007
  Nerede
  İSTANBUL
  İletiler
  89
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı Re: Astsubaylıktan Atıldıktan Sonra Tekrar Memur Olma

  Sevgili Nurhan Önder.Astssubaylıktan firar yoluyla ayrılan birisi tekrar memur olabilir.Sanırım yukarda danıştayın verdiği kararı okumamışsınız.Siz meslekten ayrıldığınız için pişman olabilirsiniz.Ama ben hiç pişman değilim.Devlet personel dairesi başkanlığıda tekrar memur olabileceğimi söyledi.Lütfen insanları yanlış yönlendirip umutsuzluğa kapılmalarını sağlamayın.Ben tüm yazılarımı hukuk dili ile kaleme almaya ve bununla ilgili maddeleri sıralamaya calıştım.Siz hangi hukuk maddesine göre astsubaylıktan ayrılan bişri tekrar memur olmaz diyorsunuz açıklarmısınız?Ayrıca forumu dikkatlice takip ettinizmi?

 9. #18
  Kayıt Tarihi
  Jul 2007
  Nerede
  İSTANBUL
  İletiler
  89
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı Re: Astsubaylıktan Atıldıktan Sonra Tekrar Memur Olma

  Sevgili OLUMSUZ.Subaylıktan ayrılmanız Üniversite okumanıza hiç bir şekilde engel değil.sevgiler...

 10. #19
  Kayıt Tarihi
  Mar 2004
  Nerede
  istanbul, kadiköy, Türkiye.
  İletiler
  5.539
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı Re: Astsubaylıktan Atıldıktan Sonra Tekrar Memur Olma

  Bu konuda bir çok forumda yanıt verilmiş olmasına rağmen halen daha tereddütlerin olduğu anlaşılmaktadır.
  1. TSK dan ihraç/tard edilen yada mahkeme kararı ile veya YAŞ kararı ile çıkarılan herkes üniversiteye gidebilir.
  2. Hak mahkumiyeti verilenler ki bunun belirli bir süre içinde sınırlandırılması kanuni zorunluluktur. Bu süre bitiminde TSK da memur olamazlar ancak başka memuriyetlere girebilirler.
  3. TSK ile ilişkisinin kesilme nedenine göre girebilecekleri memuriyete sınırlama getirme hakkı ilgili kurumda saklıdır. Yani güven sarsıcı bir nedenle ihraç edilen MİT gibi devletin güvenlik birimlerinde görev yapamaz. Zimmet irtikap gibi suçları işleyenler bu suçu işlenebilecek bir konumda ki memuriyete verilmez. Böyle özel durumlar haricinde memuriyete engel durum yoktur.
  Bu arada özellikle şunu belirtmeliyim ki TSK da kalıp kalmamak tamamen kişisel bir tercihtir. Ancak süresi dolmadan ayrılmak için izleyeceğiniz yola dikkat etmenizi öneririm hayatınız boyunca peşinizden gelecek olup olmadık yerde karşınıza çıkacak bir yol izlemekten kaçınarak Mantıklı ve akıllı olanı bulmanızı salik veririm.

 11. #20
  Kayıt Tarihi
  Sep 2006
  Nerede
  Turkey.
  İletiler
  6
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı Re: Astsubaylıktan Atıldıktan Sonra Tekrar Memur Olma

  Arkadaslar tekrar merhaba cevaplariniz icin tesekkur ederim.Ayrilip ayilmamak kesinlikle sahsi bi tercih cunku ne biz bu yere girerken herseyi tam biliyorduk ne de bize nelerle karsilasacagimizi tam anlattilar.Neyse ben ayrildigima zerre kadar pisman degilim cunku kendime guveniyorum.Ama bu memur olup olamama mevzusu icin sunu soyleyim arkadaslar yakin bi zamanda benim astsubayliktan ticaret yoluyla ayrilan bi arkadasim icin isyerine memur olamaz diye bir yazi geldi.2 hafta falan once.Kendisi bu yerde 3 ay kadar calismisti.Bunu paylasmak istedim.Ama ben iffetsiz yasamaktan ayrildim benim icinde ayni ssartlar gecerli mi onu tam bilmiyorum.Herkese sevgiler..

+ Konuyu Yanıtla
2 / 14 Sayfa İlkİlk 123456789101112 ... SonSon

Benzer Konular :

 1. TSK dan atılıp memur olma
  TSK dan puanımı yeni disiplin kanunu sonucu ceza puanlarımı doldurarak kendimi attırdığım zaman memur olma şansım var mıdır? Açıktan alımda vs.
  Yazan: nrcnft Forum: Askeri Ceza Hukuku
  Yanıt: 1
  Son İleti: 31-07-2014, 00:02:02
 2. Memurluktan atılan bir memur, atıldıktan sonra devam eden soruşturmadan dolayı tekrar atılabilir mi?
  2008 yılı sonlarında çalıştığım kurumda işlediğim bir suçtan dolayı (devlet memurluğundan çıkarılmayı gerektiren suçlardan) hakkımda soruşturma...
  Yazan: teknisyen77 Forum: İdare Hukuku
  Yanıt: 6
  Son İleti: 24-04-2014, 17:08:31
 3. Astsubaylık tan sonra tekrar memur olma
  Şu anda astsubay olarak görev yapmaktayım.Askerliği sevmediğimden değil ama karakterime uygun olmadığı düşüncesindeyim.Bu yüzden kendimi ve...
  Yazan: mustafaulker Forum: Askerlik Hukuku
  Yanıt: 9
  Son İleti: 23-12-2011, 13:01:38
 4. Astsubaylıktan atıldıktan sonra ödenen tazminat
  merhaba diğer sitelerde de araştırdım ama galib en ciddiyetli olan site bu teşekkürler herkese...firar,ordudan ilişiğin kesilmesi ve o süreç hakkında...
  Yazan: aeganblue Forum: Askeri Ceza Hukuku
  Yanıt: 18
  Son İleti: 14-01-2009, 00:03:18
 5. Astsubaylıktan ayrıldıktan sonra(firar vb.) ödenen tazminat miktarı
  merhaba diğer sitelerde de araştırdım ama galib en ciddiyetli olan site bu teşekkürler herkese...firar,ordudan ilişiğin kesilmesi ve o süreç hakkında...
  Yazan: aeganblue Forum: Ceza Hukuku
  Yanıt: 5
  Son İleti: 10-12-2008, 03:17:40

Yetkileriniz

 • Yeni konu açma yetkiniz yok
 • Konuya cevap verme yetkiniz yok
 • Dosya ekleme yetkisi yok
 • İleti düzenleme yetkisi yok
 •  


Hukuk Blog |  2020 tarihli Yasal Siteler Dizini |  Arabulucu |  Hukuk Kitapları |  Fiyat1 |  Alman Hukuku |  Özel Güvenlik AŞ. |  İş İlanları |  Ankahukuk |  Psikolog |  Taşınmaz ilanları |  Internet Rehberi |  Türkiye Portalı |  Site Ekleme |  Türkçe-İngilizce Sözlük |  Sihirli Kadın |  Sağlık |  Satılık Düşecek Domainler |  Terapi  |  Berk Gürman |  Phukuk |  Bayefendi |  Arabuluculuk Eğitim Merkezi |  AfternicAlanadı satış (Domain alımı) | 

™ Marka tescili, Patent ve Fikri mülkiyet hakları nasıl korunuyor?
Hukuki.Net’in Telif Hakları ve 2014-2020 yılları arası Marka Tescil Koruması Levent Patent tarafından sağlanmaktadır.
♾️ Makine donanım yapı ve yazılım özellikleri nedir?
Hukuki.Net olarak dedicated hosting serveri bilfiil yoğun trafiği yönetebilen CubeCDN, vmware esx server, hyperv, virtual server (sanal sunucu), Sql express ve cloud hosting teknolojisi kullanmaktadır. Web yazılımı yönünden ise content management (içerik yönetimi) büyük kısmı itibari ile vb olup, wordress ve benzeri çeşitli kodlarla oluşturulan bölümleri de vardır.
Hangi Diller kullanılıyor?
Anadil: 🇹🇷 Türkçe. 🌐 Yabancı dil tercüme: Masaüstü sürümünde geçerli olmak üzere; İngilizce, Almanca, Fransızca, İtalyanca, İspanyolca, Hintçe, Rusça ve Arapça. (Bu yabancı dil çeviri seçenekleri ileride artırılacak olup, bazı internet çeviri yazılımları ile otomatik olarak temin edilmektedir.
Sitenin Webmaster, Hostmaster, Güvenlik Uzmanı, PHP devoloper ve SEO uzmanı kimdir?
👨‍💻 Feyz Pazarbaşı [İstanbul] vd.
® Reklam Alanları ve reklam kodu yerleşimi nasıl yapılıyor?
Yayınlanan lansman ve reklamlar genel olarak Google Adsense gibi internet reklamcılığı konusunda en iyi, en güvenilir kaynaklar ve ajanslar tarafından otomatik olarak (Re'sen) yerleştirilmektedir. Bunların kaynağı Türkiye, Amerika, Ingiltere, Almanya ve çeşitli Avrupa Birliği kökenli kaynak kod ürünleridir. Bunlar içerik olarak günlük döviz ve borsa, forex para kazanma, exim kredileri, internet bankacılığı, banka ve kredi kartı tanıtımları gibi yatırım araçları ve internetten para kazanma teknikleri, hazır ofis kiralama, Sigorta, yabancı dil okulları gibi eğitim tanıtımları, satılık veya kiralık taşınmaz eşyalar ve araç kiralama, ikinci el taşınır mallar, ücretli veya ücretsiz eleman ilanları ile ilgili bilimum bedelli veya bedava reklamlar, rejim, diyet ve özel sağlık sigortası gibi insan sağlığı, tatil ve otel reklamları gibi öğeler içerebilir. Reklam yayıncıları: ads.txt dosyası.
‼️ İtirazi kayıt (çekince) hususları nelerdir?
Bahse konu reklamlar üzerinde hiçbir kontrolümüz bulunmamaktadır. Bu sebep ile özellikle avukat reklamları gibi Avukatlık kanunu vs. mesleki mevzuat tarafından kısıtlanmış, belirli kurallara tabi tutulmuş veya yasaklanmış tanıtımlardan yasal olarak sorumlu değiliz.
📧 İletişim ve reklam başvuru sayfası nerede, muhatap kimdir?
☏ Sitenin 2020 yılı yatırım danışmanı ile irtibat ve reklam pazarlaması için iletişim kurmanız rica olunur.