+ Konuyu Yanıtla
2 / 6 Sayfa İlkİlk 123456 SonSon
11 den 20´e kadar toplam 54 ileti bulundu.

Konu: Subaylıktan Ayrılmanın Para Cezasına Çevrilmesi

Subaylıktan Ayrılmanın Para Cezasına Çevrilmesi Hızlandırılmış Mobil Sayfa Sürümü (AMP)
    Nerede
    Yalova-Bursa-İstanbul
    İletiler
    148
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Question Re: Subayliktan Ayrilmanin Para Cezasina Çevrilmesi

sayın ersen hadi anayasa değişti diyelim ama sonuçta hakim karar veriyor.ya mahkeme hakimi tabiri yerindeyse gıcıklık yaparsa.hem ben anlamadım senin demek istediğini değişiklil sonucunda firar edenler ceza almayacak mı?

Hukuki NET Güncel Haber

Subaylıktan Ayrılmanın Para Cezasına Çevrilmesi konulu yargıtay kararı ara
    Subaylıktan Ayrılmanın Para Cezasına Çevrilmesi konulu hukuk haber

2. # Nedir?
    Tavsiye Soru Cevap
    Nerede
    Avukat Dünyası
    İletiler
    Ne kadar?

İletiler
    31
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Re: Subayliktan Ayrilmanin Para Cezasina Çevrilmesi

Sayın commodore1tr;
    Anayasaya neden aykırı olduğunu sanırım 2 önceki mesajımda belirttim ;
    -Anayasanın Temel Haklar ve Ödevler başlığı altındaki İkinci Kısmının ikinci bölümünde yer alan 18 nci maddesinin; "Hiç kimse zorla çalıştırılamaz. Angarya yasaktır", 23 ncü maddesinin "Herkes yerleşme ve seyahat özgürlüğüne sahiptir", 48 nci maddesinin "Herkes dilediği alanda çalışma ve sözleşme hürriyetine sahiptir"--
    Sizce 40 yaşına kadar mecburen çalışmak zorunda kalan bir insan zorla çalıştırılmış olmuyor mu? Zaten o yaştan sonra hayatında sadece askerlik yapmış bir kişi başka ne iş yapabilir? Başka hiçbir konuda deneyimi olmayan bu insanı kim işe alır söylermisiniz? Yani ömür boyu asker olmak zorunda kalıyorsunuz.
    Tabii ki belirli bir mecburi hizmet süresi olabilir. Bu da Gelişmiş ülkelerdeki gibi 3-5 yıl arasında olur. Bu da makul süredir. Ama 15 yıl zorunlu hizmetin insan haklarını ihlali olup olmadığı çok tartışılır.
    Yaptığım araştırmada 15 yıl mecburi hizmet Türkiyede ve Afrikadaki bir kabile ülkesinde var. Avrupa yolundaki ülkemiz adına malesef üzüntü verici bir durum sözkonusudur.
    *Para cezası alan arkadaş çok yakın arkadaşım o konuda disiplinsizlik nedeniyle değil izine ayrılıp dönmeyip firar yoluyla ilişiği kesilmiştir.
    *Mecburi hizmet koşullarını ise tahmin edemeyeceğiniz kadar çok okudum bu konuda da müzterih olun
    ***Umudumuz insan odaklı yasaların çıkması...

Nerede
    istanbul, kadiköy, Turkey.
    İletiler
    1.580
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Ben süre konusunu kapsam dışı bırakırsak herhangi bir anayasaya aykırılık görmüyorum.
    Mecburi hizmet 1979 yılı öncesi yemin edenler için 10 sene idi. Sonradan gerek askeri liselerin 4 seneye çıkması gerek harp okullarının standartlarının yükseltilmesi ile 15 seneye çıkarıldı. Bunun çok yasal olup olmadığı tartışılabilecek bir konudur. Bu hususa katılıyorum. Kesin bir süre konulup onun üzerinde 15 seneden önce ayrılana okul masraflarının yasal faizi ile birlikte kalan kısmının tahsil edilmesi gibi bir yaptırım olabilir. Ancak buda anayasa ile değil Personel kanununun değişikliği ile olacak husustur.
    Afrikada ki bir kabilede neden mecburi hizmet olduğuda ayrı bir tartışma konusudur. İroni yapılmak istendi ise hiç yakışık olmadığını belirtmem gerekir.
    Firar yolu ile ilişik kesildi ise bunun para cezasına çevrilmesi mümkün değildir. Arkadaşınız ya başka bir nedenle atıldı yada ciddi bir adli hata oldu. Bunun üzerine konuşamayacağım.

İletiler
    31
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Sayın Evren Tangör Bey,
    Yorumlarınız için teşekkür ederim.
    Niyetimi umarım tüm okuyucular ve aktif katılımcılar anlamıştır. Ülkemizin en güvenilir ve çalışanlarının kendine ve kurumuna en çok güvendiği kurum Türk Silahlı kuvvetleridir. Fakat 15 yıl mecburi hizmet süresinin TSK'ne yakışmadığını düşünmekteyim.
    Çalışmak istemeyene yol gösterilmeli ki orduda çalışan personelin hayat standardında daha fazla iyileştirme olsun.

Benzetme de umarım hata olmaz ben bu olaya şöyle bir benzetme yapmak istiyorum;
    "Orduda görev yapmayı evlilik gibi görüyorum. Boşanmalarda nasıl hapis cezası yok sadece nafaka cezası yada çeşitli tazminatlar varsa, Aynen ordudan ayrılmalarda da maddi tazminatlar olmalı, Hapis cezası asla ve asla olamamalı"

Personelden artık bu işi yapmak istemiyen varsa, o subayı yada astsubayı orduda tutmak bence ordunun temeline dinamit koymakla eşdeğerdir.
    "Nasıl olsa 15 yıl çalışmak zorunda" denildiği anda personelin bir kısmı kendisini zorla çalıştırıldığını hissetmektedir.

***Afrika olayında ise hiçbir ironi yapılmamıştır.

Şimdi sözün özüne gelecek olursak; Ezcümle ordudan ayrılmak isteyen personelin minimum 6-7 ay hapis yatmasını insan hakları açısından hiç kanuni bulmadığım gibi 15 yıl mecburi hizmeti anayasaya da aykırı görüyorum.

Foruma katılan herkese teşekkürler...
    Konu ex_sovalye tarafından (24-09-2007 Saat 21:28:19 ) de değiştirilmiştir.

Nerede
    Ankara
    İletiler
    1.305
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Anayasa ya aykırılık konusu uzun uzun tartışılabilir.Fakat bu mesleğe kimse sizi zorla sokmadı.Kendi rızanız ile katıldınız.Şimdi bu isyan niye.Girmeseydin kardeşim.Afrika yı nerden öğrendiniz?Atmanın bukadarı fazla.Yaşadığın yerin kıymetini bil.

İletiler
    31
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Herkes tartışmada haddini bilmeli ve terbiyeli olmalı...
    Kimin bu ülkenin kıymetini bilip bilmediği yada kimin bu ülkeyi daha çok sevip sevmediği tartışmasını ancak küçük beyinler tartışır !!! Çünkü vatanperverlik kimsenin tekelinde değildir!!! Afrika olayının aşağılama olmadığını belirttim ama malesef anlamakta zorluk çekiyor olmalısın! Hedefimiz modern medeniyetler olmalı ki onlarla her alanda yarışalım. Sizin gibi özeleştiri yapmaya çekinen insanlar yüzünden ülkemiz yıllarca geriye gitmiştir. Eğer çok güçlü olsaydık çuval olayına sizce cesaret edebilirlermiydi? Neyse daha fazla konuşturmayın beni!!!
    Her alanda muasır medeniyetlerden aşağıda olmamak kaydıyla sabit fikirli değil yenilikçi düşüncelere açık olmak gerektiğini düşünmekteyim.. ki her alanda güçlü sözü geçen ülke olalım.
    Ordudan ayrılma sebebimi "Girmeseydin kaaardeşiim" diye cevap yazan bir kişiyle tartışacak kadar seviyemi düşürmüyorum.
    Konu ex_sovalye tarafından (26-09-2007 Saat 08:34:03 ) de değiştirilmiştir.

İletiler
    31
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

yld19sm:"bildiğim ve bilmediğim konularda diğer fikirlere de saygılıyım"

sloganına uyumlu olmalısın...
    Konu ex_sovalye tarafından (25-09-2007 Saat 22:48:25 ) de değiştirilmiştir.

Nerede
    Ankara
    İletiler
    1.305
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Niye cevap verdin ozaman .

İletiler
    8
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Sayın Yld19sm,
    Askeri liselere 14 yaşındayken girilir ve, 14 yaşında olan kişilerin ceza ehliyetleri bile şarta bağlıdır. 18 yaşına kadar istesenizde velinizin rızası olmadan askeri okuldan ayrılmazsınız. 18 yaşında artık Harp Okulu, GATA veya FYO'dasınızdır ve ayrılma hakkınızı kaybetmiş durumdasınızdır. Siz ayrılmazsınız ancak TSK sizi atabilir.

Yani askerlik mesleğini girmiş bireylerin çoğu kendi rızası ile girmiş değildir. Ancak reşit olduktan sonra ayrılma hakkına da sahip olamazlar.

Bu durumun hangi hukuki kuralla açıklanabileceğini söyler misiniz?

Benim yapabileceğim tek açıklama "kader"dir ve bunun da hukuk bilimiyle bir ilgisi yoktur.

İletiler
    34
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

[QUOTE=ex_sovalye;133094]Sayın Evren Tangör Bey,
    Yorumlarınız için teşekkür ederim.
    Fakat 15 yıl mecburi hizmet süresinin TSK'ne yakışmadığını düşünmekteyim.
    Çalışmak istemeyene yol gösterilmeli ki orduda çalışan personelin hayat standardında daha fazla iyileştirme olsun.

"Nasıl olsa 15 yıl çalışmak zorunda" denildiği anda personelin bir kısmı kendisini zorla çalıştırıldığını hissetmektedir.

" ex sovalye 15 yılın kaldıırlmasına tamamen katılıyorum, Subay Astsubay görev yapan herkes bilir, bu işi yapmak istemeyen insan sisteme faydalı olmak dursun ayak bağı olmakta.. sicil felan adamı atmaya kalksan bu süre içerisinde bir sepetteki çürük elmanın diğerlerinide çürüttüğü gibi olumsuz emsal teşkil etmekte.. çalışana afedersiniz eşek misali yüklenilmekte iş yapmayanda kendi haline bırakılıp yatmasına müsade edilmekte....
    Bunun yanında her askerin asker olmanın yanında birde vatandaş kimliği var yani öyle ayrılmalı ki sivil olarak hayata devam edebilmeli katma değer yaratabilmeli. Mesela ben şu an çalışıyorum yeni TCK ya göre 200 gün hapse girsem işimi kaybederim dönüşte nasıl bir iş bulacağım meçhul... yani işsizler ordusuna aday bir kişilk olmaya aday olunuyor.. Sanırım Türkiye'de bir üniversite mezununun ülkeye maliyeti 400.000 USD bir subayın maliyeti sanırım daha fazla günümüzdeki yasalar sanki "ya benimsin ya toprağın dercesine yapılmış yasalar TSK dan ayrıldın o zaman sana sivil hayatta da yaşama şansı yok çevren yoksa planlı bir ayrılma yapmadıysan siteme yük olmaya aday birisi sin.

Bunun dışında Türkler doğuştan asker bir millettir sanırım asker giden çocuklarımızı davula zurnayla kına yakarak göndeririz ama hiç askerden dönenlere sormayız hangi ruh haliyle gittin ve hangi ruh haliyle dönüyorsun.. ben görev yaptığım sürede bir çok kez başka biliklerin askerine sordum ( subay olduğumu belirtmeden) o kadar çok hayal kırıklığı yaşayan asker varkı . Bunun dışında bir komutanım bana "biz mesaiye teğmenken büyük bir zevkle gelirdik şimdikilere bakıyorum yeni arkadaşlarda bu şevki göremiyorum" demişti... bundan kendime ve bütün rütbeli personele pay çıkardım aslında ama Donkişot gibi yel değirmeniyle savaşmaya çalışmakta istemedim açıkcası.... o kadar çok göstermelik kalite çalışmaları yapılmakta ki birliklerde, herşey çok mükemmelmiş gibi anlatılmakta varsa kalite bunun en iyi göstergesi teskere alan askerlerdir. Tarafsız bir şekilde askerlere teskere aldıktan sonra bir anket yaptırılsada görsek ne düşünüyorlar...
    yani bu biraz TSK da personel politikasında yenilik veya ekleme yapılması gerek gibi düşünüyorum bu hem muazzaf personel düşünülerek yapılmalı hemde hemde askerler .. sanırım milli ve askeri kuvvetin en önemli bileşenlerinden birisi moral ve motivasyondur..

Her ayrılan muzzaf ayrıldıktan sonra belki ülkesine üniformalı iken sağladığı faydadan daha fazla fayda sağlayabilir.... ( Atatürk Milli mücadeleye görevinden alındıktan sonra başladı, sivil kimlikle yürüttü bu işi...)

Bence firardan dolayı ayrılan ve Hapis cezası olan arkadaşlar "toplu halde bireysel olarak :-)" Cumhur Başkanına mektup yazın ve cezanızın affedilmesini isteyin, Cumhur başkanı affedebilir ... bir zamanlar olmuştu sanırım Özal döneminde birisi yazmıştı ve Cumhur başkanı affetmişti. Ağca bile yazdığına göre bizler niye yazmayalım....

+ Konuyu Yanıtla
2 / 6 Sayfa İlkİlk 123456 SonSon

Bu sayfada bulunan kavramlar:

subaylıktan ayrılma

subaylıktan istifa

sözleşmeli subaylıktan ayrılanlar

Forum