+ Konuyu Yanıtla
1 den 6´e kadar toplam 6 ileti bulundu.
 1. #1
  Kayıt Tarihi
  Sep 2007
  İletiler
  2
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı Royalty Free Resim Kullanımındaki Hukuki İşleyiş

  merhaba
  bir arkadaşım sitesinde royalty free olarak tanımlanan bir kaç imajı sitesinde kısa bir süre kullanmış hic bir koruma filtresi olmadan dağıtılan bu imajların koruma altına alınmış kullanımının ancak parası ödenerek satın alınarak olabileceğini ilgili imajın lisans sahibi firmanın türkiye temsilcisinden öğrenmiştir. telefonun üzerine ilgili imajarı sitesinden kaldırmıştır.
  bunu bir bilgilendirme olarak algılayan arkadaşım karşıdan zorlama bir karşılık görmüş "ya imajlara ait CD yi satın alırsınız ya da mahkemeye verir sitenizi kapattırırız biz tespit ettik kullandıgınızı satın almak zorundasınız" denilmiştir.
  sonra firma avukatı tarafından yazılı bildirim yapılmıştır.

  şu durumda bundan sonraki aşamalar neler olacak?
  sitesi kesin kapatılacak mı?
  karar tarafların da bulunduğu bir mahkeme ile mi yoksa tek taraflı olarak mı alınıyor?  Hukuki NET Güncel Haber

  Royalty Free Resim Kullanımındaki Hukuki İşleyiş konulu yargıtay kararı ara
  Royalty Free Resim Kullanımındaki Hukuki İşleyiş konulu hukuk haber

 2. # Nedir?
  Tavsiye Soru Cevap
  Kayıt Tarihi
  Bugün
  İletiler
  Ne kadar?
   
 3. #2
  Kayıt Tarihi
  Jul 2003
  Nerede
  Samsun
  İletiler
  5.783
  Blog yazıları
  2
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı Re: Royalty Free Resim Kullanımındaki Hukuki İşleyiş

  Elbette haberiniz olmadan, taraf olduğunuz bir dava düşünülemez. Tarafınıza mahkemeden bir duruşma günü veyahut tebligat geldiği takdirde, bu forum konusuna tekrar yazınız.
  Uyuşmazlıklar dava konusu olmadan da çözülebilir, firma avukatı tarafından yapılan yazılı bildirim, size karşı dava açılacağı konusunda kesinlik taşımaz.

 4. #3
  Kayıt Tarihi
  Sep 2007
  İletiler
  2
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı Re: Royalty Free Resim Kullanımındaki Hukuki İşleyiş

  açıkcası arkadaşım "ya cd yi satın alırsın ya mahkemeye vereceğiz" diyerek korkutuluyor. Hukuk kalkanını kullanarak ürünlerini zorla satmaya çalışıyorlar. ayrıca biraz araştırdıktan sonra ilgili kanundaki şu maddeyi gördüm.


  İçeriğin yayından çıkarılması ve cevap hakkı
  MADDE 9- (1) İçerik nedeniyle hakları ihlâl edildiğini iddia eden kişi, içerik sağlayıcısına, buna ulaşamaması halinde yer sağlayıcısına başvurarak kendisine ilişkin içeriğin yayından çıkarılmasını ve yayındaki kapsamından fazla olmamak üzere hazırladığı cevabı bir hafta süreyle internet ortamında yayımlanmasını isteyebilir. İçerik veya yer sağlayıcı kendisine ulaştığı tarihten itibaren iki gün içinde, talebi yerine getirir. Bu süre zarfında talep yerine getirilmediği takdirde reddedilmiş sayılır.
  (2) Talebin reddedilmiş sayılması halinde, kişi onbeş gün içinde yerleşim yeri sulh ceza mahkemesine başvurarak, içeriğin yayından çıkarılmasına ve yayındaki kapsamından fazla olmamak üzere hazırladığı cevabın bir hafta süreyle internet ortamında yayımlanmasına karar verilmesini isteyebilir. Sulh ceza hâkimi bu talebi üç gün içinde duruşma yapmaksızın karara bağlar. Sulh ceza hâkiminin kararına karşı Ceza Muhakemesi Kanunu hükümlerine göre itiraz yoluna gidilebilir.
  (3) Sulh ceza hâkiminin kesinleşen kararının, birinci fıkraya göre yapılan başvuruyu yerine getirmeyen içerik veya yer sağlayıcısına tebliğinden itibaren iki gün içinde içerik yayından çıkarılarak hazırlanan cevabın yayımlanmasına başlanır.
  (4) Sulh ceza hâkiminin kararını bu maddede belirtilen şartlara uygun olarak ve süresinde yerine getirmeyen sorumlu kişi, altı aydan iki yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır. İçerik veya yer sağlayıcının tüzel kişi olması halinde, bu fıkra hükmü yayın sorumlusu hakkında uygulanır.
  buradan anladığım kadarıyla beni uyarmalıydılar, uyarmadan direk cd veya mahkeme diyorlar çünkü ben onlardan telefon alır almaz ilgili imajları sildim bu iyiniyetime rağmen avukat hukuki sürecin baslayacağıyla ilgili bildirim yaptı.

  bildirim yapılan adresle benim alakam da yok sadece sitemde o adres vardı.
  ayrıca ismimi de yanlıs yazmıslar.
  resmi bir firma da değiliz öğrenci olarak açtığımız bir siteydi.
  ücretli olduğunu bilsek zaten koymazdık.

  bu son yazdıklarımdan sonra siz değerli hukukçuların değerlendirmelerini merak etmekteyim.
  Konu ugurlu33 tarafından (02-09-2007 Saat 16:52:05 ) de değiştirilmiştir.

 5. #4
  Kayıt Tarihi
  Jul 2003
  Nerede
  Samsun
  İletiler
  5.783
  Blog yazıları
  2
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı Re: Royalty Free Resim Kullanımındaki Hukuki İşleyiş

  Avukat tarafından yapılan yazılı bildirimin şekli nedir? Noter vasıtası ile gönderilmiş bir ihtarname midir yoksa e-mail yoluyla gönderilen bir posta mıdır? Bu husun açıklığa kavuşturulması gerekir.

 6. #5
  Kayıt Tarihi
  Jul 2003
  Nerede
  İstanbul, Türkiye.
  İletiler
  1
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı Re: Royalty Free Resim Kullanımındaki Hukuki İşleyiş

  Alıntı Stj.Av.Emrah Yavuzcan rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
  Avukat tarafından yapılan yazılı bildirimin şekli nedir? Noter vasıtası ile gönderilmiş bir ihtarname midir yoksa e-mail yoluyla gönderilen bir posta mıdır? Bu husun açıklığa kavuşturulması gerekir.
  Aynı sorun 2 gün önce bizim başımıza geldi. Biz istanbulda bilgisayar işleri ile uğraşan bir şahıs firmasıyız. Genelde teknik servis işleri ile uğraşıyoruz. Aynı zamanda bazı müşterilerimize web sitesi yapıyoruz. Yaptığımız bazı sitelerde telif hakkı ile korunduğunu bilmediğimiz resimler kullandık. Kullandığımız resimler yurtdışında faaliyet gösteren bir firmanın sitesinden satışa sunuluyormuş. Türkiyedeki yetkili bayisi bizi telefon ile aradı ve bu resimlerin lisansını istedi. Daha sonrada kullandığımız resimlerin izinsiz kullanım bedelinin 20.000 USD + KDV olduğunu belirten bir mail gönderdi. Bize herhangi bir resmi yazı, tebligat gelmedi. Firmayı telefonla aradık. Bu resimlerin birine ait olduğunu bilmiyorduk ve bizim bu tutarı ödememiz mümkün değil dedik. Hesap kitap yaptılar 4.500 YTL ye indiler. Ayrıca bu resimleri kullandığımız, bilirkişi tarafından tespit edilmiştir dediler.(olay hukuki bir duruma gelmemişken bilirkişi tespiti yapılabilir mi?) Görüşmeden sonra tüm resimleri sitelerden kaldırdık.

  Bu durumda neler yapmalıyız. Bu işiin sonu nereye varır. 1-2 gün içinde ne yapacağımıza karar vermemiz gerekiyor. Bu konuda bize yardımcı olursanız çok memnun oluruz.

  ugurlu33 arkadaşım bu konu hakkında ki son durumunuzu benimle paylaşırsanız memnun olurum.

  Teşekkür ederim

  Murat
  Konu keskin tarafından (05-09-2007 Saat 17:43:53 ) de değiştirilmiştir.

 7. #6
  Kayıt Tarihi
  Jul 2003
  Nerede
  Samsun
  İletiler
  5.783
  Blog yazıları
  2
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı Re: Royalty Free Resim Kullanımındaki Hukuki İşleyiş

  Elinize resmi yazının, en azından ihtarnamenin gelmesini bekleyiniz. Herhangi birisinin size böyle bir e-posta gönderme ihtimali mevcuttur. Dolandırıcılık fiilinin mağduru olmamak için, avukatıza danışın.

+ Konuyu Yanıtla

Benzer Konular :

 1. Etkin Pişmanlıkta İşleyiş Nasıldır?
  Kardeşim ile ilgili Yerle Mahkeme kararını Yargıtay ONADI ve cezası kesinleşti. Şu an cezaevinde. Ben mahkeme kararı ile vasi olarak atandım. ilgili...
  Yazan: burak40 Forum: Ceza Muhakemesi Hukuku
  Yanıt: 0
  Son İleti: 30-01-2017, 11:35:30
 2. internetten gönderilen free sms
  arkadaslar sürüsüyle site var internette ve genellikle yabancı siteler..bu sms sitelerinden gelen smsleri savcılığa şikayet edebilirmiyiz...numara...
  Yazan: pumpkin8506 Forum: Bilişim Hukuku
  Yanıt: 2
  Son İleti: 17-03-2016, 03:43:56
 3. [Tazminat davaları] Vefat Sonrası Finansbank İşleyiş ve Manevi Zarar Davası
  Herkese merhaba , Yeni üye oldum ve umarım doğru alana sorumu ekliyorumdur. Aşağıya deyatlıca eklediğim konu ile alakalı olarak avukat tutmadan...
  Yazan: Şansu Forum: Borçlar Hukuku
  Yanıt: 2
  Son İleti: 23-11-2015, 11:00:50
 4. İstifa Öncesi Çalışma Bakanlığına Şikayet ve İşleyiş
  Merhabalar, Çalışmakta olduğumuz işyerinde onayımız alınmadan fazla mesai yapmaktayız.Haftalık 60 - 70 saati aşan çalışma programı uygulanmakta ve...
  Yazan: Fever Forum: Bireysel İş Hukuku
  Yanıt: 0
  Son İleti: 05-01-2011, 15:25:58
 5. Free Download Manager 2.1.494
  Free Download Manager (FDM) tam özelikli indirme hızlandırıcısı ve yöneticisidir. Uzaktaki herhangi bir sunucudan HTTP, HTTPS ve FTP ile kolayca...
  Yazan: karaaslan Forum: Hukukçular İçin Bilgisayar ve İnternet
  Yanıt: 3
  Son İleti: 14-09-2008, 03:40:12

Bu sayfada bulunan kavramlar:

royalty free ne demek

royalty free nedir

Forum

İnternet Araçları

İnternet Araçları

Yetkileriniz

 • Yeni konu açma yetkiniz yok
 • Konuya cevap verme yetkiniz yok
 • Dosya ekleme yetkisi yok
 • İleti düzenleme yetkisi yok
 •  


Hukuk Blog |  2019 tarihli Yasal Siteler Dizini |  Arabulucu |  Hukuk Kitapları |  Fiyat1 |  Alman Hukuku |  Özel Güvenlik AŞ. |  İş İlanları |  Ankahukuk |  Psikolog |  Taşınmaz ilanları |  Internet Rehberi |  Türkiye Portalı |  Site Ekleme |  Türkçe-İngilizce Sözlük |  Sihirli Kadın |  Sağlık |  Satılık Düşecek Domainler |  Terapi  |  Berk Gürman |  Phukuk |  Bayefendi |  Arabuluculuk Eğitim Merkezi |  AfternicAlanadı satış (Domain alımı) | 

™ Marka tescili, Patent ve Fikri mülkiyet hakları nasıl korunuyor?
Hukuki.Net’in Telif Hakları ve 2014-2019 yılları arası Marka Tescil Koruması Levent Patent tarafından sağlanmaktadır.
♾️ Makine donanım yapı ve yazılım özellikleri nedir?
Hukuki.Net olarak dedicated hosting serveri bilfiil yoğun trafiği yönetebilen CubeCDN, vmware esx server, hyperv, virtual server (sanal sunucu), Sql express ve cloud hosting teknolojisi kullanmaktadır. Web yazılımı yönünden ise content management (içerik yönetimi) büyük kısmı itibari ile vb olup, wordress ve benzeri çeşitli kodlarla oluşturulan bölümleri de vardır.
Hangi Diller kullanılıyor?
Anadil: 🇹🇷 Türkçe. 🌐 Yabancı dil tercüme: Masaüstü sürümünde geçerli olmak üzere; İngilizce, Almanca, Fransızca, İtalyanca, İspanyolca, Hintçe, Rusça ve Arapça. (Bu yabancı dil çeviri seçenekleri ileride artırılacak olup, bazı internet çeviri yazılımları ile otomatik olarak temin edilmektedir.
Sitenin Webmaster, Hostmaster, Güvenlik Uzmanı, PHP devoloper ve SEO uzmanı kimdir?
👨‍💻 Feyz Pazarbaşı [İstanbul] vd.
® Reklam Alanları ve reklam kodu yerleşimi nasıl yapılıyor?
Yayınlanan lansman ve reklamlar genel olarak Google Adsense gibi internet reklamcılığı konusunda en iyi, en güvenilir kaynaklar ve ajanslar tarafından otomatik olarak (Re'sen) yerleştirilmektedir. Bunların kaynağı Türkiye, Amerika, Ingiltere, Almanya ve çeşitli Avrupa Birliği kökenli kaynak kod ürünleridir. Bunlar içerik olarak günlük döviz ve borsa, forex para kazanma, exim kredileri, internet bankacılığı, banka ve kredi kartı tanıtımları gibi yatırım araçları ve internetten para kazanma teknikleri, hazır ofis kiralama, Sigorta, yabancı dil okulları gibi eğitim tanıtımları, satılık veya kiralık taşınmaz eşyalar ve araç kiralama, ikinci el taşınır mallar, ücretli veya ücretsiz eleman ilanları ile ilgili bilimum bedelli veya bedava reklamlar, rejim, diyet ve özel sağlık sigortası gibi insan sağlığı, tatil ve otel reklamları gibi öğeler içerebilir. Reklam yayıncıları: ads.txt dosyası.
‼️ İtirazi kayıt (çekince) hususları nelerdir?
Bahse konu reklamlar üzerinde hiçbir kontrolümüz bulunmamaktadır. Bu sebep ile özellikle avukat reklamları gibi Avukatlık kanunu vs. mesleki mevzuat tarafından kısıtlanmış, belirli kurallara tabi tutulmuş veya yasaklanmış tanıtımlardan yasal olarak sorumlu değiliz.
📧 İletişim ve reklam başvuru sayfası nerede, muhatap kimdir?
☏ Sitenin 2019 yılı yatırım danışmanı ile irtibat ve reklam pazarlaması için iletişim kurmanız rica olunur.