+ Konuyu Yanıtla
3 / 5 Sayfa İlkİlk 12345 SonSon
21 den 30´e kadar toplam 45 ileti bulundu.
    İletiler
    42
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Re: Yabanci anneden evlilik dışı dogan çocugun velayeti

Tekrar sormak istiyorum,bana Almanyadaki resmi makamlardan verilen çocugumun velayet belgesinde ancak Bu velayeti Aile mahkemesi bozabilir diye yaziyor,Ve velayet %50Babaya %50 anneye paylastiriliyor ve çocugun kimde kalacagi kim kime nasil bakim parasi verecegine dair bir yazi yazmiyor.
    Bu yüzden isviçredeki açilan velayet davasinda yetkili makamlar çocugun evlilik disi dogmasi bizim aile olmadigimizin kanaatine varilmasi verilen velayette böyle bir ibare olmasi bu yönde karar vermelerinde kendilerinin yetki alanlarina girip girmedigini hukuksal yönden belirlisizligini korudugundan sadece geçici bir karar verdiler yani çocugun velayetinin okul çagina gelene kadar pinpong topu gibi bir hafta annesinde Almanyada birhafta babasinda isviçrede kalmasina ve Velayet ve koruma hakkinin çocugun o an kimde kaliyorsa onda olduguna dair saçma bir karar verildi.
    Bu arada ben Türkiyede`de bir velayet davasi açtim su an devam ediyor Türkiyedeki Avukatimin tahminine göre dava 2 yil kadar sürebilir.
    isviçredeki Avukatim Türkiyedeki açmis oldugum velayet davasi isviçredeki davadan sonra sonuçlanirsa Türkiyedeki verilen kararin uluslar arasi hukuka göre isviçrede Geçersiz olacagini söyledi,bu dogrumu?
    Zira ben Türkiyedeki Dava sonucunda velayet bana verilirse ben çocugumla beraber Türkiyeye kesin dönüs yapacagim daha sonra yine annesi sikayet edip çocugumu kaçirdi diye sikayette bulunursa Türkiyede sorun çikarmi?Yani Türkiyedeki velayet sadece Türkiye içinmi geçerli olacak isviçredeki makamlar isterlerse kilifina uydurup velayeti geçersiz sayabilirlermi uluslar arasi hukuk nasil isliyor?

Hukuki NET Güncel Haber

Yabancı anneden evlilik dışı doğan çocuğun velayeti konulu yargıtay kararı ara
    Yabancı anneden evlilik dışı doğan çocuğun velayeti konulu hukuk haber

2. # Nedir?
    Tavsiye Soru Cevap
    İletiler
    Ne kadar?

İletiler
    42
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Exclamation Re: Yabanci anneden evlilik dışı dogan çocugun velayeti

Bu gün 16 aralik 2007`de ögrendigime göre kabul tarihi 27 kasim 2007`de 5718 sayili Milletlerarasi özel hukuk kanunu kople degismis yeni kanunun ne gibi getirisi ve götürüsü var?ayni gün Uluslararası Çocuk Kaçırmanın Hukuki Veçhelerine Dair Sözlesmeye dair kanunda kanunlasmis.
    Anliyamadigim ise Uluslararası Çocuk Kaçırmanın Hukuki Veçhelerine Dair Sözleşme 4461 sayılı Yasa ile kabul edilmiş, 15.2.2000 günlü resmi gazetede yayımlanmıştı.Simdi yapilan bu ne oluyor tekrarmi kanunlastirdilar yada eskiden bu sözlesme sadece kabul edilmisti ama kanunlasmamis yaptirimi yokmuydu?Simdi eger bu sözlesmenin kanunlasmadan önce hiçbir hükmü yok idi ise neden bana karsi bu sözlesmenin maddeleri uygulandi?Adalet bakanliginin keyfi islemmi uyguladi?
    Konu kamil09 tarafından (17-12-2007 Saat 00:18:47 ) de değiştirilmiştir.

İletiler
    109
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Neden bir avukat tutmuyorsunuz? Eğer durumunuz iyi değilse Adli Yardım'daan avukat talep edebilirsiniz.

İletiler
    42
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Avukatimin oldugunu 21 nolu mesajda belirtmistim!Ben ve avukatim konu hakkinda her türlü bilgisi olan ve tecrübesi olanlardan bilgi toplamak davamiz açisindan hiç bir sakincasi bulunmadigini düsünerek sizlereden bilgi almak istiyorum en küçük bir bilgi bile Davada bize çok yardimci olacaktir.

İletiler
    42
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı kamil09 rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Bu gün 16 aralik 2007`de ögrendigime göre kabul tarihi 27 kasim 2007`de 5718 sayili Milletlerarasi özel hukuk kanunu kople degismis yeni kanunun ne gibi getirisi ve götürüsü var?ayni gün Uluslararası Çocuk Kaçırmanın Hukuki Veçhelerine Dair Sözlesmeye dair kanunda kanunlasmis.
    Anliyamadigim ise Uluslararası Çocuk Kaçırmanın Hukuki Veçhelerine Dair Sözleşme 4461 sayılı Yasa ile kabul edilmiş, 15.2.2000 günlü resmi gazetede yayımlanmıştı.Simdi yapilan bu ne oluyor tekrarmi kanunlastirdilar yada eskiden bu sözlesme sadece kabul edilmisti ama kanunlasmamis yaptirimi yokmuydu?Simdi eger bu sözlesmenin kanunlasmadan önce hiçbir hükmü yok idi ise neden bana karsi bu sözlesmenin maddeleri uygulandi?Adalet bakanliginin keyfi islemmi uyguladi?
    Konu hakkinda bilgisi olan yokmu?

İletiler
    42
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Uzun zamandir cevap bekledim kimseden ses çikmadi!!
    Ne oldu? konu birden kitlendi!!
    Simdi söyle sorayim %50 Velayet hakina sahip oldugum çocugumu yurt disindan Türkiyeye kesin dönüs yaparak getirmek istiyorum çocugumun koruma, himaye ve ikametini belirleme hakkim%50 olarak var yani anneside böyle bir hakka sahip.
    Simdi ben Türkiyeye kesin dönüs yapiyorum ve çocugumu beraberimde getirmek istiyorum ama annesi izin vermiyor çocuk bir hafta annesinde bir hafta benim yanimda kaliyor annesi çocugu kendi dini ve gelenek göreneklerine göre yetistirmek istiyor bu durumda ne yapilabilinir çocuk Türk vatandasi ve Türk hukukuna tabbi.
    Benim Türkiyeye dönüsüm bir türlü engellenmis olunuyor ben çocugumu istedigim yerde yetistirme hakkina sahip degilmiyim bu insan haklarina aykiri degilmi?

Nerede
    İZMİR
    İletiler
    20.772
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı kamil09 rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    ben çocugumu istedigim yerde yetistirme hakkina sahip degilmiyim bu insan haklarina aykiri degilmi?
    Hayır,istediğiniz yerde yetiştirme hakkına sahip değilsiniz.
    Anne de aynı hakka sahip değil mi?
    Çocuğun en iyi şartlarda yetişebileceği ortamda eğitimi,gelişimi, anne-baba arasındaki hesaplaşma hırsından daha fazla insan haklarına uygun olan değilmidir?

İletiler
    92
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Sayın kamil09;
    Çocukların Velayetine ilişkin Kararların Tanınması ve Tenfizi ile Çocukların Velayetinin İadesine Dair Avrupa Sözleşmesi kapsamında değerlendirilmesi gerekmektedir.Bu sözleşmeye göre,çocukların bir uluslararası sınırın ötesine haksız olarak, götürülmeleri olaylarının çoğaldığının ve bu olayların yol açtığı sorunların uygun biçimde çözümlenmesinde karşılaşılan güçlükleri müşahede ederek;
    Keyfi olarak kesintiye uğratılan çocuk velâyetinin iadesini sağlamak için uygun. önlemler alınmasını arzu ederek;madde1-Bu Sözleşme bakımından:
    (a) Çocuk on altı yaşın altında olup mutad meskenin bulunduğu yerin kanununa göre, kendi meskenini, tabi olduğu yasayı veya muhtap Devletin iç yasasını seçme hakkına sahip olmayan herhangi bir millete mensup şahıstır.
    (b) makam adli veya idarî bir makamı ifade eder;
    (c) Velâyete ilişkin karar oturacağı yeri tayin etme ve onunla ilişki kurum hakları da dahil olmak üzere çocuğun kişisel gözetimine ilişkin olarak verilen bir merci kararını ifade eder;
    (d) Haksız götürme çocuğun, bir Akit Devlette verilip üye devlette infaz kabiliyeti olan velâyete ilişkin bir kararın ihlâl edilmesi suretiyle bir uluslararası sınırın ötesine götürülmesini ifade eder, haksız götürme ayni zamanda:
    (i) Çocukla ilişki kurma hakkinin kullanıldığı sürenin, sonunda veya velâyet hakkinin kullanıldığı ülkeden başka bir ülkedeki herhangi bir geçici oturma süresinin bitiminde çocuğun uluslararası sinirin ötesine iade edilmemesi,
    (ii) l2 . maddenin kapsamı içinde, daha sonra haksız olduğu saptanmış bir götürmeyi de ifade eder.

Akit Devletlerin birinde bir çocuğun, velâyetine ilişkin bir karar alıp da bunun. başka bir Akit Devlette tanınmasını veya tenfiz edilmesini arzu eden kişi bu amaçla, herhangi bir Akit Devletin merkezî makamına bir talepname sunabilir
    Muhatap Devletteki merkezî makam, gerektiği takdirde yetkili mercilerin nezrinde dava açmak da dahil olmak üzere, uygun gördüğü bütün tedbirleri aşağıdaki amaçlarla gecikmeksizin alacak veya alınmasını sağlayacaktır:
    (a)Çocuğun bulunduğu yeri bulmak,
    (b) Özellikle gerekli her türlü geçici tedbirleri alarak çocuğun veya talepte bulunanın yararlarının tehlikeye düşmesine engel olmak,
    (c) Kararın tanınmasını veya tenfizini sağlamak;
    (d) Tenfiz kararı verildiğinde çocuğun talepte bulunana teslimini sağlamak;
    (e) Talepte bulunan makama alınan önlemlerden ve sonuçlardan bilgi vermek.
    Çocuğun velâyetini elinde bulunduran kişi ile bir başka kişi arasında, bu kişinin çocukla ilişkilerini sürdürmesine izin veren ve yetkili bir merci tarafından onaylanmış bir anlaşma bulunup da bu anlaşmaya dayanılarak çocuk yurt dışına çıkarılmış ve üzerinde anlaşılan süre sonunda velisine iade edilmemiş ise, velâyet, bu maddenin birinci fıkrasının (b) bendi ile 2. Fıkrası uyarınca iade edilecektir. Bir yetkili merciin üye sahip olmayan kişiye çocukla kişisel ilişki kurma hakkı hakkı veren kararı konusunda da aynı işlem yapılacaktır.
    Madde 9
    1. 8. Maddede hükme bağlanan hallerin dışındaki haksız götürmelerde, haksız götürmenin vuku bulduğu tarihten itibaren altı ay içinde bir xx makama başvurulduğu takdirde tanıma ve tenfiz ancak aşağıdaki hallerde reddedilebilir:
    (a) Davalı veya kanunî temsilcisinin gıyabında verilen bir karar söz konusu olup da davalıya, savunmasını yapmasına imkan verecek bir sürede dava dilekçesi veya benzeri belgenin usulüne uygun olarak tebliğ edilmemiş olması; ancak dayanılan bulunduğu yeri asıl ülkede davayı açan davacıdan gizlemiş olması nedeni ile tebligatın yapılmamış olması halinde bu tebligat eksikliği tanıma veya tenfiz isteminin reddine dayanak olamaz.
    (b) Davalı veya kanuni temsilcisinin gıyabında verilen bir karar olup da bu kararı veren merciin yetkisinin aşağıdaki durumların birinden kaynaklanmamış olması:
    (i) davalının mutad oturma yeri,
    (ii) en az birinin halen orada mutad olarak oturması koşulu ile çocuğun ana-babasının son ortak mutad oturma yeri
    Dolayısıyla,Çocukların Velayetine İlişkin Kararların Tanınması ve Tenfizi ile Çocukların Velayetinin Tesisine İlişkin Avrupa Sözleşmesini ülkemiz de kabul etmiş, yabancı hukukun kamu düzeninin müdahalesi zorlaştırılmış ve asgari seviyeye indirilmiştir. Sözleşmenin 9 ve 10. maddelerinde tanıma ve tenfizin ret sebepleri sayılmış, karar sonuçlarının talep edilen devletin aile ve çocuk hukukunun temel ilkeleriyle açıkça bağdaşmaması halinde isteğin reddedilebileceği vurgulanmıştır.
    Velayetin anne ve babaya birlikte verilmesi Türk Hukuk tatbikatına uygun olmamakla birlikte hüküm ve sonuçları açısından özellikle çocukla şahsi ilişki kurulması ve iştirak nafakası Türk kanunlarıyla uyum gösterdiği düşüncesindeyim.Bu nedenle Türk kamu düzenine açıkça aykırılıkta teşkil etmeme gibi durum söz konusudur. Açıklanan sebeplerle de, velayet ve onun ayrılmaz parçasını oluşturan nafaka ve kişisel ilişkiye yönelik tenfiz isteği de bu anlamlarda kabul edilmelidir.
    Selamlar...

İletiler
    42
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Önce Erdoğan Kırcalı`ya cevap vereyim açmis oldugum konuyu dikkatli okursaniz ben sadece çocugun en iyi sartlarda en iyi ortamlarda egitimi,zihinsel ve fiziksel gelisimini saglamak için bütün varimi öne koyuyorum.
    Annenin Almanyada yabanci olarak(Brazilyali) ikamet etmesi ve bu ülkeden sadece kendi menfati için ülkenin kanunlarindan yararlanmasi,çalismiyor olmasi,sosyal yardim almasi,daha önceki evliliginden olan 2 çocugununda Gençlik dairesi(Jugendamt)Tarafindan gözetim altina alinmasi bu yetmedi bu ülkenin resmii makami tarafindan belirlenmis refakatçiyida ayartarak birde ondan çocuk yapmasi su anda 4 çocugunun 3 degisik babadan olmasi sizce namuslu, düzenli bir yasama sahip oldugunu gösterirmi?

Bu durumda çocugun menfati bakimindan bu atmosferde yasamasi bir bakima iskence degilmidir?Bir Baba çocugu için çirpiniyor onun en iyi sekilde yasamasini saglamak için tüm imkanlara sahip ama engelleniyor neden?Sadece velayet hakkindan dolayi baska sebep bulamiyorum!!
    Peki ya çocugun bizim gelenek görenekleremize dini geleneklerimize göre müslüman olarak yetistirme hakkinadami sahip degilim!!
    Düsünecek olursak kanunlar karsisinda Biz Babalar gerçekten itilmis durumundayiz daha kafadan önyargili baba kötüdür düsüncesi var kanunlarda çocugun anne sefkatine ihtiç oldugu vurgulaniyor peki çocugun baba sefkatine ihtiyaci yokmu.Malesef benim gibi çocugu için Canini verecek durumundaki babalar bu yüzden madur duruma düsüyorlar.
    Seyhat ve yerlesme özgürlügünü bana nasil kisitlayabilirler bu sadece basli basina insan haklarina aykiri dikatinizi çekerim annesiyle ayni haklara sahipiz %50 ben su an sadece annesi istemiyor diye çocugun gelecegini belirliyecek olan yerlesim hakkim nasil engelenebilinir!!Bunu anlamakta Güçlük çekiyorum!!

Sayin Av.Nuran Özmen Atay hanim,
    Sizin belirtmis oldugunuz uluslararasi anlasmalarin getirdigi yükümlülükler bunlarin hepsini ben sahsen yasadim dedikleriniz dagru ama belirtmis oldugunuz anlasma maddelerinde hep belirtiliyor haksiz götürme veya Velayete sahip olman taraf olarak sizin yazinizdan alinti söyle yaziyor "Çocuğun velâyetini elinde bulunduran kişi ile bir başka kişi arasında, bu kişinin çocukla ilişkilerini sürdürmesine izin veren ve yetkili bir merci tarafından onaylanmış bir anlaşma bulunup da bu anlaşmaya dayanılarak çocuk yurt dışına çıkarılmış ve üzerinde anlaşılan süre sonunda velisine iade edilmemiş ise, velâyet, bu maddenin birinci fıkrasının (b) bendi ile 2. Fıkrası uyarınca iade edilecektir" iste bu durum velayetin sadece bir tarafta olmasi durumunda geçerli benim olayimda velayet her iki tarafa verilmis her ikiside esit haklara sahip bu durumda hangi islem uygulanacak belli degil!!!
    Bu yüzden Velayetin %100 bana verilmesi için Türkiyede yetkili olan aile mahkemesinde dava açtim ve dava halen devam etmektedir.(Almanyadan bana verilen Velayet belgesinde özellikle Bu velayetin ancak bir aile mahkemesi tarafindan bozulabilenecegi yaziyor.
    En iyi karari Türk mahkemeleri verecektir buna inaniyorum.
    selamlar.

İletiler
    42
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Yeni bir gelisme daha oldu!!Daha önce isviçredeki yerel yönetimin velayet hakkinda vermis oldugu karar dogrultusunda çocuk haftalik degisimle annesinin yanina isviçreden Almanyaya gidip geliyordu velayet paylasiliyordu geçen pazar günü çocugu geri getirmesi gerekiyordu getirmedi kendisine isviçredeki mahalli vasih (Vormundschaftsbehörde) makaminin bildiri ve ikazina ramen çocugu getirmedi ve getirmiyecegini belirti,bunun üzere bende isviçredeki avukatim araciliyla uluslararasi çocuk kaçirma ile ilgili yetkili subeye suç duyurusunda bulundum. Annesi daha önce bana ayni sekilde suç duyurusunda bulunmustu!Simdi kendisi ayni duruma düstü!!!Bakalim simdi ne olacak?Merak ediyorum bana uygulananlar onada uygulanacakmi! çocuk su anda Almanyada annesi tarafindan alikoyuluyor.
    Bu durum Türkiyede hala devam eden velayet davasini nasil etkiler?

+ Konuyu Yanıtla
3 / 5 Sayfa İlkİlk 12345 SonSon

Bu sayfada bulunan kavramlar:

yabanci anneden evlilik disi cocuk

yabanci anneden dogan cocugun velayeti

hukuki.net yabanci cocuklara ikamet

yabanci anneden evlilik disi cocuk nasil kabul edilir

turk birinin yabanci anneden evlilik disi cocugu

yabanci anneden evlilik disi dogan cocugun

evlilik disi dogan cocuk turk baba yabanci anne

yurtdisinda evlilik disi cocuk

yabanci anne turk baba evlilik disi cocukta nufusa alma nasil

yabancı uyruklu evlilik dışı cocugumu nufusuma almak istiyorum.

yabancıyla evlilik disi dogan bebeklerin velayeti

yabancidan dogan cocugun velayeti

yhs-ddc_bd

yabancı anneden evlilik dışı doğan çocuğun velayeti

turkiyede dogan yabanci bebek

türk vatandasi olmayan çocuğun velayeti

yabancı evlilik dışı olan çocuğun velayeti

velayet davası ne kadar sürer

yabancı anneden evlilik dışı çocuk ve velayeti

yabanci anneden evlilik.disi çocuk

yabanci kadindan evlilik disi sogan cocugun velayeri

Forum