+ Konuyu Yanıtla
1 den 4´e kadar toplam 4 ileti bulundu.

Konu: Stres Yönetimi

Stres Yönetimi Hızlandırılmış Mobil Sayfa Sürümü (AMP)
 1. #1
  mkocagul Misafir

  Tanımlı Stres Yönetimi

  Stres yönetimi
  Profesör öğrencilerine stres yönetimi konusunda ders
  veriyordu. Su dolu bir bardağı kaldırıp dinleyicilere sordu,
  "Sizce bu su dolu bardağın ağırlığı ne kadardır?"
  Cevaplar 20 gram ile 500 gram arasında oldu. Bunun üzerine
  profesör şöyle dedi: "Gerçek ağırlık fark etmez. Bardağı
  elinizde ne kadar süreyle tuttuğunuza göre değişir. Eğer bir
  dakikalığına tutarsam, problem yok. Bir saatliğine tutarsam,
  sağ kolumda bir ağrı oluşacaktır. Bir gün boyunca tutarsam,
  ambulans çağırmak zorunda kalırsınız. Ağırlığı aynıdır ama ne
  kadar uzun tutarsanız o kadar ağır gelir size." "Eğer
  sıkıntılarımızı her zaman taşırsak, er ya da geç taşıyamaz
  duruma geliriz, yükler gittikçe artarak daha ağır gelmeye
  başlar. Yapmanız gereken bardağı yere bırakıp bir süre
  dinlenmek ve daha sonra tekrar tutup kaldırmaktır." Yükümüzü
  arada bırakmalı tekrar tazelenip dinlendikten sonra yolumuza
  devam etmeliyiz. İşten eve döndüğünüzde, iş sıkıntınızı
  dışarıda bırakın. Evinize taşımayın. Yarın tekrar alıp
  taşıyabilirsiniz.

  Bugün aldığım ve beğendiğim bir alıntıyı paylaşmak istedim.
  Saygılarımla.  Hukuki NET Güncel Haber

  Stres Yönetimi konulu yargıtay kararı ara
  Stres Yönetimi konulu hukuk haber

 2. # Nedir?
  Tavsiye Soru Cevap
   
 3. #2
  Kayıt Tarihi
  Sep 2006
  Nerede
  ist
  İletiler
  344
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı Re: Stres yönetimi

  Çok beğendim de uygulaması biraz zor geldi doğrusu. Yarın bir denemeye çalışayım.

 4. #3
  Kayıt Tarihi
  Nov 2008
  Nerede
  Brüksel
  İletiler
  917
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı Cevap: Stres Yönetimi

  Strese dikkat!

  "Burn Out Sendromu"na yol açabilir. Nedir bu sendrom?
  Stres yaşamın özünde her zaman vardır. Stresi geçmişte doğanın getirdikleri yaratırken şimdi insanın yarattıkları yaşatmaktadır. Günümüzde birçok insan kendini gereğinden çok yorgun hissediyor. Stres, bireyin bedensel ruhsal sınırlarının tehdit edilmesi ve zorlanması ile ortaya çıkan bir gerginlik durumudur. Psikoterapist Fatma Tosun stresin olumsuz etkilerini ve başa çıkma yollarını anlattı.
  Stres karşısında bireyin bütünlüğü tehdit altındadır ve bireyin kendini korumak için oluşturduğu dengesi, bu durumdan etkilenir. Bozulan dengenin yeniden sağlanması gerekir. Denge, bu durumla savaşarak veya kaçarak yeniden oluşturulur.
  Bir tehlike ile karşı karşıya gelen birey, başa çıkamayacağına inandığı bir tehlikeden ya uzaklaşmaya çalışır kaçar, ya da başa çıkacağına inandığı tehlike ile savaşır ve böylelikle yeni duruma uyum sağlar. Stres tepkisi “Genel Uyum Belirtisi” olarakta anılır.
  Bunun üç basamağı vardır:
  1. Alarm dönemi: Vücudun dış uyaranı stres olarak algıladığı durumdur. Kişi mücadele ederek ya da kaçınarak iç dengesini yeniden kurmaya çalışır. Stres hormonlarının salgılanması, kan basıncının artması ve terleme gibi tepkiler verir.
  2. Direnç dönemi: Kişi karşılaştığı stres verici duruma direnç oluşturmaya başlar. Stres kaynağı olan olayı etkili bir şekilde çözerse beden normale döner, alarm aşamasında meydana gelen hasarı onarır. Eğer kişi olayı etkili bir biçimde çözemezse bedenin gücü azalır.
  3. Tükenme dönemi: Stres verici durumla etkili bir şekilde baş edilemediğinde, üstesinden gelinemediğinde beden tükenir, bitkin düşer. Vücutta geri dönüşü olmayan ağır hasarlar yaratır.
  Bir tehdit karşısında bedende hayatını sürdürme amacına yönelik bir dizi faaliyet başlar. Bedensel düzeydeki değişikliklerin hepsi bütün insanlarda aynı basamaklardan geçmesine rağmen; psikolojik düzeyde olaylar, kişilik ve çevre gibi bireysel şartlara bağlı olarak birçok değişiklik gösterir.
  Stres hayatın bir gerçeğidir. Her zaman vardı ve her zaman olmaya devam edecek. Önemli olan bizim onu nasıl algıladığımız ve nasıl bir tepki verdiğimizdir. Ancak genellikle olumsuz bir şey olarak düşünülür. Stresin sadece olumsuz ve kişiye zarar veren etkileri yoktur; aynı zamanda kişiyi ileriye götüren, geliştiren, büyüten, olgunlaştıran ve yaratıcılığı arttıran yönleri de vardır. Uygun düzeyde bir zorlanma, gerginlik aşıldığında elde edilecek yeni kazanımları da beraberinde getirir.
  Herkes için değişebilen belirli bir düzeyde stres, varoluşun olumlu bir özelliğidir ve etkili bir işleyiş için gereklidir. Bu tür stres bireyde fiziksel ve ruhsal gelişmeye yol açar.
  Aşırı stres, gerginlik; fizyolojik, zihinsel ve duygusal açıdan sağlığımızı olumsuz etkileyen bir tehdit oluşturur.
  Yoğun ve uzun süreli stres altında; adale geriliminde artış, kalp vurum sayısında ve solunumda hızlanma, kan basıncında artış gibi fizyolojik tepkiler gerçekleşir. Bu durumda salgılanan stres hormonları, kalp hastalıkları, yüksek tansiyon, baş ağrısı, bağışıklık sisteminin zayıflaması gibi sağlık açısından risk yaratan hastalıklara neden olabilir.
  İnsanlar stres karşısında psikolojik tepki olarak geri çekilme, isteksizlik, motivasyon kaybı, yaşamdan zevk alamama, kızgınlık, sinirlilik, huzursuzluk, korku, endişe gibi duygusal problemler geliştirebilir.
  Aynı zamanda zihinsel düzeyde dikkati toplamada güçlük, unutkanlık, uykusuzluk ve takıntılı düşünceler oluşabilir.
  İnsanlarda Stres Yaratan Durumlar:
  1. Fiziki çevreden kaynaklananlar:
  • Hava kirliliği
  • Gürültü
  • Kalabalık
  • Sıcaklık-Soğukluk
  • Radyasyon
  2. İş konusundan kaynaklananlar:
  • Ağır iş
  • Gece işi
  • Aşırı yüklenme
  • Karar verme gücü ve büyük sorumluluk gerektiren işler
  • Zaman baskısı altında çalışma
  • Rollerdeki belirsizlikler
  • İş tanımlarındaki yetersizlikler
  3. Psikososyal özelliklerden kaynaklananlar:
  Günlük stresler
  • Trafikte sıkışmak
  • Evde işlerin aksaması ve karşılaşılan aksilikle
  Gelişimsel Stresler
  • Okula başlama
  • Ergenlik dönemi
  • Menopoz/Andropoz
  • İş hayatına başlama
  Yaşam krizlerine bağlı stresler
  • Evlilik
  • Boşanma
  • Ciddi hastalıklar/Yaralanmalar
  • Hamilelik/Doğum
  • Okul değişikliği
  • Akademik başarısızlık
  • Taşınma
  • Başka bir şehre ya da ülkeye taşınmak
  • Aile bireylerinden birinin ölümü
  • İşten çıkarılma/işini kaybetme ya da iş değişikliği
  • Savaş halinde ya da doğal afet sırasında ölüm riski
  'Burn out' sendromu nedir?
  İngilizce 'bütünüyle yanmış' anlamına gelen 'burn out' ifadesi, vücudun fiziksel ve ruhsal olarak çökmesi anlamına geliyor. Bu sendrom sürekli stres altındaki kişilerde görülür. Özellikle iş stresinin ve yükünün yoğun olduğu iş yerlerindeki çalışanlarda oldukça sık görülen bir sendromdur.
  İş yeri koşullarının yanı sıra çalışanlara ait kişilik özellikleri de bu sendromun ortaya çıkmasında rol oynamaktadır.
  İşlerine gereğinden fazla bağlı ve en mükemmel şekilde yapma kaygısı ile kendilerini aşırı zorlayıp baskı altına sokan, yaşadığı her sorunda kendini suçlamaya ve kendini olumsuz değerlendirmeye eğilimli kişilerde daha çok görülmektedir. Bundan dolayı da kendi ihtiyaçlarını bile gözden kaçırabilirler. Yorgunluk ve ilgisizlikle başlayan 'tükenmişlik' uzun süre kendini saklayabilir. Bu hastalığa yakalananlar kendilerini çok çalışıyor, ama bunun sonucunda hiçbir şey elde edemiyor olarak düşünürler.
  Tükenmişlik sendromu yaşayan kişide yaptığı iş giderek daha anlamsız gelir, çalışma isteğini kaybeder. Giderek daha kolay sinirlenmeye, iş arkadaşları, üstleri ile tartışmaya ve geçinememeye başlar. İş yapma isteğini ve gücünü kaybeder.
  Ortaya çıkan belirtiler kişi tarafından önemsenmezse; hastalık mide, kalp ve sırt ağrısı başta olmak üzere birçok probleme de neden olabilir. Bu hastalar çoğunlukla gergindir ve rahatlamaya ihtiyaç duyarlar. Bu kişilerin yaşamlarında kendilerini rahatsız eden sorunları fazla düşünmek yerine dikkatlerini başka şeylere yönlendirmeyi öğrenmeleri gerekiyor. Bu nedenle 'burn out' sendromu tedavisinde ilk önce nedenler konuşularak ortaya çıkarılır ve daha sonrasında ilaçla tedavi desteklenir.
  Stresten Korunabilirsiniz:
  Stresin zarar veren etkilerinden çeşitli yöntemlerle korunabilir ve kendinizi daha huzurlu, mutlu, doyumlu, yaşamdan keyif alan biri olarak hissedebilirsiniz. Aşağıdaki yöntemlerden size uygun olan birkaçını kullanabilirsiniz.
  ● Solunum kontrolü: Doğru nefes alıp vermeyi öğrenin. Doğru ve derin nefes alıp-vermeyi yapabilmek, gevşemeyi öğrenme yolunda atılan en önemli adımdır. Nefes alıp vermenin kendisi bir gevşeme yolu olduğu gibi, bütün gevşeme egzersizleri içerisinde egzersizin bir parçası olarak da kullanılır. İyi nefes almak, iyi nefes vermekle olur. İyi nefes derin, ağır ve sessiz olmalıdır.
  • Bedensel gevşeme: Stresle başa çıkmada en etkili yol gevşemedir. Gergin olduğumuzda salgılanan kimyasallarla gevşeme durumunda salgılanan kimyasallar farklıdır. Gevşemenin öğrenilmesi ve uygulanmasıyla, gerginlik sırasında ortaya çıkan kimyasallar kaybolur. Böylelikle bedende meydana gelen gerginliği tersine çevirir. Gevşemenin ilk adımı solunumu kontrol etmektir. İkinci adım dikkatinizi bedeninizin belli noktalarına vererek o bölgedeki duyularınızın-gerginliklerinizin farkına vararak o bölgenin gevşemesine izin vermektir. Başınızdan başlayarak omuzlar, kollar, karın, kalça, bacaklar ve ayaklara sırayla odaklanmak ve gevşemeye izin vermek bedeninizin rahatlamasına yardımcı olur. Bu hareketleri kitaplardan ve internet sitelerinden öğrenmek mümkün.
  • Fiziksel egzersiz: Düzenli yapılan egzersiz kas gerginliğinin azaltılmasında etkilidir ve kişinin kendisini daha iyi hissetmesini sağlar. Egzersiz yapmak endorfin, yani mutluluk hormonlarının üretimini arttırır.
  • Yürüyüş yapın: Özellikle yeşil alanlarda, deniz kıyısında. Zihninizin dinlenmesine yardımcı olur. Haftada en az 3 kez yapılmasında yarar vardır.
  • Masaj: Sinir sistemi üzerinde gevşetici ve kendinizi iyi hissetmenizi sağlayan hormonları harekete geçirir.
  • Kısa molalar verin: Gün içerisinde evde, işte 5 - 10 dakika kısa molalar verin. Nefes egzersizine, olumlu düşünmeye ve size iyi gelen bir yerde kendinizi hayal ederek dinlenmeye zaman ayırmakta iyi hissettirir
  • Tatil: Kısa ya da uzun tatiller yapmak rahatlatır.
  • Psikolojik Danışmanlık: Sıkıntılarınızı, sorunlarınızı bir danışmanla konuşmak farklı bir bakış açısı kazanmanıza, sorunların kaynağına bakmanıza ve etkin bir şekilde çözümlenmesine yardımcı olur.
  (Habertürk/04.11.2009)

 5. #4
  Kayıt Tarihi
  Feb 2010
  Nerede
  ADANA
  İletiler
  69
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı Cevap: Stres Yönetimi

  Çok güzel bir alıntı fakat uygulaması çok zor.

+ Konuyu Yanıtla

Benzer Konular :

 1. Stres atma bölümü
  Evet şimdi bu dava olaylarından gerilenler ve canı sıkılanlar için birazda rahatlamaya ihtiyacı olduğunu düşünüyorum o yüzden sitemizi gezerken...
  Yazan: migiri Forum: Mizah - Eğlence
  Yanıt: 3
  Son İleti: 16-07-2008, 14:34:44
 2. Aşırı stres ve huzursuzluk nedeniyle işten ayrılma
  ben 8 aydır sözleşmeli olarak bi bankanın call center bölümünde çalışmaktayım fakat çok stresli ve huzursuz bi iş oldugundan bu işimden ayrılmak...
  Yazan: ekselans3458 Forum: Bireysel İş Hukuku
  Yanıt: 3
  Son İleti: 07-08-2007, 00:04:46
 3. Stres atmak isteyenlere korkunç köpükler
  http://www.winterrowd.com/bubblewrap/
  Yazan: leylioğlu Forum: Mizah - Eğlence
  Yanıt: 0
  Son İleti: 21-05-2007, 19:19:28
 4. Stres atmak için birebir
  Faresine güvenler dahi bakalım 10 bölümden oluşan eğlenceli bir yarışma stres atmak için bence birebir.. İyi eğlenceler :) ...
  Yazan: Keziban Çolak Forum: Yaşam - Sohbet - Forum Oyunları
  Yanıt: 19
  Son İleti: 01-05-2007, 19:57:13
 5. Stres Analizi
  http://img102.imageshack.us/img102/1026/stresanaliztesti9rb.gif
  Yazan: Av.Dilek Kuzulu Yüksel Forum: Yaşam - Sohbet - Forum Oyunları
  Yanıt: 10
  Son İleti: 02-04-2007, 11:04:38

Bu sayfada bulunan kavramlar:

stres yönetimi dersi zor mu forum

Forum

İnternet Araçları

İnternet Araçları

Yetkileriniz

 • Yeni konu açma yetkiniz yok
 • Konuya cevap verme yetkiniz yok
 • Dosya ekleme yetkisi yok
 • İleti düzenleme yetkisi yok
 •  


Hukuk Blog |  2020 tarihli Yasal Siteler Dizini |  Arabulucu |  Hukuk Kitapları |  Fiyat1 |  Alman Hukuku |  Özel Güvenlik AŞ. |  İş İlanları |  Ankahukuk |  Psikolog |  Taşınmaz ilanları |  Internet Rehberi |  Türkiye Portalı |  Site Ekleme |  Türkçe-İngilizce Sözlük |  Sihirli Kadın |  Sağlık |  Satılık Düşecek Domainler |  Terapi  |  Berk Gürman |  Phukuk |  Bayefendi |  Arabuluculuk Eğitim Merkezi |  AfternicAlanadı satış (Domain alımı) | 

™ Marka tescili, Patent ve Fikri mülkiyet hakları nasıl korunuyor?
Hukuki.Net’in Telif Hakları ve 2014-2020 yılları arası Marka Tescil Koruması Levent Patent tarafından sağlanmaktadır.
♾️ Makine donanım yapı ve yazılım özellikleri nedir?
Hukuki.Net olarak dedicated hosting serveri bilfiil yoğun trafiği yönetebilen CubeCDN, vmware esx server, hyperv, virtual server (sanal sunucu), Sql express ve cloud hosting teknolojisi kullanmaktadır. Web yazılımı yönünden ise content management (içerik yönetimi) büyük kısmı itibari ile vb olup, wordress ve benzeri çeşitli kodlarla oluşturulan bölümleri de vardır.
Hangi Diller kullanılıyor?
Anadil: 🇹🇷 Türkçe. 🌐 Yabancı dil tercüme: Masaüstü sürümünde geçerli olmak üzere; İngilizce, Almanca, Fransızca, İtalyanca, İspanyolca, Hintçe, Rusça ve Arapça. (Bu yabancı dil çeviri seçenekleri ileride artırılacak olup, bazı internet çeviri yazılımları ile otomatik olarak temin edilmektedir.
Sitenin Webmaster, Hostmaster, Güvenlik Uzmanı, PHP devoloper ve SEO uzmanı kimdir?
👨‍💻 Feyz Pazarbaşı [İstanbul] vd.
® Reklam Alanları ve reklam kodu yerleşimi nasıl yapılıyor?
Yayınlanan lansman ve reklamlar genel olarak Google Adsense gibi internet reklamcılığı konusunda en iyi, en güvenilir kaynaklar ve ajanslar tarafından otomatik olarak (Re'sen) yerleştirilmektedir. Bunların kaynağı Türkiye, Amerika, Ingiltere, Almanya ve çeşitli Avrupa Birliği kökenli kaynak kod ürünleridir. Bunlar içerik olarak günlük döviz ve borsa, forex para kazanma, exim kredileri, internet bankacılığı, banka ve kredi kartı tanıtımları gibi yatırım araçları ve internetten para kazanma teknikleri, hazır ofis kiralama, Sigorta, yabancı dil okulları gibi eğitim tanıtımları, satılık veya kiralık taşınmaz eşyalar ve araç kiralama, ikinci el taşınır mallar, ücretli veya ücretsiz eleman ilanları ile ilgili bilimum bedelli veya bedava reklamlar, rejim, diyet ve özel sağlık sigortası gibi insan sağlığı, tatil ve otel reklamları gibi öğeler içerebilir. Reklam yayıncıları: ads.txt dosyası.
‼️ İtirazi kayıt (çekince) hususları nelerdir?
Bahse konu reklamlar üzerinde hiçbir kontrolümüz bulunmamaktadır. Bu sebep ile özellikle avukat reklamları gibi Avukatlık kanunu vs. mesleki mevzuat tarafından kısıtlanmış, belirli kurallara tabi tutulmuş veya yasaklanmış tanıtımlardan yasal olarak sorumlu değiliz.
📧 İletişim ve reklam başvuru sayfası nerede, muhatap kimdir?
☏ Sitenin 2020 yılı yatırım danışmanı ile irtibat ve reklam pazarlaması için iletişim kurmanız rica olunur.