+ Konuyu Yanıtla
11 / 12 Sayfa İlkİlk 123456789101112 SonSon
101 den 110´e kadar toplam 115 ileti bulundu.

Konu: Kavramların evrilmesi ve nihayetinde devrilmesi

Kavramların evrilmesi ve nihayetinde devrilmesi Hızlandırılmış Mobil Sayfa Sürümü (AMP)
    Nerede
    Salihli/Manisa
    İletiler
    7.141
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Re: Ergenekon Notları

Alıntı sdt23 rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Mesela Atilla İlhan Kemalizm adı altında İnönücülük yapılmasından şikayet eder.
    Attila İlhan, Atatürkçülük kavramını İnönü Atatürkçülüğü ve Atatürk Atatürkçülüğü olarak ele almıştır diye biliyorum. Hatta İnönü'nün, Atatürkçülüğü batı düşmanı olan (İnönü'ye göre) Kemalizm karşıtı bir ideoloji olarak kullanmaya başladığını ileri sürer. Pek çok yazar da aynı görüştedir ve yine pek çok kaynakta da İnönü'nün çağdaşlaşmaktan batılılaşmayı kast ettiğine dair bilgiler yer alır. Kemalizm ile Atatürkçülüğün farklı olduğunu ileri süren yazarlar da, Kemalizm'in katı bir şekilde batı karşıtı olduğunu, Atatürkçüğün ise çağdaşlaşma temeline dayandığını dolayısı ile çağdaş batıya karşı olmadığını, iki kavram arasındaki farkın buradan ortaya çıktığını savunur. Dolayısı ile Kemalizm adı altında İnönücülük yapılmasının ve Attila İlhan'ın bu durumdan şikayet etmesinin pek de mümkün olmadığını düşünüyorum.

Ya da acaba, yine bir kavram kargaşası mı yaşıyoruz?

Hukuki NET Güncel Haber

Kavramların evrilmesi ve nihayetinde devrilmesi konulu yargıtay kararı ara
    Kavramların evrilmesi ve nihayetinde devrilmesi konulu hukuk haber

2. # Nedir?
    Tavsiye Soru Cevap
    Nerede
    Avukat Dünyası
    İletiler
    Ne kadar?

Nerede
    İstanbul / Beyoğlu
    İletiler
    3.411
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Re: Kavramların evrilmesi ve nihayetinde devrilmesi

Estağfurullah, onlar kavramların mealini sizin yerinize çıkarırlar. Şöyle bir internette gezinin, bu Kemal ne imiş bir bakın...

Nadir Nadi boşa yazmamıştır: "Ben Atatürkçü değilim" diye...

İletiler
    5.000
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı Av.Dilek Kuzulu Yüksel rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Attila İlhan, Atatürkçülük kavramını İnönü Atatürkçülüğü ve Atatürk Atatürkçülüğü olarak ele almıştır diye biliyorum. Hatta İnönü'nün, Atatürkçülüğü batı düşmanı olan (İnönü'ye göre) Kemalizm karşıtı bir ideoloji olarak kullanmaya başladığını ileri sürer. Pek çok yazar da aynı görüştedir ve yine pek çok kaynakta da İnönü'nün çağdaşlaşmaktan batılılaşmayı kast ettiğine dair bilgiler yer alır. Kemalizm ile Atatürkçülüğün farklı olduğunu ileri süren yazarlar da, Kemalizm'in katı bir şekilde batı karşıtı olduğunu, Atatürkçüğün ise çağdaşlaşma temeline dayandığını dolayısı ile çağdaş batıya karşı olmadığını, iki kavram arasındaki farkın buradan ortaya çıktığını savunur. Dolayısı ile Kemalizm adı altında İnönücülük yapılmasının ve Attila İlhan'ın bu durumdan şikayet etmesinin pek de mümkün olmadığını düşünüyorum.

Ya da acaba, yine bir kavram kargaşası mı yaşıyoruz?
    Cumhuriyet'in arka sayfasında bir zamanlar yayınlanan Atilla İlhan yazılarını takip etme imkanınız oldu mu bilmiyorum.

Aynı zamanda "Hangi Batı?" kitabında da olması lazım.

En azından Atilla İlhan'a göre "İnönü'nün Atatürkçülüğü"nün "Atatürk Atatürkçülüğü"nden farklı olduğu kısmında mutabıkız sanırım.

Ben pek çok yazısında "İnönü Atatürkçüğü" için "İnönücülük" tabirini kullandığını ve bugünkü Kemalistlerin çoğunun bu ideolojiyi sahiplendiğini söylediğini hatırlıyorum.

Atilla İlhan bir "Atatürk Atatürkçüsü" olarak "İnönü Atatürkçülüğü"ne karşı çıkardı. Şimdi ne kitap ne de o yazılar elimin altında yok. Bulursam alıntı yaparım.

Nerede
    Salihli/Manisa
    İletiler
    7.141
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı sdt23 rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Cumhuriyet'in arka sayfasında bir zamanlar yayınlanan Atilla İlhan yazılarını takip etme imkanınız oldu mu bilmiyorum.

Aynı zamanda "Hangi Batı?" kitabında da olması lazım.

En azından Atilla İlhan'a göre "İnönü'nün Atatürkçülüğü"nün "Atatürk Atatürkçülüğü"nden farklı olduğu kısmında mutabıkız sanırım.

Ben pek çok yazısında "İnönü Atatürkçüğü" için "İnönücülük" tabirini kullandığını ve bugünkü Kemalistlerin çoğunun bu ideolojiyi sahiplendiğini söylediğini hatırlıyorum.

Atilla İlhan bir "Atatürk Atatürkçüsü" olarak "İnönü Atatürkçülüğü"ne karşı çıkardı. Şimdi ne kitap ne de o yazılar elimin altında yok. Bulursam alıntı yaparım.
    Attila İlhan, bu konuya "Hangi Atatürk" kitabında da yer vermiştir. Ben de bu kitaptan hatırladıklarımı aktardım. Evet Attila İlhan'ın, İnönü Atatürkçülüğü ile Atatürk Atatürkçülüğü'nü birbirinden ayırdığı konusunda mutabıkız. Ancak Kemalistlerin, İnönü Atatürkçülüğü'nü sahiplendiğini söylediği hususunda mutabakata varamadık. Çünkü Attila İlhan, İnönü Atatürkçülüğü'nün Kemalizm'e karşı ortaya atıldığını savunur. Dolayısı ile Kemalistlerin, Kemalizme karşı ortaya çıkmış bir görüşü sahiplendiklerini söylemesi mümkün olamaz diye düşünüyorum. Attila İlhan bu çelişkiye düşecek bir yazar değildir kanımca.

Nerede
    İstanbul / Beyoğlu
    İletiler
    3.411
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Sevgili Dilek kardeşim,
    Bunların derdi "Hangi Atatürk" değil, Atatürk bildiğimiz Atatürk, Kemalizm (ya da Atatürk'ün yazdığı şekliyle Kamalizm) bunların hazımına iyi gelmez. O nedenle bağırsak temizlemek isterler sürekli...

O nedenle sana tavsiyem nefesini tüketmemen , bunlar Atatürk" denince başlarlar kafa sallamaya

"A aydı aaula da amburleydi ap up..."

Tabi ya, "a aydı" siz yıldızdan anlamazsınız, o nedenle Ay tutulunca teneke çalarsınız...

Nerede
    Salihli/Manisa
    İletiler
    7.141
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı Harun Gür rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Sevgili Dilek kardeşim,
    Bunların derdi "Hangi Atatürk" değil, Atatürk bildiğimiz Atatürk, Kemalizm (ya da Atatürk'ün yazdığı şekliyle Kamalizm) bunların hazımına iyi gelmez. O nedenle bağırsak temizlemek isterler sürekli...

O nedenle sana tavsiyem nefesini tüketmemen , bunlar Atatürk" denince başlarlar kafa sallamaya

"A aydı aaula da amburleydi ap up..."

Tabi ya, "a aydı" siz yıldızdan anlamazsınız, o nedenle Ay tutulunca teneke çalarsınız...
    Ömürsünüz ne diyeyim...

İletiler
    406
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

sağdan sola yolculuk

insanlar sağdan doğarlar ..............
    ve sağın hikmetleriyle donanımlıdırlar.
    sonra;
    usul usul büyüdükleri ortamın rengiyle kendi fıtrat rengini karışıtırıp
    ortaya
    başka olmayan
    ama kendiside olmayan tonda bir renk çıkarırlar.
    tıpkı...(h2+ O= su) gibi……..

ilerleyen zaman içinde
    adaletin tecelli etmediğini sandığı yerlerde
    bu renk koyu ise içe kapanarak
    açık ise yansıyarak
    etrafına kendini fark ettirir.

adaleti ararken tanıştığı ilk bilgi.
    ağlamanın yoksulluğa
    gülmenin zenginliğe ait olduğudur.

ve bilgiler biriktikçe
    doğal olarak sorgular artar.
    Cevaplar başka soruların dünyasının kapılarını aralar……
    Ve bu geridönüşü olmayan bir yol gibi sürer gider.

Kendisi gibi devrandığı zamanlarda vijdanı
    Haksızlığa uğradığını düşündüğünde egosu öne çıkar..

İlk tanrıya ihtiyacı olduğu an
    En zor ve çaresiz kaldığı andır…

Çaresizliğe boyun eğmeyide bu arada öğrenir.
    Ama ilk isyan gene bu aralıkta ortaya çıkar..
    Demlikteki çay gibi tıkırdayıp duran başkaldırısı..
    Bilgilerin birikmesiyle usul usul sola doğru kaymaya başlar.

Ve ortaya tam bu sırada birden ölüm çıkar…….
    Ölüm;
    hiçliğe açılan karanlık bir kapı gibidir.
    Yürekleri titrertir…….
    Acaba ardında ne vardır?
    Bütün duygular acı bir frenle öne doğru savrulur…
    Bu savrulma işte ilk ciddi travmadır.
    göbek bağının olmadığını ancak o zaman fark eder..
    aslında yalnızdır……sıkı sıkı tutunduğu herneyse
    boşlukta öylece asılıdır.
    Telaşla hemcinslerine sokulur.
    Ve birlikte gürültüler çıkarıp
    Yaşama tutunurlar…………

Ayazoglum……..
    Konu ayazoglum tarafından (21-01-2009 Saat 13:33:21 ) de değiştirilmiştir. Sebep: başlık

Nerede
    Turkiye.
    İletiler
    2.302
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Baascılık nedir?

Şu linkteki bilgiler doğru mudur?
    http://tr.wikipedia.org/wiki/Baas_Partisi
    http://www.tumgazeteler.com/?a=2516557
    http://www.tumgazeteler.com/?a=2712382

Ya da evrilip devrildiyse şimdiki adı nedir?

Teşekkür ederim.

Nerede
    İstanbul / Beyoğlu
    İletiler
    3.411
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

"Ben insanların savaşta nasıl dövüştüklerini ve kaybettiklerini ve uğruna savaştıkları şeyin, kaybetmelerine rağmen, nasıl gerçekleştiğini ve gerçekleştiğinde aslında kastettiklerinin karşı karşıya oldukları şey olmadığının ortaya çıkmasını ve başka insanların, onların kastettikleri şey için farklı bir isimle nasıl mücadele ettiklerini uzun uzun düşünmüşümdür."

William Morris / "John Ball'ın Bir Hayali" nden...

Nerede
    İstanbul / Beyoğlu
    İletiler
    3.411
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı Harun Gür rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Abbas Bey, Milliyet'te Devrim Sevimay'ın "Sol Çıkışını Arıyor" yazı dizisinden başka bir forumda bahsedince , aklıma geldi şimdi...

Sağ gibi, bir KAVRAM olarak elbette solun da yelpazenin bir ucundan diğer ucuna önemli farklılıkları vardır. Ve hatta solun farklılıkları ve hatta nüansları sağa göre çok daha fazladır.

Hazır forum da buradayken soralım bakalım:

Nedir SOL? Nüansları atlayalım genel bir bakış açısı çizelim derim, yoksa işin içinden çıkamayız. Bu genel çerçevede bile birbirimize düşmeden çıkabilir miyiz bilemiyorum artık...
    Bunları yazdıktan sonra, arkasından birkaç üyenin haklı konjonktürel tepkileri sebebiyle bu kavram üzerinde durmamıştık.

Şimdi buradan devam edelim istiyorum.

Sol nedir, aslında bugünkü ortamda düzlükteyken, nasıl merdiven basamaklarını ikişer üçer atlayarak olması gerektiği yere gelir?

Liberaller yazmasın...:o (Ay hiiç demokrat değil demeyin sakın, sonra darbe yaparım...)

+ Konuyu Yanıtla
11 / 12 Sayfa İlkİlk 123456789101112 SonSon

Bu sayfada bulunan kavramlar:

hukukta evrilme modeli

Forum