+ Konuyu Yanıtla
1 / 4 Sayfa 1234 SonSon
1 den 10´e kadar toplam 35 ileti bulundu.
    İletiler
    14
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Almanya'da boşandım, Türkiye'de tanınması nasıl olacak?

Öncelikle Herkese Merhaba diyorum,ben siteyi yeni kesfettim arasdirma yaparken hemen üye oldum,cünkü birtürlü kesin yanit bulamadigim bir sorum var lütfen yardimci olursaniz cok memnun olurum..Ben Almanyada yasiyorum ve burda dogdum büyüdüm..2002 yilinda bir evlilik yaptim türkiyede esimi getirdim buraya ilk iki senemiz gayet iyiydi görücü usulu evlenmisdik ama idare ediyoduk,daha sonra esimin aldatmalari basladi yaklasik 2 yil dayandim ve sonunda bosanmaya karar verdim..alman vatandasi oldugum icin ben burda alman kanunlarina göre görüldü davam,esim sürekli bosanmayi red ettigi icin alman kanununa göre 1 yil ayri yasadim ve otomatikmen bosandim..simdi ise türkiyede bi sevdigim var ve evlenmek isdiyorum,ancak sürekli baska baska seyler söyleniyor bana 1-Hala türkiyede evli geciyormusum evlenemezmisim türkiyede de bosanmam gerekiyomus,2-Bosanma kararimi burda tescil ettirip tüekiyede bagli bulundugum yere sadece bildirmem gerekiyomus,3-Hicbisey yapmam gerekmiyomus bosandigim esimi ilgilendiriyormus bu onun benden bosanmasi gerekiyomus evlenebilmesi icin,ben almanyadan evlenme iznimi alip isdedigim zaman evlenebilirmisim Türkiyede,4-eski esimle beraber adliyeye gidip ordan gün alip hakim karsisina cikip burdaki gerceklesen bosanmayi orda da gecerli kildirtmam gerekiyomus...inanin kafam allak bullak ne yapicami sasmis bir durumdayim bu söylenenelrin hangisi dogru benim ne yapmam lazim evlenebilmem icin...lütfen yardimci olun..(buarada bana bu 4 ayri seyi söyleyenlerde 4üde avukat 2 si burda 2 si Türkiyede ) yani ordan burdan basina gelenlerden duyduklarim degil bizzat avukatlarin dedikleri bunlar.Alman evlendirme dairesinden aldigim bilgiye görede onlar diyo cok sacma burda bosanmissin bizim vatandasimizsin biz sana evlilik izni verdikden sonra sorun olmamasi lazim yani davaymis felan sacma sadece ibra etmen yeterli olmasi gerek diyolar...yani ben gercekden bi cözüm bulamadim neye inanayim nasil hareket edeyim sonuc olarak ne yapmam gerekiyo benim.elim kolum bagli öylece zaman kaybediyorum....Lütfen beni bilgilendirirmisiniz..

Hukuki NET Güncel Haber

Almanya'da boşandım, Türkiye'de tanınması nasıl olacak? konulu yargıtay kararı ara
    Almanya'da boşandım, Türkiye'de tanınması nasıl olacak? konulu hukuk haber

2. # Nedir?
    Tavsiye Soru Cevap
    İletiler
    Ne kadar?

Nerede
    Antalya
    İletiler
    5
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Re: Ne yapmam gerek?

Alıntı Merve_81 rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Öncelikle Herkese Merhaba diyorum,ben siteyi yeni kesfettim arasdirma yaparken hemen üye oldum,cünkü birtürlü kesin yanit bulamadigim bir sorum var lütfen yardimci olursaniz cok memnun olurum..Ben Almanyada yasiyorum ve burda dogdum büyüdüm..2002 yilinda bir evlilik yaptim türkiyede esimi getirdim buraya ilk iki senemiz gayet iyiydi görücü usulu evlenmisdik ama idare ediyoduk,daha sonra esimin aldatmalari basladi yaklasik 2 yil dayandim ve sonunda bosanmaya karar verdim..alman vatandasi oldugum icin ben burda alman kanunlarina göre görüldü davam,esim sürekli bosanmayi red ettigi icin alman kanununa göre 1 yil ayri yasadim ve otomatikmen bosandim..simdi ise türkiyede bi sevdigim var ve evlenmek isdiyorum,ancak sürekli baska baska seyler söyleniyor bana 1-Hala türkiyede evli geciyormusum evlenemezmisim türkiyede de bosanmam gerekiyomus,2-Bosanma kararimi burda tescil ettirip tüekiyede bagli bulundugum yere sadece bildirmem gerekiyomus,3-Hicbisey yapmam gerekmiyomus bosandigim esimi ilgilendiriyormus bu onun benden bosanmasi gerekiyomus evlenebilmesi icin,ben almanyadan evlenme iznimi alip isdedigim zaman evlenebilirmisim Türkiyede,4-eski esimle beraber adliyeye gidip ordan gün alip hakim karsisina cikip burdaki gerceklesen bosanmayi orda da gecerli kildirtmam gerekiyomus...inanin kafam allak bullak ne yapicami sasmis bir durumdayim bu söylenenelrin hangisi dogru benim ne yapmam lazim evlenebilmem icin...lütfen yardimci olun..(buarada bana bu 4 ayri seyi söyleyenlerde 4üde avukat 2 si burda 2 si Türkiyede ) yani ordan burdan basina gelenlerden duyduklarim degil bizzat avukatlarin dedikleri bunlar.Alman evlendirme dairesinden aldigim bilgiye görede onlar diyo cok sacma burda bosanmissin bizim vatandasimizsin biz sana evlilik izni verdikden sonra sorun olmamasi lazim yani davaymis felan sacma sadece ibra etmen yeterli olmasi gerek diyolar...yani ben gercekden bi cözüm bulamadim neye inanayim nasil hareket edeyim sonuc olarak ne yapmam gerekiyo benim.elim kolum bagli öylece zaman kaybediyorum....Lütfen beni bilgilendirirmisiniz..
    Sayın Merve hanım,
    almanyadaki Kararı türkiyede ikamet etiniz makemeye başvurup Tenfiz davası acmanız gerkecek.Bu da uzun sürüyor benim Dava 1 sene yı buldu.

Siz Alman Vatandaşlınızı Risikoya atmadan almanyada evlenin eya alman konsoloslugna telefon acıp alman konsolunda alman gıbı ıslem yapın.

Almanya cifte vatandaslıgı kabul etmıyor.

Tenfiz Davasını sonradanda haledılır herhalde?

selamlar

İletiler
    14
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Re: Ne yapmam gerek?

Anliyorum..yani eski esimle irtibata gecmem gerekiyo bu islemi onunla berabermi yapmam gerekiyo? burda evlenmek en basiti biliyorum ama evlenecegim kisiyi getiremiyorum ordan buraya nikahim olmadan,oda gelemiyo isde malesef baska sekilde..yani kesin olarak cözüm budur diyosunuz öylemi?ben tek vatandasim yani sadece alman vatandasligim var türk vatandasligindan tamamiyle cikmisdim 2001 yilinda.. ilginiz icin cok ama cok tesekkür ederim..saygilar..

İletiler
    19
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Re: Almanya'da boşandım, Türkiye'de tanınması nasıl olacak?

merhaba merve hanım; öncelikle 2001 yılında türk vatandaşlığından çıktığınıza göre, 2002 yılında bir türk ile evlendiğinizde anlaşılan o ki türk vatandaşlığına tekrar geçmediniz. bu halde boşanma esnasında 2675 sayılı kanunun 13. maddesinin ikinci fıkrası uyarınca sizin şu an vatandaşı bulunduğunuz alman kanunlarının uygulanması son derece doğaldır. buraya kadar mesele olmadığı anlaşılıyor. şu anki hadise, ikinci evliliğinizi de bir türk vatandaşı ile yapmak istediğiniz meselesinde çıkıyor. 2675 sayılı milletlerarası özel hukuk ve usul hukuku hakkındaki kanunun evlenmeyi düzenleyen 12. maddesinin ikinci fıkrasına göre, evlenecek kişilerin farklı vatandaşlıklara sahip olmaları halinde, evlenme ehliyet ve şartlarına, onların ortak ikametgahları, bu yoksa her birinin kendi ikametgahları, bu da yoksa türk hukukunun uygulanacağı düzenlenmektedir. anlatımlarınıza göre, evlenmeyi düşündüğünüz kişi bir türk vatandaşı ve türkiyede yaşıyor. bu durumda müşterek ikametgahınız bulunmuyor. bu halde, kişilerin ortak alışılmış mesken hukuku, bu da yoksa türk hukuku uygulanacaktır. sizin durumunuzda ilk iki durumun mevcut olmadığı anlaşıldığına göre, bu evlilik için türk hukukunun uygulanması gerekecektir. ancak bunun istisnası, evlenmeyi düşündüğünüz kişiyi almanyaya götürebilirseniz, oranın kanunlarına göre evlenebilirsiniz. tabi bunun için kişinin orada ikamet ediyor olması gerekip gerekmediği hususu da alman kanunlarına göre tartışılacaktır. sonuç olarak; yukarıdaki anlatımlardan da hareketle, sizin türkiyede yaşayan bir türkle evlenebilmeniz için, (tabi bu evlilik türkiyede gerçekleşecekse) sizin boşanmaya ilişkin ilamınızın kesinlikle türk mahkemelerince de tanınması ve infazı gerekecektir. bunun nedeni de, halen türk hukukuna göre ilk eşinizle evli olarak görünmenizdir. zira ilk eşinizin nüfus kayıtlarında sizinle evli olduğu, alman mahkemesinden verilen kararın türkiyede infazı gerçekleşmediğinden görülmektedir. elimden geldiğince açık anlatmaya çalıştım. bence alman mahkemesinden alınan ilamı, eğer türkiyede bir türkle evlenecekseniz türk mahkemelerinde tanıtmanız ve tenfizini sağlamanız, bunun için dava açmanız, yok eğer evlilik türkiyede olmayacaksa evleneceğiniz kişinin de almanyada ikamet etmesini sağlamanız gerekmektedir. kafanıza takılan bir şey olursa yardımcı olmaya çalışırım.

İletiler
    14
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Avukat bey cok ama cok tesekkür ederim beni cok güzel aydinlattiniz,yani sonuc olarak benim bu karari türkiyede tanitmam gerekiyor,bu islem nekadar sürer,biönceki arkadasimiz benim davam 1 sene sürdü diye yazmisdi,o kadar uzun sürmemesi icin en kisa yoldan neler yapmam lazim? bide benim eski esim bana kesinlikle yardimci olmaz yani onun keyfine kalicak bi durum olurmu o isderse olur isdemesse olmaz hesabi cikarmi ortaya? Benim orada bulunmam gerekiyormu ben suan almanyadayim ve orda bizzat bulunmam gerekiyosa yani burdan kalkip Düzceye gitmem gerekiyo,en fazla iznim 1 ay benim daha fazlada kalamam..

İletiler
    19
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

tekrar merhaba merve hanım; bu işin eski eşinizin keyfiyle alakası yok. yani onun bu süreci fazlaca uzatma gibi bir şansı yok. olay şu: siz düzce (düzce yazdığınız için öyle diyorum.) asliye hukuk mahkemesine, almanyadaki mahkemenin kararının onaylı bir sureti, yine onaylı bir tercümesi ile birlikte başvuracaksınız. mahkemece bir duruşma günü tayin edilecek ve bu dilekçe eski eşinize de tebliğ edilecek. yapılacak yargılama neticesi mahkemece bu kararın tanınmasına ve tenfizine karar verilecek. ben şu an resmi bir kurumun avukatlığını yapıyorum. serbest çalışırken bir kere yapmıştım bu işi, tek celsede bitmişti. ama bu husus, mahkemelerin yoğunluğu, dilekçenin tebliği ve benzeri hususlarla son derece alakalı. ancak yine de bir yıl süreceğini sanmıyorum muhtemelen düzce asliye hukuk mahkemeleri daha sakin olmalı...

İletiler
    14
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Benim bosandigim esim burda yasiyor yani almanyada hala,oturmasini almisdi süresiz,geride dönmedi,yani demek isdedigim benim aslinda suydu onun keyfine derken; yani ben simdi müracaat etsem onunda gelmesi gerekirse DÜzceye bi bu isler icin ben para dökemem extra kalkip türkiyeye gidemem der eminim buna..o acidan sormusdum bizzat mi olmamiz gerekiyor orda yoksa burdan bi avukata talimat,vekalet veripde yaptirabilirmiyiz? malesef isde yurtdisinda olmak her acidan oldugu gibi bu acidanda bi dezavantaj ((

İletiler
    19
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

merhaba merve hanım; elbette ki oradaki konsolosluk vasıtasıyla bir avukat için çıkartacağınız bir vekaletname yeterli olacaktır. ancak yine de hakimin her iki tarafın da beyanlarına başvurma olasılığını bir kenarda, cebimizde tutalım. ben şimdi size gelmenize gerek yok derim, ancak hakim gerekli görürse olmaz. dolayısıyla her iki tarafın da anlaşmalı bir şekilde birer avukata verecekleri birer vekaletname ile bu işin kısa bir zamanda çözülebilmesi mümkünken, aksi olasılıkları da düşünmek durumundayız. unutulmaması gereken bir şey vardır ki, hukukta 2x2=4 etmeyebilir...

Nerede
    TEKİRDAĞ
    İletiler
    506
    Dilekçeler Sözleşmeler
    2
    Dosya Yükleme
    0

Sayın Merve Hanım,

Özetle,
    1. Almanya'da aldığınız boşanma kararını KONSOLOSLUKTAN ONAYLATINIZ,
    2. Yeminli bir tercüman aracılığı ile TERCÜME ETTİRİNİZ,
    3. Türkiye' de bir avukata vekaletname veriniz,
    4. Avukatınıza eski eşinizin adresini bildiriniz,

avukatınız gerekenleri yapacaktır. Bu süreçte eski eşinizin yapması gereken hiçbir şey yok,

Türkiyede ki hakim bu konuda sizi dinleme gereği duymayacaktır, yani duruşmaya gitmeniz gerekmiyor, eski eşinizin de gitmesi gerekmiyor, boşanma her ne kadar şahsa sıkı sıkıya bağlı olan bir hak olması hasebiyle hakim dinleme kararı alabilirse de, tenfiz kararı için buna ihtiyaç duymayacaktır.

Av. Suat Bey konuyu gayet ayrıntılı olarak izah etmiş, ben sadece biraz daha pratik hale getirmeye çalıştım,

Avukatların kafasını karıştıran husus zannediyorum, sizin vatandaşlıktan çıkmış olmanız. Yani tenfiz gerekmiyor diyenler sizin vatandaş olmadığınızı düşünerek buna gerek olmayacağını söylemiş olabilirler.

Nerede
    TEKİRDAĞ
    İletiler
    506
    Dilekçeler Sözleşmeler
    2
    Dosya Yükleme
    0

Sayın Avukat SUAT Bey,

Aslında benim de kafam karıştı, Sayın Merve Hanım, türk vatandaşı olmadığına göre evlenmek için müstakbel Türk vatandaşı olan damat adayı ile nikah memuruna başvurduklarında Merve Hanım türk vatandaşı olmadığına göre Alman NÜFUS KAYITLARININ esas alınması gerekmez mi,

Bu durumda KONSOLOSLUK VASITASIYLA alınmış Alman Nüfus Kaydına göre EVLİ görünmeyeceğinden TENFİZE gerek olacak mıdır?

Bu yönüyle düşünüldüğünde Merve Hanımın tenfiz yaptırmadan doğrudan EVLENEBİLMESİ GEREKECEKTİR.

Merve Hanımın eski eşi türk vatandaşı olduğuna göre bir gün bu şahıs evlenmek istese, bu şahıs tabiiki kararın TENFİZİNİ istemek zorunda kalacaktır, ancak Merve Hanım açısından durumun böyle olmadığını düşünüyorum.

TENFİZ DAVASI açılmadan önce BÖYLE BİR GİRİŞİMDE BULUNMAKTA FAYDA VARDIR.

Sayın Avukat SUAT BEY , benimki fikir jimnastiği, KATKINIZI BEKLİYORUM

+ Konuyu Yanıtla
1 / 4 Sayfa 1234 SonSon

Bu sayfada bulunan kavramlar:

almanyada bosandim türkiyede nasil bosanacagim

almanyada bosandim türkiyede taninmasi

almanyada bosandim türkiyede nasil bosanirim

almanyada evlilik ve bosanmayi turkiyeye bildirmek

almanyada bosandiktan sonra türkiyede

Türk vatandasi olarak evlendim alman vatandasi olarak bosandim

almanyada bosanmis turkiyede evlenmek 2017türkiyede nasil bosanirimturkiyedebosanma onaylatmaalmanyadaki bosanma kararinin türkiyede taninmasitürkiyede evlenip almanyada boşanmakturkiyede bosanmak kac paraturkiyedee nikahlandim yurtdisina gelingittim nasil bosNirimhttp:www.hukuki.netshowthread.php26328-Almanya-da-bosandim-Turkiye-de-taninmasi-nasil-olacakalmanyada bosandiktan sonra Turkiyede nasil bosaniliralmanyada bosandim turkiyede taninmasi neler gerikiyoAlmanyada turk vatandasi boşanma nasıl oluyoralmanyada bosanan türkiyedeyurtdışında boşandım türkiyede nasıl boşanırımalmanyada gerceklesen bosanmadan sonra turkiyede bosanmaalmanyada bosanip turkiyede tencilalmanyada yasiyorum bosanmak istiyorumwww.xnxx.com Almanyada 4 yil snra bosanmayurtdisinda bosandim turkiyede
Forum