+ Konuyu Yanıtla
10 / 25 Sayfa İlkİlk 1234567891011121314151617181920 ... SonSon
91 den 100´e kadar toplam 247 ileti bulundu.

Konu: Hükmün açıklanmasının geri bırakılması

Hükmün açıklanmasının geri bırakılması Hızlandırılmış Mobil Sayfa Sürümü (AMP)
    İletiler
    94
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Re: Hükmün açıklanmasının geri bırakılması

Alıntı arzumm rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    sayın fesih bey 2002 de cezayı aldığınız ve bu ceza ertelenmiş olduğu için beş yıl içinde adli sicilden silinmiş olmaıs gerekirdi.
    ayrıca bu cezaınız eski ceza yasasına göre verilmiş .
    eski ceza yasasına göre verilmiş ertelenmiş mahkumiyetler 5 yıl sonunda hiç olmamış gibi sayılacaktır.ve ertlei olduğundan dolayıda memuriyete engel değildir.

sayın avukatım 2002 de olan dava 2006 da sonuclandı..ve 2011 kadar bu devam eder..son yapılan 657 ..48 maddesındekı degısıklık sıkıntı sımdılık ..ne olur bana yardımcı olun..avukatım da bu konuda yenı durumla karsılastıgı ıcın ..bende sızın gıbı degerlı avukatlardan fıkır alıp onla paylasmak ıstıyorum...acaba son degısıklıkle ılgılı ne dusunuyorsunuz

Hukuki NET Güncel Haber

Hükmün açıklanmasının geri bırakılması konulu yargıtay kararı ara
    Hükmün açıklanmasının geri bırakılması konulu hukuk haber

2. # Nedir?
    Tavsiye Soru Cevap
    İletiler
    Ne kadar?

İletiler
    94
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Kimlerin Devlet memuru olmayacağını belirleyen 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 48. maddesi değişmiştir. 8 Şubat 2008 tarihli Resmi Gazetede yayımlanan 5728 Kanunun 317. maddesiyle bu değişiklik yapılmıştır.
    MADDENİN YENİ HALİ;

657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 48 inci maddesinin birinci fıkrasının (A) bendinin (5) numaralı alt bendinin yeni hali şu şekildedir:

“5. Türk Ceza Kanununun 53 üncü maddesinde belirtilen süreler geçmiş olsa bile; kasten işlenen bir suçtan dolayı bir yıl veya daha fazla süreyle hapis cezasına ya da affa uğramış olsa bile devletin güvenliğine karşı suçlar, Anayasal düzene ve bu düzenin işleyişine karşı suçlar, milli savunmaya karşı suçlar, devlet sırlarına karşı suçlar ve casusluk, zimmet, irtikâp, rüşvet, hırsızlık, dolandırıcılık, sahtecilik, güveni kötüye kullanma, hileli iflas, ihaleye fesat karıştırma, edimin ifasına fesat karıştırma, suçtan kaynaklanan malvarlığı değerlerini aklama veya kaçakçılık suçlarından mahkûm olmamak.”

MADDENİN ESKİ HALİ

Taksirli suçlar ve aşağıda sayılan suçlar dışında tecil edilmiş hükümler hariç olmak üzere, ağır hapis veyahut 6 aydan fazla hapis veyahut affa uğramış olsalar bile Devletin şahsiyetine karşı işlenen suçlarla, zimmet, ihtilas, irtikap, rüşvet, hırsızlık, dolandırıcılık, sahtecilik, inancı kötüye kullanma, dolanlı iflas gibi yüz kızartıcı veya şeref ve haysiyeti kırıcı suçtan veya istimal ve istihlak kaçakçılığı hariç kaçakçılık, resmi ihale ve alım satımlara fesat karıştırma, Devlet sırlarını açığa vurma suçlarından dolayı hükümlü bulunmamak.

DÜZENLEMENİN TBMM MADDE GEREKÇESİ

Maddenin yetmişüçüncü fıkrasıyla, 657 sayılı Kanunun 48 inci maddesinin birinci fıkrasının (A) bendinin (5) numaralı alt bendi değiştirilmiştir.

Devlet memurluğuna alınacaklarda aranacak mahkûmiyet koşulu Türk Ceza Kanunu hükümleri dikkate alınarak yeniden belirlenmiştir.

Düzenlemede, Türk Ceza Kanununun suç karşılığı uygulanan yaptırım sistemi, mahkûmiyetin kanuni sonucu olarak belli hakları kullanmaktan yoksun bırakılmasına ilişkin güvenlik tedbirleri, suç karşılığı uygulanan cezalarda özellikle mülga 765 sayılı Türk Ceza Kanununda yer alan aslî ceza – fer i ceza ayrımına yeni Türk Ceza Kanununda yer verilmemesi, Türk Ceza Kanununun özel hükümler kitabında yer alan bazı suçlara karşı uygulanan yaptırımların alt ve üst sınırları, 5275 sayılı Ceza ve Güvenlik Tedbirlerinin İnfazı Hakkında Kanunun 104, 105, 106, 107 ve 108 inci maddesi hükümleri ile 5352 sayılı Adlî Sicil Kanununun ilgili hükümleri dikkate alınmıştır.

AÇIKLAMALAR

1-Daha önce -ağır hapis veyahut 6 aydan fazla hapis- şeklinde yapılmış olan belirleme -kasten işlenen bir suçtan dolayı bir yıl veya daha fazla süreyle hapis cezasına- şeklinde değiştirilmiştir. Bu değişikliğe gör hapis cezalarındaki sınır 1 yıla yükseltilmiştir. Buna 8 ay hapis cezası alan bir kişi artık memur olabilecektir.

2-Önceki düzenlemede yer alan -istimal ve istihlak kaçakçılığı hariç kaçakçılık-, -ihtilas- gibi suçlar yeni düzenlemede yer almamıştır. Buna göre kullanım ve tüketim amaçlı kaçakçılık fiileri de memur olmaya artık engeldir. Maddedeki - inancı kötüye kullanma- ifadesi -inancı kötüye kullanma- olarak; -resmi ihale ve alım satımlara fesat karıştırma- ifadesi ise -ihaleye fesat karıştırma- olarak değiştirilmiştir. Ayrıca -yüz kızartıcı veya şeref ve haysiyeti kırıcı suç- ibaresine yeni hükümde yer verilmemiştir.

3- Önceki düzenlemede yer alan -Gibi- ifadesi madde metninin yeni halinde yer almamıştır. Bunun yerine suçlar tek tek sayılmıştır.

MADDE MADDE MEMURLUĞA ENGEL SUÇLAR

Türk Ceza Kanununun 53 üncü maddesinde belirtilen süreler geçmiş olsa bile;

1- kasten işlenen bir suçtan dolayı bir yıl veya daha fazla süreyle hapis cezasına ya da

2- affa uğramış olsa bile devletin güvenliğine karşı suçlar, Anayasal düzene ve bu düzenin işleyişine karşı suçlar, milli savunmaya karşı suçlar, devlet sırlarına karşı suçlar ve casusluk, zimmet, irtikâp, rüşvet, hırsızlık, dolandırıcılık, sahtecilik, güveni kötüye kullanma, hileli iflas, ihaleye fesat karıştırma, edimin ifasına fesat karıştırma, suçtan kaynaklanan malvarlığı değerlerini aklama veya kaçakçılık suçları.

Bu suçlardan bir gün bile hapis cezası alınması halinde, bu ceza, paraya çevrilse, ertelense veya affa uğrasa bile memuriyete engel olacaktır.

Affa uğramış olsa bile devletin güvenliğine karşı suçlar nelerdir? Bu husus Türk Ceza Kanunun -Devletin Güvenliğine Karşı Suçlar- başlığı altında düzenlenmiştir. Bu başlıktaki suçlar şu şekildedir:
    - Madde 302: Devletin birliğini ve ülke bütünlüğünü bozmak,
    - Madde 303: Düşmanla işbirliği yapmak,
    - Madde 304: Devlete karşı savaşa tahrik,
    - Madde 305: Temel millî yararlara karşı hareket
    - Madde 306: Yabancı devlet aleyhine asker toplama
    - Madde 307: Askerî tesisleri tahrip ve düşman askerî hareketleri yararına anlaşma
    - Madde 308: Düşman devlete maddî ve malî yardım

Affa uğramış olsa bile Anayasal düzene ve bu düzenin işleyişine karşı suçlar neledir? Bu husus Türk Ceza Kanunun Beşinci Bölümünde yer alan -Anayasal Düzene Ve Bu Düzenin İşleyişine Karşı Suçlar- başlığı altında düzenlenmiştir. Bu başlıktaki suçlar şu şekildedir:

- Madde 309: Anayasayı İhlâl,
    - Madde 310: Cumhurbaşkanına Suikast Ve Fiilî Saldırı,
    - Madde 311: Yasama Organına Karşı Suç,
    - Madde 312: Hükûmete Karşı Suç,
    - Madde 313: Türkiye Cumhuriyeti Hükûmetine Karşı Silâhlı İsyan,
    - Madde 314: Silahlı Örgüt,
    - Madde 315: Silah Sağlama,
    - Madde 316: Suç İçin Anlaşma

Affa uğramış olsa bile milli savunmaya karşı suçlar nelerdir? Bu husus Türk Ceza Kanunun Altıncı Bölümünde yer alan -Millî Savunmaya Karşı Suçlar- Başlığı başlığı altında düzenlenmiştir. Bu başlıktaki suçlar şu şekildedir:

- Madde 317: Askerî Komutanlıkların Gasbı,
    - Madde 318: Halkı Askerlikten Soğutma,
    - Madde 319: Askerleri İtaatsizliğe Teşvik,
    - Madde 320: Yabancı Hizmetine Asker Yazma, Yazılma,
    - Madde 321: Savaş Zamanında Emirlere Uymama,
    - Madde 322: Savaş Zamanında Yükümlülükler,
    - Madde 323: Savaşta Yalan Haber Yayma,
    - Madde 324: Seferberlikle İlgili Görevin İhmali,
    - Madde 325: Düşmandan Unvan Ve Benzeri Payeler Kabulü

Affa uğramış olsa bile devlet sırlarına karşı suçlar ve Casusluk suçları nelerdir? Bu husus Türk Ceza Kanunun Yedinci Bölümünde yer alan -Devlet Sırlarına Karşı Suçlar Ve Casusluk- Başlığı başlığı altında düzenlenmiştir. Bu başlıktaki suçlar şu şekildedir:

- Madde 326: Devletin Güvenliğine İlişkin Belgeler,
    - Madde 327: Devletin Güvenliğine İlişkin Bilgileri Temin Etme,
    - Madde 328: Siyasal Veya Askerî Casusluk,
    - Madde 329: Devletin Güvenliğine Ve Siyasal Yararlarına İlişkin Bilgileri Açıklama,
    - Madde 330: Gizli Kalması Gereken Bilgileri Açıklama,
    - Madde 331: Uluslararası Casusluk,
    - Madde 332: Askerî Yasak Bölgelere Girme,
    - Madde 333: Devlet Sırlarından Yararlanma, Devlet Hizmetlerinde Sadakatsizlik,
    - Madde 334: Yasaklanan Bilgileri Temin,
    - Madde 335: Yasaklanan Bilgilerin Casusluk Maksadıyla Temini,
    - Madde 336: Yasaklanan Bilgileri Açıklama,
    - Madde 337: Yasaklanan Bilgileri Siyasal Veya Askerî Casusluk Maksadıyla Açıklama,
    - Madde 338: Taksir Sonucu Casusluk Fiillerinin İşlenmesi,
    - Madde 339: Devlet Güvenliği İle İlgili Belgeleri Elinde Bulundurma

İletiler
    34
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

bakın öncelikle belirteyim ki ben avukat değilim.
    ama sizin davanızda sıkıntı şu sizin davanız 2002 de başlamış mı.
    1-siz eski tck yagöre yargılanmaya başladınız.
    2-sanık hakkında farklı iki kanun varsa yada kanun yargılama esnasında değişirse bundan sanık yararlanır.yani hangi kanun lehinize ise o kanundan yararlandırılmak zorundasınız.
    3-eğer eski tck ya göre alınmış ve ertlenmiş bir hapis varsa bu ister yüz kızartıcı olsun ister olmasın memuriyete etki etmez. çünkü eski tck ya göre ertelenmiş hükümler 5 yıl sonra sanki hiç varolmamış gibi silinirler.
    4-yeni tck ya göre ise hagb var.buda bahsettiğiniz şubat 2008 kanun değişikliği ile üst sınırı 2 yıla çıkarılan bir suçlu yararına kanun.yeni kanuna göre ertlemede 5 yıl sonra arşive kayıd alınır sicil kaydı silinir ama hagb verilmiş ise bu 5 yıl sonra hiç olmamış gibi silinir.
    6-baştada söylediğim gibi eğer yargılama esnasında kanun değişikiği varsa hangisi sanık lehine ise o uygulanır.siz suçu 2002 de işlemişsiniz dmk daki 48. maddenin 5.fıkrası yanılmıyorsam 23 şubat 2008 de değişti.bu da şu demek oluyor ki bu kanun eğer istemezseniz size dokunmaz.idari yargıda bunuda göz önünde bulunduracaklardır.
    başka sorunuz olursa direk sorabilirsiniz.iyi geceler....

İletiler
    94
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı arzumm rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    bakın öncelikle belirteyim ki ben avukat değilim.
    ama sizin davanızda sıkıntı şu sizin davanız 2002 de başlamış mı.
    1-siz eski tck yagöre yargılanmaya başladınız.
    2-sanık hakkında farklı iki kanun varsa yada kanun yargılama esnasında değişirse bundan sanık yararlanır.yani hangi kanun lehinize ise o kanundan yararlandırılmak zorundasınız.
    3-eğer eski tck ya göre alınmış ve ertlenmiş bir hapis varsa bu ister yüz kızartıcı olsun ister olmasın memuriyete etki etmez. çünkü eski tck ya göre ertelenmiş hükümler 5 yıl sonra sanki hiç varolmamış gibi silinirler.
    4-yeni tck ya göre ise hagb var.buda bahsettiğiniz şubat 2008 kanun değişikliği ile üst sınırı 2 yıla çıkarılan bir suçlu yararına kanun.yeni kanuna göre ertlemede 5 yıl sonra arşive kayıd alınır sicil kaydı silinir ama hagb verilmiş ise bu 5 yıl sonra hiç olmamış gibi silinir.
    6-baştada söylediğim gibi eğer yargılama esnasında kanun değişikiği varsa hangisi sanık lehine ise o uygulanır.siz suçu 2002 de işlemişsiniz dmk daki 48. maddenin 5.fıkrası yanılmıyorsam 23 şubat 2008 de değişti.bu da şu demek oluyor ki bu kanun eğer istemezseniz size dokunmaz.idari yargıda bunuda göz önünde bulunduracaklardır.
    başka sorunuz olursa direk sorabilirsiniz.iyi geceler....

arzum hocam..ben 2002 de goz altına alındıktan sonra davabasladı..ve 2006 da ıse benım aleyhıme 1 yıl 3 ay ertelı olmak kaydıyla ceza cıktı..bu cezamın nedı .2911 sayılı basın acıklmasına muhalefet etmekten ceza aldım..goreve subta baslamam gerekırken baslatmadı mılı egıtım ..ben bunun uzerıne nısan 8 de ıdarı mahkmeye basvurdum ..fakat eskı yasadan yuzde 90 kazanma durumum varken yenı yanı 2008 dekı degısıklıkte ertelı mahkumıyetlerın durumu hakında memurluk kanununda bır acıklma yok...bu durum da ben veya avukatım nasıl bır yol ızlersekı haklı pozısyona gecerız..veya bu kanunun acıgı nerde acaba..

İletiler
    94
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

benım davamın soyle bır detayı net anlatmakta fayda var..

1..aldıgım ceza 1 yıldan fazla..

2.2006 da basladıgı ıcın 2011 kadar cezam devam edecek..

3..cezam ertelı.

4.2008 de yasa degısıklıkgı oldu bundan sonrakı yanı sımdıkı durumda varmı bır emsal karar.

5.veya eskı danıstay kararı varmı bu yonde evrılebılecek..

sımdıden saygılar

İletiler
    94
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

ne olur bu konuda bır arkadasım fıkır versın...

İletiler
    94
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

ben 2002 de goz altına alındıktan sonra davabasladı..ve 2006 da ıse benım aleyhıme 1 yıl 3 ay ertelı olmak kaydıyla ceza cıktı..bu cezamın nedır .2911 sayılı basın acıklmasına muhalefet etmekten ceza aldım..goreve subta baslamam gerekırken baslatmadı mılı egıtım ..ben bunun uzerıne nısan 8 de ıdarı mahkmeye basvurdum ..fakat eskı yasadan yuzde 90 kazanma durumum varken yenı yanı 2008 dekı degısıklıkte ertelı mahkumıyetlerın durumu hakında memurluk kanununda bır acıklma yok...bu durum da ben veya avukatım nasıl bır yol ızlersekı haklı pozısyona gecerız..veya bu kanunun acıgı nerde acaba..
    1..aldıgım ceza 1 yıldan fazla..

2.2006 da basladıgı ıcın 2011 kadar cezam devam edecek..

3..cezam ertelı.

4.2008 de yasa degısıklıkgı oldu bundan sonrakı yanı sımdıkı durumda varmı bır emsal karar.

5.veya eskı danıstay kararı varmı bu yonde evrılebılecek..

yardımlarınıza ıhtıyacım var...

İletiler
    34
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

fesih kardeş şimdi ben senin konuyla ilgili bir araştırma yaptım ve aşağıdaki şeyleri sana söylemek isterim.
    devlet memurları kanununda ibare aynen şu tck 53. maddesindeki süreler geçmiş olsa bile ... değil mi? şimdi 53. maddeyi aşağıya yazdım
    Madde 53- (1) Kişi, kasten işlemiş olduğu suçtan dolayı hapis cezasına mahkûmiyetin kanuni sonucu olarak;

a) Sürekli, süreli veya geçici bir kamu görevinin üstlenilmesinden; bu kapsamda, Türkiye Büyük Millet Meclisi üyeliğinden veya Devlet, il, belediye, köy veya bunların denetim ve gözetimi altında bulunan kurum ve kuruluşlarca verilen, atamaya veya seçime tabi bütün memuriyet ve hizmetlerde istihdam edilmekten,

b) Seçme ve seçilme ehliyetinden ve diğer siyasi hakları kullanmaktan,

c) Velayet hakkından; vesayet veya kayyımlığa ait bir hizmette bulunmaktan,

d) Vakıf, dernek, sendika, şirket, kooperatif ve siyasi parti tüzel kişiliklerinin yöneticisi veya denetçisi olmaktan,

e) Bir kamu kurumunun veya kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşunun iznine tabi bir meslek veya sanatı, kendi sorumluluğu altında serbest meslek erbabı veya tacir olarak icra etmekten,

Yoksun bırakılır.

(2) Kişi, işlemiş bulunduğu suç dolayısıyla mahkûm olduğu hapis cezasının infazı tamamlanıncaya kadar bu hakları kullanamaz.

(3) Mahkûm olduğu hapis cezası ertelenen veya koşullu salıverilen hükümlünün kendi altsoyu üzerindeki velayet, vesayet ve kayyımlık yetkileri açısından yukarıdaki fıkralar hükümleri uygulanmaz. Mahkûm olduğu hapis cezası ertelenen hükümlü hakkında birinci fıkranın (e) bendinde söz konusu edilen hak yoksunluğunun uygulanmamasına karar verilebilir.

(4) Kısa süreli hapis cezası ertelenmiş veya fiili işlediği sırada onsekiz yaşını doldurmamış olan kişiler hakkında birinci fıkra hükmü uygulanmaz.

(5) Birinci fıkrada sayılan hak ve yetkilerden birinin kötüye kullanılması suretiyle işlenen suçlar dolayısıyla hapis cezasına mahkûmiyet halinde, ayrıca, cezanın infazından sonra işlemek üzere, hükmolunan cezanın yarısından bir katına kadar bu hak ve yetkinin kullanılmasının yasaklanmasına karar verilir. Bu hak ve yetkilerden birinin kötüye kullanılması suretiyle işlenen suçlar dolayısıyla sadece adlî para cezasına mahkûmiyet halinde, hükümde belirtilen gün sayısının yarısından bir katına kadar bu hak ve yetkinin kullanılmasının yasaklanmasına karar verilir. Hükmün kesinleşmesiyle icraya konan yasaklama ile ilgili süre, adlî para cezasının tamamen infazından itibaren işlemeye başlar.

(6) Belli bir meslek veya sanatın ya da trafik düzeninin gerektirdiği dikkat ve özen yükümlülüğüne aykırılık dolayısıyla işlenen taksirli suçtan mahkûmiyet halinde, üç aydan az ve üç yıldan fazla olmamak üzere, bu meslek veya sanatın icrasının yasaklanmasına ya da sürücü belgesinin geri alınmasına karar verilebilir. Yasaklama ve geri alma hükmün kesinleşmesiyle yürürlüğe girer ve süre, cezanın tümüyle infazından itibaren işlemeye başlar.

bak 4. madde ne diyor bunu avukatına sor .

İletiler
    94
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

hocam tesekur edıyorum...ben avukatıma danıstım yınede son yapılan yasa degısıklığındekı muglaklıktan rahatsız olmustu..burda sıkıntı cıkabılr gıbısınden ...anlayısınız ve ılgınız ıcın tesekurler

İletiler
    34
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

yanlız mahkemenin sonucunu burada mutlaka yaz bilgilenmek isteyen arkadaşlar faydalansın ve emsal olarak kullansın
    birde ben bir avukat arkadaşa sordum bu durumu bana söylediği idare mahkemeleri genelde bu tür konularda memurun hakkını koruyup menfi kararlar veriyorlar dedi.bence döneceksin yüzde doksan bak ve gör.

+ Konuyu Yanıtla
10 / 25 Sayfa İlkİlk 1234567891011121314151617181920 ... SonSon

Bu sayfada bulunan kavramlar:

hükmün açıklanmasının geri bırakılması için dilekçe Örnekleri

hükmün geri bırakılması sabıkaya işler mi

uzman cavusluktan atilana tazminat

ertelenen hapis ten sonra suc islerse memurluk bitermi

hükmün açıklanmasının geri bırakılması sabıka kaydı

hagb basit yaralama zabit

cengiz doğanı sabıkası varmı

ycgk 201315 e.

konsolosluklar sabika kaydini görürmü

hagb kararına itiraz dilekçesi

mahkemede sucun hukmun geri birakilmasi verilirse is icin devlet dairelerine memur olarak girebilirmi

irtikap suçundan hagb kararı verilirse polisliğe engelmi

ssc icin hagb denetim suresi 3.yil

talimata aykiri hareket hagb uzman erbaş

hagb de hak mahrumiyeti

uzman erbas olmaya hagb engel mi

hagb ile tck 531 verilirse memur olabilir mi

Mahkemeden beraat aldım kesinleşmedi uzman erbaş olmama engelmi

hagb kararı ile fesih edilen uzman çavuş geri dönebilirmi

askeri mahkemelerde hükmün açıklanmasının geri bırakılması

askeri mahkeme hükmün açıklanmasının geri bırakılması

denetimli serbestlik uzman cavusluga engelmi

tck 1571 den hukmun aciklamasi