+ Konuyu Yanıtla
1 / 33 Sayfa 12345678910112131 ... SonSon
1 den 10´e kadar toplam 325 ileti bulundu.
    Nerede
    İstanbul, Türkiye.
    İletiler
    3.492
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Kredi kartı üyelik (azalık) ve Hesap İşletim ücreti

Bursa'da, bankaların üyelik ücreti altında yaptığı yasal olmayan kesintilerin iadesi yönünde, mahkeme kararı niteliği taşıyan emsal bir karar alındı.
    26 Ocak 2007

TÜKDER Genel Başkanı Karagöz, bankaların kredi ve ATM kartlarından 35 YTL'ye varan yıllık üyelik ücreti aldığını, sözleşmelerde olmayan bu kesintiye itiraz edilmesi durumunda, paraların kurtarıldığını söyledi. Karagöz, İHA muhabirine yaptığı açıklamada, bankaların kredi kartlarından aldığı kullanım ve üyelik bedellerinin geri ödenmesi konusunda yasal yolun açıldığını bildirdi. Yasayla yetkilendirilen TÜKDER Yıldırım İlçe Hakem Heyeti'nin bu yönde bir karar aldığını ve kararın Bursa'da ilk olduğunu belirten Karagöz, "Kesilen paraların iadesi yönünde bugün, Yıldırım ilçe hakem heyetimiz bir karar aldı, kart kullanım bedeli ya da üyelik bedeli hakkında. Bu karar mahkeme kararı gibi geçerlidir ve Bursa'da ilktir. Karar gereği bankalar bu parayı tüketiciye iade edecektir. Paranın iadesine ve bundan sonra da kesilmesinin önlenmesine yönelik karar alındı. Banka, kararı yerinde görmüyorsa 15 gün içinde karşı dava açabilir" dedi.

TÜKDER ilçe hakem heyetlerinin ilgili yasa gereği kurulduğunu ve aldığı kararların mahkeme kararı yerine geçtiğini yineleyen, vatandaşlar tarafından yapılan başvuruların en geç 3 ay içerisinde sonuçlandığını bildiren Karagöz, "Bankalar, kart kullanım bedeli ya da yıllık üye bedeli adı altında değişik rakamlarda kesinti yapıyor. Bunlar yasal değildir. Eğer bankalar sözleşmeye dayalı olarak bunu alıyorlarsa ki öyle yapıyorlar, bu sözleşmeler tüketicinin fikri alınmadan önceden hazırlanmıştır. Bu şekilde de olsa tüketicilerden kart kullanım bedeli ya da üyelik adı altında kesinti yapması doğal değildir. Eğer böyle bir kesinti yapılıyorsa, kredi kartı sahipleri bankalara sözlü ya da yazılı başvurabilir. Bankalar tüketicinin isteğini yerine getirmezlerse, yine yasayla kurulmuş TÜKDER ilçe hakem heyetlerine başvuru yapılmalıdır. İlçe hakem heyetlerinin vermiş olduğu kararlar kesin kararlardır ve mahkeme kararı yerine geçer. Bu anlamda da tüketiciler, bağlı bulundukları ilçe kaymakamlarındaki hakem heyetlerine başvurabilir. İlçe hakem heyetleri, 4822 sayılı yasayla değişik 4077 sayılı Tüketiciyi Koruma Kanunu'nun 22. maddesi gereğince kurulmuştur. Bu heyetin yasal dayanakları vardır. İlçe hakem heyetleri 5 kişilik komisyondan oluşuyor. Başları kaymakamın görevlendirdiği memurdur. Heyette baronun, belediyenin, tüketici koruma derneğinin, esnafın ve ticaret odasının temsilcileri vardır. İlçe hakem heyetlerine herkes yazılı bir dilekçeyle belgeleriyle başvurabilir. Başvuru tarihinden itibaren 3 ay içerisinde karar çıkar" diye konuştu.

İhlas Haber Ajansı

Hukuki NET Güncel Haber

Kredi kartı üyelik (azalık) ve Hesap İşletim ücreti konulu yargıtay kararı ara
    Kredi kartı üyelik (azalık) ve Hesap İşletim ücreti konulu hukuk haber

2. # Nedir?
    Tavsiye Soru Cevap
    Nerede
    Avukat Dünyası
    İletiler
    Ne kadar?

Nerede
    İstanbul, Türkiye.
    İletiler
    3.492
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Bankalar kesinti yapamayacak

Bankalar artık hesap kesim ücreti adı altında kesintileri yapamayacaklar. Kocaeli 3.Asliye Hukuk Mahkemesi'nin emsal kararını aşağıdaki linkten okuyabilirsiniz.

http://www.memurlar.net/common/docum...sliyeucret.jpg

Nerede
    Ankara, Turkey.
    İletiler
    312
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Re: Bankalar üyelik ücretini iade edecek

Bu yazı gerçekten çok güzel bir paylaşım öncelikle bunun için size çok teşekkür ederim kendi şahsım adına, benimde kredi kartımın ekstresinde bu ay 25 ytl kart ücreti vardı, benim bunun için ilçe hakem heyetine başvurmam mı gerekiyor? Bursa bu kararı aldığına göre bu karar tüm itirazlar için geçerli değilmidir?itiraz etsem bu kararı örnek göstererek bir sonuca ulaşırmı bir uzman gözüyle vereceğiniz cevaba şimdiden teşekkür ederim.

Nerede
    istanbul, kadiköy, Türkiye.
    İletiler
    5.539
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Karar emsal karardır herkes için geçerlidir. Ancak yazıda kararın kesinleşip kesinleşmediği yok yani banka itiraz etmiş mi etmemiş mi?

Nerede
    İstanbul, Türkiye.
    İletiler
    3.492
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Antalya Tüketici Sorunları Hakem Heyeti, bir banka tarafından tüketiciden tahsil edilen yıllık kart aidat bedelinin, haksız olduğuna ve bedelin tüketiciye iade edilmesine karar verdi.

Gülsen Güvenç, bir banka şubesinden aldığı kartına, yıllık üyelik aidatı adı altında 30 YTL borç eklendiğini belirterek, haksız olduğu ve paranın kendisine iadesi talebiyle Antalya Tüketici Sorunları Hakem Heyeti Başkanlığı'na başvurdu. Şikayeti inceleyen heyet, “Sözleşmede kart hamilinin haklarını zedeleyici ve kart çıkaran kuruluş lehine tek taraflı haksız şartlar sağlayan hükümlere yer verilemez” hükmü uyarınca şikayetlinin eyleminin gerek bu yasa, gerekse tüketici yasasının ilgili maddesinde ifadesini bulan düzenlemeye aykırı olduğunu belirtti. Heyet, tüketicinin talebinin kabulüne, haksız şart mahiyetinde tüketiciden tahsil edilen 30 YTL yıllık kart aidat bedelinin şikayetliden tahsil edilerek tüketiciye verilmesine, itirazı kabil olmak üzere oy birliği ile karar verdi.

TÜKODER BAŞKANI ÖZÇULCU: ÜYELİK AİDATI'NIN HAKSIZ ALINDIĞI ORTAYA ÇIKTI

Tüketiciyi Koruma Derneği (TÜKODER) Antalya Şube Başkanı Abdullah Özçulcu, konuyla ilgili yaptığı yazılı açıklamada, bankaların müşterilerinden “kart bedeli”, “üyelik aidatı”, “hesap işletim ücreti” adı altında haksız ve hukuksuz para aldığını veya hesaplarından otomatik kestiğini belirtti. 15-35 YTL civarında olan bu bedellerin, kişisel olarak küçük ve önemsiz görülse de milyonlarca kredi kartı ve hesap sahibinden kesildiğini ve her yıl 2-3 milyar YTL'ye ulaştığını belirten Özçulcu, şunları kaydetti: “Derneğimize de bu yönde gelen yoğun şikayetler ve başvurular üzerine konu, bir üyemiz kanalı ile konu hakkında yetkili Tüketici Sorunları Hakem Heyeti'ne intikal ettirildi ve yapılan inceleme sonucunda (Haksız olarak tüketiciden tahsil edilen 30 YTL'lik yıllık kart aidat bedelinin tüketiciye iade edilmesine oy birliğiyle karar verilmiştir) denildi.”

Bu kararın, benzeri konularda emsal teşkil ettiğini vurgulayan Özçulcu, kart bedeli, üyelik aidatı, hesap işletim ücreti ve benzeri adlarla haksız para kesilen tüketicilerin, önce ilgili bankaya başvurarak söz konusu bedellerin kendilerine veya hesaplarına iade edilmesini isteyebileceğini bildirdi. Özçulcu, şöyle devam etti: “Bu talep yerine getirilmez ise doğrudan veya TÜKODER aracılığıyla bulundukları il ve ilçelerin Tüketici Sorunları Hakem Heyeti'ne başvursunlar. Değişik bankaların kredi kartı faiz oranları arasında iki katına varan farklar vardır. Tüketicileri 'Tercih haklarını' yerinde kullanarak, kendilerinden haksız ve hukuksuz paralar kesmeyen, kredi ve kredi kartı borçlarına daha düşük akdi ve gecikme faizi işleten, tüketici haklarına saygı gösteren bankaları tercih etmeye çağırıyoruz. Bu şekilde bir hareketlenme olduğu takdirde Bankalar kendilerine çeki düzen vermek zorunda kalacaklardır.”

Nerede
    İstanbul, Türkiye.
    İletiler
    4.244
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Kredi Kartı Üyelik Aidatı dilekçe örneği

Kredi Kartları Departmanına,

........................... Numaralı Kredi kartı hamiliyim. 5464 Sayılı Banka Kartları ve Kredi Kartları Kanunu’nun sözleşme ve genel işlem şartlarını düzenleyen 24/4 maddesinde “kart hamilinin yaptığı işlemler nedeni ile sözleşmede yer almayan faiz, komisyon veya masraf gibi adlar altında hiçbir şekilde ve surette ödeme talep edilemez ve kart hamilinin hesabından kesinti yapılamaz. Sözleşmede kart hamilinin hakları zedeleyici ve kart çıkaran kuruluş lehine tek taraflı haksız şartlar sağlayan hükümlere yer verilemez” denilmektedir.
    Buna göre kredi kartı ile yapılan harcamaların yanı sıra, üyelik aidatı isteminin yasal dayanağı yoktur. Bugüne kadar ödediğim yıllık üyelik aidatlarımın borç kalemleri arasında yer alması ve tahsili 5464 sayılı yasanın 24/4 maddesine aykırı olduğundan işlemlerin iptali ile kart sahibi olduğum tarihten bu güne kadar ödediğim üyelik aidatlarının dökümünün çıkarılarak tarafıma bildirilmesini ve önümüzdeki dönem kredi kartı borcuma mahsup edilip tarafıma alacak kaydedilmesi ve yapılan işlem konusunda tarafıma bilgi verilmesi için gereğini rica ederim.

Saygılarımla,

Nerede
    Ankara, Yenimahalle, Turkey.
    İletiler
    2.490
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Re: Kredi Kartı Üyelik Aidatı dilekçe örneği

Bankalar, kredi kartı sahiplerinin daha bilinçli hale gelmesiyle ve haklarını aramasıyla, aldıkları üyelik aidatlarını iade etmek zorunda kalmalarının şaşkınlığı içindeler; işte aşağıdaki mektup da bunun bir örneği:

"25 Eylül 2006 10:33

Kredi kartları hepimizin hayatının bir parçası haline geldi. Kredi kartlarının yüksek faiz uygulamalarıyla yapılan savaşlar hâlâ devam ederken aslında bir çoğumuzun dikkat bile etmediği ve yasal zannettiğimiz asıl vurgun KART AİDATI veya ÜYELİK ÜCRETİ adı altında bankaların bizden aldığı ücretlerle devam etmekte.

Geçen ay World Card ekstremde ÜYELİK ÜCRETİ adı altında benden 25 YTL ödeme yapmam istendiğini gördüm. Müşteri temsilcisiyle yaptığım görüşmede bunun ne için alındığını sordum cevap o kadar komik ve mesnetsizdi ki. Bu ödeme kart ücreti değil sadece o kartı kullandığım için yıllık ödemem gereken bir paraymış.

Yani ben o kartı kullanarak o bankaya zaten para kazandırırken banka kazandırdığım parayı yeterli görmeyip benden yıllık 25 YTL daha para alıyormuş anlayacağınız. Üşenmedim bankaya bir mail yazdım benden kendi kredi kartlarını kullanmamdan dolayı bir ceza olarak aldıkları parayı iptal etmezlerse kartımı iptal edeceğimi söyledim ve bir sonraki ay ekstremde bu ücreti iptal ettiklerini gördüm. Daha bitmedi duruuuun...

Bu ay da Bonus Kart ekstremde KART AİDATI adı altında 25 YTL ödeme geldi. Tabi ben aynı hızla müşteri temsilcisiyle görüştüm arkadan mail yazdım.

Şikâyet hattından beni arayan görevli Bonus Kart kullanıcılarının yıllık 7.500YTL (o kadar sinirlendim ki rakamı tam hatırlamıyorum 5.500 YTL. de olabilir) altında harcama yapanlarından bu paranın alındığını ifade etti. Ben kartı alırken imzaladığım sözleşmede böyle bir taahhütte bulunmadığımı bunun yasal bir dayanağının olmadığını ve haksız kazanç sağladıklarını ifade ettim. Görevli bu parayı iptal edemeyeceklerini söyleyince de kartımı iptal ettireceğimi söyledim ve iptal işlemimi yaptırdım. İptal gerekçesi olarak da özellikle KART AİDATINI kabul etmediğimi belirttim. Ayrıca bu konuyu çevremde ulaşabildiğim tüm kart sahiplerine anlatacağımı herkesi uyaracağımı hatta Tüketiciyi Koruma Derneği'ne de şikâyette bulunacağımı ifade ettim. Ve bilin bakalım ne oldu?????

Bu sabah erkenden Garanti Bankası Genel Müdürlüğü'nden arayan bir yetkili bana bu konuda esneklik tanıyacaklarını bu ücreti iptal ettiklerini ve bir sonraki ekstremde iptal işlemini göreceğimi söyledi ve kartımı aktif hale getirdi.

Evet arkadaşlar ne yazık ki bu memlekette hakkımızı aramadığımız sürece soyulmaya devam edileceğiz. Düşünsenize sadece Bonus Kart'ın 9 milyon müşterisi varmış: Hadi bunun 1 milyonu yılda 7.500 YTL üzerinde harcama yapıyor olsun 8 milyon kart sahibinden bu ücret alınsın 200.000.000.YTL yapıyor.

Korkunç bir rakam. Lütfen kendinizi soydurmayın.

Bankaların kredi kartı sahiplerinden aldığı bu ücretlerin hiçbir yasal dayanağı yok. Aksi taktirde biraz sesimi çıkardığımda bu ücreti iptal etmezlerdi. Sadece sözünü ettiğim bankalar için değil tüm bankalar için geçerli bu. Sahip olduğunuz kartlar için bu ödeme talebi yapıldığında mutlaka itiraz edin. Ama yok benim çok param var bana dokunmaz diyorsanız siz bilirsiniz.

O zaman hiç olmazsa ulaştırabildiğiniz kadar çok kişiye mektubumu ulaştırın ki belki onların arasında soyulmak istemeyenler vardır. Sağlıklı ve Mutlu Günler. (Ülker ERÇİN)

Nerede
    Mersin / Türkiye
    İletiler
    760
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Kredi Kartı Üyelik Aidatına İlişkin
    Yasal Düzenlemeler

1) Genel olarak:

Kredi kartı, kart hamilinin kartı kullanmak üzere bankadan talepte bulunması sonucunda bankanın kart hamilini kendi kart sistemine üyeliğe kabul etmesiyle başlayan ve uzun süreli devam eden bir kredi ilişkisini ifade etmektedir.

Kredi kartı üyelik aidatı, kartın talebi ile başlayıp kullanım süresi boyunca devam eden ve banka tarafından karşılanan operasyonel faaliyetler ve çeşitli hizmetlerin bedeli olarak kart hamiline yansıtılan üyelik bedelidir.

Bankalar, kart basımlarını kendi bünyelerinde veya belirli birkaç firmadan hizmet alarak sağlamaktadırlar. Yurtdışından temin edilen kartların plastiklerinin ve üzerlerindeki çiplerin maliyetlerinin dışında, kartın üzerine ve çiplerine kart sahibine ilişkin bazı bilgilerin yazılması sürecini oluşturan baskı süreci için de bir bedel ödenmektedir.

Her bir kredi kartının basım maliyetinin yanı sıra, yazılım, matbuat, kargo vb. çeşitli operasyonel maliyetleri bulunmaktadır. Bankalar, her bir kredi kartı için her ay hesap özeti üreterek müşterilerin adreslerine ulaştırmakta, muhtelif risklere karşı sigorta primleri ödemekte, uluslar arası kuruluşlara bir bedel ödemekte ve müşteri hizmetlerini sağlamak için yedi gün 24 saat personel çalıştırmaktadır.

Bankalar, kredi kartı üyelik aidatı olarak yaptıkları bu ve benzeri masrafların karşılığını almakta, kredi kartı verilmekle müşteriye açılmış olan gayrinakdi kredi ile ilgili komisyon hizmet geliri almamaktadırlar.

Aşağıda belirtilen yasal düzenlemeler kapsamında bankaların operasyonel maliyetlerini kart talebinde bulunan müşteriye yansıtmasında hukuki bir sakınca bulunmamaktadır.

2) Hukuki düzenlemeler:

a) 6762 sayılı Türk Ticaret Kanunu

Bankalar, Türk Ticaret Kanununun 12'nci maddesine göre faaliyette bulunan ticarethanelerdir. Kanun’un 11'inci maddesine göre, ticarethane veya fabrika yahut ticari şekilde işletilen diğer müesseseler ticari işletme sayılmaktadır. 14'üncü maddeye göre de, bir ticari işletmeyi kısmen dahi kendi adına işleten kimseye "tacir" denmektedir. Kanun’un bu açık tanımından bankaların tacir olduğu sonucu çıkmaktadır. Kanun’un "Ücret isteme hakkı" başlıklı 22'nci maddesinde, “Tacir olan veya olmayan bir kimseye, ticari işletmesiyle ilgili bir iş veya hizmet görmüş olan tacir, münasip bir ücret isteyebilir” hükmü bulunmaktadır. Bankalar müşterilerine kredi kartı vermekle müşterilerine hizmet sunmaktadırlar. Çünkü kredi kartı sahibi, elindeki kredi kartı ile üçüncü şahıslardan mal ve hizmet almakta, aldığı bu mal ve hizmetin bedelini yaklaşık 1 ay sonra ödemekte, bankaca öngörülen sürede ödeme yapması halinde bu geç ödeme nedeniyle faiz ödememektedir. Ayrıca müşteri bu kredi kartını, nakit para olarak kullanabilmektedir. Bankalar müşterilerine kredi kartı vermekle, müşterilerine güven ve itibar kazandırmakta, kredi açmaktadırlar.

Bankaların Türk Ticaret Kanunu’na göre tacir olması nedeniyle yukarıda belirtildiği şekilde ücret alma hakkı bulunmaktadır.

b) Bankacılık Kanunu

Bankacılık Kanunu’nun “Faiz oranları ile diğer menfaatler” başlıklı 144’üncü maddesi; “Bakanlar Kurulu, bankaların ödünç para verme işlemleri ve mevduat kabulünde uygulanacak azami faiz oranlarını, katılma hesaplarında kar ve zarara katılma oranlarını, özel cari hesaplar dahil bu maddede belirtilen işlemlerde sağlanacak diğer menfaatlerin nitelikleri ile azami miktar ya da oranlarını tespit etmeye, bunları kısmen veya tamamen serbest bırakmaya yetkilidir. Bakanlar Kurulu, bu yetkilerini Merkez Bankası' na devredebilir.” hükmündedir.

aa) 16 Ekim 2006 tarih ve 2006/11188 Sayılı Bakanlar Kurulu Kararı

Bankacılık Kanunu’nun sözü edilen 144’üncü maddesinden aldığı yetkiye istinaden Bakanlar Kurulu tarafından 16 Ekim 2006 tarih ve 2006/11188 sayılı Kararı yayımlanmıştır. Resmi Gazete’nin 22 Kasım 2006 tarih ve 26354 sayılı nüshasında yayımlanan Karar’ın “Diğer menfaatler” başlıklı 4’üncü maddesinde; bankaların kredi işlemlerinde sağlayacakları faiz dışındaki diğer menfaatlerin ve tahsil olunacak masrafların nitelikleri ile azami miktar ya da oranları ve bunların kısmen veya tamamen serbest bırakılmasının Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası tarafından yayımlanacak tebliğlerle düzenlenmesi öngörülmüştür.

ab) 2006/1 Sayılı Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Tebliği:

Bakanlar Kurulunun 2006/1118 Sayılı Kararı’nda öngörüldüğü üzere, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası tarafından “Mevduat ve Kredi Faiz Oranları ve Katılma Hesapları Kar ve Zarara Katılma Oranları ile Kredi İşlemlerinde Faiz Dışında Sağlanacak Diğer Menfaatler Hakkında 2006/1 Sayılı Tebliğ yayımlanmıştır. Resmi Gazete’nin 9 Aralık 2006 tarih ve 26371 sayılı nüshasında yayımlanan 2006/1 Sayılı Tebliğ'in, “Kredi faiz oranları ve sağlanacak diğer menfaatler” başlıklı 4’üncü maddesinde; bankalar tarafından reeskont kaynaklı krediler dışındaki kredilere uygulanacak faiz oranları ile faiz dışında sağlanacak diğer menfaatlerin ve tahsil olunacak masrafların nitelikleri ve sınırlarının serbestçe belirlenmesi öngörülmüştür.

c) Banka Kartları ve Kredi Kartları Kanunu

Konuya ilişkin özel yasa niteliğindeki “Banka Kartları ve Kredi Kartları Kanunu”nun “Sözleşme şartları” başlıklı 24’üncü maddesinde, kart hamilinin yaptığı işlemler nedeniyle, sözleşmede yer almayan faiz, komisyon veya masraf gibi adlar altında hiç bir şekil ve surette ödeme talep edemez ve kart hamilinin hesabından kesinti yapamaz hükmü bulunmaktadır.

d) 4077 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun

Kanun'da, kredi kartı üyelik aidatının alınmasını engelleyen bir hüküm bulunmamaktadır.

e) Borçlar Kanunu

Kredi kartları sözleşme mukabilinde banka müşterilerine verilmektedir. Borçlar Kanunu’nda mevcut olan sözleşme serbestisi ilkesi içinde taraflar sözleşme hükümlerini belirleyebilmektedirler.

Genel olarak kredi kartlarına ilişkin sözleşmelerde kart ücreti veya yıllık üyelik aidatı da dahil olmak üzere kart hamilinin borç ve yükümlülükleri belirtilmektedir.

(http://www.tbb.org.tr/turkce/Kk%20duzenlemeler.doc)

Nerede
    Turkey.
    İletiler
    12
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Merhabalar,
    garanti bankasında mevcut olan kredi kartım için mail attım bankaya bana gelen cevap şu şekilde.

"
    Bankamizca uygulanmakta olan Kart Uyelik Ucreti/Kart Aidati, son gunlerde basinda yer alan haberlerin aksine, mevzuatta ve Bankamizin kart hamilleriyle karsilikli olarak imzaladigi “Kredi Karti Uyelik Sozlesmeleri” kapsaminda yerini bulan bir uygulamadir.

Uygulama ile ilgili kanun maddelerini, aciklamalari ile sizlerle paylasmak isteriz.

T.C. Merkez Bankasi’nin 2006/1 sayili “Mevduat ve Kredi Faiz Oranlari ve Katilma Hesaplari Kar ve Zarara Katilma Oranlari ile Kredi İşlemlerinde Faiz Disinda Saglanacak Diger Menfaatler Hakkinda Teblig’in 4’uncu maddesinde “Bankalarca, reeskont kaynakli krediler disindaki kredilere uygulanacak faiz oranlari ile faiz disinda saglanacak dıger menfaatlerin ve tahsil olunacak masraflarin nitelikleri ve sinirlari serbestce belirlenir.” denmek suretiyle Bankalar, musterilerinden alacaklari masraflari belirlemede serbest kilinmislardir.

Diger taraftan kart cikaran kuruluslarin kart hamillerinden yillik ucret alabilecekleri hususu; 5464 sayili Banka Kartlari ve Kredi Kartlari Kanunu’nda yer almakta olup kart cikaran kuruluslara, bu bilgileri Bankacilik Duzenleme ve Denetleme Kurumu’na (“BDDK”) bildirme yukumlulugu getirilmistir. Kanun’un bu hususu duzenledigi 13’uncu maddesinin ikinci fıkrasi, “Kart cikaran kuruluslar, kredi kartlarina uyguladiklari faiz, gecikme faizi, yillik ucret ve her turlu komisyon oranlari ile istenilen diger bilgileri kamuoyuna yayinlanmak uzere aylik olarak Kuruma iletir.”seklindedir ve Bankamizca alinan kart aidati duzenli olarak BDDK’nin web sitesinde duyurulmaktadir.

Bu konuda adi gecen Kanunda yer alan tek kisitlama, “Kart hamilinin yaptigi islemler nedeniyle, sozlesmede yer almayan faiz, komisyon veya masraf gibi adlar altinda hicbir sekil ve surette odeme talep edilemez ve kart hamilinin hesabindan kesinti yapilamaz” seklindeki 24/4. madde hükmüdür. Ancak kart aidati, Bankamiz ile kart hamillerimiz arasinda imzalanmıs olan kredi karti uyelik sozlesmelerinin tamaminda cok acik olarak duzenlenmistir.

Kredi kartı yillik aidatlari tum dunyada olan standart bir uygulamadir. Bankalarin talep ettikleri bu ucretler ve komisyonlar, yukarida aciklandigi uzere tamamen yasal duzenlemeler dogrultusunda alinmakta ve belirlenmektedir.

Bankamiz tarafindan kredi kartı yillik aidatlarinin sadece plastik kart bedeli icin alinmadigini ayrica belirterek bu ücreti , kartlarimiz ile sizlere ayricalikli ve kaliteli hizmet sunabilmek icin kurulmus sistemin uyelik bedeli olarak degerlendirmenizi rica ederiz.

Saygilarimizla,

T.GARANTİ BANKASI A.S.
    HAKLI MUSTERI HATTI
    444 0 338
    "

İletiler
    40
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Günaydın.
    Bankalar yıllardan beri Kredi Kartlarına üyelik bedeli almaktalar. O zaman şimdiye kadar kesilen tüm bedelleri geri ödemek zorunda değillermi? Dava açıldığı takdirde? Yoksa belli bir süre sonra kabullenmişmi görünüyoruz?

+ Konuyu Yanıtla
1 / 33 Sayfa 12345678910112131 ... SonSon

Bu sayfada bulunan kavramlar:

kredi kartı aidatı peşin mi alınıyor

kart aidati pesin mi alinir

taksitli avanslarin isletm ucretlerini geri almak icin emsal karar varmi

garanti bankasi fleXsi kart aydatlarini geri alabilirmiyim4355 ile axesskredi karti aiati pesin mikredi karti yillik abonelik ucreti pesin mi alinirkredi karti aydati pesin mi alinir5571 ile başlayan kredi kartikredi kartı abonelik ücreti peşin mi alınıraxess kart ucreti icin tuketici hakem basvuru nasilkredi karti uyleik ucreti gecmis yil icinmi gelecek yil icinmi alinir taksitli nakit avans çekim ücreti ni geri alabilirmiyim Sn.AHMET YILDIRIM MALATYA subesinden yapilan Axess kart basvurunuzu www.akbank.comHGK 20101-93-88kredi karti uyelik iadeyıllık kart ücreti peşinmi alınıyorkesilen kmh tahsilatini geri alabilirmiyizbetrettin dalkıranhesap işletim hemenmi yoksa dönem sonumu kesilirtaksitli nakit çekim işletim ücretinin iadesine örnek mahkeme kararıkredi kargti uyelik ucreti pesinmi alinirkredi kartı üyelik ücreti geri ödemeleri hangi yıldan başkıyorhwsap islwtim ucreti uywlik ucreti
Forum