+ Konuyu Yanıtla
1 / 4 Sayfa 1234 SonSon
1 den 10´e kadar toplam 35 ileti bulundu.

Konu: Kadın tutuk evlerinin durumu içler acısı

Kadın tutuk evlerinin durumu içler acısı Hızlandırılmış Mobil Sayfa Sürümü (AMP)
    Nerede
    istanbul, Türkiye.
    İletiler
    12
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Kadın tutuk evlerinin durumu içler acısı

AŞAĞIDAKİ YAZI CEZA FORUMUNDA YER ALMIŞTI. ÇOK DA ÖNEMLİ BİR KONU AMA GENEL FORUMLARDAKİ MÜCADELE ARASINDA KAYNAYIP GİTMİŞTİ.

BUYRUN HAYATIN GERÇEKLERİNE. BİRAZ DA BUNU ARAŞTIRIN VE TARTIŞIN

Merhaba arkadaşlar
    Bende sizlerden yardım isteyeceğim,ama ben kendi adımdan ziyade kader mahkumları diye adlandırdığımız mahkum arkadaşlar adına yardım isteyeceğim.
    Ben 10 gün ceza evinde yattım (mal beyanından) sizler daha iyi bilirsiniz,ama ben orada geçirdiğim 10 günde hayrete düştüm inanın.Tuttugunu içeri atmışlar kapasitesi 400 olan cezaevine 1200 kişi doldurmuşlar millet üst üste ve vardiyalı yatıyor,orada mahkumları dinledim ve gördüm,çoğunun aldıkları ceza 5 ayla birsene arasında değişiyor ve inanın çoğununda geçmişi sabıkasız paraya çevrilip ertelenmesi gerekirken,hakimin keyfi uygulaması yüzünden milleti balık istifi gibi tıkmışlar oraya inanın vahim bir durum helede bayanlar için çook vahim.Ben burada Hukukcu arkadaşlardan yardım istiyorum.Hazır Yeni TCK yasası düzenlenirken. Hükümet bütçede para yok diyip IMF den kredi almaya çalışıcağına bu tür kısa süreli hürriyeti bağlayıcı cezaları para cezasına çevirsin,hem bütçeye katkımız olsun hem cezaevi yüzü görmeyelim.6 aylık bebeğini bırakmış anne oraya iki ay ceza çekmeye gelmiş.Avrupa birliğine girmeye çalışan bir ülke olarak tartışılması gereken o'kadar çok cezalar varken .Bizim hükümet ve kamuoyu takıldı zinaya.
    Sizlerden bu konuda yardım istiyorum,bilemiyorum gerçekten ses getirirmi ama gerekirse imza kampanyası bile başlatmayı düşünüyorum inanın cezaevlerinin durumu çok kötüü.
    Ben cezamı çektim bitti ama geride kalanlara banane diyemiyorum tekrar geri dönmeyeceğime kimse garanti veremez (o kadar çok saçma sapan cezalar varken neredeyse nefes almamız bile suç olacak yakında)
    İnanın orada yatan mahkumlar stresten saldırgan olmuş, birbirine saldırıyor ve gardiyanlar müdahale bile etmiyor duruma .Günde 3 kişi tahliye oluyorsa 10 kişi içeri giriyor.
    Sayın hukukcular,Baro Başkanlarımız Bu konuya el atacagınızı ümit eder saygılar sunarım.

Hukuki NET Güncel Haber

Kadın tutuk evlerinin durumu içler acısı konulu yargıtay kararı ara
    Kadın tutuk evlerinin durumu içler acısı konulu hukuk haber

2. # Nedir?
    Tavsiye Soru Cevap
    Nerede
    Avukat Dünyası
    İletiler
    Ne kadar?

Nerede
    istanbul, Türkiye.
    İletiler
    12
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı

Görüyorumki hukukcu arkadaşlar bile şuraya bir cevap yazma geregi görmediler.
    Eğer zina yasasıyla ilgili birşey yazsaydım inanıyorumki anında cevap yazılırdı.İşte bizim TÜRKİYE neden ileri gitmesi gerekirken geri gidiyor?cevap burada...Bence TÜRKİYE bu gerici yasalarla daha çooook AB kapısnda bekler.
    Beklesinde..Teknoloji çağında tartışılması gereken o'kadar çok kanunlar varken hala millet zinaya kilitlendiyse ehh yani bu zihniyetle AB kapısının dürbününden bakarlar anca..
    Biryanda en ufak suç'da millete bir hak bile tanımadan cezaevine tutup atan,
    diğer yanda gözünü kırpmadan benim askerimi,polisimi şehit eden,vatandaşımı köylümü kundaktaki bebeğimi hunharca öldüreni Eve dönüş yasası pişmanlık yasası adı altında affeden...
    Yorum sizlerin artık..

Nerede
    Samsun
    İletiler
    5.785
    Blog yazıları
    2
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı

Sayın çook gizemli, ülkemizin gündeminde olan konuların en başında şu an zinanın suç kapsamına alınıp alınmaması gelmektedir. Zina tartışılmalıdır.
    Cezaevlerine gelince, kader mahkumu değil, mahkumların caydırılması ve ıslah edilmesi gerekmektedir. Oradaki herkes suçsuz değildir ki...
    Peki böyle mi yaşatılır mahkumlar dediğinizde haklısınız. Cezaevlerinin durumu korkunç fakat elimizde bir örnek vardır ki, bursa e tipi cezaevi,
    bir de buraya bakın, linki altta:
    http://www.bursaetipicezaevi.gov.tr/

Nerede
    gaziantep, Türkiye.
    İletiler
    8
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı

Türkiye En Yakin Bir Zamanda Ab`ye Gireceğini Idaa Ediyor.şüphesizki Bu Durum Türkiyede Yaşayan Bütün Halkin En önde Gelen Isteklerinden Bir Tanesidir. Maalesef Bu Bir Hayal Vede Hayal ötesi Bir şey Bence..

Geçtiğimiz Aylarda Fransa Devlet Başkani Jacques Chirac`in Türkiyenin Ab`ye Girmesi Konusunda Yapmiş Olduğu Konuşmada şunu Söylemişti: Türkiye`nin çok Fazla Ve Kritik Eksiklikleri Var.
    Bu Durumda Türkiye 15 Yil Sonra Belki Ab`ye Girer.(belkiii!!!)

Hortumuculuk,işsizlik,rant,çifte Standart,insan Kayirma Xxgizemxx Arkadaşimizin Belirttiği Gibi Içler Acisi Sorunlar ,siyasilerin Kendi Adamlarina Torpil Yapma, Iş Sağlama,gariban Adamin Cani Cehenneme..gibi Ve Aklima Gelmeyen Içler Acisi Binlerce çözülmesi Gereken Resmi Sorunlar Varken...

Fransa Devlet Başkaninin Dediklerine Katilmamak Mümkün Değildir.

Umarim Türkiye Fransa Devlet Başkanini Yaniltir.

Eğer Türkiye Ab`ye Girse Bile Bir Torpil Muhakkak Vardir. Ama Zannetmiyorum çünkü Avrupa Halki Ve Siyasileri O Kadar Salak Değil..

Nerede
    Samsun
    İletiler
    5.785
    Blog yazıları
    2
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı

???

en iyiyi bulmak için çalışırken, iyiyi kaybetmeyin...

?

Nerede
    istanbul, Türkiye.
    İletiler
    12
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı

Sayın jawussjan kardeşim.
    Zina neden ülkemizin gündeminde? Ülkemizin önemli olan başka gündemi yokmu?bütün sorunlar bitti,güllük gülistanlık bir ülkede yaşıyoruz tartışılması gereken hiç bir sorunumuz kalmadı işçisi,esnafı,çiftcisi,memuru herkez halinden memnun,şimdi tek, tek sorunumuz zina suç olsunmu?

olmasınmı?Bunu çok önemli bir meseleymiş gibi gündeme taşıyan kimler?
    Arkadaşım senin mahkum diye adlandırdığın o'insanlar,evet bana göre kader mahkumu hatta türkiyenin mahkumu,çoğuda işsiz ve esnaf kesimi cezası 2 ayla 1 yıl arasında değişen türden,bunların suçları çok büyük bir suç olsa zaten en fazla 1 yıl olmaz.

diyorsunki: mahkumların caydırılması ve ıslah edilmesi gerekmektedir. Oradaki herkes suçsuz değildir ki...
    evet mahkumların caydırılması ve islah edilmesi doğru ama islah ederken yanlız,yanlışa yanlışla gidilmez arkadaşım,yanlışı doğruyla göstermek lazım önemli olan o'mahkum diye adlandırdığın kişileri yeniden topluma kazandırmak,senin yaptığın gibi, onlar mahkum cezalarını çeksinler burada zina daha önemli diyip dışlamak, soyutlamak değildir..!
    ) bana bursa e tipi ceza evini örnek olarak gösterme arkadaşım istisnalar kaideyi bozmaz..!
    Sen bana iyi olan birtane örnek verebilirsin,ben sana kötü olan 502 örnek veririm..!
    bir tane ceza evi iyiyse geride kalan 502 cezaevini ne yapalım?onları görmüyorsun değilmi? çünki birtane iyi var!
    Ama sende haklısın,biz ulus olarak kendi kendimizi kandırmaya çok alışık bir milletiz. Türkiyede kötüye o'kadar çok alışmışızki bir tane iyi olan birşeyi yakaladınmı hemen onu süsler püsler hediye paketi haline getirip hep onu sergileriz kötüye sahip çıkmayız!
    Zaten çıksaydık türkiye bu durumda olmazdı..Şuan oturmuş zinayı tartışıyor olmazdı.Sanki zina suç olsa millet zina yapmayacak.Eğer bu devlet zinayı suç sayacaksa,cezaevlerinin kapasitesini ve bina sayısınıda artırması lazım eminimki türkiyede suçlu adayı çok sayıda olacak.

Nerede
    istanbul, Türkiye.
    İletiler
    15
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı

Bir arkadaşım demişti kadın cezaevleri gerçekten kontrolsuz vede kötü
    <Orada ıslah yerine daha ciddisuç makinası yetiştirilebilir demişti sanırım haklı
    Cezaevlerimizin günümüz koşullarına uygun ve ıslah edici olması gerektiğini düşünüyorumm

Nerede
    Bursa, Türkiye.
    İletiler
    2.735
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı

Sayın gizemli, yazdıklarınızın çoğunda haklısınız. Ancak, sorunuzun yanıtlanmaması ilgisizlikten değil. Baroların pek çoğunda, cezaevleri komisyonu bulunmaktadır. Sizn belirttğiniz konular, Adalet bakanlığı na bildirilmekte, bazen başsavcılık nezdinde girişimlerde bulunulmakfadır.

Kolaycı anlayışa kaçan bazı insanlar, "suçluysalar cezasını çekeekler" mantığı içersindeler. Ama sorun, cezanın ne şekilde çekildiğidir. Oradakiler de insan. Kaldı ki, yalnız mahkumlar değil, tutuklulular da cezaevinde. Onların suçlu olduğunu da söyleyemeyiz.

Nerede
    istanbul, Türkiye.
    İletiler
    12
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı

Sayın pinark arkadaşım son derece haklısın cezaevleri gerçekten tam bir suç makinesi üretim alanı gibi ben asıl ağızdan konuşuyorum orada 10 gün yattım ve o on günde orada yaşananları hayretle izledim.

Nerede
    Samsun
    İletiler
    5.785
    Blog yazıları
    2
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı

Evet, zina neden gündemde? Güzel bir soru aslında...
    Biliyorsunuzdur herhalde, yeni TCK yolda, mecliste tartışılıyor. AKP, zinanın suç olmasından yana bir tavır sergiledi, muhalefet, halkın bir bölümü ve AB buna karşı. Şu anda TCK için en önemli maddelerden biri haline geldi. Tabi, bunu tartışmayalım, mal beyanı göstermemişsiniz, hapiste yatmışsınız, onu tartışalım. Mal beyanı göstermezseniz, bu bir suçtur ve cezası vardır. Bu da uygulanır. Hapisaneler her yerde aynıdır. ABD'de şu anda mahkum sayısı 7 milyon civarında ve hiç biri 5 yıldızlı otel değil... Mahkumlar ıslah edilmeli, evet, edilmeli. Kanunların uygulanması ve suçun azaltılması açısından bu önemlidir sayın gizemli. Her hapisane apo'nun yattığı gibi olsa, işi gücü olmayan herkes suç işleyip cezaevine girer.

Bursa e tipi cezaevi
    Ermenek cezaevi
    Kütahya Cezevi
    Ankara 1 nolu f tipi cezaevi
    Dalaman Açık
    Kocaeli f tipi
    Trabzon e tipi

http://www.sabah.com.tr/2004/06/05/siy104.html

bunlara da bakın, tek örnek değil. paketmiş, hediyeymiş, bunlar paket değil.
    zinanın suç olmasına da karşıyım bu arada...

Mart 2004 itibariyle Türkiye cezaevlerinde bulunan hükümlü sayısı 67772. Bunların 2369'u kadın. 10417 hükümlü, TCK 448'den içeri girmiş. Yani, kasten adam öldürme!

Ayrıca, CEZA İNFAZ KURUMLARINDA VE TUTUKEVLERİNDE

YAPILAN İYİLEŞTİRMELER:

Ceza infaz kurumlarında ve tutukevlerinde barındırılan hükümlü ve tutukluların, ceza ve tutukluluk sürelerini insan onuruna yakışır biçimde tamamlamaları amacıyla, ceza ve tutukevlerinde insan haklarına ve çağdaş uluslararası standartlara uygun aşağıdaki düzenlemeler yapılmıştır.

1. 3713 sayılı Terörle Mücadele Kanunu'nun 16 ncı maddesinde yapılan değişiklik ile hükümlü ve tutukluların;

a) Kütüphane ve dershanelerde eğitim çalışmaları yapmalarına,

b) Açık futbol sahası ile kapalı spor salonlarında futbol, voleybol, basketbol, masa tenisi gibi sportif faaliyette bulunmalarına,

c) İşyurdu atölyelerinde meslek kazandırma ve işyurdu çalışmaları ile çok amaçlı salonda sosyal ve kültürel etkinliklere katılmalarına imkân tanınmıştır.

2. Ceza İnfaz Kurumları ile Tevkifevlerinin Yönetimine ve Cezaların İnfazına Dair Tüzükte 27.4.2001 tarihinde yapılan değişiklikle, ceza infaz kurumlarında bulunan tutuklu ve hükümlülerin aileleriyle haftada bir kez, on dakika süre ile telefon görüşmesi yapmaları sağlanmıştır.

3. Ceza infaz kurumları ve tutukevlerinde bulunan hükümlü ve tutuklular hakkında yapılan işlemler veya bunlarla ilgili faaliyetlere yönelik şikâyetleri incelemek ve karara bağlamak amacıyla, 16.5.2001 tarihinde İnfaz Hâkimliği Kanunu kabul edilmiş ve uygulanmaya başlanmıştır.

4. Yürürlükteki mevzuat ve Ülkemizin taraf olduğu uluslararası sözleşmelerle belirlenen ilkeler çerçevesinde ceza infaz kurumlan ve tutukevlerini sivil toplum denetimine açmayı amaçlayan 14.6.2001 tarihli Ceza İnfaz Kurumları ve Tutukevleri İzleme Kurulları Kanunu kabul edilmiş ve uygulamaya geçirilmiştir.

5. 15.6.2001 tarih ve 37397 sayılı genelge ile 3713 sayılı Terörle Mücadele Kanuna tabi olan tutuklu ve hükümlüler ile 4422 sayılı Çıkar Amaçlı Suç örgütleriyle Mücadele Kanunu'na muhalefet etmekten tutuklu ve hükümlü olanların ayda bir defa anne, baba, eş ve çocukları ile açık görüş yapmalarına olanak sağlanmıştır.

6. 10.1.2002 gün ve 1849 sayılı genelgemiz uyarınca tutuklu ve hükümlüler seçici komisyonca tespit edilecek on kişiyi aşmayacak gruplar hâlinde, cezaevi yönetiminin gözetiminde, açık görüş alanlarında veya diğer ortak yerlerde, haftada 5 saati aşmayacak şekilde bir araya getirilmektedir.

7. 10.2.2003 günü Resmî Gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren 4806 sayılı Kanun ile açlık grevleri ve ölüm oruçlarına müdahale imkânı sağlanmış, hükümlü ve tutuklular ile cezaevlerine gelen herkesin cezaevlerine giriş ve çıkışlarında çağdaş normlara uygun olarak aranmaları düzenlenmiş ve cezaevlerine yasak madde sokulması ceza yaptırımına bağlanmıştır.

+ Konuyu Yanıtla
1 / 4 Sayfa 1234 SonSon

Bu sayfada bulunan kavramlar: