Bütün forum üyelerine selamlar.Dul ve yetim aylığı bağlanması ile ilgili ailece yaşadığımız bir sorunumuz var.Sizlerden yardım istiyorum.Babam 4 ocak 2007 tarihinde vefat etti.Babam emekli sandığından Türk silahlı kuvvetlerinden emekli olarak maaş almakta iken bu vefat sonucunda doğal olarak dul ve yetimlerine aylık bağlanması gündeme geldi.Babamın önceki eşinden de 43 yaşında bir kızı var.Anneme dul aylığı bağlandı fakat babamın önceki eşinden olan kızına da emekli sandığı, başvuru halinde aylık bağlamak geriye dönük ödeme yapmak suretiyle kesinti yapmakta.Şu an hala başvuru yok, babasının ölümünden bile haberi yok çünkü kendisi İsviçre'de yaşamakta ve Türk vatandaşı değil.Zaten bağlanacak bir kaç yüz lirayı da hiç umursamayacak kadar da oldukça zengin.Vukuatlı nufus kaydı örneğinde kızı olarak görünüyor ve kapalı kayıt şeklinde belirtilmiş.En son haliyle bekar görünüyor ama isviçre de biz onun evli olduğunu biliyoruz.İsviçrede bir bankada müdür olarak çalışıyor ve sosyoekonomik olarakta oldukça iyi ve sosyal güvencesi olan bir insan.Annem ise 63 yaşında ve hiçbir sosyal güvencesi yok.esas sorum şu; babamın önceki eşinden olan bu kızı maaş almaya müstehakmıdır? Devlet sosyoekonomik durumuna, sosyal güvencesine, maaş alıp almamasına, muhtaçlık durumuna bakmaksızın aylık bağlama kriteri sadece evli olup olmaması mıdır? Türk vatandaşlığından çıkmış olması bu durumu nasıl etkiler? (isviçre ile emekli sandığının sosyal güvence anlaşması olduğu söyleniyor).Eğer boşanmamış ise evli olduğunu ispat için nasıl bir yol izlemeliyiz? Yada sosyal güvence ve sosyoekonomik durumu açısından maaş bağlanmaya kanunen müstehak olmama durumu var ise bu durumu ispat için nasıl bir yol izlemeliyiz? Eğer maaş almaya müstehak olmadığı ortaya çıkarsa, yetime başvuru halinde ödenmek üzere emekli sandığı tarafından kesilen kesintiler anneme daha sonra ödenir mi?
Acil yardım lütfen.
Teşekkür derim...