+ Konuyu Yanıtla
2 / 3 Sayfa İlkİlk 123 SonSon
11 den 20´e kadar toplam 24 ileti bulundu.
    Nerede
    Turkey.
    İletiler
    15
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Yönerge'nin bağlayıcılığı nedir?

Merhaba,

Üniversitene senatosunun çıkardığı bir "Akademik Yükseltme ve Atama İlke ve Ölçütleri " yönergesindeki bir düzenlemeyi idare hakkım olmasına rağmen kullandırtmıyor. Yönergenin resmiyeti nedir ve idari davalarda ne kadar ciddiyeti vardır.

Hukuki NET Güncel Haber

35. Madde ile Arastırma Görevlisinin görevlendirilmesi konulu yargıtay kararı ara
    35. Madde ile Arastırma Görevlisinin görevlendirilmesi konulu hukuk haber

2. # Nedir?
    Tavsiye Soru Cevap
    Nerede
    Avukat Dünyası
    İletiler
    Ne kadar?

İletiler
    613
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Re: 35.madde ile Arastirma Gorevlisinin gorevlendirilmesi

Sayın Akkaş,

Öncelikle sizden özür dilerim. Yazdıklarınızdan anlaşıldığına göre Milli Eğitim Bakanlığı Bir dönem Yüksek Lisans içinde burs vermiş. Ben sizi lisans üstü eğitimi için (yüksek lisans ve doktora/doktora) için gönderilen diğer grupla karıştırmışım. O grupta olup başarısız olan yada doktorasını zamanında tamamlayamayan normalde bu nedenle kendilerine yapılan masrafı ödemekle yükümlü öğrenciler için yapılan düzenleme ile borçlarını mecburi hizmetle ödeme hakkı elde ettiler. Bu bir çeşit aftır. Çünkü normal süreç parayı ödemelerini gerektirir ve gerek yurt içi gerekse yurt dışı görevlendirmede benzer duruma düşen pekçok kişi bu parayı ödemiştir. Aftır çünkü mecburi hizmetle kendilerine yapılan masrafı ödeme başarı durumunda yapılan bir uygulamadır.

Gerek yurtiçi gerekse yurtdışı görevlendirme öncesi imzalanan belgede başarısızlık durumunda ödenecek para ve başarılı olma durumunda nekadar süre mecburi hizmet yapılacağı açıkça belirtilmiştir.

Sizin durumunuz yazdıklarınızdan anlaşıldığına göre bu değil.Açıkçası çok yakından takip etmeme rahmen ben sadece yüksek lisans amacıyla gönderilen grubu hiç duymamıştım. Ben sadece akademik personel yetiştirme amaçlı programlarla ilgilendiğim için olmalı bu da. Bilim uzmanı gereksinimi için gidenleri gözden kaçırmışım.

Haklısınız kanunlar yönetmelikler boşa çıkmaz. Ben size araştırma görevlilerinin 2547 sayılı kanuna göre durumunu yazdım. Siz şimdi bir başka yönetmelikten söz etmeye başladınız. Üniversitenizin yönetmeliğini bilmiyorum. Ama istisnasız bütün 33 lere böyle bir yükümlülük getirmek hepsini 50 d yapmak olmaz mı? Çeşitli nedenlerle ara veren yada mezun olanların ilişiği mi kesiliyor? Örneğin Dokuz Eylül herkesi 50/d yapmıştı bunun gibi bir uygulama mı? Ancak mahkeme hepsini 33 e iade etti.

Eğer sözünü ettiğiniz yönetmelikte ki ifade "Yüksek lisans programı bulunmadığı için 2547 sayılı Yasanın 50/d maddesi uyarınca araştırma görevlisi alamayan bölümlerde, 2547 sayılı yasanın 33/a maddesi ile yapılacak atamalarda araştırma görevlilerinin herhangi bir lisansüstü programa kayıt yaptırmış olmaları koşulu aranır." ile sınırlı ise "atamalarda" sözcüğüne dikkatinizi çekmek istiyorum. Yani yeni alınacak personeli kapsıyor bu madde. Mevcut araştırma görevlileri ve sözleşme yenilemeyi gerektiren bir durum yok. Denilebilirki madem 35 le görevlendirmeyeceksin neden böyle bir madde koydunuz? Atadığınız personelin 35 istemesi doğal değil mi? MEB'ten mecburi hizmet devriyle gelmiş birisi bunu nasıl temel gösterecek hiç anlamadım.
    Benim hiç bir zaman hukukçu olmak, bir hukukçu gibi bilmek iddam olmamıştır. Bu sitede belli bir ileti sayısına ulaşan her üye hukuk sever olarak site tarafından isimlendiriliyor. Yani bu benin kendime verdiğim bir isimde değildir.
    14 senedir akademik personel olarak çalışıyorum. Bir bölümü 33 bir bölümü 35 kapsamında araştırma görevlisi olarak geçti. Açıkçası hayatımın o dönemi bittiği için çok mutluyum. Üniversite yapımızın bu çok sorunlu kadrosunda geçen yıllar boyunca doğal olarak sayısız farklı idari uygulamayla karşılaştım yada tanık oldum. Ben sadece bu deneyime dayalı yazıyorum. Bu arada sizde şunu unutmayın. Hukuk her zaman istediğimizi söylemez.
    Konu gecem1970 tarafından (16-08-2007 Saat 18:46:52 ) de değiştirilmiştir.

Nerede
    Turkey.
    İletiler
    15
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Sayın gecem1970,

Size üniversitenin yönetmeliğinden birkaç madde daha yazmak isterim. Yönetmeliğin 33/a araştırma görevlilerini direk lisansüstü eğitim ile ilişiklendirdiğini anlarsınız. Bunlar:
    Madde 13
    c) Araştırma görevlilerinin akademik gelişmeleri ve görev başarıları danışman görüşü de alınarak Bölüm Kurulunca her yarıyıl değerlendirilir. Bölüm Kurulu üyesi olmayan öğretim üyeleri de değerlendirmeye katılabilir. Bu değerlendirmeye Bölüm Akademik Etkinlik Raporunda yer verilir.
    d) Araştırma görevlileri, çalışma raporu ile birlikte bilimsel ve akademik çalışmalarını en kısa sürede tamamlayabilmeleri için, beklentilerini yazılı olarak Bölüm Başkanlığına iletir.
    e) 2547 sayılı Yükseköğretim Kanunu uyarınca araştırma görevliliği geçici bir görevdir. yüksek lisans ya da doktora programının başarıyla ya da başarısızlıkla sona erdiği dönemin sonunda araştırma görevlilerinin görev süresi de kendiliğinden sona erer. Ancak, yüksek lisans programını başarıyla tamamlayan ve doktora programına devam etmek isteyen araştırma görevlilerinin herhangi bir doktora programı giriş sınavını başarana değin, Bölüm Kurulunun gerekçeli önerisi ile görev süreleri her seferinde 1 yıl olmak üzere en fazla iki kez uzatılabilir. Bu iki yıl sonunda da bir doktora giriş sınavını başaramayan araştırma görevlilerinin üniversiteyle ilişiği kesilir.
    f) 2547 sayılı Yasanın 50. maddesi ile bu maddeye ilişkin "Lisans Üstü Öğretim Görenlerden Öğretim Yardımcısı Kadrolarına Atanacakların Hak ve Yükümlülükleri ile Tıpta Uzmanlık Öğrencilerinin Giriş Sınavları Hakkında Yönetmelik" uyarınca yapılan araştırma görevliliği atamalarında 50. maddenin (d) fıkrası ile anılan yönetmeliğin tüm gerekleri eksiksiz biçimde uygulanır.
    Ayrıca 2547 sayılı Yasanın 33. maddesinin (a) fıkrasına göre atanmış olan araştırma görevlilerinin çalışma usulleri ve koşulları bu ilkeler çerçevesinde değerlendirilir ve yürütülür.

Yeniden Atanma
    Madde 14
    2547 sayılı Yükseköğretim Kanununun 9, 31, 32 ve 33 üncü maddeleri kapsamında öğretim görevlisi, okutman ve diğer öğretim yardımcılarının yeniden atanmalarında;
    a) Ders ve uygulamalardaki başarı durumu,
    b) Yayın yapma durumu,
    c) Konusu ile ilgili yayınlardan çeviri yapma durumu,
    d) Araştırma görevlileri için süresinde yüksek lisans, doktora ya da sanatta yeterlik çalışmalarına başlama ve ilgili danışman raporlarına göre başarılı bir biçimde sürdürme ve sonuçlandırma durumu,
    e) Görevini sürdürmekteki titizliği ve görevini yerine getirmedeki tutarlılığı,
    f) Bölüm Kurulunun olumlu görüşü,
    g) Disiplin cezası almamış olması göz önünde tutulur.

M.E.B bursluları(1416 sayılı kanun) yurtdışına gönderilirken iki aşamada gönderilir. Yükseklisans ve doktora(2007 yılından sonra bu uygulamayı değiştirip yükseklisans ve doktora olarak değiştirdiler). İstiyen yükseklisansından sonra yurda döner ve mecburi hizmetine karşılık görev ister.

Üniversitenin yönetmeliğinin diğer bir maddesi de:
    "Yüksek lisans programı bulunmadığı için 2547 sayılı Yasanın 50/d maddesi uyarınca araştırma görevlisi alamayan bölümlerde, 2547 sayılı yasanın 33/a maddesi ile yapılacak atamalarda araştırma görevlilerinin herhangi bir lisansüstü programa kayıt yaptırmış olmaları koşulu aranır. "

Yukarıdaki maddenin "atama" kelimesi üzerinde biraz beyin jimnastiği yapmışsınız. Fakat argümanınız bana hiç mantıklı değil. Dediğim gibi hukuk varsayımlar üzerine yürümez)

O zaman ben de biraz beyin fırtınası yapim. Diyelim ki ben mecburi hizmetimi tamamlar tamamlamaz , benim sözleşmemi üniversite yenilemedi ve bunun nedenini de lisansüstü eğitim yapmamama bağladı. O zaman ben mahkemeye ben yapmak istedim de , onlar izin vermedi mi diyeceğim?

Üniversite bu yönetmeliğini çıkartırken 33/a bağlı olarak çalışan araştırma görevlilerinin yükseklisans eğitiminde başarısız olması durumunda hemen işten çıkarmak, böylece araştırma görevlilerinin mahkeme açarak geri dönüşlerini sıfırlamak istemiş, fakat bazen yönetmelikler de ters teper. Eğer üniversite beni öğretim görevlisi olarak atasaydı bu sorunlar çıkmayacaktı. Fakat üniversite hem araştırma görevlisi ol hem de doktora yapma diyor.

İletiler
    613
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Yukarıda belirttiğiniz maddelerden 14 d yi gerekçe göstererek mahkemeye başvurabileceğinizi düşünüyorum. Çünkü bu maddeye istinaden mecburi hizmetinizin tamamlanmasını takip eden ilk sözleşme bitiminde sözleşmenizi yenilemeye bilirler.
    Karşı taraf ne idda edebilir. Zaten borçlu olmanız tekrar borçlanmanız vb gibi daha önce yazdığım durumu ve YÖK genelgesini temel alırlar. Üstelik 13 e nin " Ancak, yüksek lisans programını başarıyla tamamlayan ve doktora programına devam etmek isteyen araştırma görevlilerinin herhangi bir doktora programı giriş sınavını başarana değin, Bölüm Kurulunun gerekçeli önerisi ile görev süreleri her seferinde 1 yıl olmak üzere en fazla iki kez uzatılabilir." kısmına dikkat çekerek sürenizin bitiminden sonra iki yıl uzatma hakkınız olduğunu zaten 35in sınava dayanmadığını bu nedenle ilk uzatmada 35 le görevlendirileceğinizi ifade ederler.
    Siz kazanırsanız dava üst mahkemeye gider. O da olmadı düzeltme istenir. Bu arada ilgili enstitülere yazı çıkarırlar. Böyle bir öğrenciniz var mı diye. İlgili enstitü yazıyla başvurulunca cevap verir. Hakkınızda disiplin cezası verilir. Kaydınızda silinir. Olmaz demeyin çünkü kaç kere oldu. Öğretim görevlisi olup devam edenin hem işine son verdiler hem doktoradan attılar. Doktoraya devamına göz yuman bölüm başkanınada disiplin cezası verildi. (Aynı bölümde zorla 35 e gönderilen araştırma görevlisinin şikayeti üzerine)

Mahkemeyi kaybederseniz ne olur? Eğer 13 e ye atıf yaparlarsa sizinde kaygınız kalmaz. Yani mecburi hizmet sonunda uzatmayı garantilemiş olursunuz.

Tabi sizin konunuz değil ama ben olsam asıl 13 e ye maddeye itiraz ederdim. Bu madde 2547 ye aykırı. Öğrenimin sona erdiği dönemin sonunda ilişik kesilir diyorki sözleşmesi bitmeden böyle bir durum söz konusu olamaz. Kanunda bu açıkça belirtilmiştir. Yönetmelikler kanunlara aykırı olamaz.

Bu yönetmelikler tabii ki bağlayıcıdır. Ancak çoğunlukla 2547 ile çelişmelerinden midir yoksa akşamdan sabaha değişmelerinden midir bilinmez bu yönetmeliklere istinaden açılan davalarda olumlu sonuç duymadım daha. Kendi yönetmeliğine aykırı atama ve atamama ile ilgili öyle garip örnekler varki

Haddim olmayarak bir tavsiyede bulunayım. Eğer yanlış anlamadıysam yönetimle ciddi sorunlarınız var. Eğer orda olmak gibi bir ısrarınız yoksa eşdeğer özellikler taşıyan başka bir yer bulun. Bu kadar sorun çıkaran bölüm başkanı / yüksek okul müdürü sizi orda istemiyordur yani kolayca muvaffakat verir. YÖK iki tarafın onayı olmak koşuluyla mecburi hizmet devrini hemen yapıyor artık. Eskiden olduğu gibi bin dereden su getirmiyorlar.

İletiler
    42
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Biraz alakasız olabilir kusura bkamayin.
    Arastirma gorevlisi olabilmek icin ne yapmak lazım? Sartı surtu nedir?
    Vakif univesitesi devlet universitesinde nasil arasitram gorevlisi ogreteim elemenaı olunabilir?

Saygilar.

İletiler
    613
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Üniversiteler tarafından verilen akademik ilanlarda başvuru koşulları belirtilmektedir. En az lisans mezunu olmak, ÖSYM tarafından yapılan ALES sınavında belirtilen puanı almış almak gerekir. Her üniversitenin belirlediği farklı ölçütler vardır. Ayrıca alana göre de belirgin farklılıklar görülür.

İletiler
    1
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Değerli yetkili,,
    Mevzu kısaca şu:

Eşim 50/d maddesine göre araştırma görevlisi olarak eğitim fakültesinde görev yapıyor. Geçen yaz döneminde dekanlıktan kadro sözü verildiği için doktora tezini savundu, ancak sözde durulmadı. Fakülte ihtiyaç bildirmesine rağmen Rektörlük dikkate almadı. Kadro ilanı çıkmadı. Bizler sözleşmeli personeliz. Ve 17 eylül tarihinde de süresi doldu. Bu süreden bugün 01.11.2007 tarihine kadar okul, sürenin uzatıldığı ya da işine son verildiği ile ilgili olarak bir tebliğde bulunmadı. Daha sonra olması gereken A.B.D. görüşü alınmaksızın bölüm başkanının tasarrufuyla görev süresinin uzatılması için gerekli olan ihtiyaç bildirme gerçekleşmedi. Bunda bölüm başkanının menfi bir tutumu olduğunu düşünüyoruz. Eşim bu süreçte iki defa sevk aldı ve üzerine gözüken labaratuvar derslerine de girmeye devam etti. Sorum;
    1. Acaba bu durumda ilişik kesme şimdi tebliğ edilirse ne yapmamız gerekiyor?
    2. Eşimle aynı alanda çalışan ve aynı durumda olan bir arkadaşın görev süresini uzatmalarına rağmen (amcası profesör olmasının dışında yayın ve dil açısından en eksiği idi) eşimin ve bir diğer bir arkaşınkini de uzatmadılar. Bu durumda yasal olarak ne yapmak gerekiyor?
    3. Bu geçen yaklaşık 1,5 aydır kurbanlık koyun gibi bekleterek psikolojik baskı uygulamaları söz konusu oldu, yani bir çeşit mobbig,
    3. Bugün ilişik kesildiğinde geçen bu sürede ödenen maaşı geri isteyebilirler mi?
    Bu durumda da yasal olarak ne yapmak gerekir.

En kısa zamanda bilgilerinizi beklerim. İşlerinde kolaylıklar dilerim. Selamlar.

İletiler
    2
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

iyi günler
    bende 35 madde ile görevlendirildim. görevlendirildiğim üniversitede uygulama dersleri ve sınav yükü sebebiyle çalişmalarım aksamakta. görevlendirme yapılan üniversite bizi neden kullanıyor biz zaten zorunlu hizmetli olmayacakmiyiz buradaki işler o kadar fazlaki doktora çalişmalarımız oldukça aksıyor.
    1-ben tekrar eski üniversiteme dönerek çalişmaları tezi eski üniversitemden yürütebilirmiyim.
    2-görevlendiğim üniversiteye doktaya yapmak üzere görevlendirilmeme rağmen neden beni okul işlerinde uygulama derslerinde kendi asistanları gibi kullaniyorlar bu yasal mı acaba.

bu konuya cevap verebilirseniz sevinirim.

İletiler
    2
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

35 madde ile görevlendirilenler görevlendirildikleri üniversitede o üniversitenin çalişmalarına erslerine sınavlarında çalişmak zorundalar mı?

tez aşamasındaki 35 madde ye görevli bir asistan tekrar dönerek tezini eski üniversitesinden devam ettirebilir mi. bağlı olduğumuz üniversite eleman ihtiyacını ile istese bizi tekrar geri dönebilirmiyiz.

İletiler
    5
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Merhaba
    Ben, bağlı olduğum "XX" üniversitede doktora proğramı olmadığı için 35. madde ile başka bir üniversiteye doktora için görevlendirilmiş bir araştırma görevlisiyim. İlk görevlendirmem olduğu zaman bana senet falan imzalattırmadılar. yaklaşı 6 ay sonra "XX" üniversitesinden doktora yaptığım üniversiteye taahhütname ve kefalet senedini imzalamadığımı ve bu yüzden görevlendirmemin iptali ...... konulu bir yazı geldi. Ben de eski üniversiteme giderek dekan huzurunda seneti imzaladım. 1-2 sene sonra benim "XX" üniversitesinde bağlı olduğum fakülte ayrılarak yeni bir üniversite oldu. Acaba bana tehdit ve makam zoruyla imzalattırdıkları bu senetler geçerli midir?

+ Konuyu Yanıtla
2 / 3 Sayfa İlkİlk 123 SonSon

Bu sayfada bulunan kavramlar:

33 a

35. madde ile görevlendirme için gereken belgeler

rehber arastirnaya vermek uzerre okulda kegit istiyorlar

35. madde senet örneği

35. Madde araştırma görevlisi nedir

50 d li arastirma gorevlisinin gorevlendirilmesi

arastirma gorevlilerinin gorevlendirmeleri

50d gorevlendirme

35 madde