+ Konuyu Yanıtla
1 / 3 Sayfa 123 SonSon
1 den 10´e kadar toplam 24 ileti bulundu.
    Nerede
    Turkey.
    İletiler
    15
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı 35. Madde ile Arastırma Görevlisinin görevlendirilmesi

Merhaba,

Ben bir universitede arastirma gorevlisi olarak calisiyorum. Araştırma görevlisi olarak üniversiteye girmeden önce doktora yapıyordum. Araştırma görevlisi olarak calıştığım yerde doktora ile ilgili bölüm yok. Üniversiteden 35 madde ile görevlendirme istedim. Bu isteğim kabul edildi, Y.O.K'e gönderildi fakat üniversite hep beni oyalıyor. 15 gün önce bilgilendirme bürosundan 35 madde ile görevlindirmemin sonucu sordum. Cevap ise:" Y.O.K cevap vermemiştir."

Yani okul benim kaçak olarak il dışında doktora yapmama izin veriyor. Ben ise 35 madde ile görevlendirilmek istiyorum. Y.O.K'un bu konuda genelgeleri var. Doktora haftada yarım gün idari izin ile gitmiyor. Üzerimde disiplin soruşturması, domaklesin kılıcı gibi sallanıyor. Yürütmeyi durdurma davası açıp,
    35 madde ile görevlendirilmek istiyorum. Bana bu konuda yardım edebilir misiniz?

demir_akkas@hotmail.com

Hukuki NET Güncel Haber

35. Madde ile Arastırma Görevlisinin görevlendirilmesi konulu yargıtay kararı ara
    35. Madde ile Arastırma Görevlisinin görevlendirilmesi konulu hukuk haber

2. # Nedir?
    Tavsiye Soru Cevap
    Nerede
    Avukat Dünyası
    İletiler
    Ne kadar?

ahaltuner Misafir

Tanımlı Re: 35.madde ile Arastirma Gorevlisinin gorevlendirilmesi

Sayın demir_akkas,
    Talebinizin Üniversite tartafdından kabul edildiğini yazmışsınız.Yani anladığım kadarıyla 35.maddeye dyanılarak görevlendirilmeniz yapılmış.Yapılan bu görevlendirmeyi uygulmaya geçirmeyen Üniversite aynı Üniversite mi onu anlayamadım.
    Saygılarımla..

İletiler
    613
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Yüksek öğretim kurulu gündemine girmiş mi görevlendirmeniz? Bildiğim kadarıyla 35. madde görevlendirmeleri artık iki dönemde yapılıyor. Eğer bürokratik işlemler nedeniyle toplantı kaçırdıysanız uzamıştır. En sağlıklı bilgiyi YÖK ten alırsınız. 35 görevlendirmesi istediğinize ve eğitime önceden başladığınıza göre olumsuz bir şey olamaz. Zaten öğretim görevlileri için yasak kalktı. Yürütmeyi durdurmayı hangi durum için isteyeceksiniz anlayamadım. Ağır işleyen bürokrasi için mi? O zaten görüldüğü gibi pek yürümüyor:p

Nerede
    Turkey.
    İletiler
    15
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Olay kısaca şu:

Ben M.E.B bursu ile yükseklisans derecemi yurtdışından alıp, yükseklisans derecemle M.E.B'den görev istedim. Onlar da beni Y.Ö.K'e devretti ve Y.Ö.K'te birkaç üniversiteye mecburi hizmetimi kabul edip etmediğini sordular. Bir üniversite benim mecburi hizmetim kabul etti ve beni Meslek Yüksekokuluna araştırma görevlisi olarak atadı. Buraya atanmadan evvel başka bir üniversitede doktora yapıyordum.

Bu durumda 35 madde ile görevlendirilme istedim. Fakat onlarda bana Y.Ö.K'ten gelen bir genelgeyi gösterdiler.Genelgede: "Yurtdışından yalnızca yükseklisansını alıp gelen M.E.B burslularını meslekyüksekokullarına öğretim elemanı olarak atanmasını ve 35 madde ile görevlendirme talep edilmemesi" yazıyordu. Bu genelgeyle birçok arkadaşım başka üniversitelere öğretim görevlisi olarak atandı. Ben ise araştırma görevlisi olarak atandım. Bu durumda araştırma görevlisinin sahip olduğu haklar(zorunluluklar) var. Bunlardan bir tanesi de lisansüstü(doktora veya master) yapması. Ben de bu zorunluğu yerine getirmek istiyorum ve 35 madde ile doktora yaptığım üniversiteye dönmek istiyorum. Okul benim müracatımı Y.Ö.K'e gönderdi fakat Y.Ö.K'ten cevap gelmiyor. Benim üniversiteme kısaca şunu demiş: "Biz görevlendirme isteğine cevap vermeyeceğiz. Siz de kaçak yapmasına göz yumun."

Ya koskoca Y.Ö.K Ben kaçak yapmak istemiyorum, 35 madde'nin uygulanmasını istiyorum. Y.Ö.K değil miydi kaçak yapanlar ve yaptıranlar hakkında soruşturma açan, hayatları karartan! Hem bulunduğum meslek yüksekokulu ile sorunlar yaşamaya başladım. Hatta bu konuda uyarı aldım ve onu mahkemeye götürdüm. Şimdi bana cevap vermeyen Y.Ö.K'u mahkemeye vermek istiyorum(1.5 sene geçti). Bu dava Bölge idari mahkemesinde mi yoksa Danıştaya mı açılmalı? Elinizde 35 madde ile ilgili mahkeme kararları varsa bana gönderebilir misiniz?

Saygılar

İletiler
    613
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Elinizde doktora yapma olanağı vardı. Yapmadınız. Yada başarısızlıktan doktoradan atıldınız. Yanılıyormuyum? Kendi isteği ile doktora eğitimine devam etmeyen veya başarısızlık nedeniyle atılanlar için bir cezalandırma sözkonusu o genelgede.

Eğer başarısızlıktan döndüyseniz zaten bir af kapsamındasınız. Bu arada YÖK'ten hiçbir yetkili öyle labuali bir yanıt vermez. YÖK olarak kısalttığımız bir şahıs değildir. Açılımına dikkat etmenizi öneririm. Bence size böyle bir yanıt geldiğini idda eden yöneticiye dikkat edin önce. Acaba dilekçenizi işleme koydumu? Koydu ise olumlu görüş belirttimi? Dilekçeniz senatodan geçti mi? Bildiğim kadarıyla hakkında açık genelge olan durumlarda bu basamakları aşıp YÖK 'e ulaşmıyor dilekçeler... Üstelik bir telefenla durumunuzu öğrenebillirsiniz. Türkiye'deki en nazik ve yardımsever memurlar YÖK'te çalışıyor dersem sanırım diğerlerine büyük bir haksızlık olmaz.

Üniversitenin ihtiyacı araştırma görevlisi ise ordan görev vermiştir size. Diğer arkadaşlarınızın durumu emsal teşkil etmez. Diğer Araştırma görevlilerinin durumu kesinlikle emsal olmaz. 35. madde doktora olanağından yoksun araştırma görevlilerinin eğitimi için oluşturulmuştur. Doktora olanağı elde etmiş (hemde yurtdışında) ancak bunu değerlendirmemiş veya değerlendirememiş birinin durumu emsal olmaz.

Nerede
    Turkey.
    İletiler
    15
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Sayın gecem1970,

Benim başvurum senatodan geçti. Geçmesinin nedenide izinsiz olarak 35 madde harici yapmanın imkansız olması. Y.Ö.K'ün 2003 tarihli genelgesinde 35 madde harici lisansüstü eğitim yapanlar ve yaptıranlar hakkında soruşturma açılacağı belirtilmektedir. Yani görevlendirme yapmayı zorunlu kılmaktadır. Bilindigi gibi araştırma görevlilerinin lisansüstü eğitim ile direk bağlantısı vardır. Yani yükseklisans eğitimi yapmayan kişinin araştırma görevliliğine atanması diye birşey sözkonusu olamaz.

Üniversitenin yaptığı hata beni öğretim görevlisi olarak değil de, araştırma görevlisi olarak atamasıdır. Fakat sorun bu değildir. Sorun: 35 madde ile görevlendirilme yapılmazsa ve o kişi 35 madde ile lisansüstü yapamazsa araştırma görevlisinin anlamı kalmamaktadır.

Örnek olarak en son size bir Y.Ö.K genelgesini hatırlatmak isterim. 2007 Mart ayında yayınlanan genelgede: " Öğretim görevlilerinin , uzmanların ve okutmanların lisansüstü eğitim hakkının engellenmesi ve izin verilmesi , buna göre ders programlarının düzenlenmesini" istiyor. Bu genelge çıkana kadar birçok öğretim görevlisinin sözleşmesi il dışında lisansüstü yapıyor diye feshedildi. Maalesef Danıştay kararlarında üniversiteleri haklı buldu ve bazı davalar da devam ediyor. Şimdi Y.Ö.K bir genelge daha yayınlıyor ve herşeyi silbaştan yapıyor. Maalesef Y.Ö.K kendi genelgelerinde tutarlılık gösteremiyor , kanunun yorumlanmasında hata yapıyor. Maalesef senatodan çıkmış ve Y.Ö.K'e gitmiş olan başvurum 1.5 seneden beri oyalanıp, cevaplanmıyor. Bu durumda mahkeme ile cevap istemem gerekiyor.

İletiler
    613
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Sayın Akkaş,
    YÖK'ün hatalı pek çok uygulaması olmakla birlikte en başarılı uygulamalarından biri 35. maddedir. Gerçi hizmetin gereğini yerine getirerek maaşını hak etmiş birini borçlandırmak adil değildi. Ancak hizmet devrini kolaylaştırarak buda büyük ölçüde problem olmaktan çıkarıldı.

Öğretim Görevlisi vb. kadrolardakilerin lisans üstü eğitim hakkının engellenmesi doğru olamamakla birlikte bu kişilerden isteyenlerin kadrosu araştırma görevlisine çevrilerek bu sorun aşılıyordu. Amaç eğitim öğretim hakkını elden almak değil, lisansüstü eğitimin kalitesini artırmaktı.
    Gelelim Araştırma Görevliliğinin ne olduğuna... 2547 nin 33 a sı tanımını açık vermiş:

Araştırma görevlileri,yükseköğretim kurumlarında yapılan araştırma, inceleme ve deneylerde yardımcı olan ve yetkili organlarca verilen ilgili diğer görevleri yapan öğretim yardımcılarıdır. Bunlar ilgili anabilim veya anasanat dalı başkanlarının önerisi, Bölüm Başkanı, Dekan, enstitü, yüksekokul veya konservatuvar müdürünün olumlu görüşü üzerine rektörün onayı ile araştırma görevlisi kadrolarına en çok üç yıl süre ile atanırlar; atanma süresi sonunda görevleri kendiliğinden sona erer.

Evet 2547'nin 33. maddesinin devamında ve diğer bazı maddelerde Araştırma Görevlilerinin lisans üstü öğrenimiyle ilgili düzenlemeler bulunmaktadır. Ancak asli olarak Araştırma görevlisi araştırmalara yardım edendir. Bu nedenle YÖK sizi 35. maddeden görevlendirmek zorunda değildir. Zaten mecburi hizmet karşılığını ödemek üzere görevlendirmiş sizi. Bir çeşit af. Maddi yükümlülüklerinizden kurtulmanız için.
    Ama 1.5 yıldır cevap vermemeleri gerçekten kabul edilebilir değil.

Nerede
    Turkey.
    İletiler
    15
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Sayın Gecem1970,

Birçok araştırma görevlisi 33/a maddesinin lisansüstü eğitim ile zorunlu olmadığını düşünmektedirler. Fakat bu büyük bir yanılgıdır. Lisansüstü eğitiminde başarısız olup , sözleşmesi uzatılmayan araştırma görevlileri sizin teziniz görüşünde mahkemelere 100'lerce iptal davaları açmış, fakat Danıştay'dan aldıkları cevap hep aynı olmuştur:

---------------------------------------------
    Araştırma görevlileri, öğretim üyelerinin kaynağını oluşturur. Bu görevde bulunanların yüksek lisans ve doktora eğitimini süresinde başarmaları gerekir. Yüksek lisans ve doktora eğitiminde başarısız elemanların araştırma görevliliği görevine de son verilmemesi halinde, bu kadrolar başarısız kişiler tarafından devamlı şekilde işgal edilmiş ve üniversitenin ihtiyacı olan ve öğretim üyelerinin kaynağını oluşturan yeni ve başarılı araştırma görevlilerinin atanması imkansız hale geleceğinden, doktora öğreniminde başarısız olduğu tartışmasız bulunan davacının araştırma görevlisi kadrosunu işgal etmesinde kamu yararı ve hizmet gereklerine uyarlık bulunmadığından, davanın reddine karar verilmesi gerekirken, işlemin iptali yolunda verilen kararda hukuki isabet görülmemiştir.
    Açıklanan nedenlerle, Erzurum İdare Mahkemesi kararının bozulmasına, yeniden bir karar verilmek üzere dosyanın anılan Mahkemeye gönderilmesine 18.10.2004 gününde oybirliği ile karar verildi.
    -----------------------------------------------------

Yani kısaca araştırma görevlileri lisansüstü eğitim ile ilişiklendirilmiştir. Yüksek mahkeme kendi içinde bir içtihat oluşturmuştur.

Aynı zamanda üniversitemin atama ve yükseltme kriterleri yönergesinde birkaç maddesinde açıkca belirtilmiştir. Hepsini yazmama gerek yok, yalnızca bir tanesi yeter:

"Yüksek lisans programı bulunmadığı için 2547 sayılı Yasanın 50/d maddesi uyarınca araştırma görevlisi alamayan bölümlerde, 2547 sayılı yasanın 33/a maddesi ile yapılacak atamalarda araştırma görevlilerinin herhangi bir lisansüstü programa kayıt yaptırmış olmaları koşulu aranır. "

Şimdi benim merak ettiğim bana 35 maddeyi uygulamayıp lisansüstü eğitim hakkımı gasp eden üniversiteyi mi mahkemeye vereceğim yoksa bana cevap vermeyen Y.Ö.K'nu mu?

İletiler
    613
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Sayın Akkaş,
    Bir araştırma görevlisi ilanına başvurup, gerekli süreçlerden geçerek araştırma görevlisi olarak atanmış kişiler için dahi üniversitenin sözünü ettiğim gerekçeyle karşı durdurma hakkı vardır. Bakın söz konusu danıştay kararı üniversitenin savı üzerine oturmaktadır. Sonuçta kurum diyorki benim ihtiyacım öğretim üyesi. Öğrenimini tamamlasın. Aynı kurum aynı konuma faklı gerekçe ile de araştırma görevlisi almış olabilir. Yani belli bir projenin yada akademik işin devamının sağlanması için. Bildiğiniz gibi YÖK yapılanması proje asistanlığına olanak tanımamaktadır. Benim yorumuma göre normal bir süreçten geçen bir araştırma görevlisinin 35 hakkını kullanmasının engellenmesi iddasında bulunması için herhengi bir proje vb. görevli olmayıp odasında boş oturduğunu ispat etmesi gerekir. Üniversite akademik kurullar, senatolar sadece onay amaçlı kurulmamıştır. Bölüm başkanını hatta anabilim başkanın görüşünün sorulması gereksiz birer bürokrasiden ibaret değildir. Onlar uygun görmediği sürece ve kanunda açıkça belirtilmiş bir gerekçeye dayalı haklı bir dayanakları varsa mahkeme sürecinin sonunda olumsuz yanıt alınır.

Kaldıki daha öncede belirttiğim gibi sizin durumunuz yukarıdakinden çok daha farklıdır. Af kapsamı bir durumdasınız. Bu bir çeşit icra durumu. Birinden borç almışsınız, yaptığınız sözleşmeye uymamışsınız, karşılığını o kişi adına çalışrak ödemeye başlamışsınız. Daha ödemeniz bitmeden tekrar borç istiyorsunuz ve vermedi diye mahkemeye başvurmaktan söz ediyorsunuz.

Diyelim ki talebiniz kabul gördü. 35. maddeyle görevlendirildiniz. Ama doktoradan atıldınız. Ne olacak? Doğal olarak 35. madde kapsamı nedeniyle borçlu addedilecek ve işten çıkarılacaksınız. Borcun 35 den kaynaklanan kısmı için takip yapılacak ya şu an ödemek zorunda olduğunuz borç? Onun için takip yapılamayacak çünkü gerekli düzenleme yapılmış. Sizi görevlendirme yoluyla ödetmeleri gerekiyor. Yani sizi tekrar işe alacaklar ki almazlar 35. maddenin hükmü açık tekrar üniversitede çalışmanın önünü kapıyor. Bu durumda yapabilecekleri tek şey o borcun üzerine soğuk su içmek... Tabii o soğuk suyun hesabını ilgili yöneticiye sorarlar sonra. Sen kimin borcunu affediyorsun derler.

Başarılı olacağınızın, geri döneceğinizin garantisi bile yok. Peki iyi niyetinizin garantisi varmı? Örneğin bu amaçlı olabilirmi? Gidersin 35 le. Bir ay sonra kendini attırırsın. 10 gün işe gitmezsin mesala olur biter. 35 ten kaynaklanan borcunuz maaş, üste yarım maaş daha ekle yasal faiz filan derken çok çok 2000 YTL ye düşer. Öder kurtulur yoluna devam edersin. Sadece merak ettiğim için soruyorum. Şu an bulunduğunuz yerde bu ay işten ayrılsanız ne kadar ödemekle yükümlüsünüz?

Nerede
    Turkey.
    İletiler
    15
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Sayın gecem1970,

Bir af kapsamından yararlanmadım. Yani ortada bir af kapsamı yok. Yüksek lisansıma karşılık bir mecburi hizmet yükümlülüğüm var.

Bildiğiniz gibi hukuk varsayımlar üzerine işlemez. Her hukuk öğrencisi bilir: Hakim karar alırken sırasıyla; 1)Kanunlara 2) Yönetmeliklere 3) Mahkeme içtihatlarına 4) Doktrin(öğretiye) bakar.

Maalesef hukuk sevmek başka, hukuk'u bilmek başka birşey. Dediğim gibi bir üniversitenin yönetmeliği var ve 33/a araştırma görevlileri için lisansüstü eğitimi zorunlu tutmuş. Bu kadar basit!

Yönetmelik bildiğiniz bir kağıt parçası değildir. Resmi gazetede yayınlanır. Yürütmesini de rektör yapar. Yani bir bölüm başkanı çıkıp ta sana lisansüstü eğitim yaptırmıyorum diyemez.

Dediğim gibi hukuk kuralları içinde varsayımlara yer yoktur. Eğer varsa onun adı Hukuk değil HuGuk olur.

+ Konuyu Yanıtla
1 / 3 Sayfa 123 SonSon

Bu sayfada bulunan kavramlar:

33 a

35. madde ile görevlendirme için gereken belgeler

rehber arastirnaya vermek uzerre okulda kegit istiyorlar

35. madde senet örneği

35. Madde araştırma görevlisi nedir

50 d li arastirma gorevlisinin gorevlendirilmesi

arastirma gorevlilerinin gorevlendirmeleri

50d gorevlendirme

35 madde