Alıntı timid rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
Oldukça eski bir konu başlığı olmakla birlikte özel ilgi alanıma girdiği için bu konuda birkaç şey de ben yazmak istedim. Mahkeme halen devam ediyorsa veya böyle bir konu ile karşı karşıya kalacaklar da bu yazımdan faydalanabilir.

Birçok yerli yazılım firması ve bunların yazılımlarının büyük bir kısmı dos ortamında çalışıyor olmasına rağmen kolay kolay kırılamıyor ve kullanılamıyor. Microsoft gibi yazılım dünyasının en büyük, en güçlü, en zengin ve en ileri teknoloji ile çalışan firması ise yazılımlarını 25 hanelik basit bir şifreleme sistemi ile korumayı (korumamayı) tercih ediyor. Bu 25 hanelik basit şifreleme sisteminin anahtarları ise bizzat Microsoft firması tarafından internete dağıtılıyor.

Ne? Neden? Niçin?
Aslında çok basit bir yöntemle, internete bağlı bilgisayarlardaki kendisine ait tüm lisanssız işletim sistemlerini bir anda çalışmaz hale getirebileceği halde bunu yapmıyor ve ileride de yapmayacak. Çünkü Microsoft korkuyor! Linux gibi tamemen ücretsiz bir yazılımın kendi yazılımının kendi yazılımlarının yerini almasından korkuyor. Lisans alanlar zaten alıyor almayan kesimin ise yazılımlarını kullanmaya devam etmesini istiyor çünkü ne kadar çok kişiyi kendi yazılımlarına bağımlı hale getirirse bu kişiler ileride de Microsoft yazılımlarını tercih edeceklerdir. Oysa ki internette bağlı bilgisayarlardaki lisanssız yazılımları bir anda çalışmaz hale getirdiğinde ve bunu sürekli tekrarladığında, alacak durumu olmayanlar, ücretsiz başka bir yazılımı tercih edecek ve bir daha Microsoft yazılımlarına geri dönmeyeceklerdir.

Tabi yukarıda yazılanlar her ne kadar doğru da olsa lisanssız yazılım kullanırken yakalananları kurtarmayacaktır.

Gelelim lisans olayına, örneğin XP işletim sistemini kendi bilgisayarınıza veya bir müşterinizin bilgisayarına kurdunuz ve bilgisayarı sattınız ve satarken veya kullaırken de suç üstü yakalandınız. Bu suç teşkil etmeyecektir. Tekrar ediyorum kesinlikle suç değildir. XP yazılımı şifre anahtarları girilmeden de kurulabilmektedir, eğer internetten bazı anahtarlar bulup kurduysanız da bunların tamamına yakını beta testerlar için Microsoft tarafından dağıtılan anahtarlardır. XP'nin lisanssız kullanım süresi 30 gündür, 30 gün sonunda aktivasyon yapılmazsa XP işletim sistemi zaten ekranı açmayacaktır.

Ancak siz XP'yi illegal yöntemlerle veya yazılımlarla aktive edip o şekilde kullanır veya müşterinizin kullanımına sunarsanız o zaman bu durum suç teşkil edebilir. Haksız bir fayda elde etmiş oluyorsunuz.

İster orjinal, ister beta, isterse internetten indirdiğiniz bir image dosyasından CD - DVD vs üretin bu suç değildir. Orjinal veya orjinal olmayan XP CD'si diye birşey yoktur. Yükleme esnasında siz ürünün orjinal Lisans Anahtarını girerseniz, bilgisayar internete bağlandığı anda kendiliğinden aktive olur ve lisanslı XP olur, aktive etmek veya etmemek yine kullanıcıya kalmıştır, siz anahtarı girmez veya beta test anahtarını girerek yüklerseniz zaten 30 gün sonra XP kendiliğinden deaktive olur, dolayısı ile kaçak kullanım ve haksız fayda sağlanmış olmaz, bu zaten yazılımcının kendisi tarafından verilmiş bir haktır.

Aynı şekilde Office yazılımını eğer yasa dışı şekilde kırılmamış bir XP işletim sisteminin üzerine kurduysanız XP deaktive olduğunda Office yazılımı da otomatikman deaktive olacağından kanımca yine suç olmayacaktır, çünkü bildiğim kadarıyla office yazılımları da 30 günlük beta test kullanımı var.

Umarım yasa dışı yollardan yazılımları aktive etmemişsinizdirbu durumda işiniz zor olabilir.
Oldukça faydalı bir yazı olmuş, fakat günümüz itibari ile yazının üstünden 3 yılı aşkın süre geçmiş bulunmakta.
Aynı hususlar 7 ve 8 işletim sistemleri için de geçerli midir?