Dedelerime ait 720 dönümlük arsa 2000 yılında mahkeme kararı ile tanımadığım üçüncü şahıslara verilmiş. Dedelerime ait olan arsa ile ilgili dava 1960 yılında açılmış. Karşı taraf ilk önce arsanın senet karşılığı satıldığını belirtmiş ancak dosyadan okuduğum kadarıyla mahkemeye herhangi bir tapu ibraz etmemiş. Yıllar sonra mahkemeye tapunun yangında yok olduğunu ileri sürmüş ancak senet karşılığı arsa devrinin yapıldığını idda etmelerine rağmen bu senedide mahkemeye getirmemişler. Babam tek çocuk olduğu ve karşı tarafın aşiret olmasından dolayı babaannemde davayla ilgilenememiş. Dosyayı kendim okuduğumdada anladığım kadarıyla bu davanın aleyhimize sonuçlanmış olması hukuk cinayeti. Zaten arsanın 115 dönümü tanıdığımız bir şahsa mahkemede uğraşmaması için rüşvet olarak verilmiş. Bu şahıs karar veren hakiminde arsanın aslında bizim olduğu ancak ankaradan yapılan baskıyla bu kararı verdiğini söylemiş. Köy halkı arsanın bizim olduğunu söylüyor. Biz çocuk ve yetim olduğumuz için dava sürecinde müdahale edemedik. Mahkeme sonucu üst mahkemedede onanmış. Şu an hukuki olarak yapabileceğim birşey varmıdır? Elinde tapu yada senet olmayan birileri başka birinin tapulu malı üzerinde böyle bir hak idda edebilirmi? elimde dedelerimin ödediği vergi makbuzları dahi var. Vergisini ödediğimiz arsamıza resmen devlet eliyle el koymuşlar. Şu an bu tarlanın değeri trilyonlar ve biz bunu sırf, yeni hükümet uzun süredir devam eden davalar sonuçlandırılsın baskısı ile yaratılan usulsuzluk ortamında kaybetmişiz yada elimizden alınmış.
Yardımcı olursanız çok sevinirim. Yardımcı olabilecek varsa arsanın yarısını vermeyi taahhüt ediyorum.