Kaçan müteaahhit, sorumsuz arsa sahipleri

Sevgili hukuki net üyeleri,

2005 yılında kat irtifak tapulu, müteahitten inşaa halindeki binadan bir daire aldım. Zaman içinde müteahhit işi yarım bıraktı ve ortadan kayboldu. Şimdi bina bitime az kala yarım halde fakat alım-satım değeri yok, kullanımı yok, hiçbir işe yaramıyor (bu arada bazı imalatları zar zor da olsa biz yaptık). Ancak bu durumda kanımca müteahhit kadar arsa sahipleride kusurlu ;

1- Sözleşmeye göre satış vekalet sırası gelmediği halde ,tüm malların satışına izin vermişler, oysaki sözl. göre müteahhide ait 1 daire daha olacaktı.
2- Sözleşmenin süresi ve uzatması da bittiği halde herhangi bir ihtar, fesih gibi hukuki bir girişimde bulunmadılar.

Sözleşmeye göre yapım süresi , ek süre hepsi bittiği halde arsa sahipleri hiçbir girişimde bulunmuyor ve olay kitlenmiş durumda, arsa sahipleri umursamaz durumda ? ve bunlar ile maalesef iletişim kuramıyorum. Bu güne kadar ne bir ihtar nede bir dava açtılar. Hakedişe göre müteahhide ait olan bir dükkan hissesi (%60 sözl. göre müteahhide ait ve henüz arsa sahipleri üzerinde gözüküyor ve binayı bitirmeye yetecek bedelde) belkide olayı çözecek ancak arsa sahiplerinde kesinlikle bir hareket yok.

-Şimdi bu durumda ben arsa sahiplerine karşı dava açabilirmiyim. (sözleşmeye uymadınız, hareket etmiyorunuz, olayı kitlediniz şeklinde ? ) sözleşme arsa sahipleri ile müteahhit arasında ancak mağdur olan benim..bugüne kadar öğrendiklerimden ben sadece avukata alacak davası açabiliyorumuşum !!
- Sözleşme ile müteahhide ait olan %60 lık dükkan hissesine tedbir koyabilirmiyim. müteahhidin bu alacağı halen bakimidir ?
TŞK.

Yönetimin Notu: Aynı konuda farklı forumlar açmak kurallarımıza aykırıdır. Sorunuzu önceki başlığınızın altına yazınız.