ACELE CEVAP GELİRSE SEVİNİRİM.
15 Ağustos 2002'de şu an ikamet ettiğim (şehir dışında) evi 120 milyon TL'ye kiraladım, ama aramızda kira kontratı imzalamadık. 15 Ağustos 2003'te ev sahibi kirayı 160 milyon lira yaptı ve kira kontratı imzaladık, ancak bu kontratta 2004 kira artış oranına ilişkin herhangi bir ifade bulunmuyordu ve ben kirayı artış yapılması gereken gün (15.08.2004) 200 milyon olarak yatırdım. Bu durumda
Ev sahibinin bu artışı kabul etmeyip evi tahliye etmemi isteme hakkı varmı?
Bu miktarı kabul etmediğini ne zaman kadar tarafıma bildirmek zorunda? Zamlı olarak yatırdığım kira bedelini bankadan çekerse artışı kabul etmiş sayılır mı?
Kira artışında anlaşma sağlanamaması durumunda evi ne zamana kadar tahliye etmem gerekir?
Tahliye edene kadar geçen süre için önceki kira miktarı mı, yoksaüzerinde anlaşılamayan miktar mı geçerli olur?
Yeniden kira kontratı imzalanmazsa ben, yıl dolmadan daha hesaplı bir meskene taşınabilir miyim?
Taşınabilmem durumunda ev sahibine taşınmadan ne kadar zaman önce resmi olarak bildirmem gerekir?
Bina onarımı için toplanan aidatları kontratta buna ilişkin herhangi bir hüküm bulunmadığı için kiradan düşmem yasal olarak uygun mu?
Kira kontratı imzalanmaması durumunda ödenen kira bedellerinin vergisinin ev sahibince ödenmesi neye göre olacak?
Ben yıl sonunda vergi iadesinde kira kontratosu olmaması durumunda banka dekontlarını ya da fişlerini kullanabilecek miyim?