Sayın Hukukçular,
Sorum İdari Para Cezası ile ilgilidir. 24.11.2006 tarihinde işyerinde 2 işçi çalışacağını belirterek bir işyeri bildirgesi hazırladım ve posta ile SSK Ankara İl Müdürlüğü'ne iadeli taahhütlü posta ile gönderdim. 01.12.2006 tarihinde de işçi girişlerim olduğu için (4 kişi) 30.11.2006 da işe giriş bildirgeleri ile SSK İl Müdürlüğü'ne gittim. Personel tescil servisinde görevli arkadaşlar İşyeri bildirgesinin henüz kendilerine ulaşmadığını ve tescil edilmemiş bir işyeri için işe giriş bildirgesi alınamayacağını söylediler. İşyeri bildirgesi postadan SSk İl Müdürlüğü'ne "06.12.2006" tarihinde ulaşmıştır. Aynı gün işyeri sicil numarası alabildik ve işyerimiz tescil edilmiş oldu.

Sorun şu: Bu dürüst kardeşiniz işçiler hak kaybına uğramasın diye işyerinin tescili hususunun geçerliliğine inanıp 01.12.2006 tarihinde işe başlayan işçilerin girişlerini nasıl olsa "ilk defa işyeri bildirgesi veren işyerlerinde" işçileri bildirmek için 1 aylık istisnai süre tanınmış diyerek daha sonra vermiştir. Dolayısıyla SSK İl Müdürlüğü'de hemen cezaları yapıştırmıştır. 2.124,00.-YTL. yarasın.

Bunları eklememin bir anlamı yok sizler daha iyi bilirsiniz ama yardımcı olur mantığı ile kanun maddesini ve ilgili genelgeyi de konunun sonuna ekliyorum.

506 Sayılı Sosyal Sigortalar Kanunu

Madde 8-

İşveren, örneği Kurumca hazırlanacak işyeri bildirgesini (Değişik: 29.07.2003 - 4958 / 26 md. Y.T. 06.08.2003) en geç sigortalı çalıştırmaya başladığı tarihte Kuruma doğrudan vermek veya iadeli taahhütlü olarak göndermekle yükümlüdür.

İşverene, Kurumca, bildirgenin alındığını bildirir bir belge verilir veya taahhütlü olarak gönderilir.

Bildirgenin verilmemesi veya geç verilmesi bu kanunda belirtilen hak ve yükümleri kaldırmaz.

Sigortalı çalıştırılan bir işin veya işyerinin başka bir iş verene devir olunması veya intikal etmesi halinde de, yeni işveren bildirge vermekle yükümlüdür. Bu işlerde çalışan sigortalıların sigorta hak ve yükümleri devam eder. (Ek: 29.07.2003 - 4958 / 26 md. Y.T. 06.08.2003) İşyerinin miras yolu ile intikali halinde, yeni işveren işyeri bildirgesini ölüm tarihinden itibaren en geç üç ay içinde doğrudan Kuruma vermek veya iadeli taahhütlü olarak göndermekle yükümlüdür.

(*) Bu maddenin uygulanmasında geçici 86 maddeye bakınız.)

Çalıştırılan sigortalıları bildirme :

Madde 9- (Değişik : 25.08.1999 - 4447 / 12 md. Y.T. 08.09.1999)

İşveren çalıştıracağı kimseleri, işe başlatmadan önce örneği Kurumca hazırlanacak işe giriş bildirgeleriyle Kuruma doğrudan bildirmekle veya bu belgeleri iadeli-taahhütlü olarak göndermekle yükümlüdür. İnşaat işyerlerinde işe başlatılacak kimseler için işe başlatıldığı gün Kuruma veya iadeli-taahhütlü olarak postaya verilen işe giriş bildirgeleri ile Kuruma ilk defa işyeri bildirgesi verilen işyerlerinde işe alınan işçiler için en geç bir ay içinde Kuruma verilen veya iadeli-taahhütlü olarak gönderilen işe giriş bildirgeleri de süresi içinde verilmiş sayılır.

SSK Genelgesi 16-318
1-506 sayılı Kanunun 140 ıncı maddesine göre verilen idari para cezalarına neden olan fiil tarihleri;

a) İşyeri bildirgesinde, bildirgenin yasada en son verilmesi öngörülen tarihtir.

Örneğin, bir işyerinde 20.04.2004 tarihinde sigortalı çalıştırılmaya başlandığı halde işyeri bildirgesi 21.04.2004 tarihinde veya daha sonra ya da hiç verilmemişse, 20.04.2004 tarihinde geçerli olan asgari ücret üzerinden idari para cezası uygulanacaktır.

b) Sigortalı işe giriş bildirgesinde;

ba) İşyeri daha önce 506 sayılı Kanunun uygulama alanına alınmış (evvelce tescilli) ise, bu durumdaki işyerlerinde işe alınan sigortalılar ile ilgili işe giriş bildirgelerinin verilmesi gereken tarih, yani sigortalı çalıştırılmaya başlanılan tarihten bir önceki gün,

bb)İnşaat işyerlerinde, sigortalının işe başlatıldığı tarih,

bc)İlk defa işyeri bildirgesi verilen işyerlerinde, ilk defa işe alınan sigortalıların işe başladıkları tarihten başlamak üzere bir ayın son günü,

Ancak, bu işyerlerinde sonradan işe başlatılan sigortalılar için işyeri, yeni işyeri konumundan çıktığından, inşaat işyerlerinde sigortalının çalışmaya başladığı gün, inşaat işyeri değilse, bir önceki gün,

Olacaktır.

Sayın Hukukçular, 24.11.2006 da 2 işçi belirtip işyeri bildirgesini posta ile gönderiyorsunuz, SSK İl Müdürlüğü'ne 12 gün sonra 06.12.2006 da ulaşıyor bildirge ve tescil yapılıyor, arada geçen zamanda 50 kişi işe başlamış olsa tescili mi bekleyeceğiz (Genelge'de evvelce tescilli ise yazıyor) Yoksa işçilerin 12 şer gününü cebe mi atacağız. Sosyal Sigortalar Kurumu mu kanununu anlamamış vatandaş mı? Ben İdare Mahkemesine gideceğim. Forumda Sayın Av.Abbas Bilgili'nin elinde bu hususta mahkeme kararları olduğunu okudum. Görüşlerinizi ve yardımlarınızı esirgemeyeceğiniz umuduyla hepinize iyi çalışmalar dilerim.

SMMM Ertan ÖZTÜRK