+ Konuyu Yanıtla
1 / 2 Sayfa 12 SonSon
1 den 10´e kadar toplam 11 ileti bulundu.

Konu: Çevre mevzuatı

Çevre mevzuatı Hızlandırılmış Mobil Sayfa Sürümü (AMP)
 1. #1
  Kayıt Tarihi
  May 2007
  İletiler
  9
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı Çevre mevzuatı

  mrb ben bir çevre mühendisi olarak çevre mevzuatına, ilgili kanun ve yönetmeliklere genelgelere, tebliğe vs. meslektaşlarımın (ben dahil) pekte hakim olmadığımızı düşünüyorum . ilgili kanun ve yönetmelikler ülkemizde yeterince bilinse ve uygulansa çevre kalitesinin daha iyi noktalarda olacağı görüşündeyim.Bu anlamda küresel ısınma gibi son derece güncel bir çevresel sorunda mevcutken yasal güncellemeler vs. hakkında karşılıklı görüş ve bilgi alışverişinde bulunabiliriz.  Hukuki NET Güncel Haber

  Çevre mevzuatı konulu yargıtay kararı ara
  Çevre mevzuatı konulu hukuk haber

 2. # Nedir?
  Tavsiye Soru Cevap
  Kayıt Tarihi
  Bugün
  İletiler
  Ne kadar?
   
 3. #2
  Kayıt Tarihi
  Mar 2004
  Nerede
  İstanbul, Türkiye.
  İletiler
  3.492
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı Re: çevre mevzuatı

  Sayın Saraç; bu girişiminizden ve yaklaşımızdan ötürü kendim ve ekibim adına teşekkür ederim.

  Siz bir çevre mühendisi olarak konuyu detaylandrırısanız size hukukcular olarak iştirak edeceğimizi düşünüyorum. Bununla da kalmayıp meslektaşlarınızıda bu tartışmalarda görmek isteriz.
  Sadece ben. Kalbimi duyuyor ve insanları tanıyorum. Gördüklerimden hiçbiri gibi yaratılmamışım; yaşayanlardan hiçbiri gibi yaratılmış olmadığıma inanmak cüretini gösteriyorum. Öteki insanlardan daha iyi değilsem bile, hiç olmazsa başkayım. J.J.Rousseau

 4. #3
  Kayıt Tarihi
  May 2007
  İletiler
  9
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı Re: çevre mevzuatı

  sayın Duygu TEKAY;
  ben bu aralar çevre mühendisi arkadaşları ve çevreye duyarlı tüm insanları son derece ilgilendiren çevre mevzuatının taranması ve konuyla ilgili kamu kurum ve kuruluşlarının görev, yetki ve sorumluluklarının belirlenmesi ve uygulanması konusunda bir çalışma yapmaktayım. öncelikle herkese sorumluluk alanını hatırlatmak ve yetkileri konusunda bilgilendirmekle başlamanın en uygunu olacağı düşüncesindeyim. konuyla ilgilenen tüm arkadaşlarla çalışmalarımı paylaşabilirim saygılarımla.

 5. #4
  Kayıt Tarihi
  May 2007
  İletiler
  9
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı Re: çevre mevzuatı

  sayın optimal; baraj gölü ve toplama havzasını korumak amaçlı belirlenmiş uzun mesafeli koruma alanlarında (su kirliliği kontrolu yönetmeliği madde:20 gereğince) ağaçlandırma yapmanızda bir sakınca yoktur.ama aynı maddede açıklandığı üzere uzun mesafeli koruma alanı orta mesafeli koruma alanından 3 km mesafe sonrasından başlar. yani sizin bahsettiğiniz bölgenin konumunun baraja mesafesi 5km olmalıdır.(100m mutlak koruma alanı, 900m kısa mesafe k.a. 1km orta mesafe 3km uzunmesafa tolam 5km) bu durumdada orda maden bile işletebilirsiniz zeytin ağaçlarını gönül rahatlığıyla dikiniz
  saygılar

 6. #5
  Kayıt Tarihi
  May 2007
  Nerede
  izmir
  İletiler
  154
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı Re: çevre mevzuatı

  teşekkür ediyorum sayın özlem _saraç, konu hakkında benim de bildiklerim bunlar, su kirliği kontrol yönetmeliğinin 20. maddesi uyarınca gerekli önlemler alınırsa fabrika bile kurmak mümkün ama bazı belediyeler siyasi gerekçelerle durumu zorlaştırıyorlar. bu yüzden bazı sıkıntılar var neyse bilgilendirmenizden dolayı çok teşekkürler saygılar

 7. #6
  Kayıt Tarihi
  Jun 2006
  Nerede
  Ankara, Turkey.
  İletiler
  312
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı Re: çevre mevzuatı

  Bende çalıştığım yerde cevre mevzuatı ile ilgili bildiklerimi paylaşmak isterim ve buna hazırım

 8. #7
  Kayıt Tarihi
  Nov 2006
  Nerede
  izmir
  İletiler
  2.370
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı Re: Çevre mevzuatı

  Zülfü Livaneli zlivaneli@gazetevatan.com29.06.2008 Dünyayı uyaran adam  Bilim adamları; kutuplar eriyor diyor. Arılar kayboluyor, toprak bitiyor, sular zehirleniyor diye de ekliyorlar.

  Stephen Hawking kendimize yeni bir gezegen aramamız gerektiğini bildiriyor.

  Söylediklerinin onda biri doğru olsa bile felaket kapıda demektir.

  Çünkü insanoğlu uyarıları dinlemedi, devletler, hükümetler bu konudaki sağduyulu seslere kulaklarını tıkadılar:

  Sağduyulu sesler dedim de aklıma geldi: Bakın daha 1959 yılında neler yazılmış:

  “Öyle meselelerimiz var ki onları savsaklamak bize çoğa mal olacak. Bir ölüm dirim işi bu. Var olmak ya da olmamak.

  Ormansız toprak olmaz. Birkaç dikili ağacımız kalmış, onu da bitirmek, tüketmek için büyük çabamızı görüyor musunuz? El ele verip milletçe birleştiğimiz tek şey ormanlarımızı bir an önce yok etme çabası değil mi?

  Köylü toprağından kopuyor, şehirleri gecekondular dolduruyor. İnsanlar böyledir; daha iyi bir yaşama geçmek için yerlerini terk ederler.

  Bizimkiler ölmüş, çoluklarını çocuklarını yaşatamayan topraktan kaçıyorlar. Arkanda toprak olmayınca ne kadar büyük endüstri kurarsan kur, onu sürdüremezsin... Bu gidişle topraklarımızın üstünde aç, sefil, ekmeğe, bir dilim kuru ekmeğe muhtaç sürüneceğiz.

  Bu memleket halkını göçebe olmaktan kurtaralım. Daha o kadar elimizden çıkmış değil topraklarımız.”

  ***
  Bu satırları 1959 yılında Yaşar Kemal yazmış.

  Bir ülke daha açık bir dille nasıl uyarılır? Daha ne söylenebilir?

  Ama gördüğünüz gibi bu uyarılara kulak tıkanmış; gündelik politika ile kâr hırsının zehirli kıskacında yıllar heba edilmiş.

  ***
  Yaşar Kemal dünyanın belli başlı bütün dillerine çevrilen kitaplarında, konferanslarında, yazılarında avazı çıktığı kadar haykırdı ve herkesi yaklaşan büyük felaket karşısında uyarmaya çalıştı.

  Hem de 60 yıl önce.

  Daha bugünkü felaketlerin belirtisi bile yokken.

  Ona göre kapitalizm doğayı bitiriyordu; akarsularımızı ve havamızı kirletiyor, toprağımızı yok ediyor, ormanlarımızı elimizden alıyordu.

  Dünya kaçınılmaz bir çevre felaketine doğru gitmekteydi ve bu gidişin sonu iyi değildi.

  Çukurova’nın değişimini izledi önceleri, sonra Marmara’ya bakıp “Deniz Küstü” dedi, ülkeyi baştanbaşa dolaşıp yok olan ormanların, toprağın, suyun ağıdını yazdı.

  Dünyada milyonlarca insan bu ağıdı anladı da bir tek hükümetler anlamadı.

  Hükümetler de insan değil mi diyeceksiniz.

  Bence değil.

  Onlar da değil, vahşi kapitalizmin gözü dönmüş küresel liderleri de...

  Olsaydı dünya bu hale mi düşerdi.

  ***
  Profesör Albert Einstein bir gün arılar kaybolursa dünyanın sonu gelir demiş.

  Hazret keşke Türkçe bilip de Karacoğlan’ın yüzyıllarca önce söylediği şu dizeleri anlayabilseydi.

  “Arılar da konmaz oldu pürene

  Şükür olsun bu sevdayı verene”

  Şükür olsun ki biz de insanlığın vicdanı olmuş yazarlar, şairler yetiştirmişiz.


 9. #8
  Kayıt Tarihi
  May 2007
  İletiler
  9
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı Cevap: Re: Çevre mevzuatı

  4 Haziran 2010 CUMA
  Resmî Gazete
  Sayı : 27601
  YÖNETMELİK
  Çevre ve Orman Bakanlığından:
  ÇEVRESEL GÜRÜLTÜNÜN DEĞERLENDĠRĠLMESĠ VE
  YÖNETĠMĠ YÖNETMELĠĞĠ
  BİRİNCİ BÖLÜM
  ALTINCI BÖLÜM
  Gürültüye Hassas Kullanımların Bulunduğu Alanlar İçin Esas ve Kriterler
  Gürültüye hassas kullanımlar için gürültü kontrolü
  MADDE 26 – (1) Gürültüye hassas kullanımlardaki çevresel gürültü esasları aşağıda belirtilmiştir.
  a)
  d) Radyo, televizyon, müzik seti ve her türlü müzik aletlerini çok ve orta derecede hassas kullanımların bulunduğu alanlar ile toplu taşıma araçlarında çalmak yasaktır.
  ğ) Eğlence amacıyla patlayıcı, maytap, havai fişek ve benzeri şeyleri kullanmak, ateşlemek gibi benzeri faaliyetlerin, çok hassas kullanımların bulunduğu alanlarda yapılması yasaktır. Bu faaliyetler çok hassas kullanımların bulunduğu alanlarda ancak İl Mahalli Çevre Kurulu Kararı ile belirlenecek alanlarda ve saatlerde, 14/8/1987 tarihli ve 87/12028 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ile yürürlüğe konulan Tekel Dışı Bırakılan Patlayıcı Maddelerle Av Malzemesi ve Benzerlerinin Üretimi, İthali, Taşınması, Saklanması, Depolanması, Satışı, Kullanılması, Yok Edilmesi, Denetlenmesi Usul ve Esaslarına İlişkin Tüzüğün 117 nci maddesine istinaden yerel mülki amirinden izin alınarak yapılabilir.
  ı) Çok hassas kullanımları etkileyebilecek şekilde yakınında, bitişiğinde, altında veya üstündeki alanlarda konser, gösteri, miting, tören, festival, düğün ve benzeri gibi açık hava faaliyetlerinin gerçekleştirilmesi yasaktır. Bu faaliyetler çok hassas kullanımların bulunduğu alanlarda ancak İl Mahalli Çevre Kurulu Kararı ile belirlenen alanlarda yapılabilir. Orta derece hassas kullanımların bulunduğu alanlarda bu tür faaliyetlerden çevreye yayılan gürültü seviyesi Leq gürültü göstergesi cinsinden mevcut arka plan gürültü seviyesini 5 dBA‘dan fazla aşamaz.

  denmektedir. bu yeni yayınlanan yönetmeliği uygulamakla mükellef idareler alt kademe belediyelerin zabıta amirlikleridir. özetle yaz geldi düğün sezonu açıldı arka bahçelerinde düğün yapacak arkadaşların ve bu düğünlerden rahatsız olan arkadaşların bilgilerine arz olunur

 10. #9
  Kayıt Tarihi
  Jun 2010
  Nerede
  ankara
  İletiler
  22
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı Cevap: Re: Çevre mevzuatı

  sayın saraç;
  gürültü ile ilgili yönetmelik gereğince belediyelerin gürültü denetimi için yetki devri alması gerekmektedir. Ülkemizde malesef yetki devri almakla yükümlü tutulan belediyelerimiz, yetki devri için gerekli koşulları sağlamamak adına ellerinden gelini yapmaktadırlar. böylelikle gürültü konusunda yetki ortada kaldığı için dnetim yapılamamaktadır. bu konuda en önemli sorun malesef budur. İstanbul için başta büyükşehir olmak üzere bazı alt belediyeler yükümlülüğünü yerine getirsede hala getirmeyenler mevcuttur.Anadolu da ise durum daha vahimdir. İzmir bile alamıştır. saygılarımla

 11. #10
  Kayıt Tarihi
  Jan 2011
  Nerede
  istanbul
  İletiler
  1
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı Cevap: Re: Çevre mevzuatı

  aslında benim bu siteye üye olmamım sebebi bu gürültü.
  Arkadaşlar ben üsküdarda oturuyorum.Üsküdar belediyesi yetki devri almamış,üsküdara büyükşehir bakıyor.
  önümüzdeki binada market var ve soğuk hava deposu ekipmanını binanın bahçesine koymuş.
  anlıyacağınız üzere sesten duramıyoruz.belediye duruma ilgisiz.dava açılabilir mi?
  gereksinimler nedir? katkılarınızı bekliyorum?

+ Konuyu Yanıtla
1 / 2 Sayfa 12 SonSon

Benzer Konular :

 1. Çevre Avukatlığı
  Doğal hayata ve devinimlere olan saygım ve hayranlığım üniversite tercihlerimde de etkili olacak gibi görünüyor. Hukuk alanında yüksek öğrenim...
  Yazan: Lotesse Forum: Çevre Hukuku
  Yanıt: 1
  Son İleti: 17-08-2016, 11:35:10
 2. Temel Çevre Mevzuatı [Kitap Fiyat bilgisi]
  Sevim Budak, Ahmet M. Güneş; On İki Levha Yayıncılık; 2011; 35,00 TL Temel Çevre Mevzuatı hakkındaki işbu hukuki kitap Hukuk Market tarafından...
  Yazan: Hukuk Kitapçısı Forum: Hukuk Kitapları Tanıtımı
  Yanıt: 0
  Son İleti: 18-10-2011, 02:30:20
 3. Çevre duzenleme
  Iyi gunler, Zamaninda site olarak planlanmis ama belediyeden bir turlu site statusu alamamis bir mahallede oturuyoruz. mahalle sakinlerinin buna...
  Yazan: gobris Forum: Kat Mülkiyeti Hukuku
  Yanıt: 0
  Son İleti: 15-01-2009, 11:30:40
 4. Çevre Düzenlemesi
  Şu anda yaşadığım daireyi bir kooperatiften satın aldım ve 3 yıllıdır da burada oturmaktayım. Çeşitli sebeplerden dolayı şu ana kadar çevre...
  Yazan: deniztuna Forum: Kat Mülkiyeti Hukuku
  Yanıt: 0
  Son İleti: 16-03-2008, 18:08:10
 5. Çevre düzenlemesi
  Bahçeye dikilen ağaçların bedeli;aidat gelirinden mi,demirbaş gelirinden mi ödenir?
  Yazan: ozbakay Forum: Kat Mülkiyeti Hukuku
  Yanıt: 1
  Son İleti: 29-06-2007, 11:10:39

Bu sayfada bulunan kavramlar:

Yetkileriniz

 • Yeni konu açma yetkiniz yok
 • Konuya cevap verme yetkiniz yok
 • Dosya ekleme yetkisi yok
 • İleti düzenleme yetkisi yok
 •  


Hukuk Blog |  2020 tarihli Yasal Siteler Dizini |  Arabulucu |  Hukuk Kitapları |  Fiyat1 |  Alman Hukuku |  Özel Güvenlik AŞ. |  İş İlanları |  Ankahukuk |  Psikolog |  Taşınmaz ilanları |  Internet Rehberi |  Türkiye Portalı |  Site Ekleme |  Türkçe-İngilizce Sözlük |  Sihirli Kadın |  Sağlık |  Satılık Düşecek Domainler |  Terapi  |  Berk Gürman |  Phukuk |  Bayefendi |  Arabuluculuk Eğitim Merkezi |  AfternicAlanadı satış (Domain alımı) | 

™ Marka tescili, Patent ve Fikri mülkiyet hakları nasıl korunuyor?
Hukuki.Net’in Telif Hakları ve 2014-2020 yılları arası Marka Tescil Koruması Levent Patent tarafından sağlanmaktadır.
♾️ Makine donanım yapı ve yazılım özellikleri nedir?
Hukuki.Net olarak dedicated hosting serveri bilfiil yoğun trafiği yönetebilen CubeCDN, vmware esx server, hyperv, virtual server (sanal sunucu), Sql express ve cloud hosting teknolojisi kullanmaktadır. Web yazılımı yönünden ise content management (içerik yönetimi) büyük kısmı itibari ile vb olup, wordress ve benzeri çeşitli kodlarla oluşturulan bölümleri de vardır.
Hangi Diller kullanılıyor?
Anadil: 🇹🇷 Türkçe. 🌐 Yabancı dil tercüme: Masaüstü sürümünde geçerli olmak üzere; İngilizce, Almanca, Fransızca, İtalyanca, İspanyolca, Hintçe, Rusça ve Arapça. (Bu yabancı dil çeviri seçenekleri ileride artırılacak olup, bazı internet çeviri yazılımları ile otomatik olarak temin edilmektedir.
Sitenin Webmaster, Hostmaster, Güvenlik Uzmanı, PHP devoloper ve SEO uzmanı kimdir?
👨‍💻 Feyz Pazarbaşı [İstanbul] vd.
® Reklam Alanları ve reklam kodu yerleşimi nasıl yapılıyor?
Yayınlanan lansman ve reklamlar genel olarak Google Adsense gibi internet reklamcılığı konusunda en iyi, en güvenilir kaynaklar ve ajanslar tarafından otomatik olarak (Re'sen) yerleştirilmektedir. Bunların kaynağı Türkiye, Amerika, Ingiltere, Almanya ve çeşitli Avrupa Birliği kökenli kaynak kod ürünleridir. Bunlar içerik olarak günlük döviz ve borsa, forex para kazanma, exim kredileri, internet bankacılığı, banka ve kredi kartı tanıtımları gibi yatırım araçları ve internetten para kazanma teknikleri, hazır ofis kiralama, Sigorta, yabancı dil okulları gibi eğitim tanıtımları, satılık veya kiralık taşınmaz eşyalar ve araç kiralama, ikinci el taşınır mallar, ücretli veya ücretsiz eleman ilanları ile ilgili bilimum bedelli veya bedava reklamlar, rejim, diyet ve özel sağlık sigortası gibi insan sağlığı, tatil ve otel reklamları gibi öğeler içerebilir. Reklam yayıncıları: ads.txt dosyası.
‼️ İtirazi kayıt (çekince) hususları nelerdir?
Bahse konu reklamlar üzerinde hiçbir kontrolümüz bulunmamaktadır. Bu sebep ile özellikle avukat reklamları gibi Avukatlık kanunu vs. mesleki mevzuat tarafından kısıtlanmış, belirli kurallara tabi tutulmuş veya yasaklanmış tanıtımlardan yasal olarak sorumlu değiliz.
📧 İletişim ve reklam başvuru sayfası nerede, muhatap kimdir?
☏ Sitenin 2020 yılı yatırım danışmanı ile irtibat ve reklam pazarlaması için iletişim kurmanız rica olunur.