Sevgili arkadaşlar,

Bazı yerlerde ve hukuk camiasında araştırdım ama telif konusunda benzer güncel bir konuya rastlayamadım. Bu özel hukuk ile ilgilenen arkadaşlar olursa sevinirim zira dava konusu yapacağım.

Şimdi ortada çok ciddi bir hırsızlık sözkonusu. 1996 yılında Zonguldak yeraltı kömür işletmelerinde oldukça zahmetli yaklaşık 2 yıl süren bir yük. müh. tez çalışması gerçekleştirdim. Çok güzel sonuçlar çıktı ve TTK tarafında da uygulmaya alındı. Bu çalışma sırasında da TTK' ya bir tedarikçinin temin ettiği bir çeşit plastik kartuş kullanımı önerildi. Zaten bizden öncede bu kartuşlar yeni yeni kullanılmaya başlanmıştı. Bu kartuş ve eski sistemler ile bunların karşılaştırıması ise tez konusunun ana temasıydı ve birkaç mühendislik araştırmasını içeriyordu. Ancak TTK kanadında o güne dek bu konuda herhangi bir teknik bilgi birikimi ve araştırma yoktu. Sonuçta ben bağımsız olarak çalışmamla bizim dışımızdaki bu ürünün de reklamını yapmış oldum. Ancak , benim muhatabım üniversite ve TTK olmuştur. Şimdi yıllar sonra bu kartuşu üreten vatandaşın benim tez çalışmamdan ve benden de izin almadan tez çalışmasının tüm can alıcı noktalarını, noktası, virgülüne kadar kopyalayıp vede sanki bu araştırmayı kendisi yaptırmış gibi firma katalog bastırdığını gördüm ve şok oldum. Pes yani en az 20 sayfa kadar, birebir tüm detaylarına kadar kopyalanmış ve bunları tespit ettim. bu firma benim yaptığım tez çalışması ile ticari menfaat sağlıyor. Şimdi kanımca bende bilimsel araştırma yaparken birçok kaynaktan faydalandım ancak bunun ölçüsü bir paragraf, birkaç cümle ve kesinlikle referans gösterilerek yapılır ve bilimsel amaçlıdır. Bu durum ise hem ticari , hemde neredeyse benim kitabımı yeniden yazmış. Bu tez çalışması okadar zahmetli olmuştur ki, Türkiye'nin en derin galerilerinde 2yıllık bir çalışmanın ürünüdür. Şimdi bu hırsızlıkla o kadar şok oldum ki , bu firmayı kesinlikle dava etmeliyim. firmanın kopyaladığı bilgileri içeren dökümanları da var. ancak avukat bir arkadaşım pek bişey yapılabileceğini zannetmediğini söyledi, firma küçük orta ölçekli bir firma, ancak durdurabileceğimiz söyledi. eğer böyle ise durum çok daha vahim..

Değerli katkılarınız için şimdididen teşekkürler.