+ Konuyu Yanıtla
1 / 8 Sayfa 12345678 SonSon
1 den 10´e kadar toplam 80 ileti bulundu.
    Nerede
    Bursa
    İletiler
    2.153
    Dilekçeler Sözleşmeler
    1
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı ADSL aboneliği için sabit telefon abonesi olmak zorunlu mu?

Dün bir gazetede Kocaeli'de bir tüketicinin basvurusu üzerine tüketici hakem heyetinin ADSL aboneligi için sabit telefon hatti abonesi olunmasinin zorunlu olmadigina iliskin karar verdigini okudum.

Haberde fazla ayrinti yoktu ancak ben bu kararin 4822 sayili yasa ile degisik 4077 sayili yasanin 5. maddesindeki "Aksine bir teamül, ticarî örf veya adet yoksa, satici bir mal veya hizmetin satisini o mal veya hizmetin kendisi tarafindan belirlenen miktar, sayi veya ebat gibi kosullara ya da baska bir mal veya hizmetin satin alinmasina bagli kilamaz. Diger mal satisi ve hizmet saglama sözlesmelerinde de bu hüküm uygulanir" hükmüne binaen verildigini düsünüyorum.

Bugün sabit telefon hemen hepimizin evinde, isyerinde var ancak ben olaya benzer baska bir boyutla bakarak konuyu paylasmak istedim.

Kablonet'de de benzer bir uygulama var. Geçenlerde Kablonet (kablo-internet) yetkilileri ile görüstügümde Kablonet abonesi olmak için ön sartin Kablo TV abonesi olmak oldugunu belirttiler. Bugün azinsanamayacak sayida kisi uydu anteni ya da basit anten kullanarak TV yayinlarini izliyor.

Su konuyu tartismaya açmak istiyorum; simdi uydu anteni veya basit anten kullanan kisilerden kablo internet abonesi olmak isteyenlerin ihtiyaç duymadiklari Kablo TV hizmetini de ayni anda almaya zorlanmalari sizce hukuka uygun düser mi? Bu durumu yukaridaki 5.madde kapsaminda degerlendirdiginizde ne düsünüyorsunuz? Sayin arkadaslarimizin yorumlarini bekliyorum. Saygilarimla.
    Devrim Sinan KARAVELIOGLU

Hukuki NET Güncel Haber

ADSL aboneliği için sabit telefon abonesi olmak zorunlu mu? konulu yargıtay kararı ara
    ADSL aboneliği için sabit telefon abonesi olmak zorunlu mu? konulu hukuk haber

2. # Nedir?
    Tavsiye Soru Cevap
    Nerede
    Avukat Dünyası
    İletiler
    Ne kadar?

İletiler
    4
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Re: ADSL aboneliği için sabit telefon abonesi olmak zorunlu mu?

benzer bir durumdan ben muzdaribim.evimde sabit telefon yok.ADSL hizmeti aldım.zorla ev telofonu verdiler.bizde evimizde telefon kullanmak istemediğimiz için aramalara kapattırdık.ama her ya zorunlu tutar olarak 7 ytl sabit tefon ücreti ve 34 milyaon ADSL faturası ödüyoruz.yapmadığım bir görüşme için hatta ve hatta görüşmelere kapalı sadece ADSL hattına açık bir telefon için ayda 7 ytl ödüyorum. eğer dava açmadan bunukapattırmanın yolu vrasa konuyu açarsanız bende bilgilernir.telekom müdürlüğüne başvurabilirim.teşekkürler.

İletiler
    16
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

http://rapidshare.com/files/32019950...ve_Ek.zip.html

Yukarıdaki adreste Kocaeli'nde ikamet eden vatandaşın almış olduğu mahkeme kararı ve türk telekoma müraacat için örnek bir dilekçe var. İsteyen arkadaşlar bu belgeler ile telekomdan talepte bulunabilirler..

Nerede
    Samsun
    İletiler
    5.785
    Blog yazıları
    2
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı karavelioglu rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    uydu anteni veya basit anten kullanan kisilerden kablo internet abonesi olmak isteyenlerin ihtiyaç duymadiklari Kablo TV hizmetini de ayni anda almaya zorlanmalari sizce hukuka uygun düser mi?
    Devrim Sinan KARAVELIOGLU
    ADSL hizmeti ve telefon aboneliği konusunda, ADSL hizmetinin verilebilmesi için telefonda kullanılan bakır tellerin kullanılması gerekli olduğundan, mantıklı olduğunu düşünüyorum.

Kablo internet konusunda, şu ana dek Kablonet kullanmadığımdan ve sistematiğini tam olarak bilmediğimden, net bir yorum yapamayacağım.

Nerede
    Bursa
    İletiler
    2.153
    Dilekçeler Sözleşmeler
    1
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı Stj.Av.Emrah Yavuzcan rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    ADSL hizmeti ve telefon aboneliği konusunda, ADSL hizmetinin verilebilmesi için telefonda kullanılan bakır tellerin kullanılması gerekli olduğundan, mantıklı olduğunu düşünüyorum.

Kablo internet konusunda, şu ana dek Kablonet kullanmadığımdan ve sistematiğini tam olarak bilmediğimden, net bir yorum yapamayacağım.
    Sayın Av.Emrah Yavuzcan,

Öncelikle yanıtınız için teşekkür ediyorum. Hem telefon hem de ADSL için kullanılan telefon telinin yerine Kablo TV ve Kablo internet için de 50 ohm kaox kablo kullanılıyor (bildiğimiz TV anten kablosu). Yani belirttiğiniz kablo kullanılması durumu burada da söz konusu.

Telefon teli üzerinden ADSL hizmeti verebilen Türk Telekom teknik olarak aynı hattan isterse bu hizmetlerden birini ya da ikisini de aynı anda verebiliyor.

Ancak Kablo TV'de bu durum teknik olarak mümkün mü bilemiyorum. Teknolojinin bu kadar geliştiği günümüzde bu da mümkündür diye düşünüyorum.

Burada önemli olan, bu hizmetlerin yalnızca birisini talep eden tüketiciye iki hizmeti aynı anda alması konusunda zorlama yapılması. Saygılarımla

Devrim Sinan KARAVELİOĞLU

İletiler
    35
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Para almaları şu an için mantıklı gözüküyor.Ne de olsa aynı hat kullanılıyor.Tabi içerik farklı, adsl'de analog hatlar üzerinden dijital veri sinyalleri gönderiliyor.Yalnız faturalandırmada hem telefon hem de adsl için kdv alıyorlarsa bir haksızlık sözkonusu olabilir.SAYGILARIMLA...

Nerede
    Samsun
    İletiler
    5.785
    Blog yazıları
    2
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

"Aksine bir teamül, ticari örf veya adet yoksa, satıcı bir mal veya hizmetin satışını o mal veya hizmetin kendisi tarafından belirlenen miktar, sayı veya ebat gibi koşullara ya da başka bir mal veya hizmetin satın alınmasına bağlı kılamaz."

Sayenizde ilk kez TTNet ADSL Abonelik Sözleşmesi'ni okudum. Sözleşmede taraf olanlar arasında, bu abonelik için telefon hattına sahip olunması şartı aranmamakta. Dolayısıyla, fiziki şartların mümkün olması durumunda yalnızca ADSL Abonelik Sözleşmesi'nin imzalanabileceği düşüncesindeyim. Bilindiği üzere, Türk Medeni Kanununun ve Borçlar Kanununun genel nitelikli hükümleri, uygun düştüğü ölçüde özel hukuk alanına giren çekişme konusu tüm özel hukuk ilişkilerine uygulanır. Yine, Borçlar Kanunu'nun Madde 19'u aynen şöyledir;

"Bir akdin mevzuu, kanunun gösterdiği hudut dairesinde, serbestçe tayin olunabilir.
    Kanunun kat'i surette emreylediği hukuki kaidelere veya kanuna muhalefet; ahlaka (adaba) veya umumi intizama yahut şahsi hükümlere müteallik haklara mugayir bulunmadıkça, iki tarafın yaptıkları mukaveleler muteberdir."

Sonuç olarak, yapılan hizmet, baskı altında kalınmadan yapılacak bir sözleşme ile muteber olacaktır. Bu sözleşmede, başka bir hizmetten yararlanmak gibi bir şart koşulmamıştır. Kanaatimce bir hak kaybı oluşmamıştır.

İletiler
    12
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

telefonla adsl nin aslında hiç bir ilgisi yok.eğer telefon faturanızı ödemezseniz telefonunuz kapanır,adsl faturanızı ödediğiniz müddetçede adsl hizmetinden yararlanabilirsiniz.zaten adsl bağlantı ücreti ve telefon bağlantı ücreti alınan abone zaten hizmetin verilmesi için gerekli kablolalama ücretini vermiştir ve istendiği takdirde telefon hizmetinin durdurulması mantıken doğrudur.ama sabit ücret almak daha cazip bir yöntem sanırım.
    şuan yeni adsl abonesi olanlar eski abonelerin yarı fiyatını ödüyorlar.eski aboneler bu kampanyadan yaralanamıyorlar.televizyonlarda boy boy tüketici haklarından bahsediyorlar ,efendim hakkınızı kanunla arayın diyorlar.eğer hukuk buna dur demezse bu işin sonu gelmez.örneğin DOĞALGAZ dağıtım firmalarıda yeni abone olanlar,2 yıl doğalgaz kullanmayı taahhüt ederlerse eski abonelerin yarı fiyatına doğalgaz kulanacaklar derse ne olur.sanırım pek hoş olmaz.yada yeni su elektrik abonesi olanlar içinde aynı durum olsa yarı yarıya kullanma olayı olsa.kısca bu İŞİN SONU gelmez. hukuk bu yapılana dur demek zorundadır.aksi takdirde diğer saydığım hizmetleri veren kurumlarda aynı sistemi yaparlarsa ne olur.telekomun bu uygulaması yasalsa diğer kurumlarınkide yasal olcaktır ve mevcut durum diğerlerinede aksedebilecektir.olan tüketiciye olacaktır.acaba telekomun bu yaptığı tüketicinin korunması yasasına aykırımıdır,birde bu konuda neler yapılabilir.bu konuda hukukçu arkadaşlar bilgi verirse sevinirim.
    Konu makmuh tarafından (10-06-2007 Saat 01:41:19 ) de değiştirilmiştir.

Nerede
    Samsun
    İletiler
    5.785
    Blog yazıları
    2
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı makmuh rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    telefonla adsl nin aslında hiç bir ilgisi yok.
    İlginç bir yaklaşım...
    Eski ve yeni aboneler arasındaki farklı fiyatlandırma, yeni abone olacakları özendirmek için yapılan bir çalışmadan ibarettir. Örneğin; 100 liraya bir elma aldıktan sonra, bir hafta sonra yine aynı manavda bu elmanın 50 liraya düştüğünü gördünüz. 50 liranızı geri mi isteyeceksiniz?
    Çözümü var yine sorunuzun. İptal ettiriniz aboneliğinizi, ardından tekrar abone olunuz.
    Sonuç olarak, ortada mağduriyet veya hukuk dışı bir işlem yoktur.

İletiler
    12
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

İlginç bir yaklaşım...
    Eski ve yeni aboneler arasındaki farklı fiyatlandırma, yeni abone olacakları özendirmek için yapılan bir çalışmadan ibarettir. Örneğin; 100 liraya bir elma aldıktan sonra, bir hafta sonra yine aynı manavda bu elmanın 50 liraya düştüğünü gördünüz. 50 liranızı geri mi isteyeceksiniz?
    Çözümü var yine sorunuzun. İptal ettiriniz aboneliğinizi, ardından tekrar abone olunuz.
    Sonuç olarak, ortada mağduriyet veya hukuk dışı bir işlem yoktur.
    telekom yaptığı açıklamada aboneliklerini iptal ettirip tekrar başvuranların bu kampanyadan yararlanamayacağını bildirmiştir.yani eski aboneyseniz ne yaparsanız yapın iki yıl müddetle yeni abonelerin ücretlerinin İKİ katı ücret ödeyecek ,artı ücretsiz olarak verilen hediye modemlerden yararlanamayacaksınız.Modem hediyesinden vazgeçtim ama eski abone olduğum için 2 yıl 2 kat fazla ücret vermek açıkçası bana koyuyor.işin ekonomik boyutunu geçtim,böyle bir uygulamayla ne yerine konduğumuzu düşünüp sıkılıyorum.telekomun bu kampanyası yaz fırtınası olarak isimlendirilmiş.yukarda belirttiğim gibi doğalgaz şirketleride alın siz kış fırtınası deyip yeni abonler 2 yıl yarı fiyat ödeyecek derse ne olur.bunu diğer kurumlarda izler.benim esas sormaya çalıştığım şirketler bu şekilde kampanyalar düzenleyip fiyat politikalarını istedikleri gibi belirleme hakları varmıdır.üstelik telekominikayon konusunda başka şirketler bulunsada onlarında kendilerine ait bir alt yapıları yoktur.kısaca piyasada elma alabileceğiniz bir çok firma varken adsl hizmetini kendi alt yapapısını kullanarak veren bir şirket yoktur.bulunduğunuz sempte telkomun adsl protu yoksa diğer adsl hizmeti veren hiç bir kurumdan hizmet alamazsınız.mağzalar bile indirim günlerini önceden ilin ticaret ve sanayi odasına bildirlmesi gerekmiyormu. yapılan bu kampanya yüzde 10 -15 gibi bir ucuzluk getirse bir çok kişi eminimki şikayetçi olmayacaktı ama siz yarı yarıya indirin ücreti ve eskiler bundan yararlanamasın.bence bu yaklaşım pek adil değil.hukukçu değilim ama bu durum sanırım hukuk açısındada problemli bir durum .en azından bir mühendis olarak benim anlayabildiğim bu. saygılarımla
    Konu makmuh tarafından (10-06-2007 Saat 14:31:14 ) de değiştirilmiştir.

+ Konuyu Yanıtla
1 / 8 Sayfa 12345678 SonSon

Bu sayfada bulunan kavramlar:

tt net telofon kullanmak mecburimi

ttnet internet için ev telefonu mecburmu

ttnet aboneligi icin sabit hat gerekli mi

adsl icin telefon hatti gerekli mi

ttnet sabit telefon zorunlu mu

ttnet te telefon cekmek mecbur mu

ttnet te telefon mecburi mi

ttnet kullanirken tlf kullanmasi zorunlumudur

turktelefon sabit telefon zorunlulugu davalari

ttnet yalin internet olmadan kullanma

kablosuz modemi telefona baglamak zorunlumu

ttnet internette ev teleonu mecbur mu

türk telekom abonelik için 18 yaşında olmak zorunlu mu

ttnet ev telefonu zorunlumu

ttnet abonesi sabit telefon alması mecbur mu

smile adsl sabit telefon gereklimi

telekominasyon hizmeti mecburimidir

smile adsl için ev telefonu gerekli mi

http:www.hukuki.netshowthread.php23041-ADSL-aboneligi-icin-sabit-telefon-abonesi-olmak-zorunlu-mupage3

Forum