+ Konuyu Yanıtla
1 den 4´e kadar toplam 4 ileti bulundu.
    Nerede
    Almanya
    İletiler
    7
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Yurtdışında yaşayan bir T.C vatandaşı olarak Türkiye'den evlat edinmek istiyorum

iyi günler böyle bir forum oldugu icin tesekürler benim sorum ben almanyada yasiyorum ve almanya dogumluyum ve evliyim esim ve ben Türkiye Cumhuriyeti vatandasiyiz biz evlat edinmek istiyoruz Türkiyeden cocuk esirgeme kurumundan,Biz heryolu denedik tip olarak cevap sizin cocugunuz olmaz denildi hem almanyada hemde türkiyede benim yasim 36 esiminki 30.Biz almanyada evlat edinmek istedik bize cok abik sapik sorular sordular bizde vaz gectik türkiyeden evlat almak istiyoruz,iki sene evvel sordugumuzda türkiyeden size cocuk yok dendi cünkü yurtdisinda yasadigimiz icin simdi almanyada yok türkiyede yok biz ne yapacagiz bizim sucumuz ney kaldik arada biz bir evalt istiyoruz
    amma olmadi lütfen bize yardimci olun,duydugumuza göre yasada bir degisiklik varmis türkiyede.
    Lütfen yardimlarinizi bekliyoruz simdikten tesekürler,eger yazimda bir yanlislik varsa özürdilerim ben türkceyi biraz zor yaziyorum kusura bakmayin lütfen.

Hukuki NET Güncel Haber

Yurtdışında yaşayan bir T.C vatandaşı olarak Türkiye'den evlat edinmek istiyorum konulu yargıtay kararı ara
    Yurtdışında yaşayan bir T.C vatandaşı olarak Türkiye'den evlat edinmek istiyorum konulu hukuk haber

2. # Nedir?
    Tavsiye Soru Cevap
    Nerede
    Avukat Dünyası
    İletiler
    Ne kadar?

Nerede
    karadeniz
    İletiler
    193
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Re: yurtdisinda yasayan bir T.C vatandasi olarak evlat edinmek istiyorum Türkiyeden

4721 saylı Türk Medeni Kanunu İlgili Hükümleri:

DÖRDÜNCÜ AYIRIM

EVLÂT EDİNME

A. Küçüklerin evlât edinilmesi

I. Genel koşulları

Madde 305- Bir küçüğün evlât edinilmesi, evlât edinen tarafından bir yıl süreyle bakılmış ve eğitilmiş olması koşuluna bağlıdır.

Evlât edinmenin her hâlde küçüğün yararına bulunması ve evlât edinenin diğer çocuklarının yararlarının hakkaniyete aykırı bir biçimde zedelenmemesi de gerekir.

II. Birlikte evlât edinme

Madde 306- Eşler, ancak birlikte evlât edinebilirler; evli olmayanlar birlikte evlât edinemezler.

Eşlerin en az beş yıldan beri evli olmaları veya otuz yaşını doldurmuş bulunmaları gerekir.

Eşlerden biri, en az iki yıldan beri evli olmaları veya kendisinin otuz yaşını doldurmuş bulunması koşuluyla diğerinin çocuğunu evlât edinebilir.

III. Tek başına evlât edinme

Madde 307- Evli olmayan kişi otuz yaşını doldurmuş ise tek başına evlât edinebilir.

Sayfa 44

8095

Otuz yaşını doldurmuş olan eş, diğer eşin ayırt etme gücünden sürekli olarak yoksunluğu veya iki yılı aşkın süreden beri nerede olduğunun bilinmemesi ya da mahkeme kararıyla iki yılı aşkın süreden beri eşinden ayrı yaşamakta olması yüzünden birlikte evlât edinmesinin mümkün olmadığını ispat etmesi hâlinde, tek başına evlât edinebilir.

IV. Küçüğün rızası ve yaşı

Madde 308- Evlât edinilenin, evlât edinenden en az onsekiz yaş küçük olması şarttır.

Ayırt etme gücüne sahip olan küçük, rızası olmadıkça evlât edinilemez.

Vesayet altındaki küçük, ayırt etme gücüne sahip olup olmadığına bakılmaksızın vesayet dairelerinin izniyle evlât edinilebilir.

V. Ana ve babanın rızası

1.Şekil

Madde 309- Evlât edinme, küçüğün ana ve babasının rızasını gerektirir.

Rıza, küçüğün veya ana ve babasının oturdukları yer mahkemesinde sözlü veya yazılı olarak açıklanarak tutanağa geçirilir.

Verilen rıza, evlât edinenlerin adları belirtilmemiş veya evlât edinenler henüz belirlenmemiş olsa dahi geçerlidir.

2. Zamanı

Madde 310- Rıza, küçüğün doğumunun üzerinden altı hafta geçmeden önce verilemez.

Rıza, tutanağa geçirilme tarihinden başlayarak altı hafta içinde aynı usulle geri alınabilir.

Geri almadan sonra yeniden verilen rıza kesindir.

3. Rızanın aranmaması

a. Koşulları

Madde 311- Aşağıdaki hâllerde ana ve babadan birinin rızası aranmaz:

l. Kim olduğu veya uzun süreden beri nerede oturduğu bilinmiyorsa veya ayırt etme gücünden sürekli olarak yoksun bulunuyorsa,

2. Küçüğe karşı özen yükümlülüğünü yeterince yerine getirmiyorsa.

b. Karar

Madde 312- Küçük, gelecekte evlât edinilmek amacıyla bir kuruma yerleştirilir ve ana ve babadan birinin rızası eksik olursa, evlât edinenin veya evlât edinmede aracılık yapan kurumun istemi üzerine ve kural olarak küçüğün yerleştirilmesinden önce, onun oturduğu yer mahkemesi bu rızanın aranıp aranmamasına karar verir.

Diğer hâllerde, bu konudaki karar evlât edinme işlemleri sırasında verilir.

Ana ve babadan birinin küçüğe karşı özen yükümlülüğünü yeterince yerine getirmemesi sebebiyle rızasının aranmaması hâlinde, bu konudaki karar kendisine yazılı olarak bildirilir.

B. Erginlerin ve kısıtlıların evlât edinilmesi

Madde 313- (Değişik birinci cümle: 3/7/2005-5399/1 md.) Evlât edinenin altsoyunun açık muvafakatiyle ergin veya kısıtlı aşağıdaki hallerde evlât edinilebilir.

1. Bedensel veya zihinsel özrü sebebiyle sürekli olarak yardıma muhtaç ve evlât edinen tarafından en az beş yıldan beri bakılıp gözetilmekte ise,

Sayfa 45

8096

2. Evlât edinen tarafından, küçükken en az beş yıl süreyle bakılıp gözetilmiş ve eğitilmiş ise,

3. Diğer haklı sebepler mevcut ve evlât edinilen, en az beş yıldan beri evlât edinen ile aile hâlinde birlikte yaşamakta ise.

Evli bir kimse ancak eşinin rızasıyla evlât edinilebilir.

Bunlar dışında küçüklerin evlât edinilmesine ilişkin hükümler kıyas yoluyla uygulanır.

C. Hükümleri

Madde 314 - Ana ve babaya ait olan haklar ve yükümlülükler evlât edinene geçer.

Evlâtlık, evlât edinenin mirasçısı olur.

Evlâtlık küçük ise evlât edinenin soyadını alır. Evlât edinen isterse çocuğa yeni bir ad verebilir. Ergin olan evlâtlık, evlât edinilme sırasında dilerse evlât edinenin soyadını alabilir.

Eşler tarafından birlikte evlât edinilen ve ayırt etme gücüne sahip olmayan küçüklerin nüfus kaydına ana ve baba adı olarak evlât edinen eşlerin adları yazılır.

Evlâtlığın, miras ve başka haklarının zedelenmemesi, aile bağlarının devam etmesi için evlâtlığın naklen geldiği aile kütüğü ile evlât edinenin aile kütüğü arasında her türlü bağ kurulur. Ayrıca evlâtlıkla ilgili kesinleşmiş mahkeme kararı her iki nüfus kütüğüne işlenir.

Evlât edinme ile ilgili kayıtlar, belgeler ve bilgiler mahkeme kararı olmadıkça veya evlâtlık istemedikçe hiçbir şekilde açıklanamaz.

D. Şekil ve usul

I. Genel olarak

Madde 315- Evlât edinme kararı, evlât edinenin oturma yeri; birlikte evlât edinmede eşlerden birinin oturma yeri mahkemesince verilir. Mahkeme kararıyla birlikte evlâtlık ilişkisi kurulmuş olur.

Evlât edinme başvurusundan sonra evlât edinenin ölümü veya ayırt etme gücünü kaybetmesi, diğer koşullar bundan etkilenmediği takdirde evlât edinmeye engel olmaz.

Başvurudan sonra küçük ergin olursa, koşulları daha önceden yerine getirilmiş olmak kaydıyla küçüklerin evlât edinilmesine ilişkin hükümler uygulanır.

II. Araştırma

Madde 316- Evlât edinmeye, ancak esaslı sayılan her türlü durum ve koşulların kapsamlı biçimde araştırılmasından, evlât edinen ile edinilenin dinlenmelerinden ve gerektiğinde uzmanların görüşünün alınmasından sonra karar verilir.

Araştırmada özellikle evlât edinen ile edinilenin kişiliği ve sağlığı, karşılıklı ilişkileri, ekonomik durumları, evlât edinenin eğitme yeteneği, evlât edinmeye yönelten sebepler ve aile ilişkileri ile bakım ilişkilerindeki gelişmelerin açıklığa kavuşturulması gerekir.

Evlât edinenin altsoyu varsa, onların evlât edinme ile ilgili tavır ve düşünceleri de değerlendirilir.

E. Evlâtlık ilişkisinin kaldırılması

I. Sebepleri

1. Rızanın bulunmaması

Madde 317- Yasal sebep bulunmaksızın rıza alınmamışsa, rızası alınması gereken kişiler, küçüğün menfaati bunun sonucunda ağır biçimde zedelenmeyecekse, hâkimden evlâtlık ilişkisinin kaldırılmasını isteyebilirler.

Sayfa 46

8097

2. Diğer noksanlıklar

Madde 318- Evlât edinme esasa ilişkin diğer noksanlıklardan biriyle sakatsa, Cumhuriyet savcısı veya her ilgili evlâtlık ilişkisinin kaldırılmasını isteyebilir.

Noksanlıklar bu arada ortadan kalkmış veya sadece usule ilişkin olup ilişkinin kaldırılması evlâtlığın menfaatini ağır biçimde zedeleyecek olursa, bu yola gidilemez.

II. Hak düşürücü süre

Madde 319- Dava hakkı, evlâtlık ilişkisinin kaldırılması sebebinin öğrenilmesinden başlayarak bir yıl ve her hâlde evlât edinme işleminin üzerinden beş yıl geçmekle düşer.

F. Evlâtlık işlemlerinde aracılık

Madde 320- Küçüklerin evlât edinilmesine ilişkin aracılık faaliyetleri, ancak Bakanlar Kurulunca yetki verilen kurum ve kuruluşlarca yapılır.

Aracılık faaliyetlerinin yürütülmesine ilişkin hususlar tüzükle düzenlenir.

BEŞİNCİ AYIRIM

SOYBAĞININ HÜKÜMLERi

Bu duruma göre Türk Vatandaşı olmanız ve Türkiyeden İkamet göstermeniz gerekmektedir.

sevgi ve saygılarımla.

Nerede
    Almanya
    İletiler
    7
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Re: yurtdisinda yasayan bir T.C vatandasi olarak evlat edinmek istiyorum Türkiyeden

yardiminiz icin cok tesekürler
    Türkiye vatandasiyim esimde sadece sorunum ikametgah almanya oturuyorum ama türkiyede ikametim de var benim anlamadigim devamli kaldigim yer almanya sadece izine gelirken evim var orasida gecerli olabilirmi ikamet olarak.

simdikten tesekürler cevabiniz icin .

sevgi ve saygılarımla.

Nerede
    Sault Ste Marie
    İletiler
    1
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Cevap: Yurtdışında yaşayan bir T.C vatandaşı olarak Türkiye'den evlat edinmek istiyorum

Merhaba, 2007 yılında girdiğiniz bu iletiyi okudum. Benzer bir durumdayız, ben de Kanada'da yaşayan bir TC vatandaşıyım. Acaba çözebildiniz mi bu sorunu? Deneyimlerinizi paylaşırsanız çok memnun olurum.
    Sevgilerimle

+ Konuyu Yanıtla

Bu sayfada bulunan kavramlar:

https:www.hukuki.netshowthread.php22770-Yurtdisinda-yasayan-bir-T-C-vatandasi-olarak-Turkiye-den-evlat-edinmek-istiyorum

türkiyede evlatlik edinme sartlari

evlat edinme almanya

türkiyeden evlatlik edinmek

almanyada evlat edinme sartlarialmanyada evlat edinmetürkiyeden almanyaya evlatlikhollanda yasasi yasal olmadan evlatlik almakyurtdisina evlat edinmeturkiyede evlat edinmekturkiyeden evlatlik almakhttp:www.hukuki.netshowthread.php22770-Yurtdisinda-yasayan-bir-T-C-vatandasi-olarak-Turkiye-den-evlat-edinmek-istiyorumevlatlik edinmek istiyorumturkiyede evlatlik almakevlatlık vermek isteyenler 2015almanyada evlatlik almaalmanyada evlatlik edinmealmanyada evlatlık almanın şartlarıalmanyada yasiyorum türkiyeden bir bebek evlat edinmek istiyorumavrupada yasayip turkiyeden evlat edinene ailelertürkiyeden yurtdisina evlatlik evlat edinme yurtdışıamerikada yasayanlar icin turkiyeden evlat edinmealman vatandaşı olan biri türkiyede evlat edinebilir miAlmanya dan trkiyeden evlatlik alma
Forum