+ Konuyu Yanıtla
1 / 2 Sayfa 12 SonSon
1 den 10´e kadar toplam 12 ileti bulundu.

Konu: Memnu hakların iadesi

Memnu hakların iadesi Hızlandırılmış Mobil Sayfa Sürümü (AMP)
 1. #1
  Kayıt Tarihi
  Apr 2007
  İletiler
  5
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Question Memnu hakların iadesi

  Merhabalar ve yardımlarınız için şimdiden teşekkürler..

  2000 yılında yargıtaydan kesinleşen karar ile 6 yıl ağır hapis cezası aldım. Bu cezamla ilgili, 2005 yılı nisan ayında şartla tahliye oldum, 2006 yılı ekim ayında da bihakkın tahliye tarihim doldu. Şu an bir memurluk kadrosuna yerleştirildim ve atamamı beklemekteyim. Bildiğim kadarıyla şu an yürürlükte olan 5237 sayılı TCK, memnu haklar ile ilgili bir iade kararı düzenlememiş olup bu memnu haklarımı otomatik olarak almış olmalıyım. Yine de idarenin eski sabıka kayıtlarıma göre güvenlik soruşturması neticesinde atamamı yapmama gibi bir durum söz konusu olabilir mi? Eğer bu sebeble atamamı yapmaz ise veya atamamı yapıpta aday memur iken görevime yine bu sebeble son verirse bu karara karşı dava açma hakkım var mı, var ise bir dilekçe örneği ile nereye nasıl bir başvuruda bulunmam gerektiği konusunda bilgi ve yardımlarınızı lütfen bana iletebilir misiniz? Teşekkür ediyor, iyi çalışmalar diliyorum.  Hukuki NET Güncel Haber

  Memnu hakların iadesi konulu yargıtay kararı ara
  Memnu hakların iadesi konulu hukuk haber

 2. # Nedir?
  Tavsiye Soru Cevap
  Kayıt Tarihi
  Bugün
  İletiler
  Ne kadar?
   
 3. #2
  Kayıt Tarihi
  Dec 2006
  Nerede
  Sivas
  İletiler
  365
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı Re: memnu hakların iadesi

  5560 sayılı yasayı inceleyiniz.Büyük ihtimalle ömür boyu kamu hizmetlerinden yasaklı konumdasınız.

 4. #3
  Kayıt Tarihi
  Apr 2007
  İletiler
  5
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı Re: memnu hakların iadesi

  sayın elvançetinkaya, 5560 sayılı yasayı inceledim, fakat müebbeten kamu haklarından yoksunluk diye bir kısıma rastlayamadım. Sanırım bahsetmek istediğiniz bu yasanın "yasaklanmış hakların geri verilmesi" ile ilgili 38. maddesi olsa gerek. Ben mülga ceza kanunundan ceza aldım, 5560 sayılı kanunun 38. maddesi her ne kadar "5237 sayılı kanunun dışında başka kanunlardan ceza alanlardan" bahsediyorsa da benim ceza aldığım mülga kanunun yürürlükte olmaması nedeniyle benim 5237 sayılı yasa ile cezamı ilişkilendirmem gerekmiyor mu? Bu nedenle 5560 sayılı kanunda bahsı geçen yasaklanmış hakların geri verilmesi yine de beni ilgilendirir mi acaba? Burada belli bi süre kısıtlaması sonrası hakların geri verilmesinden ve bunun nasıl olacağı ile ilgili kanun maddeleri var. Acaba bundan başka bahsetmek istediğiniz bir madde daha mı var ? Lütfen bu konuda beni bilgilendirirseniz sevinirim. Teşekkür ederim..

 5. #4
  Kayıt Tarihi
  Dec 2006
  Nerede
  Sivas
  İletiler
  365
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı Re: memnu hakların iadesi

  Tarafınıza hükmedilen ceza sonradan lehe hükümler içerdiği gerekçesiyle 5237 sayılı yasaya uyarlanıp ek karar verilmediyse hala 765 sayılı yasa hükümlerince cezalandırılmış anlamını taşır.Müebbeden memuriyetten mahrumiyet cezası 5560 sayılı yasada bulunmaz.765 sayılı yasanın ilgili hükmüne baktığımızda;

  CEZA MAHKUMİYETLERİNİN NETİCELERİ VE TARZI İCRALARI


  MADDE 31 - Beş seneden fazla ağır hapse mahkûmiyet müebbeden ve üç seneden beş seneye kadar ağır hapse mahkûmiyet hükmolunan cezaya müsavi bir müddetle, hidematı âmmeden memnuiyeti müstelzimdir.
  Dolayısıyle almış olduğunuz ceza 5 yılın üzerinde olduğundan ömür boyu kamu hizmetlerinden yasaklı konumdasınız.Birde 5560 sayılı yasaya bakalım;

  Yasaklanmış hakların geri verilmesi

  MADDE 13/A- (1) 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu dışındaki kanunların belli bir suçtan dolayı veya belli bir cezaya mahkûmiyete bağladığı hak yoksunluklarının giderilebilmesi için, yasaklanmış hakların geri verilmesi yoluna gidilebilir. Bunun için; Türk Ceza Kanununun 53 üncü maddsinin beşinci ve altıncı fıkraları saklı kalmak kaydıyla,

  a) Mahkûm olunan cezanın infazının tamamlandığı tarihten itibaren üç yıllık bir sürenin geçmiş olması,

  b) Kişinin bu süre zarfında yeni bir suç işlememiş olması ve hayatını iyi halli olarak sürdürdüğü hususunda mahkemede bir kanaat oluşması,

  gerekir.

  (2) Mahkûm olunan cezanın infazına genel af veya etkin pişmanlık dışında başka bir hukukî nedenle son verilmiş olması halinde, yasaklanmış hakların geri verilmesi yoluna gidilebilmesi için, hükmün kesinleştiği tarihten itibaren beş yıl geçmesi gerekir. Ancak, bu süre kişinin mahkûm olduğu hapis cezasına üç yıl eklenmek suretiyle bulunacak süreden az olamaz.

  (3) Yasaklanmış hakların geri verilmesi için, hükümlünün veya vekilinin talebi üzerine, hükmü veren mahkemenin veya hükümlünün ikametgahının bulunduğu yerdeki aynı derecedeki mahkemenin karar vermesi gerekir.

  (4) Mahkeme bu husustaki kararını, dosya üzerinde inceleme yaparak ya da Cumhuriyet savcısını ve hükümlüyü dinlemek suretiyle verebilir.

  (5) Yasaklanmış hakların geri verilmesi talebi üzerine mahkemenin verdiği karara karşı, hükümle ilgili olarak Ceza Muhakemesi Kanununda öngörülen kanun yoluna başvurulabilir.

  (6) Yasaklanmış hakların geri verilmesine ilişkin karar, kesinleşmesi halinde, adlî sicil arşivine kaydedilir.

  (7) Yasaklanmış hakların geri verilmesi yoluna başvurulması nedeniyle oluşan bütün masraflar hükümlü tarafından karşılanır.”
  Konu elvancetinkaya tarafından (19-04-2007 Saat 11:58:07 ) de değiştirilmiştir. Sebep: imla

 6. #5
  Kayıt Tarihi
  Mar 2005
  Nerede
  istanbul, kadiköy, Turkey.
  İletiler
  1.580
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı Re: memnu hakların iadesi

  İletinizi lütfen düzeltiniz.
  İmla kurallarında hecelerin nasıl ayrılacağı konusunda bilgi sahibi olmayan varsa ve öğrenmek istiyorsa onun yeri burası değildir. Kaldıki böyle yaparak yazınızı okunmaz hale getirmişsiniz.

 7. #6
  Kayıt Tarihi
  Mar 2005
  Nerede
  istanbul, kadiköy, Turkey.
  İletiler
  1.580
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı Re: memnu hakların iadesi

  Teşekkür ederim. Bakın ne güzel olmuş, okuduğumu anladım. Sizide dertten kurtardım aslında . Emin olun '' O yıldızlar ne işe yarıyor ?''diye soru gelirdi

 8. #7
  Kayıt Tarihi
  Dec 2006
  Nerede
  Sivas
  İletiler
  365
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı Re: memnu hakların iadesi

  vazgeçtimoturup aralarına tek tek yıldız koyduğumu sanmadınız sanırım
  Konu elvancetinkaya tarafından (19-04-2007 Saat 12:05:30 ) de değiştirilmiştir.

 9. #8
  Kayıt Tarihi
  Apr 2007
  İletiler
  5
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı Re: memnu hakların iadesi

  Sayın elvançetinkaya; ilginiz ve bana vakit ayırdığınız için teşekkür ediyorum.. Ceza hükmüm 5237 sayılı yasaya uyarlanmadı, 5237 sy. yasa, ceza aldığım 765sy. yasaya göre ne lehe ne de aleyhe hükümler içermekte, bir tek lehime olabilecek durum (-ki bu benim düşüncem) 5237 sy. TCK'nın 53/2 maddesinde geçen "Kişi, işlemiş bulunduğu suç dolayısıyla mahkûm olduğu hapis cezasının infazı tamamlanıncaya kadar bu hakları kullanamaz" ibaresi. Bu maddenin gerekçesinde de "kişi cezasını tamamlamakla topluma da bir mesaj vermektedir ve bu nedenle kamu haklarından müebbeten yasaklı olması kişiye yeni bir şans vermek açısından doğru bir yaklaşım değildir" gibi bir tanımla vardır. Yine bir hakimin yapmış olduğu bir karşılaştırmadan kısa bir alıntı vermek istiyorum: "Yeni TCK nın getirdiği en önemli yeniliklerden birisi de güvenlik tedbirleri kurumudur. Önceki ceza sistemimizde “feri ceza” kavramı ve bu kavram altında düzenlenen yaptırımlar bulunmakta idi. Ancak bu cezalar oldukça karmaşık olarak düzenlenmişti. Ayrıca bunlar bir ceza olarak tanımlandığı için ceza sorumluluğu bulunmayan kişiler hakkında uygulanıp uygulanmayacağı hususu tartışmalıydı. Yeni düzenleme ile hak yoksunlukları belirlenmiş olduğundan, diğer yasalarda yer alan ve bu madde hükümlerine aykırı olan tüm hükümler TCK nun 5. maddesi uyarınca yürürlükten kalkmıştır. Böylece başka yasalarda yer alan tüm feri cezalar ve güvenlik tedbiri niteliğindeki cezaların uygulama alanı kalmamıştır.
  İşlenen suç dolayısıyla toplumda kişiye karşı duyulan güven sarsılmaktadır. Bu nedenle, suçlu kişi özellikle güven ilişkisinin varlığını gerekli kılan belli haklardan yoksun bırakılmaktadır. İşte yeni düzenleme ile bu şekilde suç işleyen kişinin hangi şartlarda hangi haklarından kısıtlı hale geleceği düzenlenmiştir.
  Yeni düzenlemede güvenlik tedbirleri belirli süreler için öngörülmüş olduğundan, bu sürelerin dolmasıyla ya da belirtilen şartların gerçekleşmesiyle tedbirler kendiliğinden kalkacaktır. Yani kişinin yasaklılık hali sürekli değildir. Cezalandırılmakla güdülen amaç, işlediği suçtan dolayı etkin pişmanlık duymasını sağlayıp tekrar topluma kazandırılması olduğuna göre, suça bağlı hak yoksunluklarının da belli bir süre ile sınırlandırılması gerekmiştir. Bu nedenle CEZANIN İNFAZI TAMAMLANINCA MADDE METNİNDE YER ALAN HAK YOKSUNLUKLARI DA SONA ERECEKTİR (m.53/2). Ancak bu kuralın istisnası TCK nun 53/5 maddesinde düzenlenmiş olup, bu konuya aşağıda değinilecektir. Bu nedenle eski düzenlemede yer alan yasak hakların geri verilmesi kurumuna yer verilmemiştir. Bu durumun aksine olan tüm yasalar bu kanun ile birlikte (m. 5 uyarınca) yürürlükten kalkmış olacaktır."
  Ben bu nedenlerle memnu haklarımı kazanmış olabileceğim gibi bir düşünce edindim. Yine de idare takdir hakkını kullanır ve benim atamamı yapmazsa, bu duruma karşı benim başvuru yapmam gereken ya da dava açmam gereken yer neresi ve ne şekilde yapabileceğim hakkında beni bilgilendirirseniz sevirim..

 10. #9
  Kayıt Tarihi
  Dec 2006
  Nerede
  Sivas
  İletiler
  365
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı Re: memnu hakların iadesi

  5237 yada 765 sayılı ceza kanunları bir bütün olup kişi lehine hangisi ise o bir bütün olarak uyarlanıp uygulanır.Yani sizin deyiminizle 765 sayılı yasanın ilgili hükümleri daha lehinize ancak 5237 sayılı yasanında bir bölümü lehinize olduğundan bahisle 2 kanundan seçme maddeler uygulanamaz.2 ceza kanunu karşılaştırılmak suretiyle hangisi daha lehe hükümler içeriyorsa o kanun hükümleri bir bütün olarak uygulanır.Siz 5237 sayılı yasanın bahsettiğiniz hükmünden yararlanmanız için hükmedilen cezanızın 5237 ye uyarlanması gerekirdi.Sizin böyle bir talebiniz olduğu halde uyarlanmadı ise demekki 765 sayılı yasa daha lehinizedir.Dolayısıyle 5237 sayılı yasa hükümlerinden faydalanmanız olanaksızdır.Ancak yasakoyucu 765 sayılı yasa hükümlerine göre cezalandırılanları da unutmamış ve 5560 sayılı yasa ile bu soruna çözüm getirmiştir.

 11. #10
  Kayıt Tarihi
  Apr 2007
  İletiler
  5
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı Re: memnu hakların iadesi

  Hayır, benim cezamın 5237'ye uyarlanması gibi bir talebim olmadı, benim aldığım ceza maddelerinin ve bu ceza süresine göre cezaevinde geçirmem gereken süremin belirlendiği infaz yasası hükümleri de yine aynı, ben ceza kanunlarının kül olarak uygulandığının farkında olduğum için ve ceza ile cezaevinde geçirmem gereken sürelerin yasalara göre bir fark yaratmayacağı bilinci ile benim ceza maddelerimi 5237'ye uyarlayın demedim, yani talep etmedim. Söylemek istediğim ve lehime olduğunu düşündüğüm tek şey eski tck 31-yeni tck 53 karşılaştırması ve lehime olanın 5237 olduğu. Yani bana 5237'ye göre ceza verecek olsalardı "senin maddelerin şu şu diyecekler, ben bu cezayı yine aynen yatacağım fakat yasal kısıtlılığın 53. madde ve dolayısıyla bihakkın tahliye tariihinden sonra da memnu hakların senin" gibi bir şey bekliyorum ben. Belki de olmasını istediğim şey olduğu için böyle düşünüyorum. Hazır bir memurluk kadrosu tutturmuşken şansımı sonuna kadar zorlamak niyetindeyim. İlginize tekrar teşekkrler..

+ Konuyu Yanıtla
1 / 2 Sayfa 12 SonSon

Benzer Konular :

 1. Memnu hakların iadesi
  1 yıldan fazla ceza alan bir akademik personel, gereken süreyi doldurduktan sonra memnu hakların iadesini alıp, tekrar akademik personel olabilir mi?
  Yazan: abstractplays Forum: Kamu Hukuku
  Yanıt: 1
  Son İleti: 04-02-2013, 19:57:55
 2. Memnu hakların iadesi
  Merhaba 1.Ben işlediğim bir suçtan dolayı (dolandırıcılık 2003 tarihinde sanırım )suan eski hükümlü belgesi ve eski hükümlü kadrosunda bir devlet...
  Yazan: tayfunumuter Forum: Ceza İnfaz Hukuku
  Yanıt: 3
  Son İleti: 07-05-2011, 01:38:18
 3. Memnu hakların iadesi
  Kişi teşekkül halinde eroin ticareti yapmaktan ceza almış , ehliyetinin süresiz olarak geri alınmasına karar verilmiştir. ceza infaz edilmiş,...
  Yazan: codexxo Forum: Ceza Muhakemesi Hukuku
  Yanıt: 0
  Son İleti: 05-10-2006, 12:20:24
 4. Memnu hakların iadesi
  Çorum Ağır ceza mahkemesi tarafından 05/06/2001 tarihinde 765 sayılı TCK'nın 213/1, 219/3 ve 4 ,59/2 maddelerinden 1 yıl 8 ay ağır hapis ve...
  Yazan: newdal Forum: Ceza Muhakemesi Hukuku
  Yanıt: 1
  Son İleti: 24-07-2006, 18:04:50
 5. Yorumunla içtihat - Memnu hakların iadesi
  02.12.2000 tarihinde 4616 sayılı af kanunu çıktı.Bu kanun hernekadar şartla tahliye adı altında çıkmışsa da Anayasa Mahkemesi'nin 2001/4 E. 2001/332...
  Yazan: taxi Forum: Ceza Muhakemesi Hukuku
  Yanıt: 1
  Son İleti: 30-03-2004, 10:50:33

Bu sayfada bulunan kavramlar:

http:www.hukuki.netshowthread.php21412-Memnu-haklarin-iadesi

memnu hakların iadesi hakkında talebi

memnu hakkı dikekçesi

memnu haklar

Forum

Yetkileriniz

 • Yeni konu açma yetkiniz yok
 • Konuya cevap verme yetkiniz yok
 • Dosya ekleme yetkisi yok
 • İleti düzenleme yetkisi yok
 •  


Hukuk Blog |  2021 tarihli Yasal Siteler Dizini |  Arabulucu |  Hukuk Kitapları |  Fiyat1 |  Alman Hukuku |  Özel Güvenlik AŞ. |  İş İlanları |  Ankahukuk |  Psikolog |  Taşınmaz ilanları |  Internet Rehberi |  Türkiye Portalı |  Site Ekleme |  Türkçe-İngilizce Sözlük |  Sihirli Kadın |  Sağlık |  Satılık Düşecek Domainler |  Terapi  |  Berk Gürman |  Phukuk |  Bayefendi |  Arabuluculuk Eğitim Merkezi |  AfternicAlanadı satış (Domain alımı) | 

™ Marka tescili, Patent ve Fikri mülkiyet hakları nasıl korunuyor?
Hukuki.Net’in Telif Hakları ve 2014-2021 yılları arası Marka Tescil Koruması Levent Patent tarafından sağlanmaktadır.
♾️ Makine donanım yapı ve yazılım özellikleri nedir?
Hukuki.Net olarak dedicated hosting serveri bilfiil yoğun trafiği yönetebilen CubeCDN, vmware esx server, hyperv, virtual server (sanal sunucu), Sql express ve cloud hosting teknolojisi kullanmaktadır. Web yazılımı yönünden ise content management (içerik yönetimi) büyük kısmı itibari ile vb olup, wordress ve benzeri çeşitli kodlarla oluşturulan bölümleri de vardır.
Hangi Diller kullanılıyor?
Anadil: 🇹🇷 Türkçe. 🌐 Yabancı dil tercüme: Masaüstü sürümünde geçerli olmak üzere; İngilizce, Almanca, Fransızca, İtalyanca, İspanyolca, Hintçe, Rusça ve Arapça. (Bu yabancı dil çeviri seçenekleri ileride artırılacak olup, bazı internet çeviri yazılımları ile otomatik olarak temin edilmektedir.
Sitenin Webmaster, Hostmaster, Güvenlik Uzmanı, PHP devoloper ve SEO uzmanı kimdir?
👨‍💻 Feyz Pazarbaşı [İstanbul] vd.
® Reklam Alanları ve reklam kodu yerleşimi nasıl yapılıyor?
Yayınlanan lansman ve reklamlar genel olarak Google Adsense gibi internet reklamcılığı konusunda en iyi, en güvenilir kaynaklar ve ajanslar tarafından otomatik olarak (Re'sen) yerleştirilmektedir. Bunların kaynağı Türkiye, Amerika, Ingiltere, Almanya ve çeşitli Avrupa Birliği kökenli kaynak kod ürünleridir. Bunlar içerik olarak günlük döviz ve borsa, forex para kazanma, exim kredileri, internet bankacılığı, banka ve kredi kartı tanıtımları gibi yatırım araçları ve internetten para kazanma teknikleri, hazır ofis kiralama, Sigorta, yabancı dil okulları gibi eğitim tanıtımları, satılık veya kiralık taşınmaz eşyalar ve araç kiralama, ikinci el taşınır mallar, ücretli veya ücretsiz eleman ilanları ile ilgili bilimum bedelli veya bedava reklamlar, rejim, diyet ve özel sağlık sigortası gibi insan sağlığı, tatil ve otel reklamları gibi öğeler içerebilir. Reklam yayıncıları: ads.txt dosyası.
‼️ İtirazi kayıt (çekince) hususları nelerdir?
Bahse konu reklamlar üzerinde hiçbir kontrolümüz bulunmamaktadır. Bu sebep ile özellikle avukat reklamları gibi Avukatlık kanunu vs. mesleki mevzuat tarafından kısıtlanmış, belirli kurallara tabi tutulmuş veya yasaklanmış tanıtımlardan yasal olarak sorumlu değiliz.
📧 İletişim ve reklam başvuru sayfası nerede, muhatap kimdir?
☏ Sitenin 2021 yılı yatırım danışmanı ile irtibat ve reklam pazarlaması için iletişim kurmanız rica olunur.
Creative Commons License
This work is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License.