+ Konuyu Yanıtla
8 / 11 Sayfa İlkİlk 1234567891011 SonSon
71 den 80´e kadar toplam 105 ileti bulundu.

Konu: Reklam yasağı mı

Reklam yasağı mı Hızlandırılmış Mobil Sayfa Sürümü (AMP)
    Nerede
    İstanbul, Türkiye.
    İletiler
    3.492
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Re: Reklam yasağı mı

Afyon Barosu web sayfasında web siteleri olan avukatların liste ve linkleri var.

Baro yönetimini tebrik ediyorum şahsım adına.

Bir mantığa göre bir baronun ana sayfasında yer alan avukat reklam yapıyordur kesin.. La havle diyorum ...

http://www.afyonbaro.org.tr/modules....vukatsayfalari

Hukuki NET Güncel Haber

Reklam yasağı mı konulu yargıtay kararı ara
    Reklam yasağı mı konulu hukuk haber
    Sadece ben. Kalbimi duyuyor ve insanları tanıyorum. Gördüklerimden hiçbiri gibi yaratılmamışım; yaşayanlardan hiçbiri gibi yaratılmış olmadığıma inanmak cüretini gösteriyorum. Öteki insanlardan daha iyi değilsem bile, hiç olmazsa başkayım. J.J.Rousseau

2. # Nedir?
    Tavsiye Soru Cevap
    Nerede
    Avukat Dünyası
    İletiler
    Ne kadar?

İletiler
    5.750
    Blog yazıları
    1
    Dilekçeler Sözleşmeler
    17
    Dosya Yükleme
    53

Daha önce de belirttiğim üzere bir baro sitesinde veya hukuk sitesinde avukatlık sitelerinin linklerinin olması anormal değil, normaldir. İlk Baro örneği olması nedeniyle Afyonkarahisar Barosunu tebrik ve takdir etmek gerekir.
    Hukuki Net - Hukuk Arama Motoru - İyi günler Türkiye, her nerede uyuyor veya uyutuluyorsan!

Nerede
    Hatay, Türkiye.
    İletiler
    3.380
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Bu arada aklıma takıldı da sormadan yapamadım sizlere.

Bir avukatın internet sitesinde kedileri çok sevdiğini beyan etmesi üzerine bir kaç hayvansever müvekkil edinmiş olması Avukatlık kanununa ve reklam yasağına aykırı olur mu?
    Bu soruyu kedi forumunda açmıştım, hani okunmaz belki diye bir de burada sorayım dedim.

Nerede
    İstanbul, Türkiye.
    İletiler
    3.492
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Olur tabii ki.
    Avukat hayvan sevmez. Sevmek başlı başına hayvan sevenler grubuna yakın olmak demektir ki mazallah iş gelir para kazanır.
    Avukatlar arası eşitlik dengesi bozulur. Bir avukat hayvan sevmıyor diye iş alması engellenir.
    Bu nedenle bir avukat hayvan sevmeyerek meslektaşları ile arasında ki dengeleri zedelememlidir? Kanımca...
    Sadece ben. Kalbimi duyuyor ve insanları tanıyorum. Gördüklerimden hiçbiri gibi yaratılmamışım; yaşayanlardan hiçbiri gibi yaratılmış olmadığıma inanmak cüretini gösteriyorum. Öteki insanlardan daha iyi değilsem bile, hiç olmazsa başkayım. J.J.Rousseau

Nerede
    Turkiye.
    İletiler
    2.302
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı Av.Fırat Bayındır rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Bu soruyu kedi forumunda açmıştım, hani okunmaz belki diye bir de burada sorayım dedim.

Şimdi de buraya mı taşınmak gerekiyor? Ne de olsa taşınmak bedava , üstelik reklama da girmiyor, sanırım! ( Yönetici kadroyu yorduğumuzu saymazsak tabi..)

Peki, bir insan kendini kendi mesleğinde daha doğrusu ilgili olduğu (branş) dalda tanıtıcı bilgiler vermesi yani bilgili olduğu dalda insanları bilgilendirmesi de reklam olayının kapsamına mı giriyor? Aklı selim her insan zaten abartı bir şekilde kalkıpta ben şöyleyim , böyleyim , şunu da yaparım, bunu da yaparım demez; yalancının mumu yatsıya kadardır. Kısaca, tanıtma ile reklam arasında ki fark?

Nerede
    Afyonkarahisar
    İletiler
    2.022
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Sayın Bayındır yorumumuzu almak istediğiniz sorunuzu sorularla yanıtlamaya çalışayım.

Sorunuz,
    Bu arada aklıma takıldı da sormadan yapamadım sizlere.

Bir avukatın internet sitesinde kedileri çok sevdiğini beyan etmesi üzerine bir kaç hayvansever müvekkil edinmiş olması Avukatlık kanununa ve reklam yasağına aykırı olur mu?

İnternet sitesinde kedileri çok sevdiğini belirtmesi ne kadar doğalsa bu yüzden hayvanseverlerden müvekkil edilmiş olması o derece aykırıdır. Böyle bir durum ilk kez olduğunda avukatın bunu değerlendirip o bilgiyi listeden kaldırmış olması gerekir.

Bir avukatın fenerbahçeyi çok sevdiğini söylemesi ve sitesini sarı lacivert yapması sonucu fenerbahçe taraftarı müvekkil edinmiş olması normal midir?

Bir avukatın bir siyasi görüşü dikkat çekecek ölçüde savunması bunun için toplantılar basması ve o düşüncedeki insanlardan müvekkil edinmiş olması normal midir?

Bir avukatın her sabah kadın programlarına yorumcu olarak katılması ve bu programı izleyen kişilerden, yada benzer sorun yaşayanlardan müvekkil edinmiş olması normal midir?

Bir avukatın hukuk sitesine yaptığı yorumlar nedeni ile ona ulaşan kişilerce müvekkil edinmiş olması normal midir? ( Herhangi bir avukatlık sitem olmadığı ve mümkün olduğunca avukat kimliğim dışında hukukçu kimliğimi kullanmaya çalışmama rağmen bana 4-5 kez internetteki yazılarıma istinaden davamızı alır mısınız diye talepte bulunulduğunu da eklemeliyim)

Bir avukatın anılarında metal müzikten hoşlandığını, gençliğinde esrar partilerine katıldığını yazması ve bunun sonucunda müvekkil edinmiş olması normal midir?

Nerede
    Afyonkarahisar
    İletiler
    2.022
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Reklam nedir?
    Tanımlara Bakalım.....

‘Bir işin, bir fikrin, bir ürün veya hizmetin para karşılığında, kitle iletişim araçlarının denetiminin kullanılmasıyla, önceden belirlenen hedef kitlede istenen yönde tutum ve davranış sağlama faaliyetleridir.’

Yukarıdaki tanıma Google reklamları girer mi? Cevabım evet.

‘Tüketiciye, üretilen ürün ve hizmetler hakkında yeterli ve doğru bilgiyi çeşitli kitle iletişim araçlarıyla iletmektir.’

Bu tanımda çok ilginç.....Yukarıdaki bilgi bizim tanıtım diye sözünü ettiğimiz konuyu kapsıyor.

‘Bir ürünün veya hizmetin, bir kurumun, bir kişinin veya fikrin kimliği belli sorumlusunca tarifesi önceden belirlenmiş bir bedel ödenerek, kitle iletişim araçları ile kamuoyuna olumlu bir biçimde tanıtıp, benimsetilmesidir.’

Bu tanımda da bir bedelden söz ediliyor.

‘Bir malın, bir hizmetin, veya bir fikrin bedeli verilerek ve bedelinin kimin tarafından ödendiği anlaşılacak biçimde yapılan ve yüz yüze satış (kişisel satış) dışında kalan tanıtım etkinlikleridir.’

Reklam; üretici firmaların tüketici ya da aracı kuruluşlara ürünleri, hizmetleri, hizmetlere, ilişkin bilgi vermesini sağlayan ve güdüleyerek ürünün tüketicisi veya satıcısı olmaların sağlayan bir süreçtir

Reklam, bir işletmenin ürün ve hizmetleri hakkında hedef kitleleri satın alma eylemine yöneltmek ve işletme imajını bu kitleler üzerinde oluşturabilmek için medyada yer ve zaman satın alma yoluyla gerçekleştirdiği enformasyon ve ikna etme faaliyetleridir.

Reklam ele aldığı mal ve hizmetleri hoşa giden tarafları ile tanıtarak kişilerde yeni ihtiyaçlar yaratmayı amaçlar. Ancak bu talep yaratılırken yüz yüze iletişim yerine büyük kitlelere aynı anda ulaşabilmek için kitle iletişim araçlarını kullanmaktadır.

Reklâm, gazete, dergi, radyo, televizyon, afiş, tabela gibi medialar aracılıgıyla çeşitli mal ve hizmetlerin geniş halk kitlelerine tanıtımıdır.

Dünyaca ünlü petrol şirketi Shell’in Amerikalı yöneticileri Vatikan’da Papa ile yalnız görüşmek istemişler. Dışardakiler merakla odadan gelen sesleri dinliyorlarmış. “Kabul ederseniz bir milyar dolar veririz”. Papa, “Hayır kabul edemem” diyormuş. Yöneticiler ısrarla teklif bedelini arttırıyorlarmış. 2 milyar dolar...5 milyar dolar.....10 milyar dolar.....Papa yine de, “İmkansız, olamaz” diye diretiyormuş. Kapıda tartışmayı dinleyen kardinaller dayanamayarak odaya girip Papa’ya “Bu paraya ihtiyacımız var, niçin kabul etmiyorsunuz?” dediklerinde Papa’nın cevabı; “Amerikalı dostlarımız, bütün kiliselerde okunan dualardan sonra papazlarımızın (Amin) yerine (Shell) demelerini öneriyorlar. Nasıl kabul ederim” olmuş.

İnsanların bir reklam mesajından etkilenmeleri, sosyo–psikolojik yapılarına da baglıdır.Yani avukata ihtiyacı olan birisi için avukatlık reklamları elbette dikkat çekici hale gelecektir. İhtiyaç maddeleri daha kolay satılır. Avukat tutma isteği ise bir ihtiyaçtan doğacaktır.

Uygulanan reklam yasakları ise daha çok haksız rekabeti önlemeye yöneliktir. mevcut eğitim sistemimizde uzmanlaşma olmadığı için her avukat her davaya bakabilir. Bu durumda bir avukatın Ceza Avukatı terimini kullanması, belki bir tanıtım olabilecektir. Ancak ayırıcı bir özellik olacağı için haksız rekabete yol açacaktır. Yine benzer nedenle yönetmeliğimiz arama motorlarınca eskiden çok önemli bir sıralama ölçütü olan meta taglarda sınırlamaya gitmek istemiştir. Bu sınırlama nedeni arama motorunda bir avukatın haksız olarak üst sıralara çıkmasını engelleme amacı taşımaktadır. Bu amaçla bakıldığında sıralamayı etkileyebilecek ve sonradan oluşan etkenler için de haksız rekabet oluşabileceğini değerlendirmek gerekir.

Reklamların etkili olabilmesi renkler kullanılarak da yapılabilir. Pek çok küçük çocuk çizgi film yerine reklamları izlemektedir. Bunu çevrenizden görebilirsiniz. Bunun nedeni bizim farketmeğimiz birşeyi onların farketmesidir. Dikkat çekicilik. Renkle, müzikle yapılan bu çekicilik onlar için olağanüstü gelmektedir ve reklamları birşey anlamasalar da izlerler. Bu nedenle avukatların tabelalarında en fazla 2 renk kullanabilecekleri ve tabelaları ışıklandıramayacakları düzenlenmiştir.

Avukatların internet sitelerinde özel şifre ile davayla ilgili konularda müvekkilleri ile mesajlaşabilecekleri belirtilerek de aslen internet sitesinin tanıtıcı ve çağın gereklerine uygun olarak işlerin elektronik ortamda yürütlmesine olanak sağlanmaya çalışılmıştır. Bu nedenle avukatların internet sitelerini imza olarak görmem mümkün değildir. Çünkü avukatlar yazdıkları bilimsel makalelere isimlerini ekleyebilmektedirler ama telefon numaralarını ekleyemezler. Yada avukatlar dergide yayınlanan bir makale ile birlikte kartvizitlerini dağıtamazlar. Bu nedenle bir yazısında internet linkinin yayınlanmasının da teknolojik gelişmeler dikkate alındığında haksızlıklara neden olabileceğini düşünüyorum. Bu konuda bir düzenleme yapılacaksa ileride meydana gelebilecek muhtemel gelişmeler de dikkate alınarak çok dikkatli davranılmalıdır.

Bugün sitelerin değeri eğer sitenin herhangi bir marka değeri yoksa ona verilen linkler ölçüsünde yapılmaktadır. Bir avukat sitesinin değeri bağımsız kuruluşlar tarafından 5000 dolar bir diğeri ise 150 dolar göründüğü zaman ortada düşünülmesi gereken bir soru oluşacaktır. Bu siteye 5000 dolar verilme nedeni ulaşılabilme kolaylığıdır. Bu linkler kimin tarafından verildi gibi değerlendirmeler de olabilir.

BKNZ. Hukuki Netin değeri adlı forumda Sayın Emrah Yavuzcan'ın yanıtı

Bu açıdan bakıldığında bir avukatın internet üzerinden ulaşılabilme kolaylığına 5000 dolar diğer avukatın ulaşılabilme kolaylığına ise 100 dolar bedel biçiliyorsa ortada bir haksız rekabaetin oluştuğunu söylemek elbette mümkündür.

Kaldı ki sitesi olmayan birçok avukat dururken ve avukatlarımızın pek çoğu maalesef Bilgisayar ve internet dünyası ile ilgili yeterince bilgi sahibi olmadan internet sitelerine izin verilmesi haksız rekabet olarak düşünülebilir. Bu durumda ise karine olarak böyle bir amaç taşımayacağı açık olan baronun internet sitelerinin kurulmalarına sadece müşteri avukat arasındaki iletişimi gerçekleştirme amacı ile izin verdiğini düşünmek ve bu yönde bir değerlendirme yapmak gerekir.

Nerede
    Salihli/Manisa
    İletiler
    7.141
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Bilindiği üzere avukatlara, internet ortamında kendini ifade etme, av.tr uzantılı web sitesinde kendisini ve bürosunu tanıtma (Reklam değil tanıtımdan bahsediyorum.) hak ve yetkisi verilmiştir.

Madde 9 - Bu Yönetmelik kapsamında olanlar, internet dahil, teknolojinin ve bilimin olanak tanıdığı her tür ortamda avukatlık mesleğinin onur ve kurallarına, avukatlık unvanının gerektirdiği saygı ve güvene, Türkiye Barolar Birliği tarafından belirlenen "Avukatlık Meslek Kuralları"na aykırı olmayacak şekilde kendisini ifade etme hakkına sahiptir.

Yönetmelikteki bu hükümden de anlaşılacağı üzere, avukat kimliği ile kendini ifade edememe gibi bir sınırlandırma da söz konusu değildir. Aksi takdirde metinde, Avukatlık unvanının gereklerinden, meslek kurallarından bahsedilmezdi, gerek de olmazdı. "Avukatlar, kendilerini ifade ederken avukat kimliklerini kullanamaz." gibi bir hüküm olurdu ve yasaklanırdı kanısındayım.

Dolayısıyla avukatın, kendini ifade ederken avukat kimliğini kullanıp kullanmadığı üzerinde değil, meslek kurallarına uyup uymadığı üzerinde durulmalıdır diye düşünüyorum.

Avukatın kendsine ait web sitesinde ise (av.tr) hangi ibareyi, nasıl kullanması gerektiğinin sınırı zaten yönetmelikte çizilmiştir. (Yerindeliği tartışılır.) av.tr uzantılı bir web sitesi, diğerlerinden öne geçecek her türlü ibareden kaçınmak zorundadır, aksi tutum mevcut yönetmeliğe göre ihlal olacak ve belki de disiplin soruşturmasına konu olabilecektir.

Netice itibarı ile, bir avukat, kedileri sevdiğini internet ortamında (kendi sitesinde değil) ifade edebilir ama bunu iş sağlamaya yönelik olarak kullanamaz. Örneğin: hayvan hakları ile ilgili davalara baktığına dair ipuçları vermesi iş sağlama eğiliminin karinesidir (Mevcut mevzuata göre) ki bu elbette bir ihlaldir.

Ancak, sadece kedileri sevdiğini açıkladıktan sonra kendisine haricen (Sanal ortamda değil), bürosu aranarak, randevu alınarak bir hayvansever tarafından iş teklifinde bulunulsa (Sırf hayvan sevdiğini açıklaması dolayısıyla) ve kedisever meslektaşımız bu işi kabul etse bu durumda ne olacaktır? Avukat bu işi reddetmek zorunda mıdır? Bunun takibi nasıl sağlanabilir?

Bunu açıkça yapmasa da, örneğin hayvan hakları ile ilgili bir makale yazarak (Tamamen bilimsel bir çalışma) bunu kendi sitesinde (Hiçbir engel yok.) ya da internet ortamında paylaşsa, bu avukatın zaten bu konuda uzman ya da bilgili veyahut en azından bu konulara ilgili olduğu sonucu çıkmaz mı, dolayısıyla hayvanseverler için yine bir tercih söz konusu olmaz mı?

Diyeceğim şu ki, yönetmelikteki yasaklar açık ve net olmadığı gibi, çelişkili ve de hukuk dolanarak rahatlıkla bertaraf edilebilecek niteliktedir. Böyle bir yönetmelik bizim ayıbımızdır, bir an önce çağa uygun hale getirilmelidir, hemen hemen her faaliyetin reklam olarak algılanmasına neden olan ya da gerçekten reklam olan ama hukuka karşı hile ile yönetmeliğe uygun hale getirilmeye müsait olan hükümlerin çıkarılması gerekmektedir.

Nerede
    Afyonkarahisar
    İletiler
    2.022
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Sayın illegal,
    1 - Bu sitede kullanıcı adım alisinkay. AV. Ali Sinkay değil

2 - Basmakci.com anketlerine baktığımızda Kullanıcılarımın büyük çoğunluğu başmakçılı ve ilçemde herkes mesleğimi biliyor

3 - Basmakci.com üzerinden bana böyle bir teklif gelmedi

4 - Hukuki.nette 1900 üstünde iletim varken sadece bu forumda avukat olduğumu yazdım

5 - İletilerimde imza kısmında verdiğim linkler tıklanma amaçlı değil pr değerini arttırma amaçlıdır ve o linkler avukatlık siteleri değildir

6 - O verdiğim örnekler Sayın Bayındır'ın örneğini açmak amacı ile kurulmuştur

7 - Eminim ki yazılarımı ve anlatmak istediğimi bile okumadan hala önyargıyla yaklaşıyorsunuz. Ve haksızca çirkin bir ithamda bulunuyorsunuz.

Nerede
    Salihli/Manisa
    İletiler
    7.141
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı alisinkay rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    5 - İletilerimde imza kısmında verdiğim linkler tıklanma amaçlı değil pr değerini arttırma amaçlıdır ve o linkler avukatlık siteleri değildir
    Sevgili alisinkay,

İmza kısmında av.tr uzantılı web sitesinin linkini tıklama amacıyla değil de, pr değerini artırmak saiki ile eklenmesini nasıl değerlendirirsiniz? Sizin iyi niyetinizden hiçbir şüphem yok ama, bunu yani sadece pr değerini artırma saikinizi nasıl ispat edebilirsiniz?

+ Konuyu Yanıtla
8 / 11 Sayfa İlkİlk 1234567891011 SonSon

Bu sayfada bulunan kavramlar: