+ Konuyu Yanıtla
1 / 11 Sayfa 1234567891011 SonSon
1 den 10´e kadar toplam 105 ileti bulundu.

Konu: Reklam yasağı mı

Reklam yasağı mı Hızlandırılmış Mobil Sayfa Sürümü (AMP)
    İletiler
    3
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Question Reklam yasağı mı

Herkese merhaba... Bu siteye tam 5 dk önce üye oldum ve dikkatimi çeken bir şeyi paylaşmak görüşlerinizi almak istedim Uymak zorunda olduğumuz reklam yasağının içine internet dahil değil mi_? Yoksa ben dersi iyimi dinlememişim :rolleyes: Nasıl oluyorda bir hukuk sitesinde sayfanın tam kenarında bir avukat reklamı olabiliyor EEEE ben mezun olunca tabelama cengaver avukat yazdırmaz mıyım :p

Hukuki NET Güncel Haber

Reklam yasağı mı konulu yargıtay kararı ara
    Reklam yasağı mı konulu hukuk haber

2. # Nedir?
    Tavsiye Soru Cevap
    İletiler
    Ne kadar?

Nerede
    Samsun
    İletiler
    5.785
    Blog yazıları
    2
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Re: Reklam yasağı mı

Bahse konu olan reklam, ki ben görmedim, kuvvetle muhtemel sitenin google reklamlarından kaynaklanıyordur. Google reklamlarının düzenlemesi ve kuralları, şirket tarafından belirlenmektedir. Dolayısıyla avukatın bireysel olarak sorumluluğu mevcuttur.

Nerede
    Bursa, Türkiye.
    İletiler
    2.735
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Sayın tubi
    haklısınız. Bana göre de reklem yasağına girer. Ama bu reklamlarım sitemizle ilgisi yok. Google den otomatik geliyor. Bu sorun Baroların sorunu. Buna bir çare bulmak gerek.

Nerede
    istanbul, kadiköy, Türkiye.
    İletiler
    5.539
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Reklam yasağı AVUKATLARA ATILMIŞ BİR KAZIKTIR.
    Neden yasak ? İş bulamazsanız evinize aş götürmeniz için devlet para mı veriyor ? Hakime yasak savcı ya yasak subaya polise devlet doktoruna yasak... Neden yasak ? Bir şekilde aylık maaş alıyor sosyal güvencesi var hastahanelere iyi kötü gidebiliyor emekli olabiliyor... SİZ NE OLUYORSUNUZ HELE BANA ONU DİYİN ? REKLAM YASAĞIYMIŞ... AVUKAT DEĞİLİM AMA KENDİNİZİ BİLE SAVUNAMIYORSUNUZ YA... VEKALET ÜCRETİMİ SİZİN İÇİN DÜŞÜK TUTACAĞIM TOPLANIP VEKALET VERİN BANA BU MADDEYİ KALDIRTAYIM...

Nerede
    Turkey.
    İletiler
    236
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı commodore1tr rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Reklam yasağı AVUKATLARA ATILMIŞ BİR KAZIKTIR.
    Neden yasak ? İş bulamazsanız evinize aş götürmeniz için devlet para mı veriyor ? Hakime yasak savcı ya yasak subaya polise devlet doktoruna yasak... Neden yasak ? Bir şekilde aylık maaş alıyor sosyal güvencesi var hastahanelere iyi kötü gidebiliyor emekli olabiliyor... SİZ NE OLUYORSUNUZ HELE BANA ONU DİYİN ? REKLAM YASAĞIYMIŞ... AVUKAT DEĞİLİM AMA KENDİNİZİ BİLE SAVUNAMIYORSUNUZ YA... VEKALET ÜCRETİMİ SİZİN İÇİN DÜŞÜK TUTACAĞIM TOPLANIP VEKALET VERİN BANA BU MADDEYİ KALDIRTAYIM...
    Buda süper bir fikir savunları savunacaksın..Hangi partiden adaysan söz ilk oy benden..Doğrunun başladığı yerde eğri eğrinin başladığı yerdede doğru biter..
    Herşey kendi sınırları içinde kendi varlığını ve özelliğini taşır..

Nerede
    Ankara
    İletiler
    100
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Bize öğretilenlere bakılırsa reklam gereçekten yasak, hem de en ince ayrıntısına kadar düşünülerek yasaklanmış. Kaçışı istisnası, boşluğu yok. Ama derinlere ittiğimiz sormaya korktuğumuz soruyu soralım... Peki neden yasak? Buna günümüz piyasa koşullarında yanıt vermek gün geçtikçe zorlaşıyor. Avukatların para kazanabilmek için bazı Hukuk alanlarını diğer Hukuk alanlarından daha iyi bilmesi gerektiği kesin. Yoksa bir avukatın düzenli gelir ve müşteri portföyü oluşturması imkansız değil mi? Peki insanlar sizin hangi işi bildiğinizi, neyi yapıp neyi yapmadığınızı nereden bilecekler?

2 yıl önce Dünya Bankasıyla Adalet Bakanlığı'nın düzenlediği HUMK değişiklik taslağı çalışmalarında TBB ve Ankara Barosu Temsilcisi olarak bulundum. Birçok ülkedeki tanınmış (!) avukatların telekonferansı mümkün oldu ve hepsine de heyeti kızdırma pahasına ülkelerindeki avukatların reklam durumunu sordum. Verilen ortak cevap "o eskidendi, artık manası kalmadı". Garipliğe bakar mısınız ki; bizde Reklam Yasağı Yönetmeliğiyle tüm reklam olanaklarının kaldırıldığı 2005 yılında bu yasak çoktan hukuk sistemi gelişmiş ülkelerde masasını yitirmişti.

Almanya' da avukatlar gazetelere bile ilan veriyor. İngilterede avukatlar işi sitelerde göz alıcı bannerler yayınlayarak iyice aşmış durumdalar. Hatta bir sitedeki avukatlık bürosu ilanında "No win, no pay" (Kazanamazsak, Para ödemezsiniz) şeklinde içerik açısından da ileri boyutlara ulaşmış durumda. Tabi mezuatımızdaki ketun durum yüzünden bizim bu boyutta bir reklam anlayışını tahayyül etmemiz bile mümkün değil. Ama bir ara yol bulunmalıdır. Bu insanımızın doğru avukat seçimine de yardımcı olacaktır. Bence her zamanki gibi gelişmiş hukuk sistemlerinin vazgeçtiklerine talip olarak gelişimimize engel oluyoruz.

Peki hangi avukatın sitesi yönetmeliğe uygun, neredeyse hiçbirinin, çünkü hemen hemen hepsinde faaliyet alanlarınız ve hakkımızda bölümlerinde yasak defalarca ihlal ediliyor. Eğer Barolar bu konuyu ciddiye almış olsaydı neredeyse sitesi olan her avukat bir kere uyarı cezası alırdı.

Reklam Yasağı fiilen ölü doğmuştur ve bu durum böyle devam edecek. Mühim olan uygulanmayandan kurtulmak ve hala sebebini bile tam kestiremediğimiz yasak ve yasakçılıktan vazgeçebilmektir.

Sağlıklı Günler Dilerim
    Av.Şamil DEMİR

İletiler
    3
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Öncelikle cevaplarınız için teşekkür ederim Ama sayın commodore1tr katıldığım hususlar olmasına rağmen uslubunuza bir anlam veremedim açıkçası ben reklam yasağının doğruluğunu yanlışlığını veya gerekliliğini tartışmadım yazımda bu konuyla ilgili düzenlenmiş bir yönetmelik var nedenini burada sorgulamadım sadece böyle bir yasak varsa bunun neden ihlal edildiğini özellikle bir hukuk sitesinde neden ihlal edildiğini merak ettim ve yazdım! Fakat ayırt etmeniz gereken bir durum var sanırım ; AVUKATLIK MESLEĞİNİN NE KADAR REKLAMA İHTİYACI VAR_? İYİ BİR AVUKAT OLMAK MESLEĞİNİ LAYIKIYLA YERİNE GETİRMEK YAPILABİLECEK EN İYİ REKLAMDIR BENCE... TABELAMIZDA TÜRKİYENİN DÜNYANIN EN İYİ AVUKATI YAZMASI BİZİM O İŞİ GERÇEKTEN İYİ YAPTIĞIMIZ ANLAMINA MI GELİR UNUTMAYIN Kİ BİZ PARAYLA HUKUK DİPLOMASI ALINAN BİR ÜLKEDE YAŞIYORUZ ELİMİZİ SALLASAK AVUKATA DEĞİYOR İNANIN MESLEĞİN KRİTERİ İNTERNETTE YAYINLANAN TABELADA YAZAN VS. BİR REKLAM DEĞİL AMA BÖYLE BİR YASAK DÜZENLENMİŞ UYMAMIZDA GEREKİR! KENDİMİZİ NEDEN SAVUNAMADIĞIMIZI DÜŞÜNÜYORSUNUZ BİLEMİYORUM AMA SİZİN SORUNUNUZ AVUKATLIK MESLEĞİNDE REKLAM YASAĞINDAN ÇOK DAHA FARKLI BİR ŞEY BU GÜN GİBİ AŞİKAR! SİZ Kİ MADEM BU KADAR BİLGİ VE FİKİR SAHİBİSİNİZ VEKALET ÜCRETİNİN AVUKAT TARAFINDAN BELİRLENMEDİĞİNİ NEDEN BİLMİYORSUNUZ ÜSTELİK BİZİ SAVUNMAKTAN BAHSEDERKEN_? AMA SİZDE HAKLISNIZ ZATEN EN BÜYÜK SORUNLARIMIZDAN BİRİ BİLGİ SAHİBİ OLMADAN FİKİR SAHİBİ OLMAK DEĞİLMİ RAHMETLİ UĞUR MUMCUNUN SÖYLEDİĞİ GİBİ!!!! SİZ KİM OLUYORSUNUZ SORUSUNA GELİNCE ... BEN ANKARA ÜNİVERSİTESİ HUKUK FAKÜLTESİ 3. SINIF ÖĞRENCİSİYİM HENÜZ AMA SİZ BU SORUYU SİZ AVUKATLAR KİM OLUYORSUNUZ ŞEKLİNDE SORDUYSANIZ İNANIN BEN BUNA CEVAP YAZMA ZAHMETİNE GİRMEYECEĞİM!
    Cevaplarınız ve yorumlarınız için tekrar teşekkür ediyorum... sağlık ve mutlulukla kalmanız dileğiyle

Nerede
    İstanbul, Türkiye.
    İletiler
    4.244
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Sayın tubi sayın commodor'un mizah yaptığını analayabildiğinizi düşünmek isteriz

Nerede
    istanbul, kadiköy, Türkiye.
    İletiler
    5.539
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Sayın Tubi ,
    En özen gösterdiğim konulardan birisi dikkatli okumak okuduğumu anlamak anlayamadım ise sormaktır. Sizede aynını şiddetle tavsiye ederim.
    Tersten başlayalım. '' SİZ KİM OLUYORSUNUZ SORUSUNA GELİNCE ... BEN ANKARA ÜNİVERSİTESİ HUKUK FAKÜLTESİ 3. SINIF ÖĞRENCİSİYİM HENÜZ AMA SİZ BU SORUYU SİZ AVUKATLAR KİM OLUYORSUNUZ ŞEKLİNDE SORDUYSANIZ İNANIN BEN BUNA CEVAP YAZMA ZAHMETİNE GİRMEYECEĞİM!'' demişsiniz. Avukat olarak siz kim oluyorsunuz? diye bir soru sorsaydım bu yanıt yüzde yüz doğru olurdu. Ama ben '' Hakime yasak savcı ya yasak subaya polise devlet doktoruna yasak... Neden yasak ? Bir şekilde aylık maaş alıyor sosyal güvencesi var hastahanelere iyi kötü gidebiliyor emekli olabiliyor... SİZ NE OLUYORSUNUZ HELE BANA ONU DİYİN ? REKLAM YASAĞIYMIŞ... '' demişim.Yani reklam yasağı gibi bir sınırlama olan meslek gruplarında veya işlerde çalışanlarda DEVLET TARAFINDAN MAAŞ SOSYAL GÜVENCE ŞEMSİYESİ EMEKLİLİK HAKKI EMEKLİ MAAŞI LOJMAN TATİL KAMPLARI gibi olanaklar varken SİZ NE OLUYORSUNUZ ( bu güvencelerin hangisinden yararlanabiliyorsunuz devlet veya kamu kuruluşlarının bu haklarının hangisi size açık çalışıp müvekkil bulabiliyorsanız varsınız yoksa ya bir iş bulacaksınız ya aç kalacaksınız aylık bir geliriniz hiç bir güvenceniz yok. ) HELE BANA ONU DİYİN ? kısmında işte bu parantez içindekileri diyeceksiniz Anlaşılması gereken bu Yani yanıt BİZ AVUKATLAR YA KENDİ AYAKLARIMIZ ÜZERİNDE DURARAK MÜVEKKİL BULURUZ YADA AÇ KALIRIZ VEYA BİRİLERİNİN YANINDA ÇALIŞIRIZ SOSYAL ŞEMSİYENİN HİÇ BİR YERİNDE BİZE YER YOK... şeklindedir yanıt. Bu yanıta istinadende size hiç bir güvence vermeyen sistem iş yapabilmeniz için reklam vermenizi nasıl yasaklar anlamında da REKLAM YASAĞIYMIŞ... il cümle bitirilmiştir. Yani bu cümle tamamen avukatların yanında olan bir cümledir karşısında değil. Sayın Av.Şamil Demir in yazısını okuduysanız zaten gelişmiş ülkelerde gelişmiş hukuk sistemlerinde zaten böyle bir yasak yok. Tam tersine mahkemeler ve sistem tarafından avukatlara yönlendirme var bunun sonucunda da çok büyük HUKUK BÜROLARI oluşmakta doğrusuda budur.
    Mantıksal olarak bir şeyin YASAKLANMASI için ciddi gerekçeler mantıklı nedenler olması lazım. Reklam yasağı olması veya reklam verilmemesi için de bu durum söz konusudur. Reklam yapmaya ihtiyaç duymayan kurumlar vardır. Örneğin silahlı kuvvetler reklam yapmaz ''sizi en iyi biz koruruz '' diye ancak halk ile paylaşacağı toplumsal olaylarda duyuru yapar kısmide reklam '' Çevre hepimizin denizi kirletenleri 158 SG ye bildirin'' diye... Hiç bir TSK çalışanının aylık para kazanma sorunu yoktur iyi kötü bir maaş alır ve sosyal güvenlik şemsiyesi altındadır tamamı devletin bir organıdır. Elektirk kurumlarıda reklam yapmaz '' Elektriğinizi bizden alın '' diye çünkü başka alınacak yer yoktur bunlarda tanıtıcı bilgilendirme ve reklamımsı duyurular yaparlar '' kaçak elektrik ülke ekonomisine darbedir..'' gibisinden. Ancak gelirlerini kendileri sağlamak durumunda olan yasal herkes bir şekilde reklam yapmak durumundadır. Piyasaya yeni süreceği bir malzeme için kampanyalar düzenler reklamlar verir şirketler çünkü gelir kaynağı o ürünün satışından elde edeceği kardır. Çalışanına vereceği maaş onun sosyal güvencesi için devlete ödeyeceği prim hep bu satış sayesinde gerçekleşir. Avukatın ürünüde okuldan aldığı teorik bilgileri ve hukuk nosyonunu tecrübesiyle birleştirip pratiğe dökerek bilgisini satmaktır. Bu bilgiyi sattığı kişilere müvekkil denilir müvekkil avukatının bilgi ve tecrübesinden ve kendisinin hukuki savunulabilmesi için avukata ücret ödemektedir. Dolayısı ile müvekkili olmayan bir avukat dağ başında açılan bakkal dükkanı gibidir batmaya aç kalmaya mahkum olur. Bundan dolayı avukatların müvekkilleri olmak zorundadır. Müvekkil avukatı ya sağa solda konuşmalardan duyduğu bir isme ya tanıdığı bir isme giderek bulma durumunda hali hazırda. Ancak milyonlarca kişi varki böyle bir sistemden yararlanamıyor ne çevresinde nede tanıdığı avukat bulunmuyor. Bundan dolayı avukatların yada hukuk bürolarının bir şekilde kendi ilgi alanlarını öne çıkararak reklam vermeleri doğanın bir gereği olarak ortaya çıkmaktadır. Örneğin ben avukat olsam '' Commodore hukuk bürosu - ceza -uzlaşma- boşanma- her tür mütalaa v.sv.s alanlarında uzman avukatlarınızla her türlü hukuki sorununuzda yanınızdayız..'' diye bir reklam versem ve bu reklam aldatıcı değilse niçin yasak olduğunu anlayabilmiş değilim. Ne devlet ne baro avukatlara müvekkil vermediğine göre veya aynı kuruluşlar '' Avukatlar kanun gereği kamu görevlisi sayılmaktadır ve her avukata aylık ... ytl maaş'' demedikleri sürece YASAKLAMA HAKLARI olmamalıdır. Hiç bir değer vermeden avukata birde kısıtlama getirmek bana hiç bir şekilde mantıklı gelmemektedir.
    Sayın Tubi ''AMA BÖYLE BİR YASAK DÜZENLENMİŞ UYMAMIZDA GEREKİR!'' sözü Hukuk fakültesi 3. sınıfta okuyan bir öğrenciye hiç yakışmıyor. Sorgulamadan değerlendirmeden doğru yanlış kararını vermeden bu yaklaşım doğru değildir. Kanuna uyular ancak yanlış olduğu aşikar olduğundan mücadele edilir. ELENEN BEYAZ KADIN TİCARETİ YAPILDIĞI BİLİNEN SÖZDE SAUNALARIN EL İLANLARI GAZETE İLANLARI DEV GİBİ TABELALARI İLE AHLAKSIZLIĞIN REKLAMI YAPILIRKEN HUKUK SAVUNUCULARININ TABELALARINA BİLE MÜDAHALE ETMEK YASAYA ETİĞE AKLA MANTIĞA AYKIRIDIR DİYECEK HUKUKÇULAR ARIYORUM BEN... Yoksa ÇÖPTE BOMBA PATLAYINCA ÇÖP KUTULARINI YASAKLAYAN ZİHNİYETTEN ÇOK VAR ... Sorgusuz kabul değersizleşmeye götürür insanları unutmayın...
    Avukatlık ücretinin belirlenme kriterindeki baro listelerinin üzerine dikkatli bakmanızı öneririm genç öğrenci arkadaşım TAVSİYE NİTELİĞİNDE YAZAR Tabiiki hiç bir meslek grubunda kişiler bağımsız fiyat belirlemez diş tabipleri de tavsiye niteliğinde asgari ücret tarifesi yayımlar hemde altı aya bir ancak tavsiye MUTLAK demek değildir. Kaldıki espriyi bile çok ciddiye alarak garip yanıtınıza genede esprili olarak yanıt vereyim. '' Topluluk indirimi yapacağım sizlere...dava aynı olduğu için sürümden kar mantığı...'' '' AMA SİZİN SORUNUNUZ AVUKATLIK MESLEĞİNDE REKLAM YASAĞINDAN ÇOK DAHA FARKLI BİR ŞEY BU GÜN GİBİ AŞİKAR!'' demekle nedemek istediğinizi hemde AŞİKARolduğu halde ben anlamadım. İşin garibi pek umrumda da olmaması gereken bir durum bu avukat reklam v.s çünkü ilgi alanım olmadığı gibi beni bağlayan bir durumda yok... Ama size tavsiyem '' UNUTMAYIN Kİ BİZ PARAYLA HUKUK DİPLOMASI ALINAN BİR ÜLKEDE YAŞIYORUZ ELİMİZİ SALLASAK AVUKATA DEĞİYOR '' cümlesindeki elimizi sallasak değen evukatlardan olmamanızdır. Bunun içinde çok çalışıp DÜZGÜN ANLAMA ALGILAMA yeteneğimizi geliştirmemiz gerekir sanırım. Gündemi takip etmenin yanında üstatların cümlelerini olur olmaz yerlerde yanlış kullanmamalı Uğur Mumcu gibi bir devin söylediği '' BİLGİ SAHİBİ OLMADAN FİKİR SAHİBİ OLMAK '' sözünün tam anlamını anlamamız gerekmektedir. Araştırsanıza bir Uğur Mumcu ne demiş Reklam yasağı konusunda... Benim bilgili ve fikirli öğrenci arkadaşım....
    Sayın Av. Şamil Demir yazdıklarınıza aynen katılıyorum...

İletiler
    3
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Sayın commodore Sanıyorumki birbirimizi anlamakta zorluk çekiyoruz ben yazımın başında yazınızda katıldığım yerler olduğunu fakat reklam yasağıyla ilgili olarak bunun doğruluğunu yanlışlığını gerekliliğini tartışmadığımı belirtmiştim. Son yazınızda katıldığım bir çok noktanın olduğunu da tekrar belirtmek isterim fakat benim anlatmak istediğim böyle bir yasak gerekli yada gereksiz doğru ya da yanlış yönetmelikle düzenlenmiş değişmesi konusunda fikir birliği varsa tabiki harekete geçilmelidir ama buna karşı çıkmak bu yasağı ihlal etmek anlamına gelmemelidir bunu bir dogma gibi kabul etmeliyiz demedim!tavsiyeleriniz için teşekkür ederim tarzınız beni bu şekilde cevaplamaya yöneltmiş demekki anlamak kadar anlatmak da önemli Ayrıca ve ayrıca reklam yasağı hakkındaki düşüncem nasıl bir avukat olacağımı ne şekilde yansıttı onu da anlayamadım! Bilgi sahibi olmadığım konuya gelince ; vekalet ücreti avukat tarafından belirlenmez ve zaten avukata ödenmez vekalet işlemi noter tarafından yapılır ve her noter dairesinde aynı şekilde ücretlendirilir yazdığımı okumamışsınız yada anlamamışsınız söz konusu avukatlık ücreti değildi o satırda
    Fikirlerinize ve birikiminize saygı duyduğumu tekrar ve tekrar belirtmek isterim Sayın Av. Şamil DEMİR' in yazısına bende katılıyorum fakat bu hala bir yasağı ihlal edebileceğimiz anlamına yine gelmiyor

+ Konuyu Yanıtla
1 / 11 Sayfa 1234567891011 SonSon

Bu sayfada bulunan kavramlar: