+ Konuyu Yanıtla
14 / 15 Sayfa İlkİlk ... 456789101112131415 SonSon
131 den 140´e kadar toplam 147 ileti bulundu.

Konu: Sizce Cumhuriyet mitingi amacına ulaştı mı?

Sizce Cumhuriyet mitingi amacına ulaştı mı? Hızlandırılmış Mobil Sayfa Sürümü (AMP)
    Nerede
    Afyonkarahisar
    İletiler
    2.022
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Re: Sizce Cumhuriyet mitingi amacına ulaştı mı?

Mitinge katılan herkesin CHP'ye oy verdiğini nerden biliyorsunuz. Mitinge katılan 9 arkadaşımı biliyorum. İkisi MHP 3'ü Demokrat Partiye 2'si bağımsıza ve 2'si de CHP'ye oy verdi. Ayrıca CHP'nin oyunu bu seçimde diğer sol partilerle birlikte ele almak gerekli. Sol partilerin pek çoğuna hiç oy çıkmadı. yani oylar aslen CHP catısı üzerinde birleşti. Sol bile bu seçim sola oy vermedi. Tanıdığım en az 6 kişi de özde solcu olmasına rağmen MHP'ye oy verdi. Türk halkına sunulan dayatma da 3 parti denildi. Halk 3 partiye baktı. Sağcı seçmen sola oy vermedi. Solcu seçmenin bir kısmı da İlhan Kesici gibi adaylar nedeniyle solun sağdan farkı kalmadığını düşünürek CHP'ye oy vermedi.

Halk 3 partiye baktığında her ne kadar istemese de 3 parti arasında en iyi AKP'yi gördü. Genç parti ve Demokrat partinin oyu olduğu gibi bu dayatma sonucu AKP'ye gitti. Bu mitinglerin amacı AKP iktidarını önlemekse genelkurmay açıklaması, 367 tartışması, Mitingler, Yağlı urgan atılması, Film afişleri, Süleymancıların Kuran kursu yıkıldı Kilise yapıldı propogandası, Erbakanın Cehennem ile müjdelemesi AKP'ye yaradı.

Başından beri bu 3'lü dayatmaya karşıydım ancak bu dayatmayı yapanlar zannetti ki halk kendilerine oy verecek. Halk huzursuzluk istemiyor. Halk darbeden de çok çekti iç karışıklıklardan da, ortamı germek AKP'ye yarar sağladı. Ardından sayın Bahçeli çıkıp Hayret bişey diye açıklama yapıyor. Çok mu şaşırdınız?

Kendi memleketim olan Başmakçı'da temel iki mahalle vardır. Aşağı mahalle Sağcı yukarı mahalle solcudur. Burada AKP binasını bile açmadı. Tozun için de duruyor. Özellikle pastörize yumurta Başmakçı'ya çok fazla zarar verdi. İlçemden AKP döneminde adliye gitti, Tedaş gitti, birçok kurum gitti. Köyün birinin yolu bile yapılmadı ve 1100 kişinin yaşadığı köyün ebesini merkeze çektiler. Başmakçıya AKP seçim otobüsü geldi , halk yoldan çevirdi başmakçıya giremedi. Cuma namazı çıkışında halk AKP seçim otobüsünü yuhaladı. Kemal Unakıtan geldi ve sadece belediye işcileri yani 50 kişilik bir grup dinlemeye gitti. AKP milletvekili adayları girdikleri her kahveden kovuldu.

Aslında Başmakçı AKP'yi sevmiyor. Ancak yukarıdaki dayatma nedeni ile, sağa hiç oy çıkmayan yukarı mahalle dahil her sandıktan AK parti açık ara birinci çıktı. 3'lü dayatma olmasaydı ve 3 parti barajı geçiyor oyunuz AKP'ye yaramasın diye söylenmeseydi. Her partili kendi partisine oy atacak ve Başmakçıda 500 den fazla oy alamayacaktı. Ama bu baskılar sonucu halk meclise giren 3 partiye baktı ve AkP'yi sevmese bile kötünün iyisi diyerek AKP'ye oy verdi. Örneğin Demokrat Parti Başmakçı teşkilatı üye sayısı kadar bile oy alamadı. Kaldı ki üye olmayan ve mevcut durumdan rahatsız olan ben ve arkadaşlarımın desteklediği +150 oya rağmen.

Bu seçimde söyleyebileceğim tek şey, CHP aslında kendi çıkarması gereken milletvekillerini emaneten MHP ve İlhan kesici Yaşar Okuyan gibi adaylarına verdi. MHP ve CHP bu şekilde devam edecek olursa AKP kazanmaya devam eder. 367 sayısı bulunamaz ve meclis fesholunursa %70 ile AKP geri gelir.

Not: Birkaç forumda AKP nasıl oy arttırır diye tarihe düştüğüm notların açıklamasını yapacağımı söylemiştim bu forumda yapmış oldum.

Hukuki NET Güncel Haber

Sizce Cumhuriyet mitingi amacına ulaştı mı? konulu yargıtay kararı ara
    Sizce Cumhuriyet mitingi amacına ulaştı mı? konulu hukuk haber

2. # Nedir?
    Tavsiye Soru Cevap
    Nerede
    Avukat Dünyası
    İletiler
    Ne kadar?

Nerede
    Turkey.
    İletiler
    596
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Çok yerinde ve güzel bir tespit.
    Emin Pazarcı'nın seçim sonuçları açıklanırken TRT'de yaptığı yorumu ekleyeyim: Bu sonuçlar Yaşar Büyükanıt'ın AKP'ye bir armağanıdır.
    Cumhuriyet mitinglerindeki kamplaşma, 27 nisan muhtırası, CHP-MHP koalisyonu dayatması ters tepti.
    CHP=MHP fikri yanlıştı.

Ben daha enteresan birşey söyleyeyim. Bu seçimlerde MHP oylarının içindeki
    3-5 puanlık oy muvazzaf veya emekli subay ve astsubayların, bunların ailelerinin verdiği oylardır. Baraj sınırındaki MHP oylarını arttıran bu olmuştur. Bu kişilerin geçtiğimiz seçimlerde hür iradeyle DYP, ANAP, DSP veya CHP'ye oy verdiğini de bir kenara yazın.

Alıntı alisinkay rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Mitinge katılan herkesin CHP'ye oy verdiğini nerden biliyorsunuz. Mitinge katılan 9 arkadaşımı biliyorum. İkisi MHP 3'ü Demokrat Partiye 2'si bağımsıza ve 2'si de CHP'ye oy verdi. Ayrıca CHP'nin oyunu bu seçimde diğer sol partilerle birlikte ele almak gerekli. Sol partilerin pek çoğuna hiç oy çıkmadı. yani oylar aslen CHP catısı üzerinde birleşti. Sol bile bu seçim sola oy vermedi. Tanıdığım en az 6 kişi de özde solcu olmasına rağmen MHP'ye oy verdi. Türk halkına sunulan dayatma da 3 parti denildi. Halk 3 partiye baktı. Sağcı seçmen sola oy vermedi. Solcu seçmenin bir kısmı da İlhan Kesici gibi adaylar nedeniyle solun sağdan farkı kalmadığını düşünürek CHP'ye oy vermedi.

Halk 3 partiye baktığında her ne kadar istemese de 3 parti arasında en iyi AKP'yi gördü. Genç parti ve Demokrat partinin oyu olduğu gibi bu dayatma sonucu AKP'ye gitti. Bu mitinglerin amacı AKP iktidarını önlemekse genelkurmay açıklaması, 367 tartışması, Mitingler, Yağlı urgan atılması, Film afişleri, Süleymancıların Kuran kursu yıkıldı Kilise yapıldı propogandası, Erbakanın Cehennem ile müjdelemesi AKP'ye yaradı.

Başından beri bu 3'lü dayatmaya karşıydım ancak bu dayatmayı yapanlar zannetti ki halk kendilerine oy verecek. Halk huzursuzluk istemiyor. Halk darbeden de çok çekti iç karışıklıklardan da, ortamı germek AKP'ye yarar sağladı. Ardından sayın Bahçeli çıkıp Hayret bişey diye açıklama yapıyor. Çok mu şaşırdınız?

Kendi memleketim olan Başmakçı'da temel iki mahalle vardır. Aşağı mahalle Sağcı yukarı mahalle solcudur. Burada AKP binasını bile açmadı. Tozun için de duruyor. Özellikle pastörize yumurta Başmakçı'ya çok fazla zarar verdi. İlçemden AKP döneminde adliye gitti, Tedaş gitti, birçok kurum gitti. Köyün birinin yolu bile yapılmadı ve 1100 kişinin yaşadığı köyün ebesini merkeze çektiler. Başmakçıya AKP seçim otobüsü geldi , halk yoldan çevirdi başmakçıya giremedi. Cuma namazı çıkışında halk AKP seçim otobüsünü yuhaladı. Kemal Unakıtan geldi ve sadece belediye işcileri yani 50 kişilik bir grup dinlemeye gitti. AKP milletvekili adayları girdikleri her kahveden kovuldu.

Aslında Başmakçı AKP'yi sevmiyor. Ancak yukarıdaki dayatma nedeni ile, sağa hiç oy çıkmayan yukarı mahalle dahil her sandıktan AK parti açık ara birinci çıktı. 3'lü dayatma olmasaydı ve 3 parti barajı geçiyor oyunuz AKP'ye yaramasın diye söylenmeseydi. Her partili kendi partisine oy atacak ve Başmakçıda 500 den fazla oy alamayacaktı. Ama bu baskılar sonucu halk meclise giren 3 partiye baktı ve AkP'yi sevmese bile kötünün iyisi diyerek AKP'ye oy verdi. Örneğin Demokrat Parti Başmakçı teşkilatı üye sayısı kadar bile oy alamadı. Kaldı ki üye olmayan ve mevcut durumdan rahatsız olan ben ve arkadaşlarımın desteklediği +150 oya rağmen.

Bu seçimde söyleyebileceğim tek şey, CHP aslında kendi çıkarması gereken milletvekillerini emaneten MHP ve İlhan kesici Yaşar Okuyan gibi adaylarına verdi. MHP ve CHP bu şekilde devam edecek olursa AKP kazanmaya devam eder. 367 sayısı bulunamaz ve meclis fesholunursa %70 ile AKP geri gelir.

Not: Birkaç forumda AKP nasıl oy arttırır diye tarihe düştüğüm notların açıklamasını yapacağımı söylemiştim bu forumda yapmış oldum.

Nerede
    Turkey.
    İletiler
    48
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Mitinge katılan herkesin CHP ye oy verdiği zannı elbette yanlış olabilir ama bu yaşanılan yerle de biraz alakalı konu İzmir olunca efendim...

Afyon Başmakçı'da neler oldu bilmiyorum ama İzmir'de de olan oldu...

Akp'nin oylarını arttırmasının elbette derin bir çok sosyolojik sebebi vardır. Yaygın kanı olan askerin gölgesinde yapılan mitingler, 367 tartışmlaarı ya da yağlı ip değildir temel olan..

AKP aslında başlı başına incelenmesi gereken yeni ama değişik kökleri olan farklı bir tarz.

İşin içinde hatiplerden oluşmuş bir kadro da var. Ne derlerse ağzımız açık dinliyoruz. Antitez üretemiyoruz. Haklı buluyoruz. Başbakanın oğlunun gemisini bile medyadan ve özellikle Baykal'dan dinlediğimde farklı duygulardaydım; Başbakandan dinlediğimde 'olabilir aslında' dedim.

Bir de tabi zenginin hali başkaca oluyor tabi. AKP 'nin seçim propagandası da hayli fiyakalıydı hani. İzmir'de on bine yakın şemsiye ve havadan su püskürtme uygulandı hani gelen rahat etsin diye. Her ile gittiler. Bu gitme cesaretinden ziyade yüklü de bir ödenek ister..

Bir de AKP tek adam partisi değil. Parti içi demokrasileri nasıl bilemiyoruz ama görünen o ki sanki herkesin bir söz hakkı var. Bir de gerçek dostlardan oluşmuş gibi Arınç, Gül,Şener, Erdoğan.. Hakikaten birlik..

İşin içinde Amerika ve AB 'nin rızaları da olunca sonuç kaçınılmaz oluyor..

Birçok parti artık miyadını doldurdu. DP,GP,SP,TKP,İP....vs hatta CHP ve oylarını ikiye katlasa da MHP bile.. tabiki demokrasi adına bu hüzün verici.

İşlerin kaldığı yerden devamını izlemek de ayrıca keyifli olacak ama kim ne derse desin Erdoğan karizmatik lider..

Halka sempatik gelmiş, hoşgelsin

oyum başkasınaydı, gelecek seçimlerde ölmez sağ kalırsam ne olur bilmiyorum tabiki.. gelecek seçimler olursa tabi???
    Konu Av.Nihan Yuva tarafından (24-07-2007 Saat 15:26:27 ) de değiştirilmiştir.

Nerede
    Turkey.
    İletiler
    48
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Sayın Hanife Ebru Öztürk,

evvela seçim sonuçlarından kendi zaferiniz gibi bahsetme rahatlığını nasıl buluyorsunuz? Siyasi görüş ve temennilerinize karışma hakkımın olmadığını bilmekle beraber bu rahatlığı neye borçlu olduğunuzu öğrenmek istedim.

İkincisi de elbette cumhuriyet mitingleri belli bir siyasi anlayışın antiteziydi.. Zafer kazanılmayışının nedenleri çok derin ve politiktir. İnce ayar gerekir.

Üçüncüsü seçmenlerin hepsi de aklı selim , önünü sonunu gören insanlar değildi. Bir çoğunun eminim mitingten haberi bile yoktu. Televole kültürüne mahkum olmuş bir gençlik ve karnını doyurmak için, bir paket çorba için yapmayacağını bırakmayan bilinçsiz milyonlar da var.
    Sanıyor musunuz ki herkes ne yaptığının farkında?

Mitingler sivil toplum hareketiydi ve bu yönden bakılırsa elbette amaca ulaşıldı. Bu Erdoğan'ın biraz daha yumuşak davranmasının belki de yegane sebebidir. meydanlarda bir bilinmeyen kuvvet ;aynı milyonları alıp yağma ve talan emri verirse herhalde bu işin ne CHPsi ne AKPsi kalır..

Nerede
    Adana, Seyhan, Turkey.
    İletiler
    2.930
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Bu forum cumhuriyet mitingleri ile ilgili idi. Konu nereden nereye geldi. Tekrar bu mitinglere dönecek olursak şunu rahatlıkla söyleyebiliriz;
    1) Cumhuriyet mitingleri bu ülkedeki çoğunluğu temsil etmiyor, ancak mitingçilerin sesi çoğunluktan daha fazla çıkıyor.
    2) Türkiye'de azınlıkta olan ve sesi fazla çıkan bir kesim, özelleştirmeyi vatanı satmak olarak algılıyor. Cumhuriyet mitinglerine de özelleştirme aleyhtarı bir söylem hakimdi. Özelleştirme vatanı satmak değildir. Dünaynı gidişatı ve ekonominin bir gereğidir. Devletçi ekonomiler çökmektedir ve siyaseten de kapalı rejimlere özgüdür.
    3) Cumhuriyet mitinglerinde AB aleyhtarlığı hakimdi. Bu ülkede halkın yaklaşık % 70'i AB taraftarı iken, son zamanlarda AB'nin ve ABD'nin akıl almaz tutumları ile AB'ye destek azalmakla birlikte, sanırım AB yolundan ayrılmak Türkiye için sonu belli olmayan bir macera olur. AB hem ekonomik anlamda, hem siyasal analamda modernleşme ve çağdaşlaşma anlamında Atatürk'ün gösterdiği muasır medeniyet yoludur. Seçim sonuçları, mitingçilerin AB söyleminin halk tarafından desteklenmediğini gösteriyor.
    4) Mitinglerde katı ve keskin bir ulusalcılık hakimdi. Mitingde konuşan bir ulusalcı profösör misyonerlik aleyhinde atıp tutarken, Malatya'da misyonerler hunharca öldürülüyordu.
    5) Cumhuriyet ve laiklik, bu ülkenin değişmez değerleridir. Halkın bu değerlerle bir problemi yoktur. Ancak, mitinglerde "cumhuriyet ve laiklik elden gidiyor" gibi abartılı bir söylem geliştirilmiştir. BU düşüncede olanlar azınlıktadır. Cumhuriyet ve laiklik tehlikede değildir. Bu ülkenin İran olması da mümkün değildir.
    6) Mitinglere katılanların sosyolojik yapısını sosyologlar, "eğitimli orta sınıf" olarak değerlendirdiler. Bunlar, kendi yaşam tarzlarına müdahale edileceği endişesindedirler. AKP'nin bu kesime güven vermediği açıktır. Bu durumun AKP tarafından iyi okunması ve bu kesimle diyalog kurarark güven vermesi gerekir.
    Selamlar.

İletiler
    613
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Sayın Bilgili
    Size katılıyorum. Türkiyenin İran olması mümkün değildir. ABD İran modelinden istediği sonucu alamamıştır. Bu biraz daha farklı bir model. Ilımlı İslam modeli. İranda farklı dini inançlardan olanların ibadetlerine karışılmıyor. Ancak yaşam tarzı olarak (giyim, hukuk, eğitim vb) islami bir yaşam tarzı dayatılıyor. Oysa İslami model azınlık haklarına saygılı olacak. Her nekadar azınlık konusunda ABD nin kafası biraz karışık olsa da (Kimi yazılarda sadece dini azınlıklardan sözediliyor) basından anladığım kadarıyla azınlık kelimesiyle laikler kastediliyor.

Yani biz İran olmayacağız. Farklı bir inanca sahip olduğunu yada "Laik"!!! olduğunu beyan edenler başını örtmeyecek, hatta belki de belirlenmiş özel alanlarda içki içebilecek. Örneğin Medeni hukuk içinde böyle bir düzenleme yapılabilir. Tercihli aile hukuku sistemi. Neden olmasın.
    Aslında belkide bazı kazanımları olabilir laik azınlığın. Çünkü şu anda din dersi zorlaması var biliyorsunuz. O zaman haklar ABD güvencesinde olacağından din dersi seçmeli olabilir.
    Saygılar

Nerede
    Turkey.
    İletiler
    48
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Sayın Av. Hanife Öztürk,

Yıllardır Hukuki Nette gezerim .Siteyi takip edip okumakla meşgulum. Yazmaya fırsatım ve tahammülüm olamayabiliyor.Bunu biraz da uslubumdan anlayabilirsiniz. Bu sitede en sevdiğim şey kişilerin düzgün bir türkçe kullanmaya çalışması ve saygı sınırları içerisinde cevap hakkını kullanarak kendini ifade edebilmesidir.
    Siz beni bilmiyor olabilirsiniz ama ben sizi ve uslubunuzu biliyorum.

Sayın Av.Abbas Bilgili'de forumun sadece cumhuriyet mitingleri ile ilgili olduğunu belirtip olayı maddelemiş. Siyasi bir bağlantı ve mantıklı bir açıklaması olacağı için cumhuriyet mitinglerini yorumlarken ister istemez seçim sonuçlarından da bahsedilmesini normal buluyorum.

Maalesef hiç bir parti ile şimdilik organik bir bağım olmadığı için çok fazla ateşli tartışmalara burada girmeyi münasip görmüyorum.

Her sistem izin verilirse kendi içinde tutarlıdır ve doğru sonuca ulaştırır. Sosyalizm, kapitalizm, kemalizm vs aslında isimlerin ne olduğu çok önemli değil.. Zaten bugüne kadar sol mantıklıydı ama akıl , imkan dışıydı, sağ akıllıca ama düşündürücüydü. Bu nedenle nerede bir özelleştirme yanlısı, AB hayranı görsem oturup bir düşünürüm..

Düşündüm de işin içinde America var, Büyük Ortadoğu projeleri var, Büyük İsrael var.. bir bizim gariban köylü, çiftçi, öğrenci ,işçi , memur ya da işte nasıl diyorsunuz "eğitimli orta sınıf" yok.

Yine de değişen dünyada nasıl daha iyi olunacaksa olalım. Çünkü her zaman dediğim gibi hiç biri benim babamın oğlu değil.
    Konu Av.Nihan Yuva tarafından (26-07-2007 Saat 11:49:14 ) de değiştirilmiştir. Sebep: imla hatası ve eklemeden ibarettir.

İletiler
    12
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı Av.Abbas Bilgili rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Bu forum cumhuriyet mitingleri ile ilgili idi. Konu nereden nereye geldi. Tekrar bu mitinglere dönecek olursak şunu rahatlıkla söyleyebiliriz;
    1) Cumhuriyet mitingleri bu ülkedeki çoğunluğu temsil etmiyor, ancak mitingçilerin sesi çoğunluktan daha fazla çıkıyor.
    2) Türkiye'de azınlıkta olan ve sesi fazla çıkan bir kesim, özelleştirmeyi vatanı satmak olarak algılıyor. Cumhuriyet mitinglerine de özelleştirme aleyhtarı bir söylem hakimdi. Özelleştirme vatanı satmak değildir. Dünaynı gidişatı ve ekonominin bir gereğidir. Devletçi ekonomiler çökmektedir ve siyaseten de kapalı rejimlere özgüdür.
    3) Cumhuriyet mitinglerinde AB aleyhtarlığı hakimdi. Bu ülkede halkın yaklaşık % 70'i AB taraftarı iken, son zamanlarda AB'nin ve ABD'nin akıl almaz tutumları ile AB'ye destek azalmakla birlikte, sanırım AB yolundan ayrılmak Türkiye için sonu belli olmayan bir macera olur. AB hem ekonomik anlamda, hem siyasal analamda modernleşme ve çağdaşlaşma anlamında Atatürk'ün gösterdiği muasır medeniyet yoludur. Seçim sonuçları, mitingçilerin AB söyleminin halk tarafından desteklenmediğini gösteriyor.
    4) Mitinglerde katı ve keskin bir ulusalcılık hakimdi. Mitingde konuşan bir ulusalcı profösör misyonerlik aleyhinde atıp tutarken, Malatya'da misyonerler hunharca öldürülüyordu.
    5) Cumhuriyet ve laiklik, bu ülkenin değişmez değerleridir. Halkın bu değerlerle bir problemi yoktur. Ancak, mitinglerde "cumhuriyet ve laiklik elden gidiyor" gibi abartılı bir söylem geliştirilmiştir. BU düşüncede olanlar azınlıktadır. Cumhuriyet ve laiklik tehlikede değildir. Bu ülkenin İran olması da mümkün değildir.
    6) Mitinglere katılanların sosyolojik yapısını sosyologlar, "eğitimli orta sınıf" olarak değerlendirdiler. Bunlar, kendi yaşam tarzlarına müdahale edileceği endişesindedirler. AKP'nin bu kesime güven vermediği açıktır. Bu durumun AKP tarafından iyi okunması ve bu kesimle diyalog kurarark güven vermesi gerekir.
    Selamlar.

bu yazıya daha ne eklenebilirki ağızınıza sağlık

Nerede
    izmir
    İletiler
    2.371
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

O Yazıya Zaman insanları deyil armutları olğunlaştır eklenir.

İletiler
    4
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Her düşüncenin kendi içinde bir tutarlılığı olduğu görüşünü doğru buluyorum. Cumhuriyet mitinglerine gelince, o mitinglerin halkın hiçbir özlemine ışık tutmadığını ve onun için de halk tarafından provakatif eylemler olarak değerlendirildğini düşünüyorum. Kanıt olarak bu mitinglerin doğurduğu sonuçları göstermek mümkün. Ak Partiyi daha da güçlendirdi. İyi de oldu, siyasetin nasıl yapılması gerektiğini herkesin iyi öğrenmesi gerekir. Halkın gerçeklerinden uzak alanlarda yapılan siyasetlerin doğuracağı sonuçların o siyasetleri üretenlerin aleyhine olacağını herkesin görmüş olması bakımından Cumhuriyet mitingleri çok başarılı olmuştur denebilir. Selam ve saygılarımla.

+ Konuyu Yanıtla
14 / 15 Sayfa İlkİlk ... 456789101112131415 SonSon

Bu sayfada bulunan kavramlar: