+ Konuyu Yanıtla
2 / 7 Sayfa İlkİlk 1234567 SonSon
11 den 20´e kadar toplam 70 ileti bulundu.

Konu: Trafik cezasına itiraz

Trafik cezasına itiraz Hızlandırılmış Mobil Sayfa Sürümü (AMP)
    Nerede
    Mersin / Türkiye
    İletiler
    760
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Re: Trafik cezasına itiraz

Sayın ünalesen,

Kanun koyucu elbette kişiye özel limit belirlemez. Ama Kanunda bir limit zaten yok ki... Anlatmak istediğimiz de bu... Kanun bir limit öngörmemiş...

Kanun dediği şu; alkol almış olması sebebiyle güvenli sürme yeteneğini kaybetmiş kişilerin karayolunda araç sürmeleri yasaktır.

Bu hükmün mefhumu muhalifinden çıkan sonuç şudur; alkol almış olmasına rağmen güvenli sürme yeteneğini kaybetmemiş kişilerin karayolunda araç sürmeleri yasak değildir.

O halde, bir yasaklamadan söz edilebilmesi için, alkollü sürücünün güvenli sürme yeteneğini kaybettiğinin belirlenmesi de şarttır.

Aman canım, olur mu öyle şey, bunu neye göre belirleyeceğiz demeyiniz... Kanun çok açık... Neye göre, nasıl belirlenir onu bilmem... Kanuna göre bunu belirleyecek olan Yönetmelik... Ama Yönetmelikte buna ilişkin bir hüküm yok...

Hatta, Kanunun 48. maddesinin ikinci fıkrasında, kandaki alkol miktarının yanısıra alkollü içkinin etki derecesinin de teknik cihazlarla tespiti gerektiğinden söz ediliyor. Kanun bunu niye söylüyor? Çünkü, güvenli sürme yeteneğinin kaybedilmiş olup olmadığının belirlenmesi için öncelikle alkolün kişiye etki derecesinin tespiti gerekir de ondan...

Şimdi bu hükümleri yok mu sayacağız? Görmezden mi geleceğiz?

Sizin dediğiniz gibi, Kanunda 0.50 promilin üzerinde alkol aldığı belirlenen sürücülerin araç sürmeleri yasaklanmış olsa idi, durum değişirdi. Ama maalesef öyle değil ki...

Selamlar...

Hukuki NET Güncel Haber

Trafik cezasına itiraz konulu yargıtay kararı ara
    Trafik cezasına itiraz konulu hukuk haber

2. # Nedir?
    Tavsiye Soru Cevap
    Nerede
    Avukat Dünyası
    İletiler
    Ne kadar?

İletiler
    19
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

herkese merhaba, bilmiyorum soruyu dogru yerde mı soruyorum ama dün 2 bira içmiştim ve alkolmetrede 66 promil cıktı. 448 mılyon ceza ve 6 ayda ehliyetım alındı. Ehliyetin alınmasına itiraz edebilir miyim? Yardımlarınızı beklıyorum ne yapmam lazım.

Nerede
    Mersin / Türkiye
    İletiler
    760
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Sayın delifunk;

Ehliyetinizin geçici olarak geri alınmasına ilişkin idari işleme ve bu işlemle birlikte verilen trafik idari para cezasına karşı İdare Mahkemesinde dava açabilirsiniz.

Kişisel olarak, güvenli sürme yeteneğinin kaybedilip kaybedilmediği değerlendirilmeksizin sadece alkolmetre ile yapılan tespit sonucu ehliyetin geçici olarak geri alınmasının 2918 sayılı Kanuna uygun olmadığını düşünüyorum. Ama bu benim kişisel düşüncem ve bu konuda lehte ya da alehyte bir karara henüz rastlamadım.

İsterseniz şansınızı deneyebilirsiniz.

Kolay gelsin...

İletiler
    19
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

onur bey ilginize tesekkür ederim. Alkolmetreye içki içtikten 5 10 dk sonra üflediğim için bole yuksek cıktıgını ogrendim. Ama ne yazık ki bunu kanıtlayamıcam artık. Gorevlıler de yol gostermedı sagolsunlar. En azından hastane raporundan falan bahsedebılırlerdi. Ama gectı artık cezamı yarın ödeyıp 6 ay boyunca yakalanmamaya bakacam. Ne yazıkki adalet adaletin gediklerinden işliyo. En azından bana oyle geldi bilmiyorum. Benim sorum su, gunduz cevrıldıgım taktırde yanımda beni tanıtacak kımlık olmasa ne gıbı bır ısleme tabı olurum. Mesela abi cuzdanı evde unutmusum dedım. O zaman ne olur? Ehliyet sorgulamasını adıma gore mı yapacaklar ki abimin adını verdım dıyelım. tesekkur edıyorum

İletiler
    106
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı delifunk rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    onur bey ilginize tesekkür ederim. Alkolmetreye içki içtikten 5 10 dk sonra üflediğim için bole yuksek cıktıgını ogrendim. Ama ne yazık ki bunu kanıtlayamıcam artık. Gorevlıler de yol gostermedı sagolsunlar. En azından hastane raporundan falan bahsedebılırlerdi. Ama gectı artık cezamı yarın ödeyıp 6 ay boyunca yakalanmamaya bakacam. Ne yazıkki adalet adaletin gediklerinden işliyo. En azından bana oyle geldi bilmiyorum. Benim sorum su, gunduz cevrıldıgım taktırde yanımda beni tanıtacak kımlık olmasa ne gıbı bır ısleme tabı olurum. Mesela abi cuzdanı evde unutmusum dedım. O zaman ne olur? Ehliyet sorgulamasını adıma gore mı yapacaklar ki abimin adını verdım dıyelım. tesekkur edıyorum
    Yanınızda kimliğiniz olmadığı takdirde trf.polisi sizi yerin durumuna göre jandarma veye karakol polisine teslim edecek ve kimliğiniz tesbit edilecek.Daha sonra tesbit edilen bu kimliğe göre sisteme sorulacak ve sürü.bel. geri alındığı halde araç kullanmaktan mahkemeye sevk edileceksiniz.,bence yasalara uyunuz ve araç kullanmayınız, mahçup durumada düşmezsiniz. Her kural bir çok deneyim sonucu oluşturulmuştur.Kimliği bildirmeme kabahatler kanununa göre...

MADDE 40.- (1) Görevle bağlantılı olarak sorulması halinde kamu görevlisine kimliği veya adresiyle ilgili bilgi vermekten kaçınan veya gerçeğe aykırı beyanda bulunan kişiye, bu görevli tarafından elli Türk Lirası idarî para cezası verilir.

(2) Açıklamada bulunmaktan kaçınması veya gerçeğe aykırı beyanda bulunması dolayısıyla kimliği belirlenemeyen kişi tutularak durumdan derhal Cumhuriyet savcısı haberdar edilir. Bu kişi, kimliği açık bir şekilde anlaşılıncaya kadar gözaltına alınır ve gerekirse tutuklanır. Gözaltına ve tutuklamaya karar verme yetkisi ve usulü bakımından Ceza Muhakemesi Kanunu hükümleri uygulanır.

(3) Kişinin kimliğinin belirlenmesi durumunda, bu nedenle gözaltına alınma veya tutuklanma haline derhal son verilir.

İletiler
    1
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Trafik cezasına itiraz

Merhaba,
    Dun gece trafik kontrolunde 60 promil alkol çıktı ve 6 ay sure ile ehliyetime el konuldu. 2 saat icinde iki bira içmiştim ve yasal sınırı aşmayacagını dusundugum için gorevli memura bunuda belirterek ufledim. Uflemeden 5 dakika once son yudumumu almıştım. Ölcümde bir etkisi olup olmadıgı konusunda bi fikrim olmadığı icin bunu belirtmedim. Zannedersem uzerinde yeterince zaman gecmedigi icin promilim yuksek cıktı.

Gorevli memura bu kadar yuksek cıkamayacagını cunku o kadar alkol almadıgımı belirttim. Sozlu oarak itiraz ettim ve tutanağı imzalamayı reddettim. Memur, sen bilirsin istersen imzalama dedi,, kan tahlili yaptıracağımı belirttim,, kan tahlili olmadan sınırı aştığımı kabul etmiyecegimi sozlu olarak belirttim. Sen bilirsin dediler, ve olay yerinden ayrıldım.Sehirdeki tek hastaneye cıktıgımda ise kan tahlili yoluyla alkol muayenesi yapamıyoruz dediler. Rapor alamadım.

Ölçüm yapılan cihazın kalibrasyonun hatalı olabileceği, ısı farkı sebebiyle ölcümün gercek degerinden yuksek cıkabilecegi, ve ayrıca agız alkolu sebebiyle gercek degerin uzerinde cıkabilecegi bilinen gercekler ki bu sebeblerden herhangi biri bile 10 promil yuksek cıkmasına sebeb olabilir. Ayrıca olcumu kabul etmedigim ve tutanağı imzalamayı reddettiğim icin bana kan tahlilinin gorevli memurlar tarafından yaptırılması gerekmiyormuydu? Yani yasal olarak boyle bir zorunlulukları yok mu?

Suruculerin ufleme cihazına itiraz hakları yasal olarak war, bu durumda, bu itirazda gorevli memurun surucuyu bir sağlık kurulusuna sevk etmemesi surucunun haklarını gasp etmesi ve gorevini eksik yaptıgı anlamına gelmez mi?

Bu konuda bilgisi olan arkadaslar yorum yapabilirse sevinirim.

Nerede
    Mersin / Türkiye
    İletiler
    760
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Karayolları Trafik Yönetmeliği'nin 97'nci maddesi:

"Uyuşturucu ve Keyif Verici Maddeler İle Alkollü İçkilerin Etkisinde Araç Sürme Yasağı

Madde 97- Uyuşturucu, uyutucu ve keyif verici gibi özelliklere sahip doğal ve sentetik psikotrop maddeleri almış olanlar ile alkollü içki almış olması nedeniyle güvenli sürme yeteneklerini kaybetmiş kişilerin karayolunda araç sürmeleri yasaktır.

Bunlardan uyuşturucu, uyutucu veya keyif verici gibi doğal veya sentetik psikotrop madde almış olarak araç kullandığı tespit edilenler, almış oldukları maddelerin cins, miktar ve etki derecelerine bakılmaksızın araç kullanmaktan men edilirler ve haklarında Trafik Kanununun 48 inci maddesine ve ayrıca Türk Ceza Kanununun ilgili maddelerine göre işlem yapılır.

Uyuşturucu veya keyif verici maddeler ile alkollü içki almak suretiyle araç kullanan sürücülerin tespit veya teşhisinde aşağıdaki esas ve usuller uygulanır.

a) Uyuşturucu veya keyif verici madde almış olanların tespiti esasları;

1) Herhangi bir uyuşturucu, uyutucu veya keyif verici gibi özelliklere sahip psikotrop madde almak suretiyle araç kullandığı şüphesi uyanan sürücülerin durumları tıbbi yönden incelenmek, kan veya idrar analizleri yapılmak üzere, adli tıp kuruluşu olan yerlerde bu kuruluşa, olmayan yerlerde ise Sağlık Bakanlığına bağlı tahlil yapabilecek teknik ve tıbbi imkanlara sahip olan sağlık kuruluşlarına sevkedilir.

2) Kan veya idrar tahlilinin yukarıdaki yerlerde yapılmaması veya yaptırılamaması halinde sürücünün yetkili bir sağlık kuruluşunda usulüne uygun olarak aldırılacak kan veya idrarı, tahlilleri yapabilecek teknik ve tıbbi imkanlara sahip, en yakın resmi sağlık kuruluşuna veya polis kriminal laboratuarlarına gönderilerek durumu tespit ettirilir.

b) Alkollü içki almış olarak kandaki alkol miktarına göre araç sürme yasağı;

1) Taksi veya dolmuş otomobil, minibüs, otobüs, kamyon, çekici gibi araçlarla kamu hizmeti, yük ve yolcu taşımacılığı yapan sürücüler ile resmi araç sürücüleri alkollü içki kullanmış olarak bu araçları süremezler.

2) Alkollü içki almış olarak araç kullandığı tespit edilen diğer araç sürücülerinden kanlarındaki alkol miktarı 0.50 promilin üstünde olanlar araç kullanamazlar.

c) Alkollü içki almış sürücülerin ve kanlarındaki alkol miktarının tespiti esasları;

1) Alkollü olarak araç kullanıldığından şüphe edilen ve yalnızca hasarla sonuçlanan trafik kazalarında, sürücülerin alkol durumları kaza tespit tutanağını tanzim eden elemanlarca olay yerinde teknik cihazlarla tespit edilerek, kaza tespit tutanağına yazılır. Bu halde hasarlı kazaya karışanların alkol durumlarının tespiti için ayrıca adli tabibe veya resmi sağlık kuruluşlarına sevki yapılmaz.

2) Cihazla yapılan tespit sonucunda alkollü içki aldığı belirlenen sürücülerin 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanununun 48 inci maddesine göre, birinci defada 3 ay, ikinci defada da 1 yıl süreyle sürücü belgeleri ellerinden alınır. Üçüncü defa tekerrürü halinde ise, bu sürücüler, 1 aydan 2 aya kadar hafif hapis cezası ile cezalandırılırlar ve belgeleri 5 yıl süre ile geri alınır. Bu süre sonunda yapılacak psiko-teknik değerlendirme ve psikiyatri uzmanı muayenesi neticesinde belgesinin iadesinde sakınca bulunmayanlara sürücü belgesi iade edilir. Muayene sonucunda sürücü belgesinin iade edilmesinde sakınca bulunanlara ise sürücü belgesi verilmez.

Alkollü olarak ölümlü ya da yaralamalı trafik kazasına neden olunması halinde ağır kusurun varlığı kabul edilir.

3) Cihazla yapılan tespite sürücünün itiraz etmesi halinde, kanındaki alkol miktarının belirlenmesi için, bu konuda eğitilmiş ve kan almaya yetkili kılınmış personel tarafından kanı alınarak, tahlil için polis kriminal laboratuarına gönderilir.

4) Polis kriminal laboratuarlarında tahlilin mümkün olmaması halinde, sürücü kanındaki alkol miktarının tespiti için adli tıp merkezlerine ve Sağlık Bakanlığına bağlı tahlil yapabilecek teknik ve tıbbi imkanlara sahip olan en yakın sağlık kuruluşlarına gönderilir.

5) Sürücülerin alkollü içki alıp almadığının tespitinin cihazlarla yapılması mümkün olmaması halinde (Ek:34)’deki form esaslarına göre test uygulanır. Test sonucunda alkollü içki aldığına kanaat getirilenlerden 0.50 promilin üstünde alkollü içki alındığını kabul ve beyan edenler hakkında yapılacak kanuni işleme esas olmak üzere (Ek:34)’deki formun alkol test tutanağı bölümü düzenlenerek sürücü ve görevli tarafından imzalanır.

Test sonucuna itiraz eden sürücüler hakkında ise kanlarındaki alkol miktarının tespiti için 3 ve 4 üncü bentte belirtilen esas ve usuller uygulanır.

6) Kandaki alkol miktarının teknik cihazlarla ve kan alınarak laboratuarda tespit imkanlarının bulunmadığı hallerde, alkollü olarak araç kullandığı tespit edilen sürücüler en yakın resmi sağlık kuruluşuna sevk edilerek, bu kurum hekimi tarafından rutin alkol muayenesinden geçirilirler.

Bu madde hükümlerine uymayanlara, Kanunun 48 inci maddesine göre işlem yapılır."

Yapılan işlemin Yönetmeliğe uygun olmadığını düşünüyorum. Bu bakımdan geri alma işleminin iptali amacıyla İdare Mahkemesinde dava açabilirsiniz.

Selamlar.

Nerede
    İstanbul, Türkiye.
    İletiler
    1
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Karayolları Trafik Kanunu Madde 48 - Uyuşturucu veya keyif verici maddeleri almış olanlar ile alkollü içki almış olması nedeniyle güvenli sürme yeteneklerini kaybetmiş kişilerin Karayolunda araç sürmeleri yasaktır....
    Bu madde hükmüne uymayan sürücüler derhal araç kullanmaktan men olunur......
    (Değişik 5. fıkra: 4785 - 8.1.2003 / m.3) Yönetmelik ile belirtilen miktarların üzerinde alkollü araç kullandığı tespit edilen sürücülerin, suçun işlendiği tarihten itibaren geriye doğru beş yıl içinde; birinci defasında sürücü belgeleri altı ay süre ile geri alınır ve haklarında 265 300 000 lira para cezası uygulanır. İkinci defasında..........
    Görüldüğü üzere kanun maddesi çok açık, alkollü içiki almış olması nedeniyle güvenli sürme yeteneğini kaybetmiş kişilerin karayollarında araç sürmeleri yasaktır. Sürücü belgesinin geçici süre ile geri alınması, alkolluyken yani sırada arç kullanma durumundan farklı. Maddenin devamında "Yönetmelik ile belirlenen miktarların üzerinde alkollü araç kullandığı tespit edilen sürücülerin sürücü belgelerinin geri alınacağı belirtilmiştir."
    Bu durumda sürücü belgesinin geri alınması için güvenli sürme yeteneğinin kaybolması gerekmiyor. Yönetmelikle düzenleneceği belitilen, alkollü içkilerin etki dereceleri ve kandaki miktarlarını tespiti usulleri ve muayene şartları'nın yürürlükteki yönetmelikle eya başka bir yönetmelikle düzenlenmediği hususu doğrudur. Ancak kanun maddesi çok açıktır.
    "Yönetmelik ile belirtilen miktarların üzerinde alkollü araç kullandığı tespit edilen sürücülerin sürücü belgeleri altı ay süre ile geri alınır...."

Nerede
    Turkey.
    İletiler
    41
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

3) Cihazla yapılan tespite sürücünün itiraz etmesi halinde, kanındaki alkol miktarının belirlenmesi için, bu konuda eğitilmiş ve kan almaya yetkili kılınmış personel tarafından kanı alınarak, tahlil için polis kriminal laboratuarına gönderilir.

.[/QUOTE]

Yönetmeliğin sözkonusu maddesi (DEĞİŞİK BENT RGT:18.05.2007 RGNO:26526) (KOD 1)
    c) Alkollü içki almış sürücülerin ve kanlarındaki alkol miktarının tespiti esasları;

1) Alkollü olarak araç kullandığından şüphe edilen sürücüler; alkol tespitine ilişkin tarih, saat ve ölçüm sonucu ile cihaza ait seri numarasını gösterir çıktı verebilen ve kalibrasyon ayarı yapılmış teknik cihazlar kullanılarak trafik zabıtası tarafından kontrol edilir.

2) Trafik kazalarında kazaya karışan sürücülerin alkol durumları, kaza tespit tutanağını tanzim eden görevlilerce, bu bendin (1) numaralı alt bendindeki özelliklere sahip teknik cihazlarla olay yerinde tespit edilerek, kaza tespit tutanağına yazılır.

3) Yaralanmalı ve ölümle sonuçlanan trafik kazalarında; yaralının durumunun aciliyeti gibi sebeplerle teknik cihazla ölçümün mümkün olmaması halinde; bu sürücülerin sevk edildikleri sağlık kuruluşlarınca kan almak suretiyle alkol tespitleri yapılır. Sevk edilen sağlık kuruluşunun kan üzerinden tahlil yapabilecek tıbbi ve teknik imkânlara sahip olmaması halinde; bu kuruluşlarca alınan kan örnekleri adli tıp kurumu olan yerlerde bu kuruma, olmayan yerlerde kan üzerinden tahlil yapabilecek tıbbi ve teknik imkânlara sahip Sağlık Bakanlığına bağlı resmi sağlık kuruluşularına gönderilerek alkol tespiti yaptırılır.

4) Bu bendin (1) numaralı alt bendinde belirtilen teknik özelliklere sahip olmayan cihazlarla yapılan ölçümlere vaki itirazlar ile mütecaviz davranışlarda bulunulması veya cihazla ölçüme mukavemet gösterilmesi gibi durumlarda; sürücüler adli tıp kurumu, adli tabiplik veya Sağlık Bakanlığına bağlı resmi sağlık kuruluşlarına olay anından itibaren en geç iki saat içerisinde sevk edilerek (1) numaralı alt bentte belirtilen teknik özelliklere sahip teknik cihazın özelliklerine eşdeğer özelliklerdeki teknik cihazlarla veya kan aldırmak suretiyle alkol tespitleri yaptırılır. Yapılan tespitin değerlendirilmesinde; tespiti yapan kurum/kuruluş tarafından olay anından tespit yapıldığı ana kadar geçen süre de göz önünde bulundurularak sonuç belirlenir ve çıkan sonuca göre yasal işlem gerçekleştirilir.

5) Kandaki alkol miktarının teknik cihazlarla ve kan alınarak laboratuvarda tespit imkânlarının bulunmadığı hallerde, alkollü olarak araç kullandığından şüphe edilen sürücüler en yakın resmi sağlık kuruluşuna sevk edilerek, kurum hekimi tarafından alkol muayenesinden geçirilirler.
    şeklinde değiştirilmiştir.

Benim bu maddeden anladığım artık cihazla yapılan tespite değil de
    teknik cihazlarla yapılan tespitlere itiraz edebileceğimiz. İtiraz hakkımız sınırlnamış gibi gözüküyor.

İletiler
    9
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Yaklaşım ve yorumlarınızdan haklılık payı yok değil tabiki ama şunları okumanızı isteyeceğim.
    ALKOLÜN SÜRÜCÜLÜK BECERİLERİ ÜZERİNDEKİ ETKİSİ
    Bilimsel araştırmalar alkolün hiç bir seviyesinin sürücülük için güvenli olmadığını göstermektedir. Bütün ülkeler yasal alkol limitini belirlerken konuyu tıbbi, psikolojik ve sosyal yönüyle değerlendirerek bir karara varmakta, belli bir riski kabul ederek bu limitleri belirlemektedirler.

Motorlu araç sayısının artmaya başladığı 1900'lü yılların ilk dönemlerinde, hızla oluşan trafik kurallarının yanı sıra, giderek alkollü sürücülük için de önlem alma ihtiyacı hissedilmiştir. Başlangıçta bu sınırın ne olması gerektiği ve nasıl ölçüleceği konusunda sorunlar yaşanmışsa da dünyada özellikle konuyu inceleyen bilimsel çevrelerin görüşü her zaman kan-alkol sınırının daha da aşağıya çekilmesi yönünde olmuştur. Bir başka deyişle yasal limitin altında olmanın sadece trafik cezasını engellediği, ancak can güvenliğini garantilemediği kabul edilmektedir.

Alkolün etkileri açısından yaş, cinsiyet, sürücülük deneyimi gibi bazı faktörlere bağlı olarak bireyler arasında farklılıklar görülmekteyse de, bunlar güvenli sürücülüğü garantileyecek kadar büyük farklar olmadığı gibi, tartışmalı sonuçlar olarak değerlendirilmektedirler. Bununla birlikte genel olarak araştırmalar 0.2 promil düzeyinden itibaren alkol düzeyi arttıkça sürücülük üzerinde olumsuz etkilerinin de arttığı yönünde birleşmektedir. Bu sınır kimi ülkeler tarafından kabul edilmiş bulunmaktadır.

ÜLKEMİZDE YASAL ALKOL SINIRI
    Ülkemizde ticari araç sürücüleri ve kamu hizmetinde çalışan sürücülerin alkollü olarak trafiğe çıkmaları tümüyle yasaklanmış, diğer sürücüler içinse yasal sınır olarak bir litre kanda yarım gram alkole eşit olan, 0.50 Promil belirlenmiştir. Bu halk arasında yanlış bir biçimde "yüzde elli alkollü olmak" diye ifade edilmekte, hatta bunun mümkün olduğu sanılmaktadır. Bu tümüyle yanlış bir bilgidir. Bu yanlışlık genellikle promil değerinin nasıl hesaplandığının iyi bilinmemesinden kaynaklanmaktadır.

Promil hesabında alkolün ağırlığı, kanın ise hacmi dikkate alınarak bir orantı kurulur. Örneğin 0.50 promil 100 mililitre kanda 50 miligram alkol bulunduğunu gösterir ve buradan gidilerek, 50:100=0.50 promil kabul edilir. Ağırlığı hacme oranlamak matematiksel olarak çok mantıklı değilse de, karmaşık ve çok küçük sayılarla uğraşmak zorunda bırakmadığı için tercih edilen bir ifade biçimidir. Eğer hacim oranları dikkate alınacak olursa, 0.50 promilin gerçekte kanda %0.025 oranında alkole eşit olduğu (on binde 2.5 !) görülür. İnsan vücudu yüzde elli alkol oranı bir yana, %0.5 oranında alkole bile (binde 5 ya da bir litre kanda 4 gram alkol bulunması) tolerans göstermekte çok zorlanır, hatta bu düzeydeki kan-alkol oranı pek çok kişide ölüme yol açar.

ALKOL DÜZEYİNİN HESAPLANMASI VE ALKOL-KAN ORANLARI
    ÖLÇÜM DEĞERİ promil hesabı(miligram alkol/mililitre kan) 1 Litre kanda ne kadar alkol var hacim olarak kandaki alkol oranı*
    0.2 Promil 20 mg alkol/100 ml kan (20:100=0.2) 0.2 gram alkol %0.025 (binde 0.25 alkol)
    0.5 Promil 50 mg alkol/100 ml kan (50:100=0.5) 0.5 gram alkol % 0.063 (binde 0.63 alkol)
    0.8 Promil 80 mg alkol/100 ml kan (80:100=0.8) 0.8 gram alkol % 0.1 (binde 1 alkol)
    1 Promil 100 mg alkol/100 ml kan (100:100=1) 1 gram alkol % 0.13 (binde 1.3 alkol)
    1.5 Promil 150 mg alkol/100 ml kan (150:100=1.5) 1.5 gram alkol % 0.19 (binde 1.9 alkol)
    2 Promil 200 mg alkol/100 ml kan (200:100=2) 2 gram alkol % 0.25 (binde 2.5 alkol)
    3 Promil 300 mg alkol/100 ml kan (300:100=3) 3 gram alkol % 0.38 (binde 3.8 alkol)
    4 Promil 400 mg alkol/100 ml kan (400:100=4) 4 gram alkol % 0.5 (binde 5 alkol)
    5 Promil 500 mg alkol/100 ml kan (500:100=5) 5 gram alkol % 0.6 (binde 6 alkol)
    * 1 mililitre alkolün ağırlığı 0.789 gram, 1 gram alkolün hacmi 1.268 mililitredir

ALKOLÜN VÜCUT VE DAVRANIŞLAR ÜZERİNDEKİ ETKİSİ
    ÖLÇÜM DEĞERİ VÜCUT VE DAVRANIŞ ÜZERİNDEKİ ETKİLERİ
    0.2 Promil ruh halinin değişmesi, vücut ısısında hafif bir yükselme, davranışlar üzerindeki kontrolün azalması
    0.5 Promil belirgin bir gevşeme, dikkatin azalması, koordinasyon ve muhakeme bozukluğunun başlaması. YASAL SINIR
    0.8 Promil koordinasyon, algı ve muhakemede belirgin bozulma, tepki zamanının, kendini kontrol etme becerisinin zarar görmesi
    1 Promil sarhoşluk belirtileri, muhtemel mahcup edici davranışlar, bir an neşeli bir an üzgün olmak gibi ruh halinde gidip gelmeler
    1.5 Promil ayakta durma, yürüme ve konuşmada güçlük çekme, denge ve koordinasyonun kaybedilmesi, belirgin olarak sarhoşluk hali
    2 Promil ağrı ve diğer fiziksel duyumların azalması, ağlama ve gülme arasında gidip gelmek gibi belirgin duygusal tutarsızlıklar
    3 Promil reflekslerin azalması, bilinçte bulanıklık, pek çok kişide bilinç kaybı

ALKOL İÇEREN İÇKİLER
    Bir çok içkide bulunan alkol oranı (içkinin alkol derecesi) çok farklıdır ve bu nedenle ne kadar alkol alındığının belirlenmesi çok güç olabilir. Ayrıca alkolün vücutta yakılması zaman isteyen bir iştir ve bu da kişinin vücut ağırlığı, karaciğerinin büyüklüğü, genel sağlık durumu başta olmak üzere pek çok faktöre göre farklılık göstermektedir. Bu nedenle bir çok kişi aldığı alkol miktarı konusunda yanılgıya düşmektedir.

Vücudunda 6 litre kan bulunduğunu varsaydığımız bir yetişkinin kan dolaşımına 3 gram alkol karışması halinde yasal sınıra ya çok yaklaştığı ya da aştığı düşünülebilir. Aşağıda, içinde yaklaşık olarak 12 gram alkol bulunan içki miktarları belirtilmiştir Bu içkilerin içerdiği alkol miktarı göz önünde bulundurulduğunda bir yetişkinin tehlikeli bir sürücü haline gelmesinin çok zor olmadığı görülür. Özellikle "hafif" içki olduğu düşünülerek bira ve şarabın çok fazla içilmesinin sürücüleri çok zor durumda bırakabileceğine dikkat edilmelidir.

ALKOLÜN VÜCUTTAN ATILMASI
    Pek çok kişi alkol aldıktan sonra kahve içerek, egzersiz yaparak ya da biraz kestirerek alkolün vücuttan atılmasını hızlandırabileceğini düşünür. Oysa bunların alkolün yakılması üzerinde hiçbir etkisi yoktur. Bunun için karaciğerin çalışmasına ve zamana ihtiyaç vardır.

Alkol alındıktan sonra muhakeme yeteneği, algılayış giderek bozulurken bunun sonucunda sürücülük becerileri azalmakta, buna karşılık yine bozulan muhakeme yeteneği ve azalan duygusal kontrol nedeniyle kendine güvende yersiz bir artış meydana gelmektedir. İşte bu çelişkili değişim sürücülük için daha da tehlikeli bir duruma yol açmaktadır. Bu nedenle alkol aldıktan sonra ne yapacağını düşünmek yerine içmeye başlamadan önce bazı kararlar almak daha yararlı olabilir. Bunlar eğer araç kullanılacaksa hiç içmemek, eğer içilecekse araç kullanacak bir kişi bulmak olabilir. Özellikle eğlenmek için çıkılan akşamlarda özel araç kullanmak yerine taksi ya da toplu taşım araçlarını tercih etmek uygun olacaktır. Hiç şüphe yok ki alkolün etkileri konusunda doğru bilgilenen ve bu tür kararları alkol almadan önce vermeye çalışan sürücüler bu konuda en doğru davranışı da yine kendileri seçebilirler.

ALKOL DENETİMLERİ
    Alkol denetimlerinde yapılan iş, kanda ne kadar alkol bulunduğunun belirlenmesi ve bu miktarın sürücülük için tehlike yaratacak düzeyde olup olmadığına karar verilmesidir.

Bu denetimin hangi hallerde, nasıl yapılacağı ve neye göre karar verileceği yasa ve yönetmeliklerle belirlenmiştir. Buna göre sürücünün alkollü olabileceğinden şüphe duyulduğunda ya da rutin alkol kontrolleri sırasında alkolmetreyle ölçüm yapılabileceği gibi, alkolmetrenin bulunmadığı hallerde görevliler tarafından sürücünün durumuyla ilgili gözlemlerin kaydedildiği bir alkol test raporu da düzenlenebilir. Ölçüm ya da gözlem sonucunda sürücünün, 0.50 promil düzeyinin üzerinde alkollü olduğu ve araç kullanamayacak durumda olduğu belirlenirse gerekli cezai işlemler yapılır (Karayolları Trafik Kanunu ve Karayolları Trafik Yönetmeliği).

Sürücünün itirazı halinde ise, öncelikle bu konuda eğitilmiş ve kan almaya yetkili kılınmış personel tarafından kanı alınarak, tahlil için polis kriminal laboratuarına gönderilir. Polis kriminal laboratuarlarında tahlilin mümkün olmaması halinde, sürücü kanındaki alkol miktarının tespiti için adli tıp merkezlerine ve Sağlık Bakanlığına bağlı tahlil yapabilecek teknik ve tıbbi imkanlara sahip olan en yakın sağlık kuruluşlarına gönderilir. Tahlil imkanının bulunmadığı sağlık kuruluşlarında hekim tarafından yapılan muayene sonucuna göre düzenlenen rapor esas alınır (Karayolları Trafik Kanunu ve Karayolları Trafik Yönetmeliği).BENCE HUKUKA UYGUN BULMALISINIZ.

+ Konuyu Yanıtla
2 / 7 Sayfa İlkİlk 1234567 SonSon

Bu sayfada bulunan kavramlar:

http:www.hukuki.netshowthread.php20108-Trafik-cezasina-itiraz

alkollü araç kullanma cezasına itiraz

ehliyet alikonmasina karsi dava dilekcesi

https:www.hukuki.netshowthread.php20108-Trafik-cezasina-itiraz

48 5 trafik cezası itiraz

0.06 promil alkol

savciliktan temiz kagidi almak deyimin anlami

tarfık cezasına ıtıraz red olırsa tekrar dava acılır mı

trafik cezası itirazını kaybetmenin maliyeti