+ Konuyu Yanıtla
7 / 7 Sayfa İlkİlk 1234567
61 den 70´e kadar toplam 70 ileti bulundu.

Konu: Trafik cezasına itiraz

Trafik cezasına itiraz Hızlandırılmış Mobil Sayfa Sürümü (AMP)
    Nerede
    istanbul
    İletiler
    1
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Cevap: Re: Trafik cezasına itiraz

merhaba saygıdeğer hukuki.net üyeleri,
    ısparta"dan izmir"e ikamet ederken Nazillide çevirmeye takıldım ve alkol muayenesine girdim.alkolmetrede 0,28 promil göründü.görevli memura alkol almadığımı çıkan değerin aşırı derecede tükettiğim sigaradan olabileceğini söyledim fakat kabul etmeyip 590 tl idari para cezası ve 6 ay sürücü belgeme el konulacağını söylediler.kullandığım araç ticari.alkol almadığımı yineleyerek cezaya itiraz ettim ve testin hastanede yapılmasını talep ettim.kabul ettiler ve 10 dk sonra testi hastanede yine alkolmetreyle yaptıklarında ise 0,16 promil alkol göründü.fakat ceza kararı değişmedi.aşırı tüketilen sigaranın alkolmetre üzerinde bir etkisi varmıdır ve bu durumda cezaya itiraz edip sürücü belgemin iadesini ve idari cezanın iptalini sağlayabilirmiyim.
    teşekkür ederim.

Hukuki NET Güncel Haber

Trafik cezasına itiraz konulu yargıtay kararı ara
    Trafik cezasına itiraz konulu hukuk haber

2. # Nedir?
    Tavsiye Soru Cevap
    Nerede
    Avukat Dünyası
    İletiler
    Ne kadar?

Nerede
    KONYA
    İletiler
    6
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

AV.MERT ERYILMAZ--TRAFİK PARA CEZALARINA KARŞI BAŞVURU YOLLARI

6 Nisan 2011 tarihinde Resmi Gazete'de yayınlanarak yürürlüğe giren trafik para cezalarının tahsilinde ve takibinde uygulanacak esas ve usulleri düzenleyen yönetmelik gereğince, trafik para cezasını hukuki yola gitmeden evvel ödeyen kişi para cezasının dörtte üçünü ödeyecek, bu durum hukuki yola başvurma konusunda engel teşkil etmeyecek.Yani vatandaş, cezayı hukuki yola başvurmadan dörtte üçünü ödeyecek, ardından bu ödediği cezanın iptali için hukuki yola gidebilecek.

Yönetmelik yürürlüğe girmeden evvel yürürlükte olan, 27 Ocak 1989 tarihinde yürürlüğe giren trafik para cezalarının tahsilinde ve takibinde uygulanacak esas ve usuller ile kullanılacak belgeler hakkında yönetmeliğe göre , trafik para cezalarına karşı cezanın kesildiği yer TRAFİK MAHKEMESİ; trafik mahkemesi olmayan yerlerde SULH CEZA MAHKEMESİ'nde cezanın tebliğinden itibaren 7 gün içerisinde itiraz edilebiliyordu.Yeni yönetmeliğe göre ise; para cezası görevli memura derhal ödenebilecek, trafik idari para cezası karar tutanağına karşı, kararın tebliği tarihinden itibaren en geç 15 gün içinde sulh ceza mahkemesine itiraz için başvurulabilecek. Bu süre içinde hukuki yola gidilmemesi halinde idari ceza kesinleşecek.

Yine yönetmeliğe göre, İdarî yaptırım kararının verildiği işlem kapsamında aynı kişi ile ilgili olarak idarî yargının görev alanına giren kararların da verilmiş olması halinde; idarî yaptırım kararına ilişkin hukuka aykırılık iddiaları bu işlemin iptali talebiyle birlikte idarî yargı merciinde görülecek.
    Mücbir sebebin varlığı dolayısıyla bu sürelerin geçirilmiş olması halinde, bu sebebin ortadan kalktığı tarihten itibaren en geç yedi gün içinde karara karşı başvuruda bulunulabilir. Bu başvuru, kararın kesinleşmesini engellemeyecek; ancak mahkeme yerine getirmeyi durdurabilecek.

AV.MERT ERYILMAZ

Nerede
    afyon
    İletiler
    10
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

afyon ankara karayolunda giderken önümdeki traktör karayolunda tek yönlü bölünmemiiş yol yolun üzerindeki evine girmek için sola dönünce traktörün arka tekerine çarptım hızım 70 civarındaydı traktör sürüücüsünün ehliyeti vizesi ve sigoortası yok bu yüzden anlaşmmak da istemedi ve olay karakola iintikal ettiolay şehirler arası yolda olduğu için idari olarak jandarmaya trafik olarak bölge trafiğe yani polise bağlıymış polis gelip raporu tuttu ama bana gööstermedi karşı tarafın sigortası olmadığından hasarımı temin etmem mümkün gözükmüyor 6 bin tllik hasarım var traktörde hasar yok kaskom yok ama sigortam ve diğer evraklarım tam şu andda ben hatalı sollamadan o da yanlış manevra ve dönüşten kusurlu gözüküyor asli kusur kimdedir ben sollamaya yapmayacaktım ama aniden dönünce sollayıp kurtarmak istedim ama traktöre çarptım sizce nasıl bir sonuç çıkar eğer hata bende olacaksa aracı yaptırmadan satacağım karşı atarftaysa mahkeme kanalıyla alabilrimiyim masraflarımı sizce ne yapmalıyım tavsiyelerinz neler

Nerede
    afyon
    İletiler
    10
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

afyon ankara karayolunda giderken önümdeki traktör karayolunda tek yönlü bölünmemiiş yol yolun üzerindeki evine girmek için sola dönünce traktörün arka tekerine çarptım hızım 70 civarındaydı traktör sürüücüsünün ehliyeti vizesi ve sigoortası yok bu yüzden anlaşmmak da istemedi ve olay karakola iintikal ettiolay şehirler arası yolda olduğu için idari olarak jandarmaya trafik olarak bölge trafiğe yani polise bağlıymış polis gelip raporu tuttu ama bana gööstermedi karşı tarafın sigortası olmadığından hasarımı temin etmem mümkün gözükmüyor 6 bin tllik hasarım var traktörde hasar yok kaskom yok ama sigortam ve diğer evraklarım tam şu andda ben hatalı sollamadan o da yanlış manevra ve dönüşten kusurlu gözüküyor asli kusur kimdedir ben sollamaya yapmayacaktım ama aniden dönünce sollayıp kurtarmak istedim ama traktöre çarptım sizce nasıl bir sonuç çıkar eğer hata bende olacaksa aracı yaptırmadan satacağım karşı atarftaysa mahkeme kanalıyla alabilrimiyim masraflarımı sizce ne yapmalıyım tavsiyelerinz neler

rapor bugün elime ulaştı özetle şu şeki,lde.................... anklara istikametine gitmekte olan 03 .... plakalı araç yine aynı istikamete gitmekte olan 06............ plakalı traktöre sollama yasağı olan yerde geçmek istediği esnada aracının sağ ön ve sağ çamurluk kısmı ile yine aynı istikamete gitmekte olanyolun gidişe göre sol tarafında bulunan evinin bahçesine kontrolsüz bir şekilde dönüş yapmak isteyen traktöe sürücüsü ............ nün kullandığı traktörün sol arka tekerine otomobiliyle çarpmıştır bunun neticesinde maddi hasarlı trafik kazası meydana gelmiştir.bu kazanın oluşumunda 06........... plakallı traktör sahibi ASLİ KUSURLARDAN (06) doğrultu değiştirme manevralarını yanlış yapma kusurunu işlediğinden ASLİ KUSURLU, diğer 03.............. plakalı otomobil YANİ BEN araç sürücüsü ise diğer kusurlardan 54/1b geçmenin yasak olduğu yerlerden geçmek bendini ihlalden TALİ KUSURLU olduğu kanaatine varılmıştır.

rapor bu bu şekilde bu durumda oranlar nasıl çıkar mahkemelik olduğumuzu ve karşı tarafın ehliyet vize ve siigortasının oolmadığını başta belirmiştim teşekkürler bundan sonra nasıl bir prosedür ve yol izlemeliyim yardımlarınız için şimdiden sağ olun

bu durumda sigortam mı davayı takip eder ben mi nasıl bir yol izlemeliyim sigortam zararımı karşılar

Nerede
    usak
    İletiler
    5
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

merhaba aynı olay benimde basıma geldi.. trafikte tartısdık hakaret etmedim bu kadar yavas gidecekseniz inin asagıya yuruyun oyle gidin o zaman dedim hakaret etti diye karakola sikayette bulunmus 2 saat sonra evime kolluk kuvveti geldi polisler beni aldılar 2 saat gecmisti tartısmanın üzerinden neredeyse o esnada evimde oturmus alkol almıstım yemegimi yerken pazar günü hakkınızda sikayet var diye götürlüler arabam evin önünde park halinde idi ve kesinlikle arac kullanırkan alkol almamıstım daha önce basıma böyle bir olay geldiginden bir daha arac kullanırken alkollu arac kullanmadım evimde kullanıyordum simdi sorum su bu sekilde sulh cezaya itiraz ettim ama sansım ne kadar var cok zor durumdayım bir daha da alkol kullanmam saten evdede olsa evimde ikamet ederken kolluk aldıgında tutanakla evimden alındıgım belli beni süpheli oldugum icin adli tıp dan rapor alarak bu islemi yaptırlar.. yardımcı olursanız sevinirim

İletiler
    501
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Araç başında olmadığınızı evde olduğunuzu ispatlayabilirseniz cezayı mahkeme iptal eder.

Nerede
    usak
    İletiler
    5
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

merhaba arac basında kesinlikle digildim evde annem babahannem de biliyor ve beni alan kolluk kuvveti tutanagında evinden alınmıstır die ibare kullanmakta alan kolluk kuvvetide normal asayis polisidir trafik değil ben bu olayın buralara gelecegini hic tahmin etmedim pismanlıktan ve caresizlikten ne yapacagımı halabilemiyorum davanın sonucunu bekliyorum karakolda ifadem alınırken hakaret die ifade mevcut bunuda delil olarak sundum sulh cezaya
    Konu engin_64 tarafından (30-12-2013 Saat 20:47:44 ) de değiştirilmiştir.

İletiler
    501
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Ben idari para cezası varsa bu iptal olur demiştim.

Hakarete ilişkin olarak da sabıkan yoksa birşey olmaz. Para cezası alırsın ertelenir (bkz: hükmün açıklanmasının geri bırakılması). Karşı taraf şikayetten vazgeçerse düşer dava.

Nerede
    istanbul
    İletiler
    3
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

merhaba
    itiraz sürem dolmak üzere ve kanundaki haklarım hakkında bilgim yok. danışmak istediğim bütün avukatlar danışma ücreti altında para talep ediyorlar ve bunu karşılayacak gücüm yok lütfen yardımcı olun

konu özetle:
    yılbaşı gecesini yakınlarımla alkol alarak geçirdim. gece sonunda araçlarıyla beni eve bırakmak istediler. Direksiyonda alkolsüz olan eniştem vardı. Aracı, yakıtın bitmesi sebebi ile paralı otobanda kurallara uygun şekilde emniyet şeridinde, içine beni ve akrabam olan eşini bırakarak yakıt almak üzere ayrılıyor. o esnada trafik ekibi gelerek durumu izah etmeye çalışsakta dinlemeden etmeden inatla evrak talep ediyor. araç akrabamın üzerine ancak ehliyeti yok. ruhsatla kimliğini veriyor. bende kimlik yerinede kullanılabildiği için tc numaram yazılı ehliyetimi veriyorum. bırakın alkollü araç kullanmayı park halinde ve motoru çalışmadığı üstelik direksiyonun da bile oturmadığım halde sırf kimlik yerine ehliyet verdiğim için hakkımda alkollü araç kullanmaktan işlem yapılıyor. zorla alkolmetre üfletiliyor. 1,01 yani karar verme yetim neredeyse sıfır olmasına rağmen bu halimden faydalanarak zorla ve tehditle içeriğine bakmama bile izin vermeden boş tutanak ve ceza makbuzunu bana imzalatıyorlar.
    gece karakolda sonlanıyor ve kendime gelmiş halimle ifadem alınıyor. ifademde alkollü olduğum tehdit altında malum evrakları imzaladığım aracı benim kullanmadığım ve yapılan hiç bir işlemi kabul etmediğim tespit ediliyor. yakınlarım ve benim tüm itirazlarımıza rağmen ehliyetime 6 ay el konuluyor ve 1 promil üzeri alkollü olduğum için hakkımda kamu davası açılacağı söylenerek karakoldan gönderiliyoruz.
    akabinde ertesi gün (02.01.2014) karakolun bağlı olduğu küçükçekmece adliyesinde 7. sulh ceza mahkemesine itiraz dilekçesi veriyorum.
    31.01.2014 de elime görevsizlik kararı ulaşıyor.

soruya gelince

küçükçekmece 7.sulh ceza mahkemesi görevsizlik verdiğinden dolayı davayı idare mahkemesine açmam gerektiği söylendi.

yeni bir dilekçeyle idare mahkemesine başvuruya hazırlanıyorum

1- aynı adliyeden mi idareye başvurmam lazım yoksa idare mahkemesi dediğimiz tamamen farklı bir olay olup bölge yada semtle yada bahse konu adliyeyle bir alakası yokmu?

2-dosyaya itiraza konu ceza makbuzu, sulh ceza kararı, beni,m ve yakınlarımın kimlik bilgileri ile karakol ifade tutanakları, benim kimlik fotokopim dışında eklemem gereken birşey varmı_?

3- dilekçenin başlığı küçükçekmece idare mahkemesine mi olmalı yoksa önce kaçıncı idare olacağını öğrenip numarasıylamı dilekçeyi hazırlamalıyım.

4- idare mahkemelerine açılan davalarda harç alındığı söylendi bu davada alınacak meblağ nedir?

5- bu davanın idare mahkemesince leyhimde sonuçlanma olasılığı nedir?

6- dava olumlu yada olumsuz ne kadar zamanda karara bağlanır?

Nerede
    Ankara
    İletiler
    26
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Merhaba Trafik cezası kesilmiş (Fahri trafik müfettişi makas cezası ) delil (pts kaydı var anayolda gittiğime dair ama ceza ara sokakta kesilmiş radar cezasındaki gibi görüntü mevcut değil ) olmadığı için itiraz ettim ama itiraz nedenim anlaşılmadığı için kesin olarak red etti mahkeme bende kanun yararına bozma bürona dilekçe verdim fakat dosya incelenmiş fakat kanun yararına yoluna gidilmemiş bu durumda hukuk yolları tükenmiş mi oluyor?

+ Konuyu Yanıtla
7 / 7 Sayfa İlkİlk 1234567

Bu sayfada bulunan kavramlar:

http:www.hukuki.netshowthread.php20108-Trafik-cezasina-itiraz

alkollü araç kullanma cezasına itiraz

ehliyet alikonmasina karsi dava dilekcesi

https:www.hukuki.netshowthread.php20108-Trafik-cezasina-itiraz

48 5 trafik cezası itiraz

0.06 promil alkol

savciliktan temiz kagidi almak deyimin anlami

tarfık cezasına ıtıraz red olırsa tekrar dava acılır mı

trafik cezası itirazını kaybetmenin maliyeti