Merhabalar,
Konu ile ilgili forumda ve diğer sitelerde belli bir araştırma yaptım ancak, biçok şey söyleniyor ve kafam karma karışık oldu. Kısaca durumumu özetlemek istiyorum:
Ben 24 yaşındayım ve Türkiye'de mühendisim ve çalışıyorum, kız arkadaşımla 3yıl önce tanıştım ve evlenmeye karar verdik. Kendisi Fransız ve Fransa'da yaşıyor, 25 yaşında tıp öğrencisi şu an ailesi ile birlikte kalıyor. Ben fransızca bilmiyorum, ancak her ikimzde ingilizce biliyoruz. fransızca öğrenmek istedim ancak Türkiye'de bulunduğum yerde kurs yok, Fransa'da öğrenmek istedim vize vermediler. Sorularım şunlar:
Evlilik için türkiyedemi evlenmeliyiz yoksa fransadamı(daha önce 2 defa Fransa öğrenci vizesine başvurdum yüksek lisans ve dil kursu için ancak vize kabul edilmedi)
Türkiye'de evleneceksek nasıl bir yol izlememiz gerekli? Önce konsolosluğa gidip izin almalımıyız yoksa direk evlenmelimiyiz? İzin almak nekadar sürer? Evlenebilmek ne kadar sürer(konsolosluk bilgi vermiyo üstüne ters davranıyor)
Türkiye'de evlendik diyelim, daha sonra öğrendiğime göre 40 saatlik Fransa değerleri diye bi sınav yapılacak yada kursa gitmem gerekiyormuş(insan haklarına ne kadar uygun bilinmez ama) hadi onuda yaptık diyelim, sonrası aile birleşimi vize sonucu nekadar zamnda çıkıyor?
Fransızca bilmiyorum ancak orda öğrenicem burda öğrenmelimiyim, öğrenmeye kalksam bu sefer işten ayrılacam ve çalışmıyo olucam sıkıntı olurmu?
Fransada nasıl evlenebiliriz, vize verirlermi?
Açıkçası aklıma gelen sorular bunlar şimdilik ve bu süreç sanırsam çok sancılı, bu konuda destek kimden alabiliriz? Ya da ne yapmamız gerektiğini anlatan en kolay ve hızlı bi yol haritası nedir?
Yorumlarınız için şimdiden teşekkürler.