+ Konuyu Yanıtla
1 / 3 Sayfa 123 SonSon
1 den 10´e kadar toplam 25 ileti bulundu.

Konu: Anayasal suç sayılır mı?

Anayasal suç sayılır mı? Hızlandırılmış Mobil Sayfa Sürümü (AMP)
 1. #1
  Kayıt Tarihi
  Feb 2007
  İletiler
  2
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Exclamation Anayasal suç sayılır mı?

  Eşim devlet memuru, bende özel şirkette çalışmaktayım.Eşimin tayini geçen yıl başka bir ile çıktı.Bizde çocukların öğrenim durumu ve benim özel şirkette çalışmam ve tayin olmamın imkansız olduğunu öne sürüp anayasa maddesi olan aile birlik ve bütünlüğünün korunmasına yönelik idare mahkemeye yürütmeyi durdurma isteminde bulunduk.maalesef mahkeme redetti.Eşim bayan ve tek başına misafirhanelerde kalarak görev yapmaya çalışıyor.Bizse çocuklarla yaşam mücadelesi veriyoruz. Acaba bu anayasal bir suç değilmidir. Şimdi hangi mercilere müracaat etmeliyiz.  Hukuki NET Güncel Haber

  Anayasal suç sayılır mı? konulu yargıtay kararı ara
  Anayasal suç sayılır mı? konulu hukuk haber

 2. # Nedir?
  Tavsiye Soru Cevap
  Kayıt Tarihi
  Bugün
  İletiler
  Ne kadar?
   
 3. #2
  Kayıt Tarihi
  Mar 2004
  Nerede
  istanbul, kadiköy, Türkiye.
  İletiler
  5.539
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı Re: Anayasal SuÇ Sayilirmi ?

  Devlet personel kanununda bu durum açıkça izah edilmiştir anayasal bir suç değildir. Devlet memurluğu 'üst' görev sayıldığından eşler devlet memuruna göre tayin edilir...

 4. #3
  Kayıt Tarihi
  Feb 2007
  İletiler
  2
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı Re: Anayasal SuÇ Sayilirmi ?

  danıştaya itiraz yolu açık değil mi

 5. #4
  Kayıt Tarihi
  Apr 2007
  Nerede
  içanadolu
  İletiler
  366
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı Re: Anayasal suç sayılır mı?

  Bu yönetim kadınların çalışmasını istemiyor, istifa etmesi için tayini çıkarılmıştır. İstifa etsin ki yerine bir adamlarını alsınlar.

  Bu dönemde o kadar çok Anayasa'ya aykırı yasalar çıkarılıp suç işleniyor ki, onlara bakan yok, amaçları başka anlasanıza, mecelle'den gidiyorlar.

  Anayasa IV. Çalışma ve sözleşme hürriyeti
  "Madde 48.- Herkes, dilediği alanda çalışma ve sözleşme hürriyetlerine sahiptir. Özel teşebbüsler kurmak serbesttir.
  “Devlet, özel teşebbüslerin millî ekonominin gereklerine ve sosyal amaçlara uygun yürümesini, güvenlik ve kararlılık içinde çalışmasını sağlayacak tedbirleri alır." der.
  Bir şikayet konusunda, davalara bakın, devlet, özel teşebbüsün yasalara uygun çalışma koşullarını sağlayan güvenlik tedbirlerini alamadığından/almadığından, şirket yetkilisi, suç teşkil edebilecek faaliyetlerde bulunduğunda, diğer çalışanları da suçlu ilan ediliyor, tutuklanıyor.Bu Anayasal aykırı bir uygulama değil mi?

  Zaten komik ama gerçek, organize suçların çıkış sebebi siyasi otorite boşluğu gerekçesini de yazabiliyorlar. Olmasın kardeşim vatandaşın sorunu mu, otorite boşluğu? Yönetime talip olanların, iktidar olanların beceriksizliğini, yetersizliğini niye vatandaşa suç olarak geri döndürüyorsunuz. Bu nasıl bir adalet anlayışı?

  Şimdi soruyorum, Devlet bu iş yerinin, bu şirket yetkilisinin neden faaaliyetlerine yasal izin vermiştir? İşe girerken çalışandan savcılık kağıdı/temiz kağıdı isteniyor. İşverenler neden böyle bir kurala tabi tutulmuyor. Ticaret odaları sadece para almasını mı biliyor?

  İnanın geçen bir yakınım anlatıyor, yanında bir alaylı yetişmiş tüccar telefonla konuşuyormuş, karşısındakine " kafamı kızdırmasınlar, onları suç örgütü diye bir şikayet edersem, görür gününü" diye tehdit savuruyormuş. Yasaların işleyiş biçimi tehdit unsuru olmuş, ben daha ne söyliyeyim.

  BİM marketler El kaide'ye, Fortis, Seven Hill PKK'ya Fethullah suç örgütü tüm sektörlerde külliyen islam ülkesi kurulması için devlete karşı suç işlemek üzerine çalışıyor. Vatandaş istemeyerek demokrasiye kurşun sıkıyor.
  Yargı Ömer'le Mehmet'in alacak-verecek işini suç örgütü diye incelemeyi bıraksın da, bunlarla bir uğraşsın.
  Uğraştıkları hukuk mahkemelerinin, ticari davaları
  Hakimlerimz ve savcılarımız; bağımsız, sağduyulu ve vicdanlı bu tabloyu görmektedirler!
  Bu sadece birkaç örnek değil mi?

 6. #5
  Kayıt Tarihi
  Mar 2007
  İletiler
  329
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı Re: Anayasal suç sayılır mı?

  Anayasal suç diye bir suç ceza kanunumuzda yoktur ancak anayasanın 41. maddesine göre devlet ailenin huzur ve refahını sağlamakla yükümlüdür,yürütmeyi durdurma istemini mahkeme kanımca haksız olarak reddetmiş ve büyük ihtimlle de davanızı reddedecek ancak kararı temyiz ettiğinizde temyiz mercii talebinizi haklı görüp eşinizi eski yerine iade edecektir dayanak noktanız çok doğru,2-3 yıl önce gazetede sürekli geceye verilen bi polisin eşinin bu maddeye dayanarak dava açtığını ve yerel mahkemenin, polisin karısının talebi doğrultusunda karar verdiğini okumuştum.Eşiniz işine geri dönecek merak etmeyin.

 7. #6
  Av.Fatih Karaca Misafir

  Tanımlı Re: Anayasal suç sayılır mı?

  Müsteşarından yardımcı hizmetlisine kadar bütün kamu görevlileri Devlet memurudur ve bu Devlet memurların çok büyük bir kısmının eşleri özel şirketlerde çalışmaktadır. Kamu kurumlarındaki her düzeydeki memurun atanma şartları ve eşdurumu ve diğer mazeretlerinin hagi hallerde gözetileceği atama ve nakil yönetmeliklerinde ayrıntılı olarak düzenlenmiştir.

  Sayın Selçukas'ın eşinin hangi kurumda ve hangi düzeyde bir devlet memuru olduğu bilinmeden, sırf kendisinin bir özel şirkette çalışmakta olduğu gerekçesi ile eşinin tayininin yapılamayacağını söylemek hukuki dayanaktan yoksun bir iddiadır.

  Böyle bir iddianın kabulü halinde hiç bir memuru bir başka yere atamak söz konusu olamayacağından, kamu kurumlarının işlemez hale geleceği açıktır.

  Aile birliğinin korunması Anayasa ile teminat altına alınmış olup, buna aykırı hüküm içerecek bir kanun Anayasa Mahkemesince; yönetmelik de Danıştayca iptal edileceği kuşkusuzdur. İdarece aile birliğinin korunmasına yönelik hükümlere aykırı olarak yapılacak bir tayin İdare Mahkemesince iptal edilir.

  Kaldı ki Sayın Selçukas'ın bu tayin işlemine karşı İdare Mahkemesinde dava açtığı ve İdare Mahkemesince de davanın reddedilmiş olduğu ifade edildiğine göre, yapılan tayinde aile birliğinin korunmasına yönelik bir hak ihlali olmadığı anlaşılmaktadır.

  "Hukuk ve adalet" isimli üyenin yaptığı bir "hukuki tartışma" veya "hukuki yardım" olmayıp siyasi bir tartışmadır. Siyasi tartışmanın yeri de burası değil, "Genel Formlar"daki "Güncel - Siyaset - Tarih - Tartışma" bölümüdür.

  Bu hususa dikkat etmeden her önüne geldiği konuda işi siyasi tartışma ile noktalayan üyeler, buralara sorunlarını yazıp bir kaç bilgi kırıntısı uman üyelere saygısızlık ettiklerinin farkında olmalılardır.

  Saygılarımla.

 8. #7
  Kayıt Tarihi
  Mar 2007
  İletiler
  329
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı Re: Anayasal suç sayılır mı?

  Sayın Fatih Karaca yerel mahkemenin davacının talebini reddetmesi aile birliğinin ihlal edilmediği anlamına gelmez,daha karar kesinleşmemiş çünkü.Fiilen de aile birliğinin ihlal edildiği ortada,eşlerin ayrı kentlerde olduğu bi evlilik devam edemez çünkü burda ailenin huzur ve refahı temelinden sarsılmış hem de bu dava temyizde kesin kazanılır bence.

 9. #8
  Kayıt Tarihi
  Mar 2007
  İletiler
  329
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı Re: Anayasal suç sayılır mı?

  Bütün memurların eşleri çalışmıyor,çalışanlar da Türkiyenin her yerinde var.Onun için kimsenin tayin edilemeyeceği iddiası mantıklı değil.Tayin yaparken devlet öncelikle eşlerin birlikteliğini gözetmek zorundadır uzaktan evlilik olmaz,yürümez.Kanunlar da buna aykırı hüküm olduğunu da sanmıyorum aksine şu an bulduğum bir madde:

  Madde 9 – Yer değiştirme suretiyle atanmalar, Devlet Memurlarının dengeli bir şekilde dağılımını sağlamak için öğrenimi, uzmanlığı, iş tecrübesi, mesleki bilgisi gibi özellikleri ile boş kadro durumu gözönünde bulundurularak kurumlarınca hazırlanan bir plan dahilinde yapılır.

  Yapılacak atamalarda; aile birimini muhafaza etmek bakımından, eş ve sağlık durumları ilgili kurumlar arasında gerekli koordinasyon sağlanarak dikkate alınır.

  DEVLET MEMURLARININ YER DEĞİŞTİRME SURETİYLE ATANMALARINA İLİŞKİN YÖNETMELİK

 10. #9
  Av.Fatih Karaca Misafir

  Tanımlı Re: Anayasal suç sayılır mı?

  Sayın Unbelievable,

  İdare mevzuata göre işlem yapmak zorundadır. Öncelikle Sayın Selçukas'ın eşinin neden tayin edilme sebebinin ve statüsünün bilinmesi gerekmektedir.
  Bilindiği gibi bazı memurlar rotasyona tabidir. Şayet bu memur rotasyona tabi bir memur ise benim eş durumum var ben gidemem diyemez. İkincisi, Teftiş veya soruşturma sonunda personelin görev yerinin değiştirilmesinde zorunluluk bulunduğu tespit edielbilir. Yine böyle bir durumda da memur eş durumu mazeretine sığınamaz. Bir başka tayin sebebi de memurun üst üste olumsuz sicil almasıdır. Bu halde de memurun görev yeri değiştirilir ve eş durumu mazeretine bakılmaz.

  Bunun haricinde eş durumu göz önünde bulundurulamayacak bir çok durumlar ortaya çıkabilir. Mesela memurun bulunduğu yerde fazlalık, bir başka yerde de ihtiyaç vardır. Bu durumda tabiki öncelikle eş durumuna bakılır, ancak diyelim ki bütün memurların eş durumu var. O halde idare tayin yapamayacak mı. elbetteki içinden birini tayin edecektir.

  Gerek yukarıdaki örneklerde olduğu gibi ve gerekse daha saymadığım bir çok halde memurun eşi çalışıyor olsa bile bir başka yere tayininin yapılması mümkün ve muhtemel bulunmaktadır. Onun için "eşiniz çalışıyorsa kesin mahkemeyi kazanırsınız" gibi bir mantıla işi kestirip atmak insanları yanlış bilgilendirmek olur. Bu gibi durumlarda davayı etkileyen bir çok sebep ortaya çıkabilir.

 11. #10
  Kayıt Tarihi
  Mar 2007
  İletiler
  329
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı Re: Anayasal suç sayılır mı?

  Siz illa aileyi dağıtacam diyorsanız,o sizin görüşünüzdür ben hiç bi nedenle eşlerin birbirinden ayrıltılamayacağı görüşündeyim.Diğer eşi işini bırakmaya zorlayamaz devlet bu anayasada belirtilen temel hak ve hürriyetlere de aykırıdır.Devlet çalışmayı köstekleyemez,aksine destekler.Ayrıca en önemlisi anayasamıza göre aile Türk toplumunun temelidir,aileyi dağıtırsanız Türk toplumunu temelinden sarsmış olursunuz.

  A. Çalışma hakkı ve ödevi

  MADDE 49. – Çalışma, herkesin hakkı ve ödevidir.

  (Değişik: 3.10.2001-4709/19 md.) Devlet, çalışanların hayat seviyesini yükseltmek, çalışma hayatını geliştirmek için çalışanları ve işsizleri korumak, çalışmayı desteklemek, işsizliği önlemeye elverişli ekonomik bir ortam yaratmak ve çalışma barışını sağlamak için gerekli tedbirleri alır.

  (Üçüncü fıkra mülga: 3.10.2001-4709/19 md.)

  İKİNCİ BÖLÜM

  Kişinin Hakları ve Ödevleri

  I. Kişinin dokunulmazlığı, maddî ve manevî varlığı

  MADDE 17. – Herkes, yaşama, maddî ve manevî varlığını koruma ve geliştirme hakkına sahiptir.

  Tıbbî zorunluluklar ve kanunda yazılı haller dışında, kişinin vücut bütünlüğüne dokunulamaz; rızası olmadan bilimsel ve tıbbî deneylere tâbi tutulamaz.

  Kimseye işkence ve eziyet yapılamaz; kimse insan haysiyetiyle bağdaşmayan bir cezaya veya muameleye tâbi tutulamaz.

  (Değişik: 7.5.2004-5170/3 md.)Meşrû müdafaa hali, yakalama ve tutuklama kararlarının yerine getirilmesi, bir tutuklu veya hükümlünün kaçmasının önlenmesi, bir ayaklanma veya isyanın bastırılması, sıkıyönetim veya olağanüstü hallerde yetkili merciin verdiği emirlerin uygulanması sırasında silah kullanılmasına kanunun cevaz verdiği zorunlu durumlarda meydana gelen öldürme fiilleri, birinci fıkra hükmü dışındadır.

  I. Ailenin korunması

  MADDE 41. – (Değişik: 3.10.2001-4709/17 md.) Aile, Türk toplumunun temelidir

+ Konuyu Yanıtla
1 / 3 Sayfa 123 SonSon

Benzer Konular :

 1. Anayasal dinsel çoğulculuk
  ANAYASAL DİNSEL ÇOĞULCULUK - Olgun AKBULUT - Haziran 2016 - 1. Bası - Yeni - 978-605-1523-774 Bu kitap Adalet Yayıncılık tarafından basılmış...
  Yazan: Hukuk Kitapçısı Forum: Hukuk Kitapları Tanıtımı
  Yanıt: 0
  Son İleti: 23-06-2016, 16:20:08
 2. Anayasal sosyal haklar
  ANASAYAL SOSYAL HAKLAR - İbrahim Ö. KABAOĞLU - Şubat 2012 - 1. Bası - Yeni - 978-065-4354-245 Bu kitap Adalet Yayıncılık tarafından basılmış olup,...
  Yazan: Hukuk Kitapçısı Forum: Hukuk Kitapları Tanıtımı
  Yanıt: 0
  Son İleti: 07-02-2012, 05:38:36
 3. Anayasal Suçlar-Bakanlık suçları
  62.maddemize göre devletimiz,yurtdışında yaşayan vatandaşlarımızın sosyal güvenliğini,hukuksal haklarını,aile birlik ve bütünlüğünü,gelenek,görenek...
  Yazan: Ahmet SOFU Forum: Anayasa Hukuku
  Yanıt: 6
  Son İleti: 06-05-2007, 23:00:43
 4. Sendikaya üye olma Anayasal hakkımı kullandığım
  Uzun bir aradan sonra tekrar merhabalar efendim. Bugün anlatacağım husus bu forumda daha önce hiç bahis edilmemiş konularıda içeriyor olabilir. Bu...
  Yazan: ToplamaKampından Forum: Toplu İş Hukuku
  Yanıt: 0
  Son İleti: 08-09-2006, 22:47:10
 5. Askerlikte tecil işlemi - Anayasal hak
  Slm. arkadaşlar sanırım en uygun bölüme açtım başlığı benim öğrenmek istediğim; 1-Şimdi öncelikle ben lise 1 terk. ve üni. falan okumuyorum...
  Yazan: DeFCoN Forum: Anayasa Hukuku
  Yanıt: 2
  Son İleti: 02-09-2006, 11:35:56

Bu sayfada bulunan kavramlar:

kamu misafirhaneleri

Forum

Yetkileriniz

 • Yeni konu açma yetkiniz yok
 • Konuya cevap verme yetkiniz yok
 • Dosya ekleme yetkisi yok
 • İleti düzenleme yetkisi yok
 •  


Hukuk Blog |  2020 tarihli Yasal Siteler Dizini |  Arabulucu |  Hukuk Kitapları |  Fiyat1 |  Alman Hukuku |  Özel Güvenlik AŞ. |  İş İlanları |  Ankahukuk |  Psikolog |  Taşınmaz ilanları |  Internet Rehberi |  Türkiye Portalı |  Site Ekleme |  Türkçe-İngilizce Sözlük |  Sihirli Kadın |  Sağlık |  Satılık Düşecek Domainler |  Terapi  |  Berk Gürman |  Phukuk |  Bayefendi |  Arabuluculuk Eğitim Merkezi |  AfternicAlanadı satış (Domain alımı) | 

™ Marka tescili, Patent ve Fikri mülkiyet hakları nasıl korunuyor?
Hukuki.Net’in Telif Hakları ve 2014-2020 yılları arası Marka Tescil Koruması Levent Patent tarafından sağlanmaktadır.
♾️ Makine donanım yapı ve yazılım özellikleri nedir?
Hukuki.Net olarak dedicated hosting serveri bilfiil yoğun trafiği yönetebilen CubeCDN, vmware esx server, hyperv, virtual server (sanal sunucu), Sql express ve cloud hosting teknolojisi kullanmaktadır. Web yazılımı yönünden ise content management (içerik yönetimi) büyük kısmı itibari ile vb olup, wordress ve benzeri çeşitli kodlarla oluşturulan bölümleri de vardır.
Hangi Diller kullanılıyor?
Anadil: 🇹🇷 Türkçe. 🌐 Yabancı dil tercüme: Masaüstü sürümünde geçerli olmak üzere; İngilizce, Almanca, Fransızca, İtalyanca, İspanyolca, Hintçe, Rusça ve Arapça. (Bu yabancı dil çeviri seçenekleri ileride artırılacak olup, bazı internet çeviri yazılımları ile otomatik olarak temin edilmektedir.
Sitenin Webmaster, Hostmaster, Güvenlik Uzmanı, PHP devoloper ve SEO uzmanı kimdir?
👨‍💻 Feyz Pazarbaşı [İstanbul] vd.
® Reklam Alanları ve reklam kodu yerleşimi nasıl yapılıyor?
Yayınlanan lansman ve reklamlar genel olarak Google Adsense gibi internet reklamcılığı konusunda en iyi, en güvenilir kaynaklar ve ajanslar tarafından otomatik olarak (Re'sen) yerleştirilmektedir. Bunların kaynağı Türkiye, Amerika, Ingiltere, Almanya ve çeşitli Avrupa Birliği kökenli kaynak kod ürünleridir. Bunlar içerik olarak günlük döviz ve borsa, forex para kazanma, exim kredileri, internet bankacılığı, banka ve kredi kartı tanıtımları gibi yatırım araçları ve internetten para kazanma teknikleri, hazır ofis kiralama, Sigorta, yabancı dil okulları gibi eğitim tanıtımları, satılık veya kiralık taşınmaz eşyalar ve araç kiralama, ikinci el taşınır mallar, ücretli veya ücretsiz eleman ilanları ile ilgili bilimum bedelli veya bedava reklamlar, rejim, diyet ve özel sağlık sigortası gibi insan sağlığı, tatil ve otel reklamları gibi öğeler içerebilir. Reklam yayıncıları: ads.txt dosyası.
‼️ İtirazi kayıt (çekince) hususları nelerdir?
Bahse konu reklamlar üzerinde hiçbir kontrolümüz bulunmamaktadır. Bu sebep ile özellikle avukat reklamları gibi Avukatlık kanunu vs. mesleki mevzuat tarafından kısıtlanmış, belirli kurallara tabi tutulmuş veya yasaklanmış tanıtımlardan yasal olarak sorumlu değiliz.
📧 İletişim ve reklam başvuru sayfası nerede, muhatap kimdir?
☏ Sitenin 2020 yılı yatırım danışmanı ile irtibat ve reklam pazarlaması için iletişim kurmanız rica olunur.