Iyi günler,

Konunun üzerinden bir hayli zaman geçmiş ama izninizle ben de bu konuda bilgi eklemek ve yorumda bulunmak istiyorum.

Aleniyet konusuna bir de teknik açıdan bakılabilir diye düşünüyorum.

Sokakta bir teşhir ya da aleni cinsellik durumu gerçekleştiği zaman, o sırada yoldan geçen bir insan, bu görüntüyle kendi isteği dışında karşılaşmaktadır. Anladığım kadarıyla da suça sebebiyet veren unsur da budur.

Lakin internet ortamında "spam e-posta", "zararlı yazılımlar" ya da "banner reklamları" gibi isteğimiz dışında ekranımıza gelen görüntüler dışında böyle bir durum söz konusu değildir.

Örneğin msn, camfrog gibi chat yazılımları ya da web sitelerinde video yayıncılığı yapan birini izlemek için bir talepte bulunulması gereklidir. Aksi halde izleme işlemi teknik olarak mümkün değildir.

En basit şekliyle, bir websayfasının ekranımıza gelebilmesi için kendi bilgisayarımızdan bir bilgi talebi gönderilir. Bu talep de normal olarak kullanıcının fiziksel bir hareketiyle tetiklenir. Gönderilen talebe karşılık web sayfasının içeriği kullanıcının ekranına gelir.

Bu bağlamda gizli video chat odalarının aleniyet tanımına girmediğini düşünüyorum.

Birebir msn görüşmelerinde zaten hiç bir aleniyet olmamakla beraber, bir çok kullanıcının bağlı olduğu chat odalarında da bir arz / talep durumu söz konusu olduğu için yine bu durum bence aleniyet tanımına girmiyor. Bu tiyatro oyunlarındaki çıplaklık (sanat amaçlı) ya da gece kulüplerindeki erotik şovlarla (eğlence amaçlı) aynı bağlamda değerlendirilmelidir. Gece kulüplerindeki erotik şovlar yasal mı bilmiyorum, o konuyu siz değerli avukatlarımızın yorumuna bırakıyorum.

Lakin bu durumda yine konu 18 yaş sınırında takılıyor. Eğer web sayfalarındaki "18 yaşından küçükler girmemelidir" uyarısı kanunen yeterliyse, bu da hukuki sorunu ortadan kaldırıyor.

Kişisel olarak sanal cinsellik uygulamalarını desteklemiyorum, ama yasaklanmasının da insan haklarına aykırı olduğunu düşünüyorum.

Web sayfası engellenmesi ya da çocukların internet kullanımının teknik olarak kontrol edilememesi yüzünden insanlara gereksiz cezalar verilmesi yerine, bir an evvel kimlik doğrulaması, yaş tespiti gibi gelişmiş teknolojilerin geliştirilmesinin gerektiğini düşünüyorum.

Nitekim, bazı web sitelerinde kimlik doğrulaması kredi kartı bilgileri alınarak kısmen yapılabiliyor.

Okuduğunuz için teşekkür ederim...