+ Konuyu Yanıtla
1 / 2 Sayfa 12 SonSon
1 den 10´e kadar toplam 15 ileti bulundu.

Konu: İnsan kaynaklarına dair bir soru

İnsan kaynaklarına dair bir soru Hızlandırılmış Mobil Sayfa Sürümü (AMP)
    Nerede
    Turkiye.
    İletiler
    2.302
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı İnsan kaynaklarına dair bir soru

Bir banka sinavi icin sinava cagrildim.

Sinavdan sonra gorusmeler basladi ve en son girmis oldugum mulakkatta bana haber vereceklerini soylediler.
    Bu arada bir calisan oldugum icin calismakta oldugum is yerime de dogruyu soylemek zorundaydim.
    Bastan sona kadar ki gelismeleri calismakta oldugum is yerimle paylastim ve hakli olarak onlarda eleman arayisi telasina dustuler her ne kadar belli degil demis olsam da...

Sinav ve gorusmelerim cok iyi gectiginden ayrica benden daha iyi birileri olduguna inanmadigim icin kesin cagrilirim korkusuna bile kapildim cunku yapmakta oldugum isimi zaten seviyorum fakat ben o kadar zaman ayirdim isimi tehlikeye atmis oldum vs vs

Aslinda benim acimdan neden olumlu olmadigini da tahmin edebiliyorum cunku en son mulakatta ki bir soruya `` son 5 yil hedefi seceneklerinden uzmanlik`` diye cevaplamistim

Megersem karsimdaki uzman yardimcisi imis.

Olumlu veya olumsuz haber veririz dedikleri halde neden hic bir cevap vermediler? Vermeleri gerekmez miydi?
    Bu arada bas vuruyu ben yapmamistim.

Gelecek olan yanitlara simdiden tesekkur ederim

Saygilarimla

Hukuki NET Güncel Haber

İnsan kaynaklarına dair bir soru konulu yargıtay kararı ara
    İnsan kaynaklarına dair bir soru konulu hukuk haber

2. # Nedir?
    Tavsiye Soru Cevap
    Nerede
    Avukat Dünyası
    İletiler
    Ne kadar?

İletiler
    2
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Re: İnsan kaynaklarına dair bir soru

nasıl bir yanıt bekliyorsunuz sn deniz.? işinizden memnun olduğunuz halde başka bir iş görüşmesine gitmişşsiniz.üstelik bunu da çalışmakta olduğunuz işyerindeki yetkililere bildirmişsiniz.işler karışmış tabii.buraya kadar işler sizin sayenizde karışmış.

gelelim sizinle iş görüşmesi yapan firmaya;

iş görüşmesi tamamiyle bir fiyasko ve acemice anladığım kadarıyla.hiç profesyonelce yapılmamış. işe alım sürecinin o kadar önemli noktaları var ki şimdi burada sıralayamayacağım.

kısaca; sizinle iş görüşmesi yapan kişi önce kendini tanıtmalı,şirketteki pozisyonundan bahsetmeli ve işe alım sürecinin termininden, işleyişinden bahsetmeliydi.ayrıca kendisinin iletişim bilgilerini de size vermeliydi.
    anladığım kadarıyla bunların hiç birisi olmamış.
    bir de sizin çalıştığınız işyerine bu durumdan bahsetmeniz herşeyi birbirine bindirmiş.

size yardımcı olabilecek tek kişi şu anda çalıştığınız işyerinizdeki patronunuz.bu durumu anlayışla karşılarsa işinize devam edersiniz.
    siz de yeni bir iş arayışına giderken daha özenli davranırsınız.şunu unutmayın iş görüşmelerinde sorulan soruların doğru cevapları şirkette,görüşmeyi yapana/yapanlara ve aranılan pozisyona göre değişir.artık iş görüşmesinde tecrübeli sayılırsınız

saygılarımla
    Konu süvari tarafından (05-02-2007 Saat 16:51:30 ) de değiştirilmiştir.

Nerede
    İstanbul / Beyoğlu
    İletiler
    3.411
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Profesyonel iş yaşamı, şu anlattığınız örnekteki gibi çetrefilli durumlarla dolu...

Arkadaşınız çok iyi niyetle bence çok doğru birşey yapmış, yeni iş arayışını çalıştığı şirketle paylaşmış. Bu bildirimin Kanun'un sınırladığı asgari sürelerden çok daha önce olması, çalışanın dürüstlüğünü ve iyiniyetini gösterir. Ben işvereninin yerinde olsam bu dürüstlük ve iyiniyeti karşılıksız bırakmazdım ve hiçbir şey olmamış gibi , arkadaşınızın çalışmasına devam etmesini sağlardım. Bu arada işvereni olarak arkadaşınızı yeni bir iş aramaya iten nedenleri de tahlil ederdim.

İnsan Kaynakları Departmanları açısından konuya bakıldığında; özellikle tanınmış,markalaşmış, büyük şirket ve işletmelerde, bir pozisyon için personel arayışına çıkıldığında, çeşitli kanallardan pozisyonla ilgili-ilgisiz 1000'lerce başvuru almak mümkün... Aslolan her başvuruyu yanıtlamak olmakla birlikte, özellikle fazla başvuru alan şirketlerde İK departmanları gelen CV'leri bir ön değerlendirmeye tabi tutup, pozisyonun asgari gereklilikleri ile dahi örtüşmeyen başvuruları değerlendirmeye almazlar. Bu adayların herbirisine tek tek geri dönüş pratik olmaması yanında zaman zaman mümkün de değildir.Daha sonraki aşama varsa sınav ve yüzyüze görüşmelerdir. İşte bu noktaya kadar gelebilmiş adaylara , sonuç olumsuz da olsa, en azından iki satırla da olsa bir geri dönüş yapılması, etik, mesleki bir gereklilik ve firmanın imajı için bence çok önemli bir davranış biçimidir.

Zira iş görüşmeleri, İK departmanları için sadece istenilen yeterlilikte elemanları firmaya dahil etmek olarak algılanmamalı, firmaya dahil edilmeyen adaylar için firmanın imajı korunmalı, işe alım uygulamaları ile toplumda bir anlamda firmanın fahri çalışanları yaratılmaya çalışılmalıdır.

Arkadaşınızın 5 yıl sonraki hedefinin uzmanlık olması ve mülakatta karşısında bir uzman yardımcısının bulunması nedeniyle, tüm nitelikleri firma ile uyumlu iken işe alınmamış olmasını gerçekçi bulmadığımı (arkadaşınızın anlatımı açısından değil, işe alınmama nedeni açısından) düşündüğümü belirtmem gerekir. Eğer gerçekten böyle bir nedenle doğru personel işletmeye katılamadı ise, bunun da Bankanın üst yönetiminin önemli bir sorunu olduğu açıktır.

Selamlar,

Nerede
    istanbul, kadiköy, Türkiye.
    İletiler
    5.539
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Kaldı ki bir bankada uzman yardımcısı bir adet değildir. Muhtemelen ya değerlendirme sonuçlanmadı yada farkına varılmayan başka bir sorun çıktı...
    Bir şirkette çalışırken başka bir şirketle iş görüşmesine gitmek ve bunu yönetimle paylaşmanın kötü değil çok erdemli bir davranış olduğuna inanıyorum.
    Eğer çalışılan iş yerindeki veriminiz ve pozisyonunuzun hakkını vererek yapıyorsanız bir sorun çıkacağını sanmıyorum. Hatta işveren durumunda olan patronunuzun niçin işten ayrılmak istediğinizi düşündüğümü bile belirtebilirim.
    Buraya kadar dürüstçe getirilen bir durumun dürüstçe sonlandırılmsı gerektiğini düşünüyorum. O da şudur patronunuzla randevu alıp konuşmanız. Uzmanlık pozisyonu için müracaat ettiğinizi hedefinizin büyük olduğunu ancak işyerinizi sevdiğinizi belirtmeniz bence yeterli olacaktır. Muhtemelen çalıştığınız iş yerinin hacmine göre bir değerlendirme yapacaktır patronunuz. Yetişmiş elemanların kolay yetişmediğide ayrı bir gerçektir...

Nerede
    Turkiye.
    İletiler
    2.302
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı Harun Gür rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    İşte bu noktaya kadar gelebilmiş adaylara , sonuç olumsuz da olsa, en azından iki satırla da olsa bir geri dönüş yapılması, etik, mesleki bir gereklilik ve firmanın imajı için bence çok önemli bir davranış biçimidir.

Zira iş görüşmeleri, İK departmanları için sadece istenilen yeterlilikte elemanları firmaya dahil etmek olarak algılanmamalı, firmaya dahil edilmeyen adaylar için firmanın imajı korunmalı, işe alım uygulamaları ile toplumda bir anlamda firmanın fahri çalışanları yaratılmaya çalışılmalıdır.
    Ogrenmek istedigim nokta bu idi, bende boyle olmasi gerektigini dusunuyordum. Yanilmamisim...

Aslinda bana gore, ise alinmamamin iki nedeni olabilirdi o da
    ise hemen baslama zamani ile ilgiliydi ki,
    is yerimin haberdar oldugunu dolaysiyla calisiyor olmamin buna bir engel teskil etmeyecegini ve hemen baslayabilecegimi de dile getirmistim.
    Kendimce neden olabilecek ikinci sebebi eledim ama o da bir neden olabilir , fakat son gorusmede en cok 'uzman' yaniti uzerinde cok durmuslardi. ''Cok iddiali olmuyor mu bu dedigin " diyerek.. Kendime guveniyordum ve hala da dort secenekten secebilecegim en dogru yanitti benimkisi diye dusunuyorum.

Bu arada calismakta oldugum ve ilk isim olan is yerimle herhangi bir sorun yasamadim, yasamiyorum ama yasayabilirdimde..
    Isverenimiz ayni zamanda emekli bir egitmen oldugundan hep yukselmemizi ister ve hatta kendileri dahi ''yukselebileceginiz bir is imkaniniz olursa hic kacirmayiniz'' demistir.

Benim deginmek istedigim ben yine bu is gorusmelerine bulundugum ilde katilma sansina sahiptim ama diger insanlar baska baska sehirlerden binbir guclukle ve masrafla katilmis oldular. Hic degilse son mulakatlara (ki en son dort kisi kalmistik ) kalanlara olumlu veya olumsuz bir cevap verebilirlerdi.

Yanitlar icin tekrardan cok tesekkur ediyorum, daha daha bilemediklerimide ogrenmis oldum. Sag olun, var olun...

Umarim bu forum, bir mesaj olarak ilgili yerlere gider...

Saygilarimla.
    Konu deniz02 tarafından (05-02-2007 Saat 22:00:01 ) de değiştirilmiştir. Sebep: kelime hatasi

İletiler
    23
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Smile Re: İnsan kaynaklarına dair bir soru

Öncelikle üzülerek işe başvurunuzun onaylanmadığını iletmek isterim.Bir İK'cı olarak size yorumum tuhaf gelecektir ancak suan yapılması en mantıklı olan yolda budur,zira ben suan çalıştığım kurumla sözleşmemi bu yolla imzaladım ve suan iki taraf içinde yararlı bir süreçteyiz.
    Önerim onlar sizi aramıyorsa siz onlara gidin,gidin ve bu işi istediğinizi,yapabileceğinizi onlara anlatın.İnanın İK departmanı olarak bizler işi ençok isteyen kişileri tercih etmeye(tabi gelişim süreçleri ve referansları destekliyorsa) çalışıyoruz.
    Saygılarımla.

Nerede
    İstanbul / Beyoğlu
    İletiler
    3.411
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Yeni işverenin sorumluluğu
    MADDE 23. - Süresi belirli olan veya olmayan sürekli iş sözleşmesi ile bir işverenin işine girmiş olan işçi, sözleşme süresinin bitmesinden önce yahut bildirim süresine uymaksızın işini bırakıp başka bir işverenin işine girerse sözleşmenin bu suretle feshinden ötürü, işçinin sorumluluğu yanında, ayrıca yeni işveren de aşağıdaki hallerde birlikte sorumludur:
    1. İşçinin bu davranışına, yeni işe girdiği işveren sebep olmuşsa.
    2. Yeni işveren, işçinin bu davranışını bilerek onu işe almışsa.
    3. Yeni işveren işçinin bu davranışını öğrendikten sonra dahi onu çalıştırmaya devam ederse.
    isyerimin haberdar oldugunu dolayisiyla calisiyor olmamin buna bir engel teskil etmeyecegini ve hemen baslayabilecegimi de dile getirmistim.

Küçük bir ihtimal de olsa şeytan ayrıntıda gizli olabilir mi?

Nerede
    Turkiye.
    İletiler
    2.302
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Onaylanmadigini tahmin edebiliyorum Sayin seaways,
    uzerinden bir ay gecti,
    sinav ve gorusmeler derken bir ayim da oyle gecmisti.
    Ben referanslarimi hic dusunmezken ne kadar olumlu yonde oldugunu onlar kendileri soylediler..

Sayin Harun Gur bu konuda gereken bilgiyi vermis, benim derdim neden her halukarda cevap vermedikleridir. Kendi yararlari disinda birde Insani insan yerine koymak ve saymak vardir oyle degilmi ! Asil beni uzen nokta budur.

Yanit icin tesekkur ederim.

Küçük bir ihtimal de olsa şeytan ayrıntıda gizli olabilir mi?
    Seytan? tam olarak anlayamadim ama kimbilir belkide oyledir, ben tahmin ettiklerimi soyledim fakat onlara gore baska bir nedeni de olabilir, muhakak ki..

İletiler
    23
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Sizi anlıyorum,takdir edersinizki geri dönüş yapılmayışı hiçte ahlaki değil ve siz bu durumun hesabını pektabi ilgili kişilere sorabilir hakkınızı arayıp, düşüncelerinizi paylaşabilirsiniz.Ancak suan işinizin sallantıda olmasınıda dikkate alacak olursak bu durumu lehinize çevirmenizde mümkündür.Bunu paylaşmak istemiştim.Ancak bir yanlış anlaşılmaya neden olmakta istemem ancak genede kendileriyle görüşüp durumu lehinize çevirmeyi denemelisiniz diye düşünmekteyim.
    Saygılarımla

Nerede
    Turkiye.
    İletiler
    2.302
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Yardimlariniz icin tesekkur ederim Sayin seaways,
    boyle bir hakkim varsa bile tekrar aramayi dusunmuyorum cunku
    ben calismakta oldugum is yerime de kesin ve net bir cevap vermek zorunda oldugumdan son gorusmeden bir hafta sonra aramistim, '' biz size geri doneriz'' diye, yine ayni cevabi almistim. Hatta maasi da o gun ogrenmis olacaktim ve ben de kesin kararliysam eger , sozlesme yapilacagini belirtmislerdi.

Bir de bir onceki iletinizde soyle bir durum olabilecegini soylemissiniz
    iş görüşmesi tamamiyle bir fiyasko ve acemice anladığım kadarıyla.hiç profesyonelce yapılmamış. işe alım sürecinin o kadar önemli noktaları var ki şimdi burada sıralayamayacağım.
    Ben gorusme detaylarina girmeye gerek gormedigim icin siz boyle dusunmus olabilirsiniz ama kesinlikle ciddi ve olmasi gerektigi gibi idi tum gorusmeler ve sinav.

Saygilarimla.

+ Konuyu Yanıtla
1 / 2 Sayfa 12 SonSon

Bu sayfada bulunan kavramlar: