Merhaba,

Hergün web üzerinden gelen ziyaretçi sorularını yanıtlamak durumunda olduğumdan, sabrınızın tükenmemesi dileğiyle merhaba.

Kısaca:
Ben, Türkiye Cumhuriyeti, eşim hem Alman hem T.C. vatandaşı bir bayan. Altı yıl önce İtaya'da evlendik. Şu anda dört yaşında olan kızımız dünyaya geldikten bir iki ay sonra eşim, doğum sonrası sendromlar/sıkıntılar nedeniyle ailesinin yanına dönme isteğinde bulundu ve o sırada bulunuduğumuz Türkiye'den, çocukla beraber ayrıldı.

Dört yıla yakın zamandır, ayrı yaşıyoruz. Bu kez İsviçre'de geçici bulunduğumdan ayda bir defa kızımı görmek üzere yanlarına gidiyorum ve üç buçuk yıldır, gönüllü bazda düzenli olarak "nafaka" ödüyorum.

Daha önce de var olan şiddetli geçimsizlik devam ediyor. Eşim bu kez, sürekli kira vermek yerine, ailesinin de kefil olması üzerine daire satın almayı planladığını bildirdi ve benden taleplerde bulundu.

Buna göre, Alman hukukuna göre -ki bunu da araştırmaya çalışıyorum- kendisi de çalıştığı halde benden, avukatıyla yazışmasını göstererek aylık 2.200.- EURO'ya yakın nafaka talep etti. Bu hesaba göre, çocuk için 330 EURO kalanı ise eşin yaşaması için ödemem gereken rakammış (!).

Bu talep, fiilen ayrı yaşamayı yasal boşanma davası ile "düzene sokmak" düşüncesini hayata geçirmeyi istememe vesie oluyor.

Benim T.C., eşimin hem T.C. hem Alman vatandaşı olması, evliliğin İtalya'da gerçekleştirilmesi (bunun geçerli veya önemli olmadığını forumdaki yazılardan öğrendim) bende tereddüt oluşturdu. Ek olarak elbette ki, televizyonlardan bildiğim, yakın çevremden duymadığım üzere kimsenin Almanya'da 2.200.- EURO nafaka ödemediği gerçeği, sinirlerimi bozmaktadır.

Kaldı ki, yakın bir zamanda Türkiye'ye döndüğümde alacağım aylık ücret, şu anda gönüllü olarak ödediğim nafakayı karşılamak bir yana, muhtemelen benim de ailemden yardım alarak geçinmeme neden olacaktır.

Bu nedenle, Türkiye'ye dönmeden (salık verilirse), değilse Türkiye'ye döneceğim yaz aylarında boşanma davasını açmak istiyorum. Ne yazı kı böylesi durumlarda yaşanan ve yaşamayı istemediğim bir şekilde, kızımın öne sürülmesi de can sıkıcı. Ancak, 2.200 EURO'luk bir nafaka hesabını da, özür dileyerek, kan emicilik olarak görüyorum.

Tavsiyeleriniz için şimdiden teşekkür ederim.