+ Konuyu Yanıtla
1 / 3 Sayfa 123 SonSon
1 den 10´e kadar toplam 27 ileti bulundu.

Konu: Atatürk ile İnönü hiç ters düşmediler mi?

Atatürk ile İnönü hiç ters düşmediler mi? Hızlandırılmış Mobil Sayfa Sürümü (AMP)
    Nerede
    Turkiye.
    İletiler
    8
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Atatürk ile İnönü hiç ters düşmediler mi?

Atatürk ile İnönü'nün 1928-38 arası siyasi açılardan bazı konularda ters düştükleri söylenir.
    Para kolleksiyonumda tarihlere bakarken dikkatimi çekti 1942-48 arası basılan banknotlarda Atatürk'ün resmi paralara hiç konmamış, doğrusu şaşırdım .
    İsmet İnönü Ataya ihanet mi etti ????

İSMET İNÖNÜ

kendi resmi ile para bastırmıştır...

devletçilik ile liberalizm konusunda araları açılmış olsa da atatürkün yakın arkadaşıdır. devlet yönetiminde askerlikte olduğu kadar iyi değildir, Atatürk gibi düşünce adamı olmadığı için üretmemiş sadece yapılanları korumaya çalışmıştır, ikinci dünya savaşına girmememizi sağlamış ancak ekonomik buhrana engel olamamış bu sebeple rakiplerince suçlanmıştır. zaten bu savaştan 5 yıl sonra cumhuriyet halk fırkası seçimleri kaybetmiştir.

hatay olayında pasif kaldığı için atatürk tarafından topa tutulan, hatta atatürk istanbul'dan hataya giderken trene eskişehirde katıldıktan sonra hakarete varan çok sert tartışmaların geçtiği rivayet edilen kurtuluş savaşının ikinci adamı.lozan görüşmelerinde türkiye yi temsil eden heyetin başkanlığını da yapmıştır ve burda vermeye mecbur kalınan bazı ödünler yüzünden (bkz. adalar) hala eleştirilmektedir

inönü açık bir şekilde kürtlüğünü beyan etmemiştir ama kürt olduğunun bilinmesi için kendi beyanatına gerek yok. sülalesinin kökeni incelendiğinde kürtlüğü apaçık bir şekilde ortaya çıkıyor.

kürt ismet ne türkiye'nin kuruluş aşamasına kadar olan bölümde, ne de kurulduktan sonra rol oynamıştır. kurtuluş savaşı'na kendi isteğiyle katılmadığı biliniyor. zoraki katıldığı savaş boyunca cepheye gitmemiş, düşmana tek bir kurşun sıkmamıştır. kumandasındaki ordu cephede savaşırken kendisi masabaşında oturmuş, iş bittikten sonra da astlarının zaferini sahiplenmiştir.

rahmetli Atatürk'ün ömrünün son 7-8 yılında kürt ismet'i sofrasına dahi oturtmayarak tamamen dışladığını unutmamak lazım. büyük türkçü mareşal fevzi çakmak paşa da aynı şekilde davranmıştır.

Hukuki NET Güncel Haber

Atatürk ile İnönü hiç ters düşmediler mi? konulu yargıtay kararı ara
    Atatürk ile İnönü hiç ters düşmediler mi? konulu hukuk haber

2. # Nedir?
    Tavsiye Soru Cevap
    Nerede
    Avukat Dünyası
    İletiler
    Ne kadar?

Nerede
    İstanbul, Sarıyer, Turkiye.
    İletiler
    5
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı

Aaaaaa bize tarih diye başka şeymi okuttular senelerce.

Nerede
    Turkey.
    İletiler
    89
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı

Diyelim ki ters düştüler, ne olmuş?Önemli olan Türkiye Cumhuriyeti için mücadele etmiş olmaları değil midir?

Aynı aile bireyleri dahi zaman zaman ters düşerler ama ailenin başına bir şey gelmesini, ailenin dağılmasını asla ama asla istemezler. Bundan farklı sonuçlar çıkarmanın, durduk yerde Türk-Kürt düşmanlığı yaratmanın (Atatürk'ü de alet ederek) ne alemi var şimdi?

Nerede
    Adana, Seyhan, Turkey.
    İletiler
    2.930
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı

Sayın "tarihe meraklı"
    İsmet İnönü hakkındaki değerlendirmelerinizin objektif ve seviyeli olmadığı kanısındayım. Bizim yakın tarihimizin
    objektif olarak henüz yazılmadığı, yazılanların da yetesiz ve taraflı olduğunu ben de düşünüyorum. Ama bu düşüncem, İnönü gibi bir devlet adamı hakkında densizce konuşmayı gerektirmez.

İnönü ile Atatürk'ün son zamanlarda arasının açık olduğu doğrudur. Bu husus bir çok kitapta, özellikle de o döneme ilişkin anı kitaplarında yer alan bir gerçektir. Ama bu İnönü'nün kötü ya da yetersiz olduğu anlamına gelmez. Atatürk'ün dünya konjoktürüne bağlı olarak devletçi siyaset takip ettiği dönemde İnönü Başbakan olmuştur. Liberal dönemde de Bayar Başbakan olmuştur. Bu durum, Atatürk'ün pragmatik yönünü gösterir. İnönü'yü tamamen gözden çıkardığı anlamına gelmez. Nitekim son günlerinde İnönü ile arası iyi olmamasına rağmen, vasiyetnamesinde İnöünü'nün çocuklarının tahsil masraflarına yer vermiş olduğu gerçeğini nasıl izah edeceksiniz?

Nitekim, Atatürk'ün vefatından sonra cumhurbaşkanının kim olacağı gündeme geldiğinde hem Bayar ve hem de Fevzi Çakmak İnönü'nün Cumhurbaşkanı olmasını istemişler ve bunu da sağlamışlardır. Oysa siz Fevzi Çakmak'ı yücelten, İnöünü'yü ise aşağılayan bir tavır içindesiniz. Peki, F. Çakmak'ın bu tavrını nasıl izah edeceksiniz?

İnöünü döneminde halkın ekonomik krizden çok çektiğini biliyoruz. Ama o dönemde tüm dünyanın ekonomik kriz içinde olduğunu iktisat tarihlerinde hiç okumadınız mı?

İnönü için "kürt İsmet" ve Fevzi Çakmak için "büyük türkçü" gibi etnik temelli kavramların etnisiteyi ön plana çıkarmaya çalışan seviyesiz ve tarihi gerçeklerden uzak değerlendirmeler olduğunu izaha dahi gerek yok. İsmet İnönü'nün kürt olup olmamasının hiç bir önemi yoktur. Çünkü İsmet Paşa hiç bir zaman kürtlüğü ile gündeme gelmemiştir. Şayet "kürtçlüğü" ima ediyorsanız o yönde de hiç bir gayreti olmamış, tam tersine kürtçülerele mücadeleri olmuştur.

Fevzi Çakmak'ın da büyük bir asker olduğunu biliyoruz da büyük bir türkçü olduğunu sizden duydum. Hiç bir objektif bilimsel yayında Fevzi Çakmak'ın türkçü olduğuna değinilmez.

İnsanları etnik kökenine göre değerlendirmek bir ilkellikten başka bir şey değilidr. Anadolu'da saf ırk bulmanın zor olduğunu düşünüyorum. Kaldı ki insanlar etnik kökenlerini (ırklarını) kendi özgür irtadeleri ile seçemezler. Kendilerinin seçmedikleri bir şeyden dolayı onları aşağılamanın ne kadar saçma olduğu ortada.. Siz Türk değil de Çingene olarak da dünyaya gelebilirdiniz. O zaman sizi çingene diye aşağılamamız mı gerekirdi? Ben aşağılamazdım, çünkü bence insanlar etnik kökenine göre değil, meziyetlerine göre değerli ya da değersizdir.

Mehmet Akif Ersoy'un bir Arnavut olduğunu biliyor musunuz? Osmanlı padişahlarının çoğunun annesinin rum, rus, italyan, ukraynalı olduğu gerçeğine ne diyeceğiz? Çok övündüğümüz Fatih Sultan Mehmet'in annesi türk müydü? Ne yapalım? M. Akif'i, Fatih'i tarihten ve defterden silelim mi?

Siz bence daha objektif, daha bilimsel eserler okuyun ve tarih merakınızı, Kadir Mısıroğlu ve cevat Rıfat Atılhan gibi taraflı ve oldukça sivri (radikal) yazaraların görüşlerinden kurtarın.

Kolay gelsin. Selam ve saygılar.

Nerede
    Bursa, Türkiye.
    İletiler
    2.735
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı

Sayın Tarihe meraklı,
    en azından aldığınız nick gereği, tarihten alıntılar yapsaydınız? Görüşleriniz doğru ya da yanlış tartışılabilirdi. Ama bir forum sayfası açıp, sazzle, tainakan,markrenton gibi sahte isimlerin hiç bir tarihsel ve bilimsel temele dayanmayan küfür tarzı yazılarını ardarda ekleyip buraya yazmazdınız.
    1929 büyük bunalımının tüm dünyada hüküm sürdüğünü, asgari eğitim almış olan herkes bilir. Hemigvay'ın ölümsüz eser GAZAP ÜZÜMLERİ bu bunalımı anlatır. Bu bunalım, ekonımi kitaplarının temel konusudur. Ama siz, İnönü, buhrana engel olamadı diye yazabiliyorsunuz. Pardon başkalarının yazdığını kopyalayıp yapıştırıyorsunuz.
    Sayın Bilgili, Osmanlı padişahlarının çoğunun annesinin yabancı olduğunu belirtmiş. Evet çoğunun annesi türk değildi. Sadece Osmanlı devletinin Kurucusu Osman Gazi nin annesi türk tü. Diğer hiç bir padişahın annesi türk değildi. Böyle düz bir mantıkla bakarsak, işimiz gerçekten zor. Cemal Paşa Gürcüydü, Özal Kürttü, Mehmet Akif Arnavuttu falan. Hayır sayın meraklı. Öncelikle Türk olmanın ırk esasına dayanmadığını öğrenmeniz gerekiyor.
    Lütfen bundan sonra yazdıklarınızda biraz dikkat ve gerçeklik olsun

Nerede
    ankara, Turks and Caicos Islnd.
    İletiler
    110
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı

Bu engin tarih bilgisinin kaynağını merak ediyorum.

hatta atatürk istanbul'dan hataya giderken trene eskişehirde katıldıktan sonra hakarete varan çok sert tartışmaların geçtiği rivayet edilen kurtuluş savaşının ikinci adamı
    Burada rivayete itimat, Bursa nutkundaki yazısında nutku külliyen rivayet diye inkar.

Özellikle tarih hakkında yazıyorsanız ve yazdıklarınız yayınlanmış eserlerle desteklenmiyorsa, kaynak ise hiç verilmiyorsa şarlatanlıktan başka şey değil yapılan.

Nerede
    istanbul, kadiköy, Türkiye.
    İletiler
    5.539
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı

Atatürk ile İnönü ters düşmüşler midir ? Evet düşmüşlerdir ... Zaten düşmeselerdi ikisi bir olurdu. Doğaya aykırı Ama bilinen gerçek şudur ki fikir ayrılıkları yaşamışlardır. Değerlendirmeleri farklıdır bazı olaylarda ama asla kavga etmemiş hakaretleşmemişlerdir.
    Bence burada ki hata tarih boyunca şuradan kaynaklanmaktadır. Kişiler Atatürk ile İnönü kıyaslamasına gitmek gibi bir hata yapmıştır. Kıyaslanma çok hatalıdır. Özellikle Atatürk gibi Baskın bir kişilikle kıyaslanmak ona göre değerlendirilmek kişiler için başlamadan kaybetmektir.
    İsmet İNÖNÜ nün kürtlüğü ise ispatlasa ispatlasa kürt hakları diye bağrışıp duran onu savunduğunu iddia eden sefil PKK nın yalanını ortaya çıkaracak en güzel örnekleme olmaktan öteye gitmez... Ezilen Kürtlerden size göre ' Kürt İsmet' diye adlandıranı bu ülkenin siyasi tarihinin en önemli simalarından olmuş 2. adam denilmiş çok uzun süre başbakanlık ve Cumhurbaşkanlığı yapmıştır.
    Zaten bu yazınızla bir önceki yazınızı okuyunca boşuna yazdığımı anladım. İkisi bir birinin amma tersi... Amaç farklı sanırım...

Nerede
    Turkiye
    İletiler
    1.350
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Cevap: Atatürk ile İnönü hiç ters düşmediler mi?

İsmet İnönü’yü anmak

Milliyet - Taha Akyol / 26 Aralık 2009

GENELKURMAY Başkanı Org. Başbuğ’un Atatürk’ten başka İnönü, Karabekir ve Çakmak’ı da anma kararını fevkalade isabetli buluyorum. Dün İnönü’yü anmak için Genelkurmay’ın düzenlediği paneli izledim.
    Konuşmacılardan Bilal Şimşir, Atatürk’ün Batı ittifakını, İnönü’nün Batı demokrasisini seçtiğini diplomatik belgelerle anlattı, ‘Batı karşıtı Atatürk’ efsanesinin geçersizliğini ortaya koydu.
    Konuşmacılardan İsmet Paşa’nın kızı Özden Toker’in “Aile reisi İnönü” konusunda anlattıklarını yeni nesillerin mutlaka öğrenmesi gerekir diye düşünüyorum.

‘Şımarık çocuklar’
    İsmet Paşa çocuklarına daima tevazu ve dürüstlük tavsiye ediyor. Genç İsmet, Babıâli ve Saray erkânının şımarık çocuklarını görmüş, yüksek makamların tevazu gerektirdiğini idrak etmiştir. İşte Milli Şef İnönü’nün, 19 yaşındaki oğlu Ömer’e yazdığı 29 Mart 1943 tarihli mektuptan birkaç satır:
    “Canım oğlum Ömer’im
    Benim çocukluğum imkânsızlıktan dolayı mahrumiyet içinde geçmişti. Senin gençliğin, imkânlardan kendini mahrum edeceğin için mahrumiyet içinde geçecek. Vazifenin gereklerini her şeyin üstünde tutan bir yolun yolcularıyız. Baban bu yolun üzerinde yürümekten zararlı çıkmadı. Oğlum da aynı yollardan geçsin dilerim.”
    Gerçekten İnönü ailesi hiç şımarmadı, daima mütevazı ve vakur kalmayı bildi...
    Yeni nesil bu yüksek aile ahlakını iyi tanımalıdır.

İnönü’yü okumak
    Ben İnönü’nün siyasi çizgisini paylaşmam ama İsmet Paşa’nın yüzyılı kapsayan büyük bir kitap olduğunu, o kitapta öğrenecek çok şeyler bulunduğunu bilirim.
    İnönü’ün Hatıralar’ı ile iki yıl önce yayımlanan Defterler’i yakın tarihimizin en önemli kaynaklarındandır. Atatürk’ün ve Karabekir’in yazdıklarıyla birlikte okumak gerekir.
    İnönü “İkinci Adam”dır ama kesinlikle kuvvetli bir kişiliktir. İnönü’nün 11 Kasım 1938’de Cumhurbaşkanı seçildikten sonra ayrı bir deftere, Atatürk’le arasının neden açıldığını yazarak tarihe not bırakması dikkat çekicidir. Şubat 1939’da yazdığı uzun notta “Bu kavgada haksızlık, esasında Atatürk’ündü. Tatbikatta idaresizlik ve haksızlık ikimiz arasında bana düştü” diyor.
    Siyasi düşünce tarihimiz bakımdan önemli bir not daha; İnönü Defter’in 26 Temmuz 1966 günlü sayfasına şunu yazmış: “Devletçilik, bitti.”

İnönü’den bugünkü liderlere
    İsmet Paşa’nın Defterler’inden birkaç notu bugünkü liderlere ‘ders’ olarak iletmek istiyorum.
    Evvela Kürt sorununun ne kadar ‘derin’ olduğu... Temmuz 1935’te Doğu illerimizi gezen Başvekil İsmet İnönü, 9 Temmuz Salı günü defterine şunları yazıyor:
    “Kürt meselesi vardır. Siyasi olarak sindirilmiştir. Ama vardır...”
    İnönü’nün 6 Şubat 1971 günlü notu da şöyle:
    “Erzurum’da Kürtçüler Dev-Genç olarak yakalanmıştır.”
    Ve siyasette kavgadan sakınmak...
    Ana muhalefet lideri İnönü 10 Kasım 1966 günlü notunda, Anıtkabir’de Başbakan Demirel’le yan yana yürüdüğünü vurguluyor... Büyük Sinema’daki anma toplantısında yapılan kavgacı konuşmaları ise şöyle eleştiriyor:
    “Büyük sinema: Konuşanlar: Yücel Akıncı, Mucip Ataklı, İlhami Soysal, İlhan Selçuk, Muammer Aksoy. Hepsi birbirinden ölçüsüz, sert. En son ben (konuştum).
    Demokrat rejimdeyiz. Uzlaşma var. Düşmanlık yok.”
    Evet, bugünkü liderlerin dikkatine!..

Nerede
    TÜRKİYE
    İletiler
    474
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

İsmet İNÖNÜ' yü rahmetle anıyorum.. Erdal İNÖNÜ' yü de aynı şekilde..

Atatürk ile fikirlerinin çeliştiği malum..

Kişisel olarak ben bunu; iki güçlü kişiliğin fikir ayrılığına bağlıyorum..İki zeki, akıllı ve vatansever insan..

Onlara minnet borçluyuz..

Nerede
    Turkey.
    İletiler
    427
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Her zaman

Her yerde

Her şartta

ve bıkmadan usanmadan

İNÖNÜ'nün

emperyalizmle mücadelemizde yenilgimizi hazırlayan

bir Serv gibi

ikili anlaşmaların önünü açan ve

bu halkın yıllar önce vermiş olduğu onurlu mücadeleyi satan biri

bir KÖK HÜCRESİ olduğuna inanır ve

HAYKIRIRIM...

Şimdilerde bu zatın kimler tarafından savunulduğunu görmemiz

onları değil

yazık ki bizim HAKLILIĞIMIZIN kanıtıdır...

VESSELAM!

+ Konuyu Yanıtla
1 / 3 Sayfa 123 SonSon

Bu sayfada bulunan kavramlar: