+ Konuyu Yanıtla
1 / 3 Sayfa 123 SonSon
1 den 10´e kadar toplam 24 ileti bulundu.

Konu: Özlü sözler - Öyküler

Özlü sözler - Öyküler Hızlandırılmış Mobil Sayfa Sürümü (AMP)
    Nerede
    İstanbul / Beyoğlu
    İletiler
    3.411
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Özlü sözler - Öyküler

Japonya'da bir çocuk 10 yaşlarındayken bir trafik kazasi geçirmiş ve sol kolunu kaybetmiş.

Oysa çocuğun büyük bir ideali varmiş. Büyüyünce iyi bir judo ustası olmak istiyormuş.
    Sol kolunu kaybetmekle birlikte, bu hayali de yıkılan çocuğunun büyük bir depresyona girdiğini gören babası, Japonya'nin ünlü bir Judo ustasına gidip yapilacak bir şeyin olup olmadığını sormuş..
    Hoca: Getir çocuğu ..bir bakalim, demiş.
    Ertesi gün baba-oğul varmışlar hocanın yanına.. Hoca çocuğu süzmüs ve: Tamam demiş.. Yarın eşyalarını getir, Çalışmalara basliyoruz.
    Ertesi gün çocuk geldiğinde hocası ona bir hareket göstermiş ve "bu hareketi çalış" demiş.

Çocuk bir hafta aynı hareketi çalısmış.. Sonra hocasınin yanına
    gitmiş. Bu hareketi ögrendim baska hareket göstermeyecek misiniz?" diye
    sormuş.
    Hocanın cevabı: - Çalışmaya devam et olmuş...
    2 ay,3 ay,6 ay derken çocuk okuldaki bir yılını doldurmuş.. Çocuk bu bir
    yıl boyunca hep o aynı hareketi tekrarlamış.
    Hocanın yanına tekrar gitmiş: Hocam bir yıldır aynı hareketi yapıyorum bana baska hareket
    göstermeyecek misiniz?
    - Sen aynı hareketi çalış oglum. Zamanı gelince yeni harekete geçeriz..
    2 yıl ,3 yıl, 5 yıl derken çocuk judodaki 10. yılını doldurmuş.
    Bir gün hocası yanına gelip. ..."Hazir ol ! " demiş.. "Seni büyük turnuvaya yazdırdım. Yarın maça çıkacaksın!"..
    Delikanlı şok olmuş.. Hem sol kolu yok hem de judo da bildigi tek hareket var.
    Ünlü judocuların katıldığı turnuvada hiçbir şansının olmayacağını düşünmüş; ama hocasına saygısından ses çıkarmamış.
    Turnuvanın ilk günü delikanlı ilk müsabakasına çıkmış. Rakibine bildiği tek hareketi yapmış ve kazanmis. Derken.. ikinci ,üçüncü maç....çeyrek, yari final ve final...
    Finalde Delikanlının karşısına ülkenin son on yılın yenilmeyen şampiyonu çıkmış. ....
    Tam bir üstat, delikanlı dayanamayıp hocasının yanına koşmuş.. "Hocam hasbelkader buraya kadar geldik ama rakibime bir bakın hele.. Bende ise bir kol eksik ve bildiğim tek bir hareket var.. Bu kadar bana yeter.. Bari çıkıp da rezil olmayayım izin verin turnuvadan çekileyim.."
    - Olmaz demiş hocası. Kendine güven, çık dövüş. Yenilirsen de namusunla yenil.
    Çaresiz çıkmış müsabakaya. Maç başlamış. Delikanlı yine bildiği o tek hareketi yapmış ve tak.! Yenmiş rakibini şampiyon olmuş. Kupayı aldıktan sonra hocasının yanına koşmuş:
    -Hocam nasıl oldu bu iş? Benim bir kolum yok ve bildiğim tek bir hareket var.
    Nasıl oldu da ben kazandım ?
    -Bak oğlum 10 yıldır o hareketi çalışıyordun. O kadar çok çalıştın ki, artık yeryüzünde o hareketi senden daha iyi yapan hiç kimse yok.
    Bu bir,
    İkincisi de o hareketin tek bir karşı hareketi vardir. Onun için de rakibinin senin sol kolundan tutması gerekir.!
    Bunu anlatan kişi bir de şunu ekledi:

"İnsanlarin eksiklikleri bazen, aynı zamanda en güçlü tarafları olabilir: Ama yeter ki bu eksiklik kafalarında olmasin..!!"

ALINTIDIR

Hukuki NET Güncel Haber

Özlü sözler - Öyküler konulu yargıtay kararı ara
    Özlü sözler - Öyküler konulu hukuk haber

2. # Nedir?
    Tavsiye Soru Cevap
    Nerede
    Avukat Dünyası
    İletiler
    Ne kadar?

Nerede
    İstanbul / Beyoğlu
    İletiler
    3.411
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı

Eski bir öyküye göre, eski Çin'de bir efendi, sağaltıcılar (çare, iyileştirme) ailesinden bir hekime, bu sanatta aileden hangisinin daha hünerli olduğunu sormuş.

Adı Çin'de tıp bilimiyle özdeşleşecek kadar ünlenmiş olan bu hekim, şöyle yanıtlamış onu:
    "En büyük ağabeyim hastalığın ruhunu daha şekillenmeden görüp uzaklaştırır, bu nedenle adı evin dışına çıkmamıştır."

"Ortanca ağabeyim hastalıkları daha çok başlangıcında sağaltır, bu nedenle adı mahallenin dışına çıkmamıştır."

"Bana gelince, ben damarları deler, ilaçları yazar, tene masajlar yaparım, bu nedenle adım zaman zaman dışarı çıkıp efendilerin kulağına kadar ulaşır."

Zoru henüz kolayken tasarla, büyüğü henüz küçükken yap... Dünyanın en zor işleri henüz kolayken gerçekleştirilmeli, dünyanın en büyük şeyleri henüz küçüklerken yapılmalıdır. Bu nedenle bilgeler asla büyük olanı yapmazlar ve ululuklarına bu yolla ulaşırlar.

Sun Tzu

Nerede
    Turkiye.
    İletiler
    2.302
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı

Hobisinden yola çıktı, kendi işini kurdu

Hobi bahçeciliği alanında faaliyet gösteren Gardena-Dost#8217;un kurucusu Mine Salari Özkaya, hobisini işi haline getirmiş. 2000 yılında kurduğu işini kısa sürede büyütmüş. Şu anda şirketinin cirosu 5 milyon Euro.

İş hayatında, çalışıp, para kazanmak zorunda olan birçok insan sevmediği işleri yapmak zorunda kalıyor. Şanslı olarak nitelendirilen küçük bir azınlık ise hobilerini işleri haline getiriyor. Mine Salari Özkaya, hobisini iş olarak yapan şanslı insanlar arasında. Hobi bahçeciliği konusunda faaliyet gösteren dünyanın önemli şirketlerinden Gardena#8217;nın Türkiye distribütörlüğünü yapıyor. 35 yaşındaki Gardena-Dost#8217;un Kurucu Ortağı ve Genel Müdürü Özkaya#8217;nın çocukluğu bahçelerde geçmiş. Bilkent Üniversitesi#8217;nde İngiliz Dili ve Edebiyatı eğitimi almış. Mezun olduktan sonra bir süre reklam ve halkla ilişkiler sorumlusu olarak görev yapmış. Daha sonra dört yıl hobi bahçeciliği alanında çalışmış.Özkaya, erkek egemen bir sektör olarak nitelediği hobi bahçeciliğinde kendi işini yapan sayılı kadınlardan biri. 2000 yılında kurduğu şirketini her geçen yıl büyütmeyi başarmış. Geçen yıl yüzde 20#8217;lik cirosal büyüme sağladıklarını anlatıyor. 7 çalışanla başladığı işini kısa sürede büyütmüş. Şu anda 15 çalışanı ve 300 bayisi var. Şirketin geçen yılki cirosunu da 5 milyon dolar olarak açıklıyor. Özkaya, sektörde ilk sırada olduklarını söylüyor. Sektördeki birinciliklerini devam ettirmek istediklerini anlatıyor.

Gardena-Dost#8217;un satışlarının büyük bir kısmını çim biçme makineleri oluşturuyor. Satışlarının yüzde 40#8217;ını bu üründen sağlıyorlar. Özkaya, hobi bahçeciliğini gelişen bir pazar olarak görüyor.

Peyzaj mimarlarına ihtiyaç var

Mine Salari Özkaya, hobi bahçeciliğini ilerisi olan bir sektör olarak görüyor. Kültürümüzde çiçek ve bahçe kültürü bulunduğunu, şu anda bu kültüre dönüş olduğunu aktarıyor. Özkaya, her geçen gün hızla büyüyen sektörde peyzaj mimarları açısından ciddi kariyer olanakları olduğuna da değiniyor. Türkiye#8217;deki peyzaj mimarlarının kendilerini geliştirmelerini tavsiye ediyor. Bu alanda çok açık noktalar olduğunu, peyzaj mimarlarının gelişen yapıda kendilerine yer edinebileceklerini kaydediyor.

motivasyoncu.com

Nerede
    Turkiye.
    İletiler
    2.302
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Re: Özlü sözler-Öyküler

GÜL YAPRAĞI

Bir zamanlar bilginler ve şairler, 'suskunlar meclisi' adıyla bir topluluk oluşturmuşlardı. Üye sayısı otuz kişiydi ve bunu arttırmıyorlardı. Üyeliğin ilk şartı çok düşünmek, az yazmak ve çok az konuşmaktı.

O zamanlar meşhur şair ve bilgin Molla Camî, bu meclisin aşkındaydı. Günün birinde suskunlar meclisinin bir üyesinin öldüğünü duyunca, onun yerine aday olmak için bilginlerin bulunduğu köşke geldi. Kendisini karşılayan kapıcıya bir şey söylemeden, ismini bir kağıda yazarak o sırada toplantı halinde bulunan suskunlar meclisine gönderdi.

Meclis üyeleri bu teklifi görünce biraz üzüldüler. Molla Camî oraya layık bir bilgindi, ama ölen üyenin yerine başka birini almışlardı. Yeni bir üye için yer yoktu. Meclisin başkanı, bir bardağı tamamen suyla doldurduktan sonra Molla Camî'ye gönderdi. Zeki bilgin durumu kavramıştı. Bir damla daha olsa bardak taşacaktı.

Bunun üzerine o da hemen oracıktaki bir gül dalından küçük bir yaprak koparıp, nazikçe suyun üstüne koyuverdi. Bardak taşmamıştı. Bunu içeri gönderdi.

Meclistekiler bu kibar cevabın mânasını anlamışlardı: Zarif insanların yeri başkaydı. Üyeler, bu değerli bilgini de aralarına almaya karar verdiler. Başkan listeye Molla Camî'nin adını ekledi. Otuz sayısının sonuna bir sıfır koyarak, 300 yazdı. Bununla Molla Camî sayesinde, meclisin değerinin on misli arttığını belirtiyordu.

Listenin son şekli Molla Camî'ye gelince, meseleyi anladı. Ancak sayının büyük gösterilmesinden hoşlanmadı. Sağdaki bir sıfırı silerek, otuz sayısının soluna koydu. Yani 030 yazdı. Alçak gönüllü Molla Camî, böylece kendisini solda sıfır sayıyor, bardağı taşırmadığı gibi, o meclisin yapısını da etkilemeyeceğini söylemek istiyordu.

Diğer üyeler bunu görünce, saygı ve hayranlıkları bir kat daha artmış olarak suskunlar meclisinin yeni üyesini selâmladılar.

siirparki.com 'dan alinmistir

=============================

* Hoşgörü, yapılan her şeyin kolayca kabul edilip onaylanması değildir. Hoşgörü, başkalarının görüşlerini anlama yeteneği ve acı bir duygu beslemeden, anlayışlı bir tartışma arzusudur. Macintosh

* Yüksek mevkiler, her eşyayı büyülten bazı camlar gibidir. Bu mevkilerde bütün kusurlar olduklarından daha büyük görünür. FENELON

* Hoşgörüsüzlük, insanın kendi davasına inanmasının bir kanıtıdır.Gandhi

* Doğruluk sonsuzluğun güneşidir, nasıl olsa doğar. WENDELL PHILLIPS

Nerede
    İstanbul / Beyoğlu
    İletiler
    3.411
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Yolcular uçağın yanında otobüsten inmişler.. Bavullarını gösteriyorlar. Bir bakmışlar uçak şirketinin minibüsü yanlarında durmuş. İçinden kaptan pilotla, yardımcı pilot inmişler... Yolcular fena halde şaşırmışlar.. Nasıl şaşırmasınlar.. Kaptan pilotun elinde bir beyaz baston. Kolunda üç noktalı bant.. Yardımcı pilotun elinde bir köpek tasması.. Tasmanin ucunda bir köpek.. Sağa sola çarparak öylece ilerliyorlar uçağa.. Günlerden 1 Nisan değil ama, "Şaka herhalde" demiş yolcular, doluşmuşlar uçağa..Uçak pistte hızla ilerlemeye başlamış. Yolcuların gözleri camda. Uçak hızlanmış.. Yolcular endişelenmeye başlamışlar.. Ucak daha hızlanmış. Pistin sonu hızla yaklaşmaya başlamış.. Uçak iyice hızlanmış.. Bazı yolcular paniklemiş, dua etmeye başlamışlar. Uçak son hıza ulaşmış. Bu arada pistin sonuna da ulaşılmış. 100metre sonra betonun bitip çimlerin başladığını gören yolcular dehşet içinde çığlığı basmışlar..Tam o anda da kaptan pilot levyeyi sonuna kadar çekmiş...Uçak tam pist biterken tekerleklerini yerden kesmiş, havalanmış. Kaptan pilot arkasına yaslanmışderin bir nefes almış ve yardımcı pilota dönmüş:
    Biliyor musun? Bir gün çığlık atmakta gecikecekler ve hep birlikte geberip gideceğiz!..."

Dünyada nice kör yöneticiler var.. Çığlık atmaktan vazgeçmeyin...

www.ecco.com.tr sitesinden alıntıdır.

Nerede
    İstanbul / Beyoğlu
    İletiler
    3.411
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

"Düşünmek, kişinin iç alemine düşmesidir ki, alemin içinde düşmekten korur."

"Menfaat iskemleye benzer. Onu ayaklarınızın altına alırsanız sizi yükseltir, yüceltir. Başınızın üstünde gezdirirseniz, olduğunuzdan da küçük görünürsünüz."

Nerede
    aydın münchen
    İletiler
    4
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

GILGAMEŞ genç vede genç düşünen hukukçu kardeşlerime
    yıl 1972 olmalıydı ilk okula başladığımın ilk günü
    dersteyiz heyecan korku garip bi durum derken
    parmağımı kaldırıyorum öyretmenime kürtçe tuva
    lete gidecem diyorum öyretmen aslında yüz ifademden
    anlıyor TÜRKÇE söylememi istiyor bilmiyorum ki bilsem sö
    ylemez miyim herşeyden önce anemden it gibi korkuyorum
    ikincisi yaş yedi gururluyum arkadaşlarımdan utanıyorum
    üçüncüsü çobanıntornu çobanın oğluyum birde kendime işeklimi
    dedirtecem olmuyor ilhamda gelmiyor bi diye bilsem öyretmen
    im çişim var diye anlarsınız olan oluyor 2 yıl adım çişli ĞILGAM
    EŞ sonra KİĞİ dan ELAZIĞA GÖÇ belki devamı olacak
    şimdi güzel bir anı ya o yılarım o kel öyretmene mi ah öyretmen
    im ah desem yoksa o öyretmene o yetkiyi verenemi desem onud
    a siz sevgili genç hukukçu kardeşlerime bırakıyorum kolay gelsin

önemli NOT yaşlı hukukçularım bu yazdıklarımı
    kayda deyer almasınlar çünkü benim cenet ülkemin
    insanı bu gün mutsuz vede umutsuzsa onların katkı
    payı epeydir hemde pır epey
    saygılarım la duyarlı vatandaş
    ömer bilik

Nerede
    İstanbul / Beyoğlu
    İletiler
    3.411
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

evimdeki mutluluğumun pek önemi yok sokakta mutluysam huzurluysam korkmadan yaşıyorsam hastane de postanede karakol ve tımarhanede insan gibi muamele görüyorsam mesele yok mutluyum!!!
    Öykü güzel , İnsan Kaynakları ile ilgili değil ama olsun...

Zaman zaman hatalı uygulamalar da olsa , umarım ayrılıkçılar ayrılık tohumlarını yeşertemezler ve siz hep mutlu olursunuz.

Selamlar,

Nerede
    izmir, merkez, Turkey.
    İletiler
    143
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

AYNADAKİ AKSİMİZ

O yıl New York´ ta kış, Nisan´ın sonuna kadar uzamıştı. Kör olduğum ve yalnız yaşadığım için çoğunlukla evde kalmayı yeğledim.

Sonunda bir gün soğuk hava gitti, bahar kendini gösterdi. Hava coşkulu bir kokuyla dolmuştu. Arka bahçeye bakan pencerenin önünde küçük, neşeli bir kuş devamlı cıvıldıyor, sanki beni dışarıya çağırıyordu.

Nisan ayının değişken havasını bildiğimden kışlık mantoma sarıldım. Fakat havanın ılıklığını içimde hissedince, yün kaşkolumu, şapka ve eldivenlerimi bıraktım. Üç çatallı bastonumu alıp neşeyle sundurmaya çıktım ve kaldırımın yolunu tuttum.

Yüzümü güneşe doğru kaldırıp, onu selamlayan bir gülümseme sundum.

Sessiz çıkmaz sokağımızda yürürken kapı komşum ´Merhaba´ diyerek seslendi ve gideceğim yere götürmeyi teklif etti:

´Hayır, teşekkür ederim. Şu bacaklar bütün kış dinlendi.

Eklemlerimin harekete ihtiyacı var. Bu yüzden yürüyeceğim´ diye cevap verdim.

Köşeye vardığımda alışkanlıkla durdum. Birinin gelip yeşil ışık yandığında beni karşıya geçirmesini bekledim. Nedense bu sefer, öncekilere göre daha uzun süre beklemiştim ve hâlâ hiç kimse teklifte bulunmamıştı.

Sabırla beklerken, eskiden hatırladığım bir melodiyi mırıldandım; çocukken öğrendiğim ´Hoş geldin bahar...´ şarkısıydı.

Birden güçlü bir erkek sesi konuştu: ´Sesinizden çok neşeli bir insan olduğunuzu hissettim. Sizinle caddeyi birlikte geçme şerefini bağışlar mısınız bana?´

Kibarlıkla iltifat görünce gülerek başımı salladım ve duyulabilir bir sesle ´Evet´ dedim.

Kibarca koluma girdi ve birlikte kaldırımdan yola indik. Yavaşça yolun karşısına geçerken, konuşulabilecek en iyi konudan, havadan konuştuk.
    Adımlarımızı birlikte atarken hangimiz rehber, hangimiz yardım alıyor, belli olmuyordu. Yolun karşısına varmamıza az kala ışığın değiştiğini anlatırcasına kornalar sabırsızca çalınmaya başladı. Kaldırıma çıkmak için birkaç çabuk adım daha attık.

Ona dönüp, bana eşlik ettiği için teşekkür etmek üzere ağzımı açmıştım ki, ben daha bir şey söylemeden o konuştu:´Bilmem farkında misiniz? Sizin gibi neşeli bir insanla karşıya geçmek benim gibi bir kör için ne kadar muhteşem bir şey...´

O bahar gününü hiç unutmayacağım.

Bazen evrende kendimizi en yalnız hissettiğimizde, sıkıntımızı atlatmak ve farklılığımızı ve yalnızlığımızı hafifletmek için Tanrı bize, aynadaki aksimiz gibi bir ikiz gönderir.´

..netten

Nerede
    izmir, merkez, Turkey.
    İletiler
    143
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Bir keresinde bana cok yakin bir arkadasim olmustu!

Bir yuzme havuzunun kenarinda otururken avuclarindan birisini biraz
    su ile doldurdu ve bana uzatip sunu soyledi:

"Elimde tuttugum bu suyu goruyor musun? Bu "sevgi"yi sembolize ediyor.
    Ben bunu soyle goruyorum: Elini ozenle acik tutar ve suyun(yani sevginin)
    orada kalmasina izin verirsen, her zaman orada kalacak. Ancak,
    parmaklarini kapamaya kalkar ve sahip olmaya calisirsan buldugu ilk
    araliktan akacak.

Insanlarin sevgi ile karsilastiklarinda yaptiklari en buyuk hata bu! Buna
    sahip olmaya calisirlar, talep ederler, beklerler ! Ve aynen elinizi
    kapadiginizda elinizden dokulen su gibi sevgi, ask da sizden kacar. Cunku
    sevgi ozgur olmalidir, onun dogasini degistiremezsiniz. Eger sevdiginiz
    insanlar varsa, onlarin ozgur birer varlik olmalarina izin verin.

Verin ama beklentiye girmeyin.
    Tavsiyede bulunun ama emretmeyin.
    Verir misin deyin ama hic bir zaman talep etmeyin.

Kulaga kolay gelebilir ama bu, gercekten anlayabilmek icin bir omur
    isteyebilecek bir derstir. Bu, gercek sevginin sirridir. Gerceten ogrenmek
    icin sevdiklerinizden ictenlikle birsey beklememeli ama onlara kosulsuzca
    ozen gostermelisiniz."

Hayat aldigimiz nefes sayisi ile degil, nefesimizi kesen anlarla olculur !

Yasayin!

Swami Vivekananda
    (Ceviri: Lale Kulahli)

+ Konuyu Yanıtla
1 / 3 Sayfa 123 SonSon

Bu sayfada bulunan kavramlar:

öykü ile ilgili sözler

öykü ile ülgili ünlü sözler

oyku ile ilgili sloganlar

oykude kullanilan guzel sozler

2000 yıllarda özlü sözler

ozlu hikayeler ucakdaki yolcu