Herkese merhaba,

Disiplin hukukunda bilindiği üzere ceza zaman aşımı 2 yıldır. Olayın işlendiği tarihten itibaren nihayet iki yıl içerisinde disiplin cezası verme yetkisi zaman aşımına uğrar.

Ani suçlarda suçun işlendiği tarihte, mütemadi suçlarda temadinin sona erdiği tarihte başlar.

Pekii...

Sorum şu, gerçeğe aykırı bilgi veya beyan vererek haksız menfaat temin etmek suçu ani suç mudur mütemadi suç mudur?

Örneğin bir memur aile efradını daimi memuriyet mahalline götüreceğini beyan ederek onlar adına harcırah alır ve sonradan bu beyanın gerçek dışı olduğu saptanırsa ceza zaman aşımı beyan verdiği tarihten mi başlar yoksa yalan beyanın aksi sabit olduğu tarihten mi?

Bana göre:
Memur çalıştığı kuruma kişisel durumu ile ilgili gerçek bilgi vermek zorundadır. Bu bilgiyi saklamaya devam ettiği sürece suç da devam eder. Haksız olarak aldığı harcırah hala uhdesindedir. Suçu sonlandırmaya ise her zaman muktedirdir.
Yani hukuka uygun olmayan durum gerçeği gizlediği, yalan beyanı tedami ettirdiği sürece devam etmektedir.

Suçun sonlandırılması (tedaminin sona ermesi) ise memur tarafından doğru beyanın verilerek ve haksız olarak aldığı parayı da kuruma iade ederek veya
olaya kurumca muttali olunması ve verilen beyanın aksı ispat edildiğinde gerçekleşir.

Hem ayrıca yalan beyan vermek aksi sabit oluncaya kadar suç teşkil etmez. Aksi sabit olunduğunda suç da gerçekleşmiş olur. Yani muttali olunduğunda suç zaman aşımı başlamalıdır.

Yani bana göre mütemadi suç olarak alınmalıdır. Siz ne dersiniz?
(Sahte diploma ile işe giren memur gibi)

Fikirlerinizi ve yorumlarınızı bekliyorum.

Saygılarımla