+ Konuyu Yanıtla
1 / 6 Sayfa 123456 SonSon
1 den 10´e kadar toplam 60 ileti bulundu.

Konu: Ordu Evleri, Askerî Gazinolar ve Sosyal Tesisler

Ordu Evleri, Askerî Gazinolar ve Sosyal Tesisler Hızlandırılmış Mobil Sayfa Sürümü (AMP)
    İletiler
    5.745
    Blog yazıları
    1
    Dilekçeler Sözleşmeler
    17
    Dosya Yükleme
    53

Tanımlı Ordu Evleri, Askerî Gazinolar ve Sosyal Tesisler

11.12.2002 tarih ve 24960 sayılı Resmi gazetede yayınlanan;
    Ordu Evleri, Askerî Gazinolar ve Sosyal Tesisler Yönetmeliğinin Ek-27’sinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik;
    MADDE 1 —30/8/2000 tarihli ve 24146 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Ordu Evleri, Askerî Gazinolar ve Sosyal Tesisler Yönetmeliğine ekli 13/2/2002 tarihli ve 24670 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Yönetmelikle değişik EK-27, Ek’te yer verildiği şekilde değiştirilmiştir.
    Yürürlük
    MADDE 2 —Sayıştay’ın görüşü alınarak hazırlanan bu Yönetmelik, yayımı tarihinde yürürlüğe girer.
    Yürütme
    MADDE 3 —Bu Yönetmelik hükümlerini Millî Savunma ve İçişleri Bakanları yürütür.

Hukuki NET Güncel Haber

Ordu Evleri, Askerî Gazinolar ve Sosyal Tesisler konulu yargıtay kararı ara
    Ordu Evleri, Askerî Gazinolar ve Sosyal Tesisler konulu hukuk haber

2. # Nedir?
    Tavsiye Soru Cevap
    İletiler
    Ne kadar?

Nerede
    İstanbul, Türkiye.
    İletiler
    36
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı

Ordu Evleri, Askerî Gazinolar ve Sosyal Tesisler ile ilgili olarak GENEL FORUMLAR bölümünde düşüncelerimi ve öğrenmek istediğim bir kaç şeyi sorarak bir konuyu,hoşgörünüze sığınarak gündeme taşımak istedim...
    Bilginize...

İletiler
    5.745
    Blog yazıları
    1
    Dilekçeler Sözleşmeler
    17
    Dosya Yükleme
    53

Tanımlı

Sayın Necocum diğer foruma yazdığınız konu gayet yerinde. Bu konunun tartışılmasında fayda var.

Nerede
    İstanbul, Türkiye.
    İletiler
    36
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı

Sayın Admin;
    Öncelikle çok teşekkürler...
    Yazdıklarım, düşüncelerim için kimse görüş bildirmeyince,yorum yapmayınca açıkçası bir pişmanlık ve kırgınlık ve üzüntü duymuştum.
    Yoksa bunları düşünmek ve hele yazmak hatamıydı?..
    Bu konunun ilgi çekeceğine, tartışılabilceğine inandığım için yazdım, bir çok kişi ile yola çıkacağımı düşünürken, hani köyü fillerden kurtarmak için köylülerle yola çıkan ama Timurlenk'in kapısındaki Nasrettin Hoca gibi hissettim kendimi sonra.
    'Fincancı katırları' ile 'bağcıyı dövmek' gibi bir niyetim de yok...

Ben, bana göre doğru olduğunu düşündüğüm, yazılması, tartışılması gereken şeyleri yazmıştım. Bunları yazmak vatan hainliği, bölücülük değildi ki...
    Hele 'askerliği küçük düşürmek, halkı askerliğe soğutmak vs' gibi çok kolay kategorize(!) edilecek bir düşüncem asla yok.

Yine yazıyorum,
    Genç yaşta Sizin,bizim VATANA HİZMET ETSİN diye gönderdiğimiz;
    yanımızdan, işinden gücünden çoluğundan çocuğundan 18 ay ayrılmak zorunda olan EVLATLARIMIZIN buralarda bu şekilde kullanılmalarının, hele bunu VATANA MİLLETE HİZMET bahanesi altında yapmalarına karşıyım...

Bu işi meslek olarak yapıp, görevleri süresince ve emekliliklerinde devletten karşılığını alanların, İŞİNİN GEREĞİ OLMAYAN böyle bir hizmetten yararlanmak isteyenlerin bunun bedeline de razı olmaları gerektiğine inanıyorum.
    Buralarda bu işleri yapanların YAPTIKLARI HİZMETİN, İŞİN KARŞILIĞINI DA ÜCRET ALARAK YAPAN kişiler olmasını düşündüğüm için yazıyorum.
    Şu anda fiyatları tam olarak bilmiyorum ama belki 500.000 (beşyüz bin) lira olan oda ücreti, 300.000 lira olan kuaför hizmeti için biraz daha fazla ödeyecekler ki, yorum bile yapmıyorum.
    Sonuçta Ülke'nin başka bir vatan evladının birilerinin bu refahı ve sefahatı yaşaması için bu şekilde kullanılmasına gönlüm razı hiç olmadığı için yazıyor ve tartışılmasını istiyorum...

Aslında bu insanların, BU VATAN EVLATLARININ BİZE HİZMET ETMEK İÇİN 18 AY BURALARDA BU ŞEKİLDE TUTULMALARINA,BU ŞEKİLDE KULLANILMALARINA İÇİMİZ ELVERMİYOR, SİNDİREMİYORUZ diyecekleri günü ve bununla ilgili alınacak kararı beklediğimi ve alkışlayacağımı bilmenizi istiyorum...
    Lütfen düşüncelerinizi paylaşın...

İletiler
    5.745
    Blog yazıları
    1
    Dilekçeler Sözleşmeler
    17
    Dosya Yükleme
    53

Tanımlı

Sayın necocum konu yorum meselesi. Ben de askerliğimi orduevinde yaptım. Ancak üniversite eğitimi ve çavuş rutbesinde olmam itibari ile bahsettiğiniz görevlerde bulunmadım. Ancak bahsettiğiniz hususları ben de müşahade ettim. Vardiya usulü çalışan birçok arkadaşım oldu. Hatta geceye kadar çalışıp, gece de nöbet tutan arkadaşlarım vardı. Diğer taraftan bu arkadaşların tabiri caiz ise sivil gezme hakları vardı. Bunun psikoloji ile ilgili olduğunu, 18 aylık askerlik süresince biran olsun kendini sadece garson olarak görmenin kendine verdiği morali de düşündüğümüzde şu durum ortaya çıkıyor; "askeri hizmetliler durumlarından memnun ve yaptıkları görevi peşinen kabul ediyorlar..." Üstelik sivil hayatta yaptıkları işleri yaparak belki de mesleklerini ilerletiyorlar. Bir de bu açıdan bakabiliriz.

Nerede
    İstanbul, Türkiye.
    İletiler
    36
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı

Benim bu konudaki düşüncelerim sadece gözlemlere ve buralarda askerliğini yapan arkadaşlarımın bizlerle paylaştıklarından ibaret.
    Ben askerliğimi yd.sb olarak yaptım. Bulunduğum bölgede bu tip yerler olmaması ve kendimi öyle yerlerde kısıtlanmış ve kalıba sokulmuş hissettiğimden yararlanma(!) konusunda bir arzu hissetmedim.
    Böyle bir yerde görev yapmanız ve burada yaşamanız sebebiyle edindiğiniz tecrübe benim pekde aklıma gelmeyen bir farkı açıklıyor.
    Ordu evleri, askeri kamplar ve tesisler,birlikler bundan 1-2 yıl öncesine kadar benim mesleki açıdan iş alanımdı..
    Özellikle bu yaz aylarında yoğunluğun yüksek olduğu dönemde daha çok buralarla ve buralardaki insanlarla mesaim vardı.Şimdi tekrar yazmak istemediğim gözlemlerim o zamanlara ait....
    Bence yanlış olan ve bir gün düşündüğüm şekilde düzelmesini ümit ettiğim,bu yanlışlıklar(bana göre), belki bir gün zaman içinde ve artık gerektiği için düzelir..
    Eskiden askerde dayak vardı, saç traşı,yemek kalitesi,malzeme gibi aslında askerin istihkakı ve hakkı olan malzeme ve muamele nedense yapılmazdı..
    Ama gün geldi tamamen olmasa da bir çok şey düzeldi...
    Ümit ederim bunlar da öyle olur...
    Gönlüm kimsenin acizliğinden,eli kolu bağlı olmasından dolayı, gururunun kişiliğinin kırılmaması...
    Hele haksız yere...

Nerede
    Kars, Türkiye.
    İletiler
    1
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı

Söylediklerin gerçekten çok doğru ve düşünülmesi gereken konular oraya asker vatan borcunu ödemeye gitmiş orada EZİLmeye hakları yok beni aslında daha çok sinirlendiren Askeri Yerleşim Birimlerine sivillerin girememesi yani arkadaşımdan defter bile alamadım bugün ve gerçekten çok zoruma gitti onun ismi bunun ismi nazi sandım kendimi eğer bu ülkede DEMOKRASİ varsa HERKES eşittir ve öyle olacaktır develtin yerini almışsın vatandayşını içeri almıyorsun en önemli konulardan biri budur diye düşünüyorum o zaman onlar da belediye Otobüsüne binmesin çarşıda gezmesin dışarı çıkmasın devletin yerini sahiplenme ne kadar doğru?????Soracksınız içeri alınmıyo mu alınıyo ama 50.000.000 gibi bi ücret verip KART alalcaksın ya ben oraya bomba koymayacağım 2 dk. girip çıkıcam ya!!!!!

Sen =Ben= O=Biz=Siz=Onlar

Nerede
    İstanbul, Türkiye.
    İletiler
    25
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı

Sayın Neco'nun görüşlerine katılıyorum. Ayrıcalıklı vatandaşların olduğu ülkede demokrasiden söz edilemez. Böyle uygulamalar Anayasa'daki eşitlik ilkesini zedeliyor. Selamlar.

Nerede
    istanbul, kadiköy, Türkiye.
    İletiler
    5.539
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı

Hepinizin yazdıklarını büyük bir dikkat ile okudum.
    Öncelikle Necocumun ilk formda yazmış olduğu sorusuna yanıt vereyim. Bu eğer bir suç olarak algılanırsa ki algılanabilir, yargılanacağınız yer askeri mahkeme olacaktır. Orduevinde hizmetli bir ere oradaki bir kadının (kimin eşi olursa olsun ) veya bir çocuğun ( yine kimin çocuğu olursa olsun ) emir verme hak ve yetkisi yoktur. Zaten ben vereninide çok az istisnalar haricinde görmedim.
    Yazmış olduğunuz konu aslında tek bir konu değil içiçe geçmiş her birinin ayrı değerlendirilmesi gerekiyor.
    1. Yazınızda ordu evlerinin çok ucuz olduğu konusu çok ağırlıklı olmasada gündemde. Ordu evlerinin yüksek ve peşin alım gücü firmalar için çok cazip dolayısı ile buralara mal verebilmek için ( örneğin istanbuldaki tüm ordu evleri kantinleri dinlenme tesislerinin alımından fenerbahçe ile harbiye orduevi mesul ) anormal iskontalar yapıyorlar. Dolayısıyla zaten fiyatlar aşağıya çekilmiş oluyor. Bunun üzerine birde kanun gereği %10 üzerinde kar etmek yasak olduğundan böyle fiyat farklılıkları doğuyor. Örneğin A malını bir market veya bakkal listeden %10 iskonto ile alıp liste fiyatına ortalama %30 kar koymadan satmıyor. (giderleri anca karşıladığını söylüyorlar) Aynı malı bahse konu yerler ise %40 a varan iskonto ile alıp kanun gereği alış fiyatına en fazla %10 koyarak satıyorlar. Dolayısı ilearada çok büyük farklar doğabiliyor. BUnun son derece yasal olduğunu sanıyorum. Kaldıki gene aynı büyük şirketler mallarının yanında bir çok eşantiyon veriyorlar sizin yazınızda belirttiğiniz şezlong ve şemsiyeler için bu kurumların ödediği para ''0''tl.
    2. Bu tip askeri dinlenme yerleri genelde 'eğitim ve dinlenme kampı' adı altında lanse edildiği için bir çok giderden muaf olması ucuzluğun bir başka nedeni . Dev gibi tesisler elektrik su parası ödememekte.. İşte bunun yasal olup olmadığını tartışabilirsiniz. Örneğin bodrumun en güzel yerinde bulunan askeri kampın 'Ne eğitimi' verdiğini tartışbilir buraların bu imtiyazlarının alınmasını isteyebilirsiniz. Bununda yasal dayanağını bulmanızın neredeyse mümkün olmadğını düşünüyorum. Tabiiki öneri ve fikirleriniz varsa seve seve okurum.)
    3.2000 yılından beri özellikle büyük şehirlerde ve tatil yörelerinde ki ordu evlerinde sivil garson ve hizmetliler görev yapmaya başlamıştır. Bunun bir nedeni yoğun olan işsizliğin önlenmesi ikinci nedeni ise erbaş/erlerin bu hizmetlerden biraz uzak tutulmak istenmesidir. Ancak herkesin malumu ülkemizde TORPİL olayı sürmektedir. ASAL daire başkanlığına (oğlunun /yigeninin /kuzeninin v.s v.s) bir orduevinde görevlendirilmesi için bulunulan rica sayısıda hiç az değildir. TSK içinde ki özellikle iç hizmet kanunundan doğan görevlendirilmelerde 'geri hizmet' kapsamı bulunduğu sürece bu tip uygulamalar sürecektir. Erkek olanlar kendince bir düşünsün bakalım askerden kaçamadıkları için nerede görev yapmak istiyorlar ya genel karargahta yada ordu evlerinde çıkacaktır sonuç. ( Benim de anlamadığım her Türk asker doğar ama askere gitmemek için bin dereden su getirir mantığıdır. ) ASAL dağıtımda genelde kişinin sivil hayatına yaptığı işe uygun bir göreve er olarak tertip etmek ister. Taktir edersiniz ki sivil görevinde TOPÇU TANKÇI FÜZECİ gibi sırf askeriyeye tönelik iş yapan normalde yoktur )) Ama sivil hayatında berber koaför garson aşçı komi resepsiyoncu gibi otel ve kişilere hizmet sektöründe yer alanları buralarda değerlendirir. Bu kişiler genelde sivilde aynı işe döneceklerinden kendi işlerindende kopmamış olurlar. Olaya bu boyutuyla baktığınızda çok ta yadırganacak bir durum yoktur.. Ancakkkkkk zurnanın zırt dediği nokta ki yazınızda çok az değinmişsiniz böylesine özellikle beden gücü kullanan kişilerin bu işleri bittikten sonra nöbete gitmeleri belirli saat te burada nöbet tutmaları veya başka bir işte görevlendirilmeleridir ki işte burada kişi haklarını bir ihlali söz konusudur. Kanun son derece açıktır iç hizmetlerde 'ülkenin savaş halinde olması ve/veya çok yakın bir savaş tehdidi altında bulunmasında asker kişi 24 saat on time 12 saat off time olur' yani 12 saat dinlenir. Ortada harp durumu olmadığına göre 0700-2300 arasında hizmet eden birisine sonrada nöbet yazılması uygun değildir. (aslında suç ta şikayet eden yok )
    4. Yazınızın hiç bir yerinde yok ama asıl sorun askerlikte erin ere kumanda etmesidir. tertipcilik veya kuracılık adı altında halihazırdaki uygulamada tamamen kanun dışı olup asıl ezilme durumu ondan ortaya çıkmaktadır. Askerliğini yapan kaç arkadaşımız bu konuya itiraz etmiştir. Unutulmaması gereken SUBYLARIN TAKTİK ASTSUBAYLARIN TEKNİK üstünlüklerinin olmasının esas olmasıdır. Yani icra konumundaki görevli astsubaydır, er değil er sadece ve sadece yardım amaçlı görevdedir. Ama hali hazırda ki uygulama böyle değildir. Bunu çözecek olanlarsa biraz eğitimli erlerin buna karşı çıkmasıdır.
    5. Son bir söz subay ve astsubaylık size göre sadece bir meslek olabilir. Gerçekten bazı subay ve astsubay içinde öyle ama emin olunki Güzel yurdumda bu bir meslek değil 'yaşam biçimi ' hatta bazıları için 'yaşamın ta kendisi'
    saygılarımla

bilmiyorum dediğim konu hakkında 2 saat eh bence dersem günlerce konuşurum

Nerede
    Turkey.
    İletiler
    249
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı

1-Askeriyenin içine herkez alınmaz. Bu siz teröristsiniz anlamınada gelmez.
    2-Askerlerin hizmet etme meselesi ;dışarıdaki mesleklerini yapıyorlar.Askere bağıran asker eş ve çocuklarını hiç görmedim,duymadım. Fakat gündüz çalışıp gece nöbet tutanlar var onu bliyorum.
    3-Lojman kiralarıda Dışarıdaki ev fiyatlarına yakın. Diğer şeyler biraz ucuz onuda Commodor1tr bey açıklamış.
    " Son bir söz subay ve astsubaylık size göre sadece bir meslek olabilir. Gerçekten bazı subay ve astsubay içinde öyle ama emin olunki Güzel yurdumda bu bir meslek değil 'yaşam biçimi ' hatta bazıları için 'yaşamın ta kendisi'"
    buda doğrudur.

+ Konuyu Yanıtla
1 / 6 Sayfa 123456 SonSon

Bu sayfada bulunan kavramlar:

askeri kamplardan kimler yararlanabilir

askeri kamplara kimler girebilir

askeri kampa kimler girebilir

askeri gazino nedir

askerde barmen olmak

askeri dinlenme tesisleri

askeri gazinolara kimler girebilir

sosyal tesislerde askerlik

https:www.hukuki.netshowthread.php156-Ordu-Evleri-Askeri-Gazinolar-ve-Sosyal-Tesislerpage2

askeri gazinoya kimler girebilir

askeri gazinoda ne yapılırdidim askeri gazinoaskeri sosyal tesislerden kimler yararlanabiliraskeri gazino ne demeksözlesmelı erler mesaiden sonra eve gıtsınantalya askeri gazinosamsun askeri gazinoaskeri sosyal tesisler telefonhttp:www.hukuki.netshowthread.php156-Ordu-Evleri-Askeri-Gazinolar-ve-Sosyal-Tesislerpage5https:www.hukuki.netshowthread.php156-Ordu-Evleri-Askeri-Gazinolar-ve-Sosyal-Tesislerpage3https:www.hukuki.netshowthread.php156-Ordu-Evleri-Askeri-Gazinolar-ve-Sosyal-Tesislerpage6silivri askeri kampcide askeri tesisaskeriyede gazino ne demekordu evi nasıl kullanılır
Forum