Merhabalar, mahkemem bitti. Ancak ben kararı anlayamadım . Bu karara göre ben Para ödeyecek miyim ? Kamusal haklardan mahrum mu kaldım .
KArar şu
----------
Sanığın iyi hali lehine takdiri indirim nedeni olarak görüldüğünden 5237 sayılıTCK’nin 62.maddesi uyarınca cezanın takdiren 1/6 oranında indirilmesine, sanığın 380 gün karşılığı adli para cezası ile cezalandırılmasına,
Sanığa verilengün karşılığı adli para cezasının sanığın ekonomik durumu, şahsi halleri dikkate alınarak, 5237 sayılı TCK’nin 52/2.maddesi uyarınca günlüğünün takdiren 20,00 TL üzerinden belirlenmesine, sanığın7.600.00 TL adli para cezası ile cezalandırılmasına,
Sanığa verilen adli para cezasının miktarı, sanığın ekonomik ve sosyal durumu göz önüne alınarak TCK'nun 52/4.maddesi gereğince verilen adli para cezasının takdiren birer ay ara ile olmak üzere 10 eşit taksitte sanıktan TAHSİLİNE, sanığın adli para cezasını zamanında ödememesi halinde kalan kısmın tamamının TAHSİLİNE, ödenmeyen adli para cezasıyla ilgili 6545 sayılı yasanın 81.maddesiyle değişik 5275 sayılı yasanın 106/3.maddesi gereğince işlem yapılacağı hususunun TCK'nun 52/4.maddesi gereğince sanığa İHTARINA, (ihtar edildi)
Sanığın ekonomik ve şahsi halleri dikkate alınarak doğrudan verilen adli para cezasının TCK'nin 52/4 maddesi uyarınca taksitlendirilmesine, birer aylık aralar ile toplam 10 eşit taksitte tahsiline, taksitlerden birisinin ödenmemesi halinde geri kalan kısmının tamamının tahsil edileceğinin bilinmesine,
Eylem5237 sayılı TCK'nin 53.maddesinin, 1.fıkrasında sayılan hak ve yetkilerden birinin kötüye kullanılması suretiyle işlendiğinden, 5237 sayılı TCK'nin 53/5. maddesi uyarınca cezanın infazından sonra işlemek üzere hükmolunan para cezasına ait gün sayısı kadar (380 gün) süre ile 5237 sayılı TCK'nin 53/1-e maddesindeki hak ve yetkileri kullanmasının yasaklanmasına,
Sanığın daha önce kasıtlı bir suçtan dolayı mahkum olmaması, kişilik özellikleri ve duruşmadaki tutum ve davranışlarının olumlu olmasınedeniyle ileride bir daha suç işlemeyeceğine kanaat getirildiğinden 5271 sayılıCMK’nin 231/5-6.maddesi uyarıncatakdiren HÜKMÜN AÇIKLANMASININ GERİ BIRAKILMASINA,
5271 sayılı CMK’nin 231/8. maddesi uyarınca sanığın 5 YILLIK DENETİM SÜRESİNETABİ TUTULMASINA,
Denetimli serbestlik tedbiri uygulanmasına takdiren yer olmadığına,
5271 sayılı CMK’nin 231/10. maddesi gereğince denetim süresi içinde kasten yeni bir suç işlenmediği takdirde açıklanması geri bırakılan hükmün ortadan kaldırılarak davanın düşmesine karar verileceğinin, 5271 sayılı CMK’nin 231/11. maddesi gereğince denetim süresi içinde kasten yeni bir suç işlenmesi halinde dosyanın ele alınarak açıklanması geri bırakılan hükmün açıklanacağının bilinmesine,
------