Merhaba,

İki bloklu kırk küsür daireli bir sitede oturuyorum. Merkezi ısıtma sistemi kullanılıyor, gelen tek fatura tüm dairelere arsa payı oranında(dairelerin m2 büyüklüğüne göre) bölüştürülüyor. Bazı daireler kuzey cepheye sahip oldukları için iyi ısınamadıklarından dolayı ekstra petek taktırmışlar. Siteden biri evini satışa koydu ve fotoğraflardan tespit edebildiğim kadarıyla 10 metre daha fazla petek kullanıyordu. Bu durumu sitenin whatsapp grubunda bildirdim ve faturanın kullanılan petek uzunluğuna göre bölüştürülmesini istedim. Yönetim, kuzeye bakan evlerin iyi ısınmadığı için soğuk olduğunu ve ek petek taktırma hakları olduğunu söyledi. Komşuların çoğu da sessiz kaldı. Anladım ki çoğu kişi evlerine ek petek taktırmışlar. Benden 10 mt daha fazla peteği olan daireyle aynı ücreti ödüyorum ve bunda herhangi bir problem görmüyor kimse. Bu konuda bir yasa maddesi yok mu? Herkes kafasına göre petek taktırabiliyor mu evine?

Esas sorum şu: yönetimin, dairelerin petek boylarını tespit edip; merkezi ısıtma doğalgaz faturasının paylaşımını: kullanılan petek boylarına göre hesaplaması için ne yapmam gerekiyor? Suç duyurusunda mı bulunmam gerekiyor, yoksa dava mı açmalıyım? Ayrıca geçmişteki faturaların da petek boyuna göre hesaplanmasını ve arada oluşacak farkın tahsilini/iadesini isteyebilir miyim?

Şimdiden teşekkürler.