Merhaba;

Ben 02/01/2018 tarihinde ihale yolu ile bir devlet okulunun kantinini devraldım.Kantini aldığım zaman suyun okul tarafından karşılandığını düşündüğüm için su aboneliğimi yaptırmadım.09/03/2022 tarihinde KENDİM bağlı bulunduğum ilçenin İski şubesine abonelik başvurusu yaptım.Yetkili kişi’’süzme sayaç mı kullanıyorsun?okulun suyunu mu kullanıyorsun’’gibi sorular sordu.Ben de ‘’bu konulardan hiç anlamam rica etsem siz gelip kontrol eder misiniz’’dedim.

16/03/2022 tarihinde gelen ‘’kaçak su servisinden’’yetkilinin yapmış olduğu inceleme sonucunda okulun suyunu kullanmadığım,912 metreküp tüketimin olduğu bildirilmiştir.(Kantini devraldığımda kantinde bulunan eski sayaçtan kontrol ettiler ama ben sayaçın bana ait olmadığını ispat edemiyorum)

Ben de aynı gün İski’ye giderek konuyu izah ettim.Yetkili kişiye,bu kadar tüketimin benim yapmamın mümkün olmadığını,1,5 yıl pandemiden dolayı okulların kapalı olduğunu,bodrum katta küçük bir kantin olduğunu,tabak-çanak yıkama gibi bir durumun söz konusu olmadığını,kantinde sadece bir musluk bulunduğunu,tuvalet dahi olmadığını,okulla yapmış olduğum sözleşmemde 2018’de kantini işletmeye başladığımın yazılı olduğunu,kantin ihalelerinin yayımlandığı devletin Web sitesinde ihale tarihinin açık olduğunu,2018 yılından bu yana resmi tatilleri düştükten sonra kaç gün kullandıysam onun parasını vermeye razı olduğumu bildirdim.

Kaçak su servisinde ki yetkili kişi ise,benden önce ki kantini işleten kişinin 2008 tarihinde aboneliğini kapattığını,şu anda abonelik olmadığını,benden önceki kantincinin ne kadar su tükettiğini kendilerinin tespit edemeyeceklerini,nerden bileceğiz bu kadar tüketimin sizin yapmadığınızı diyerek çözüm bulma konusunda hiçbir yaklaşım sergilememişlerdir.Dolayısıyla 21.000 liralık faturayı tarafıma yansıtmışlardır.Ben de tekraren bunun hiç adil ve hakkaniyetli olmadığını,başkasının tükettiği suyun parasını benim ödemek istemediğimi bildirdim.

Benim hesaplamalarıma göre,2018 yılının ocak ayından bu yana,1,5 yıl pandemiyi ,sömestr ve yaz tatillerini,resmi tatilleri,kar tatillerini,dini bayram tatillerini,hafta sonu tatillerini düştüğüm taktirde yaklaşık olarak 600 iş günü kantin işletttiğim gözükmektedir.

Bana 912 metreküp su tükettiğim söylenmektedir.912 metreküpü 600 iş gününe böldüğümde günde benim ortalama 1,5 metreküp,yani 1.500 litre su tüketmiş olmam gerek ki,bu da hayatın olağan akışına aykırıdır.

Son tahlilde İski’den borcu ödemediğim taktirde kantinin suyunun kesileceği ve kaçak su kullandığım gerekçesiyle mahkemeye verileceğim bildirildiği için senetleri imzalamak zorunda kaldım ve ilk dört taksidini ödedim.Şu anda faiziyle beraber 24.000 lira ödemekteyim.Senet imzaladığım için aboneliğim başladı ve aylık yaklaşık 30(otuz) lira su faturası geliyor.
Böylesi bir ekonomik şartlarda orantısız bir cezayla karşı karşıya kalmış bulunmaktayım.

Tüm bu yazdıklarım neticesinde,nasıl bir yol izlemem gerektiği konusunda yardımcı olmanızı rica ederim.