Merhabalar;
Ben 5941 sayılı kanuna göre karşılıksız çek keşide etmekten adli para cezası aldım, ödeyemedim, mahkum oldum. Kanunda yazan, ilk çek için verilen ceza 3 yılı (1095 gün) geçemez, birden fazla çek için verilen ceza 5 yılı (1825 gün) geçemez diyor. Sorun şu;
Ben 4 adet çekten ayrı ayrı ceza aldım diyelim. Her biride 70.000 TL olsun. Dört çek için ayrı ayrı 700 gün, toplam 2800 gün ceza aldım (rakamları tamamen random söylüyorum). İlk çek için ceza infaza gönderildi, diğer üçü istinafta. Günlükte 100 TL taktir edildi. Yukarıda yazdığım 1825 gün için toplam 182500 TL ödersem, infazım gerçekleşmiş olur mu? Birden fazla çek dediği kısımda suç işleme tarihi en son kaçtır? Yani 1825 gün için 182500 TL ödedim, dışarı çıktım, 4 adet daha çek yazdım ve karşılıksız kaldı. Bu ödediğim 182500 TL sonradan yazdığım çekleri kapsamı? Bunun "..... tarihinden önce" şeklinde bir açıklaması var mı?

Not: yukarıda yazdığım örnektir. Aynı suçu işlemek kesinlikle aklıma gelmiyor. Sadece 4 çek için toplam hapis cezamı hesaplamak istiyorum. Yani kaç gün ile kurtulabilirim.

Hayırlı çalışmalar.